Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Крюгер Олена Олександрівна. Роль перекисного окислення ліпідів і білків в патогенезі менінгітів та енцефалітів у дітей і корекція виявлених порушень. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Крюгер О.А. Роль перекисного окисленія ліпідів і білків в патогенезі менінгітів та енцефалітів у дітей та корекція виявлених порушень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10. – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І Георгієвського, Сімферополь, 2006.

Дисертація присвячена питанню вивчення змін перекисного окислення ліпідів, білків, а також антиоксидантної системи у дітей хворих на менінгіти (гнійні і серозні), вірусні енцефаліти і з енцефалічною реакцією в залежності від періоду захворювання; дослідженню можливості корекції вільно-радикального окислення ліпідів, білків, а також антиоксидантної системи з використанням препарату антиоксидантної дії мексидолу.. Під нашим спостереженням перебувало 140 хворих дітей з менінгітами, енцефалітами і з енцефалічною реакцією. Встановлено, що зміни показників перекисного окислення ліпідів, білків і антиоксидантної системи не залежать від виду збудника і характеру ураження ЦНС (менінгіт – енцефаліт), а знаходяться в прямій залежності від тяжкості перебігу захворювання. Включення антиоксидантного препарату – мексидолу в комплексну терапію гнійних менінгітів та енцефалітів у дітей сприяє вірогідно більш швидшій нормалізації вільно-радикального окислення як ліпідів, так і білків, а також антиоксидантної системи. Особливістю дії мексидолу є його вплив на процеси пероксидації ліпідів і білків, а також на АОС саме на ранніх етапах захворювання. Проведення направленої коригуючої антиоксидантної терапії мексидолом сприяє більш швидкому зникненню симптомів загальноінфекційного синдрому, ранній нормалізації апетиту і диурезу, а також регресу менінгеального синдрому і зменшує тривалість перебування хворого у ВІТ.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне і практичне вирішення актуальної наукової задачі, яка полягає у встановленні патогенетичного значення дисбалансу перекисного окислення ліпідів, білків і антиоксидантної системи у дітей, хворих на менінгіти, менінгоенцефаліти, вірусні енцефаліти, з енцефалічною реакцією і розробки методів корекції виявлених порушень.

  1. У дітей, хворих на гнійні і серозні менінгіти, менінгоенцефаліти та енцефаліти в гострому періоді захворювання має місце активація перекисного окислення ліпідів і перекисного окислення білків, яка характеризується підвищенням рівня ТБК - активних продуктів ПОЛ і ОМБ в сироватці крові і зниженням кількості загальних ліпідів і білків. У гострому періоді захворювання у дітей, хворих на менінгіти та енцефаліти спостерігалось зниження антиокисної активності, що свідчить про раннью дезінтеграцію процесів прооксидантної і антиоксидантної систем захисту на мембранно-клітинному рівні.

  2. Відсутність нормалізації показників оксидантного і антиоксидантного захисту до 4 - 5 дня захворювання є важливим лабораторним диференційно -діагностичним критерієм запального характеру ураження ЦНС (менінгіти, енцефаліти).

3. Зміни показників перекисного окислення ліпідів, білків і антиоксидантної системи знаходяться в прямій залежності від тяжкості перебігу захворювання і не залежать від виду збудника і локалізації ураження ЦНС (менінгіти, енцефаліти).

4. Істотні патофізіологічні зрушення дисбалансу окисної і антиокисної систем у дітей, хворих на менінгіти та енцефаліти призводять до деструктивного впливу на нервову тканину, клітини глії, нейрони, порушення гомеостазу, що в свою чергу, поглиблює запальні процеси в ЦНС і вимагає направленої коригуючої терапії.

5. Відсутність нормалізації показників перекисного окислення ліпідів, білків і антиоксидантної системи на момент клінічного видужання розцінюється як патофізіологічне обгрунтування доцільності корекції дисбалансу окисної і антиокисної систем у дітей, хворих на менінгіти та енцефаліти на ранніх етапах захворювання.

  1. Використання препарату антиоксидантної дії мексидолу покращує клінічну ефективність корекції дисбалансу окисної і антиокисної систем у дітей, хворих на менінгіти та енцефаліти.

