Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


5. Білоус Світлана Богданівна. Розробка складу, технології та біофармацевтичне дослідження м'яких лікарських засобів місцевої дії: дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Білоус С.Б. Розробка складу, технології та біофармацевтичне дослідження м’яких лікарських засобів місцевої дії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Міністерство охорони здоров’я України, Львів, 2004.

Дисертацію присвячено науковому обґрунтуванню складу і технології двох м’яких лікарських засобів - мазі есуланової та гелю кротамітону.

На основі мікробіологічних досліджень запропоновано вміст діючої речовини есулану у мазі в кількості 1%.

Теоретично та експериментально обґрунтовано склад та технологію опрацьованих лікарських засобів, проведено дослідження з контролю їх якості. Встановлено стабільність м’яких лікарських форм протягом 2-х років зберігання. Доведено біологічну активність та безпечність опрацьованих лікарських засобів.

На опрацьовані лікарські засоби розроблені проекти аналітичної нормативної документації.

        1. Теоретично обґрунтовано та експериментально доведено необхідність створення мазі есуланової з протигрибковою та антибактеріальною дією на основі вітчизняної субстанції та гелю кротамітону для лікування алергічних захворювань шкіри, усунення свербіння та профілактики вторинних інфекцій.

        2. Проведено аналіз особливостей формування асортименту м’яких лікарських засобів за період 1992-2003рр. Встановлено, що фармацевтичний ринок України значно залежить від імпортованих лікарських засобів у кожній фармакологічній групі. Частка закордонних протигрибкових лікарських засобів приблизно в 2,5 рази перевищує вітчизняні. Для лікування інфекційних захворювань шкіри, що супроводжуються свербінням, в основному, використовують стероїдні лікарські засоби, які у загальній номенклатурі становлять 13%. Оновлення асортименту вітчизняних м’яких лікарських засобів відбувається переважно за рахунок впровадження препаратів-генериків.

        3. З урахуванням фізико-хімічних властивостей біологічно активної речовини опрацьовано склад і технологію мазі есуланової 1%. Науково обґрунтований вибір мазевої основи, до складу якої входять поліетиленоксиди 400 і 1500. Доведено необхідність введення до складу мазі 0,1% кислоти лимонної для забезпечення значення рН мазі в межах 4,5-4,9.

        4. Встановлено, що оптимальною м’якою лікарською формою з кротамітоном є гель. Обґрунтований склад і опрацьована технологія гелю кротамітону 10%. До складу основи лікарського засобу входять: карбопол, 10% розчин аміаку, твін-80, кислота сорбінова і вода очищена. Досліджено, що на вивільнення кротамітону з лікарської форми впливає концентрація твіну-80, оптимальним є застосування стабілізуючої речовини в концентрації1,5%.

        5. На основі дослідження реологічних параметрів мазі есуланової та гелю кротамітону, які прогнозують стабільність цих структурованих систем в умовах виробництва, зберігання та застосування, а також споживчі якості лікарських засобів, визначені концентрації допоміжних речовин. Встановлено оптимальні співвідношення поліетиленоксидів 400 і 1500 - 8,5 : 1,5 у складі основи для мазі есуланової та концентрацію карбополу 0,6 % для гелю з кротамітоном.

        6. Для контролю стабільності лікарських засобів і дослідження фармацевтичної доступності опрацьовані методики кількісного спектрофотометричного визначення есулану та кротамітону в м’яких лікарських засобах. Відносна похибка визначення есулану в мазі становить 1,59 %, кротамітону в гелі - 2,71 %.

        7. Запропоновані мазь есуланова і гель кротамітону характеризуються стабільністю фізико-хімічних та реологічних властивостей при зберіганні протягом 2-х років (термін спостереження) при кімнатній температурі, показників вивільнення есулану і кротамітону з лікарських форм і повністю відповідають вимогам нормативних документів.

        8. За результатами мікробіологічних досліджень вибрана оптимальна концентрація есулану 1% в лікарській формі і доведена антимікробна активність мазі есуланової 1% до грибів родів Candida, Mucor, Pennicillium, Aspergillus, Trichophyton, Achorion, Microsporum та грампозитивних і грамнегативних бактерій. Встановлено, що за ступенем вираженості протигрибкової дії до грибів роду Candida, есулан переважає препарати порівняння – клотримазол, ністатин і амфотерицин, за антибактеріальною активністю є близьким до цефазоліну і поліміксину.

