Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія, методика і організація культурно-просвітньої діяльності


Дмитрук Світлана Вікторівна. Розвиток креативності студентів в умовах дозвілля засобами туристських ігор : дис... канд. пед.: 13.00.06 / Київський національний ун-т культури і мистецтв. — К., 2007. — 298арк. — Бібліогр.: арк. 180-199.



Анотація до роботи:

ДмитрукС.В. Розвиток креативності студентів в умовах дозвілля засобами туристських ігор. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.06 – теорія, методика і організація культурно-просвітньої діяльності. Київський національний університет культури і мистецтв. – Київ, 2007.

В дисертації досліджуються шляхи, форми і методи розвитку креативності студентів в умовах дозвілля засобами туристських ігор. Розглянуто теоретико-методологічні засади даної проблеми, зокрема: уточнено категоріальний апарат, конкретизовано предметно-проблемне поле дослідження; визначено актуальність, пріоритетність та міжнаукову інтеграцію різних наукових напрямів з досліджуваної проблеми; систематизовано креативно-пізнавальні бар’єри; виявлено особливості студентської дозвіллєвої діяльності, що впливають на організацію туристських ігор.

Розроблено методику туристських ігор як багатоцільову поліфункціональну програму, організовану й здійснену за модульним принципом, визначено зміст і послідовність основних модулів, розроблено їх теоретико-методичне та матеріально-технічне забезпечення. Здійснено експериментальну апробацію запропонованої методики, наведено дані про її ефективність.

1. Систематизація наукових досліджень за допомогою мережевих Internet-технологій дозволила виділити тридцять узагальнених наукових напрямків, що склали теоретико-методологічну основу для дослідження проблеми розвитку креативності студентів засобами ігрових туристських вправ як міждисциплінарної. Найвищий рівень актуальності, пріоритетності та міжнаукової інтеграції в досліджуваній проблемі мають науково-методичні та методичні роботи з педагогіки дозвілля та ігрових технологій навчання. Високий та середній рівень мають напрями, сформовані на основі наукових та навчально-методичних публікацій, присвячених тренінговим технологіям навчання та публікацій загальнотеоретичного спрямування з рекреалогії, туризмознавства, загальної психології та педагогіки, профільні публікації з психолого-педагогічної діагностики, медицини та гігієни, фізичної культури і спорту, екологічного туризму, спортивно-оздоровчого туризму, педагогіки туризму та педагогіки творчості.

2. Визначальною сутнісною характеристикою креативності є готовність і здатність особистості до самостійної пошукової діяльності, до прийняття самостійних рішень у невизначених чи складних ситуаціях. Оскільки креативність пов’язана з доланням шаблонів й стереотипів мислення, методично важливим є систематизація креативно-пізнавальних бар’єрів. В контексті досліджуваної проблеми визначено чотири основні групи бар’єрів (когнітивних, виконавчих, емоційних, комунікативних), що зумовлюють специфіку, зміст, цільові установки педагогічної методики, а також критерії діагностування розвитку креативності студентів.

3. Ігрові програми для розвитку креативності студентів мають ґрунтуватися на базових принципах педагогіки дозвілля: системності, добровільності, диференціації, доступності, якісності, конгруентності, інтересу. Особливе значення має вимога інтеграції розвиваючої, рекреаційної і розважальної функцій дозвілля. З цього погляду, найбільше відповідає природі дозвілля некомерціалізований туризм (перш за все спортивно-оздоровчий), що вирізняється активним характером, високим потенціалом для розвитку креативності студентів.

4. Порівняльний аналіз специфіки взаємодії суб’єктів педагогічного процесу в умовах навчання і дозвілля виявив їх значні відмінності. Необхідно подолати практику прямого перенесення методів навчально-виховного процесу у сферу студентського дозвілля, оскільки це порушує збалансованість розвиваючих і рекреаційно-розважальних компонентів, виявляючись, перш за все, в розумових перенавантаженнях і фізичних недовантаженнях студентів. Методично важливим є забезпечення рекреаційно-оптимального рівня рухової активності, компенсації фізичних недовантажень, активізації емоційного компонента занять. Аналіз поширених методів активного навчання, зокрема навчальних ігор (ділових, рольових, дидактичних та інших) довів можливість розробки методики з розвитку креативності студентів в умовах дозвілля на вищеозначених засадах засобами спеціальних туристських ігор.