Публікації автора:

        1. Богадельников И.В., Горишняк Л.Х., Ивашенко А.С., Кисилев Ф.В., Борисова Е.А., Хилько С.С. Клиника и дифференциальный диагноз поражений нервной системы при инфекционных заболеваниях у детей. – Симферополь, 2000. – 142 с. (Автором проведено клінічний підбір дітей з нейроінфекціями).

        2. Е.А. Крюгер, Т.А. Вильшун Содержание каталазы в сыворотке крови и спинномозговой жидкости у детей больных нейроинфекциями // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. - №4. – С.85. ((Автором проведено клінічний підбір дітей, хворих на нейроінфекції, підготовка статі до друку).

              1. Борисова О.О. Стан перекисного окислення ліпідів в сироватці крові і спинномозковій рідині у дітей з ураженнями нервової системи при інфекційних захворюваннях // Інфекційні хвороби. – 2001. – №2. – С.29-32.

              2. Богадельников І.В., Горішняк Л.Х., Крюгер О.О., Вільшун Т.А. Клінічні прояви енцефалітної реакції у дітей, хворих на респіраторну вірусну інфекцію // Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби: Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (26-27 квітня 2001 року, м. Харків) – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С.15-17. (Автором проведено клінічний підбір дітей з проявами енцефалічної реакції на тлі ГРВІ, оформлення роботи).

              3. Крюгер О.О. Показники перекисного окислення ліпідів та антиоксидантної системи як маркери запального процесу при нейроінфекціях у дітей // Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби: Матер.наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (26-27 квітня 2001 року, м. Харків) – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С.93-95.

              4. Крюгер Е.А., Дябина Т.А., Козлов В.С., Рымаренко Н.В. Особенности клинического течения вирусного энцефалита неустановленной этиологии и энцефалитической реакции у детей // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2001. – Т.137, Ч.1. – С.207-209. (Автором проведено огляд літератури, клінічний підбір дітей, хворих на вірусні енцефаліти та з енцефалічною реакцією, підготовка статі до друку).

              5. Крюгер О.О., ЛепеньВ.В. Диференційна діагностика криничних симптомів вірусного енцефаліту та енцефалітної реакції на фоні гострої респіраторної вірусної інфекції в дітей // Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани: Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (16-17 травня 2002 року, м. Дніпропетровськ) – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С.118-119. (Автором проведено клінічний підбір дітей, хворих на вірусні енцефаліти та з енцефалічною реакцією, оформлення роботи).

              6. Крюгер О.О. Стан процесів перекисного окислення ліпідів і білків у дітей з менінгітами та менінгоенцефалітами // Інфекційні хвороби. – 2002. – №2. – С.54-55.

              7. Крюгер О.О. Стан процесів перекисного окислення білків в сироватці крові у дітей при вірусних енцефалітах та енцефалітній реакції // Матеріали IV міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень – ”2005» (20-30 червня 2005). – Т.29. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.34.

              8. Крюгер Е.А. Клинические проявления энцефалической реакции у детей // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2005.

              9. Крюгер О.О. Перекисне окислення ліпідів і білків – маркери запального процесу при ураженні нервової системи інфекційного генезу у дітей // Врачебная практика. – 2005. – №1. – С.52-55.

              10. Крюгер Е.А., Киржой В.В., Прокопенко Н.В., Белоус С.И. Эффективность применения мексидола в комплексном лечении гнойных менингитов у детей // Врачебная практика. – 2006. – № 1. – С. 57-61. (Проводила клінічне обстеження дітей, хворих на менінгіти, забір матеріалу для дослідження активності ПОЛ, ПОБ і АОС, розробила патогенетичне лікування хворих, проводила підбір і лікування хворих, аналізувала одержані результати, зробила статистичну обробку результатів дослідження, оформила роботу).

              11. Крюгер Е.А., Киржой В.В., Прокопенко Н.В. Антиоксидантная терапия в комплексном лечении гнойных менингитов у детей // Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні наукові дослідження – 2006» (20 – 28 лютого 2006 року). – Т13. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – С.15 - 18. (Проводила клінічне обстеження дітей, хворих на менінгіти, забір матеріалу для дослідження активності ПОЛ, ПОБ і АОС, розробила патогенетичне лікування хворих, проводила підбір і лікування хворих, аналізувала одержані результати, виконала статистичну обробку результатів дослідження, підготувала статтю до друку).