        9. Мазь есуланова і гель кротамітону, за результатами визначення мікробіологічної чистоти, не вміщують Р.аeruginosa та S. аureus, загальна кількість мікроорганізмів в 1 г лікарського засобу (гриби і бактерії сумарно) становить 30-40 КУО (колонієутворюючих одиниць) для гелю кротамітону, а в мазі есулановій гриби і бактерії не виявлені.

        10. Біологічними дослідженнями встановлено, що есулан і мазь есуланова належать до малотоксичних речовин. Виявлено відсутність алергізуючої та місцево подразнюючої дії мазі есуланової та гелю кротамітону на шкіру і слизові оболонки. Підтверджена специфічна активність мазі есуланової при трихофітії і мікроспорії.

        11. За результатами проведених досліджень опрацьовані проекти АНД та технологічних регламентів на виробництво мазі есуланової і гелю кротамітону. Технологія та методики контролю якості мазі есуланової апробовані в умовах лабораторії АТ “Галичфарм”, а гелю кротамітону – в умовах ВАТ “Тернопільська фармацевтична фабрика”.

Публікації автора:

  1. Білоус С.Б., Грошовий Т.А., Зарума Л.Є. Маркетингові дослідження м’яких лікарських засобів // Ліки України. – 2000. - № 3. – С.13-15. Особистий внесок автора: аналіз ринку м’яких лікарських засобів, визначення перспективних напрямків розробки та виробництва м’яких лікарських засобів.

  2. Обгрунтування складу та дослідження м’яких лікарських форм з есуланом / С.Б. Білоус, Н.К.Федущак, Л.Є.Зарума, Т.А.Грошовий, В.І.Лубенець // Вісник фамації.- 2001. - № 3. – С. 64. Особистий внесок автора: обґрунтування складів лікарських засобів з есуланом та аналіз результатів їх фізико-хімічних досліджень.

  3. Савицька С.Б., Зарума Л.Є., Чолій Л.Ф. Фармацевтичні аспекти технології лікувально-косметичних кремів // Фармац. журн. – 1995. - № 6. – С. 73-75. Особистий внесок автора: обґрунтування складів лікувально-косметичних кремів різних типів дисперсних систем.

  4. Савицька С.Б., Зарума Л.Є., Чолій Л.Ф. Допоміжні речовини, які використовуються в технології лікувально-косметичних кремів // Фармац. журн. – 1997. - № 4. – С. 52-56. Особистий внесок автора: аналіз принципів вибору допоміжних речовин для лікувально-косметичних кремів.

  5. Білоус С.Б. Стандартизація м’якої лікарської форми з есуланом // Історія та перспективи розвитку фармацевтичної науки та освіти: Матеріали міжн. наук. конференції. Вип.12. Т. 3. – Запоріжжя, 2004. – С. 1-4.

  6. Білоус С.Б. Вплив допоміжних речовин на вивільнення есулану з м’яких лікарських форм // Матеріали VII міжнар. медичн. конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2003. – С.243.

  7. Білоус С.Б. Обґрунтування складу та методів контролю якості лікарського засобу місцевої дії з кротамітоном // Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія: Тези допов. III міжн. наук.- практ. конференції. – Харків, 2003. – С.17.

  8. Білоус С.Б., Тимошенко Н.Т. Розробка оптимального складу та технології крему з клотримазолом // Научные направления в создании лекарственных средств в фармацевтическом секторе Украины: Тез. докл. республ. научн. конференции. – Харьков, 2000. - С. 71-72. Особистий внесок автора: обґрунтування складу і технології крему з клотримазолом.

  9. Актуальні питання технології лікувально-косметичних препаратів / С.Б. Савицька, Л.Є.Зарума, Г.В.Крамаренко, Л.Ф.Чолій // Актуальні питання фармацевтичної науки та практики: Матеріали наук.-прак. конференції. – Запоріжжя, 1995. – С.109-110. Особистий внесок автора: вивчено номенклатуру допоміжних речовин, опрацьовано склади косметичних кремів.

  1. До питання технології лікувально-косметичних кремів / С.Б.Савицька, Л.Є.Зарума, Л.Ф.Чолій, К.Ф.Ващенко // Актуальные вопросы медицины и биологии. Вып.6.– Днепропетровск, 1995. – С.160. Особистий внесок автора: опрацьовано склад і технологію трьох лікувально-косметичних кремів.

  2. Лікувально-косметичні препарати / Л.Є.Зарума, С.О.Климишина, Г.В.Крамаренко, С.Б.Савицька // Організація роботи фармацевтичної служби Львівщини в ринкових умовах: Навч.-метод. посібник.– Львів, 1995. – С. 68-83. Особистий внесок автора: узагальнено дані про призначення допоміжних речовин у косметичних кремах і особливості їх технології та застосування.