5. Туристські ігри як метод активного навчання і виховання являє собою організовані та керовані практичні індивідуальні й групові дії студентів, спрямовані на самостійне вироблення найбільш оптимальних рішень у штучно створених умовах, що імітують різноманітні складні, невизначені проблемні ситуації. За дидактичною структурою туристські ігри є іграми-подорожами з комплексом реальних і віртуальних перешкод, що імітують різні проблемні та невизначені ситуації. Важливою особливістю таких туристських ігор є те, що вони, крім розвиваючих і розважально-рекреаційних характеристик, мають і діагностичне значення.

6. Методика організації і проведення туристських ігор має модульну структуру, при якій кожен модуль має свій зміст, завдання, етапи реалізації, а також теоретико-методичне та матеріально-технічне забезпечення. Попередні модулі є основою для наступних. Особлива роль в науково-методичній, інструментальній і матеріальній підготовці й проведенні туристських ігор належить викладачам-координаторам та інструкторам; методично важливим є дотримання ними викладених в дисертації вимог.

7. Експериментальна перевірка методики засвідчила її ефективність. Статистично зафіксовані: достовірні відмінності між експериментальними та контрольними групами за рівнем розвитку креативності; високий рівень відповідності туристських ігрових програм вимогам і потребам студентів; комплексна реалізованість розвиваючих і рекреаційно-розважальних компонентів дозвілля.

8. Перспективною є подальша розробка даної проблематики в таких напрямах: використання туристських ігор у підвищенні професійної компетентності студентів, що спеціалізуються в галузі організації дозвіллєвої діяльності й туризму; адаптація запропонованої методики для розвитку комунікативної та організаційної культури, навичок командної взаємодії; розробка варіативних моделей запропонованої методики для проведення туристських ігор з людьми різного віку.

Публікації автора:

1. Дмитрук С.В. Тренінг як засіб розвитку корпоративної культури // Вісник КНУКіМ: Зб. наук. праць. Серія: Педагогіка. – К.: Вид-во КНУКіМ, 2004. – Вип. 11. – С. 46 - 51.

2. Дмитрук С.В. Розвиток корпоративної культури засобами туризму // Вісник КНУКіМ: Зб. наук. праць. Серія: Педагогіка. – К.: Вид-во КНУКіМ, 2005. – Вип. 13. – С. 39 - 44.

3. Дмитрук С.В. Груподинамічні вправи як засіб формування корпоративної культури // Рідна школа: щомісячн. наук.-педагог. журнал. – К.: Вид-во “Фенікс”, 2006. – № 3 (914) березень. – С. 48 - 51.

4. Дмитрук С.В., Бейдик О.О., Дмитрук О.Ю. Туристично-рекреаційна інформація як складова геоінформаційних систем // Проблеми міжнародного туризму. Збірник наукових статей. – К.: ТОВ “ЧАС ПІК”, 1997. – С. 74 - 82 (внесок здобувача – 60%, обґрунтовано особливості використання туристської інформації в ГІС).

5. Дмитрук С.В. Інноваційні основи менеджменту екологічного туризму // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Педагогічні та рекреаційні технології в сучасній індустрії дозвілля”, Київ, 10-12 травня 2004 р. – Вісник КНУКіМ: Зб. наук. праць. Серія: Педагогіка. – К.: Вид-во КНУКіМ, 2005. – Вип. 12. – Ч. 2. – С. 34.

6. Дмитрук С.В. Ігрові туристські вправи як базовий метод організації дозвілля шкільної та студентської молоді // Україна – Світ: від культурної своєрідності до спорідненості культур: Зб. матеріалів Міжнарод. наук.-практ. конф., Київ, 25-26 травня 2006 р. – К.: ДАКККіМ, 2006. – Ч. 1. – С. 256 - 258.

7. Дмитрук С.В., Дмитрук О.Ю. Групові туристські вправи як інноваційний метод практичної підготовки фахівців географів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Географія. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. – Вип. 53. – С. 7 - 10. (внесок здобувача – 70%, обґрунтовано методику проектування і організації туристських ігор у вигляді багатоцільової поліфункціональної програми, що організовується і здійснюється за модульним принципом).

8. Дмитрук С.В. Креативно-пізнавальні бар’єри: питання систематики та класифікації // Вісник КНУКіМ: Зб. наук. праць. Серія: Педагогіка. – К.: Вид-во КНУКіМ, 2006. – Вип. 15 – С. 42 - 51.