Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Діагностика і терапія тварин


Зайцева Ада Анатоліївна. Роль бджолиного обніжжя у комплексному лікуванні телят, хворих на катаральну бронхопневмонію : Дис... канд. наук: 16.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Зайцева А.А. Роль бджолиного обніжжя у комплексному лікуванні телят, хворих на катаральну бронхопневмонію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.01 – діагностика і терапія тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Мета дисертації вивчити ефективність комплексного лікування телят, хворих на катаральну бронхопневмонію із застосуванням бджолиного обніжжя.

Отримані дані показують, що однією з причин виникнення катаральної бронхопневмонії з гострим перебігом у телят є імунодефіцитний стан, на фоні якого розмножується умовно патогенна мікрофлора, яка зумовлює розвиток запального процесу в легенях.

Застосування бджолиного обніжжя за комплексного лікування телят, хворих на катаральну бронхопневмонію, дало можливість скоротити термін перебігу хвороби, лікування тварин за рахунок стимулювання гуморальних та клітинних факторів (збільшення загального білка, альбумінової та -глобулінової фракцій, підвищення активності фагоцитзу нейтрофілів крові, Т- і В-лімфоцитів).

Застосування бджолиного обніжжя в комплексному лікуванні телят, хворих на катаральну бронхопневмонію, підвищує ефективність етіотропної і патогенетичної терапії щодо цього захворювання.

У комплексній схемі лікування телят, хворих на катаральну бронхопневмонію, запропоновано з метою стимуляції неспецифічного імунітету їх організму використовувати препарати бджолиного обніжжя.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у обґрунтованні стимулювального впливу бджолиного обніжжя на захисні механізми організму телят, а також вивчена його ефективність у комплексному лікуванні та профілактиці катаральної бронхопневмонії.

  2. Повнота засвоєння бджолиного обніжжя за перорального введення у телят залежить від віку і ступеня розвиненості у них системи травлення: у 20-добовому віці засвоєння препарату обмежене, у 90-добовому – збільшується.

  3. Оптимальною дозою препарату сухого поліфлорного бджолиного обніжжя для телят 3-місячного віку за умов щоденного його застосування впродовж 10 діб є 0,5 г на 1 кг маси тіла на добу.

  4. Бджолине обніжжя, призначене всередину клінічно здоровим телятам 3-місячного віку в дозі 0,5 г на 1 кг маси тіла, проявляє виражену імуномодулювальну дію: сприяє збільшенню в крові загального білка на 8 %, у тому числі за рахунок -глобулінів (на 12,8 %), кількості Т-загальних лімфоцитів – на 38 % (р<0,001), Т-активних – на 27,6 (р<0,001) і теофілінорезистентних клітин – на 43 % (р<0,05), зменшенню теофіліночутливих клітин – на 19,4 % (р<0,05), підвищенню бактерицидної і лізоцимної активності сироватки крові (р<0,001) та фагоцитарної активності нейтрофілів і попереджує виникнення катаральної бронхопневмонії.

  5. Одужання тварин проявляється задовільним загальним станом, добре вираженим апетитом, відсутністю витікань з носа, кашлю, задухи, хрипів під час аускультації легень, зниженням температури тіла, частоти пульсу і дихання до фізіологічних коливань.

  6. Застосування бджолиного обніжжя у комплексному лікуванні телят, хворих на катаральну бронхопневмонію, стимулює неспецифічний захист організму: БАСК збільшується на 20 % (р1<0,001), ЛАСК – на 7,9 (рк<0,001), ФА – на 14 % (р1<0,001), ІФ – у 1,4 раза, АФ – на 20 %, титр неспецифічних антитіл – в 1,5 раза (р<0,05) порівняно з цими даними до початку лікування.

  7. Під впливом бджолиного обніжжя у телят, хворих на катаральну бронхопневмонію, відновлюється кількість лейкоцитів у крові, збільшується кількість лімфоцитів на 14 %, Т-лімфоцитів – на 24 %, Т-активних – 23,5 %, ТФР – 46,2 %, В-лімфоцитів – на 32 % і зменшується кількість ТФЧ-клітин на 4,8 %.

  8. Включення бджолиного обніжжя до комплексу лікувальних препаратів за катаральної бронхопневмонії телят сприяє скороченню терміну їх лікування на 34 доби. Економічна ефективність застосування бджолиного обніжжя у комплексній схемі лікування хворих на катаральну бронхопневмонію телят становить 0,95 грн на 1 грн витрат.

Публікації автора:

  1. Зайцева А.А. Про проходження через шлунково-кишковий тракт бджолиного обніжжжя у телят 20 і 90-денного віку // Проблеми зооінженерії та вет. медицини: Зб. наук. праць Харків: ХЗВІ, 2001. Вип. 9 (33), ч. 2. С. 811.

  2. Зайцева А.А. Вивчення впливу оптимальної дози бджолиної обніжі на імунологічний стан телят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць Біла Церква, 2003. Вип. 25, ч 2. С. 8184.

  3. Зайцева А.А. Стимулюючий вплив бджолиного обніжжя на загальний стан телят // Вет. медицина: Міжвідом. темат. наук. зб. Харків, 2003. Вип. 82. С. 253255.

  4. Чумак М.І., Зайцева А.А., Хащина Г.Ю. Вплив бджолиної обніжі на імунний статус телят // Зб. наук. праць Луганського нац. аграрн. ун-ту. Вет. науки. Луганськ, 2003. № 27/39. С.124127. (Здобувачем проведено дослід і аналіз отриманих результатів та виконано статистичну обробку матеріалів).

  5. Зайцева А.А. Ефективність лікування телят, хворих на бронхопневмонію, із використанням бджолиного обніжжя // Зб. наук. праць Луганського нац. аграрн.

ун-ту. Вет. науки. Луганськ, 2004. № 35/47. – С. 5861.

  1. Зайцева А.А. Вплив бджолиного обніжжя на резистентність молодняку великої рогатої худоби // Зб. наук. праць Луганського нац. аграрн. ун-ту. Вет. науки. Луганськ, 2005. № 50/73. С. 7073.

  2. Зайцева А.А. Використання продуктів бджільництва в ветеринарній медицині // Збірник. наук. праць Луганського нац. аграрн. ун-ту. Вет. науки. Луганськ, 2006. № 63/86.– С. 7174.

  3. Чумак М.І., Руденко А.Ф., Зайцева А.А. Методичні рекомендації по застосуванню бджолиного обніжжя при профілактиці та лікуванні катаральної бронхопневмонії у телят. – Луганськ: Луган. нац. аграр. ун-т, 2006. – 15 с. (Здобувачем проведена підготовка матеріалів для публікації методичних рекомендацій).