Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Всесвітня історія


Гоков Олег Олександрович. Роль офіцеров Генерального штабу в здійсненні зовнішньої політики Російської імперії на мусульманському Сході в другій половині ХIХ ст. : Дис... канд. наук: 07.00.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Гоков О. О. Роль офіцерів Генерального штабу в здійсненні зовнішньої політики Російської імперії на мусульманському Сході в другій половині ХІХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.02 – всесвітня історія – Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна, Харків, 2004.

У дисертації на основі великого комплексу джерел і літератури заналізовано роль офіцерів Генерального штабу в реалізації політики Російської імперії на мусульманському Сході (у Центральній та Західній Азії) у другій половині XIX ст. Уперше зроблено комплексний аналіз змін у комплектуванні і функціонуванні корпусу офіцерів російського Генерального штабу. Усебічно досліджено діяльність офіцерів Генерального штабу і уперше виявлено особливості їхнього використання в зовнішній політиці Росії на мусульманському Сході. У роботі відзначено, що функції генштабістів, незважаючи на певні загальні риси, у мирний і воєнний час відрізнялися. Основною з них була військова розвідка.

Проаналізовано наукову діяльність офіцерів Генштабу на мусульманському Сході. Також указано на вплив їхніх досліджень на формування суспільного інтересу до даного регіону. У роботі відзначено, що науково-дослідними роботами генштабісти внесли багато нового у вивчення мусульманського Сходу.

Уперше дано оцінку ролі офіцерів Генерального штабу в нарощуванні впливу Росії на мусульманському Сході. Зокрема, детально досліджено значення Перської козачої бригади в посиленні російської присутності в Персії. Автор дійшов висновку, що полковник Генерального штабу, який очолював бригаду, виступав не тільки в ролі військового агента, але й посідав значне становище при шахському дворі. Від його поведінки та здібностей у керівництві й організації армії значною мірою залежали престиж і вплив Росії в Персії.

У цілому офіцери Генерального штабу були “авангардом” російської зовнішньої політики на мусульманському Сході, зігравши значну роль у її здійсненні і визначенні в другій половині XIX ст.