Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Чайковська Вікторія Петрівна. Ресурсозабезпечення в системі управління життєвого циклу підприємств в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Чайковська В. П. Ресурсозабезпечення в системі управління життєвого циклу підприємств в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка і управління підприємствами. – Європейський Університет, Київ, 2008.

Захищаються результати теоретико-методологічних досліджень, методичні та практичні рекомендації з удосконалення процесу ресурсозбезпечення в системі управління життєвого циклу підприємств в Україні. В роботі здійснено теоретико-методологічне обґрунтування ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства; проведено дослідження життєвого циклу та процесу ресурсозабезпечення промислових підприємств машинобудівної галузі регіону, оцінено сучасну систему ресурсозабезпечення та ресурсовикористання промислових підприємств, вдосконалено методику визначення стану життєвого циклу підприємства з урахуванням процесу ресурсного забезпечення та розроблено модель ресурсного забезпечення підприємства у відповідності до об’єктивних вимог збереження та завершення всіх етапів і життєвого циклу в цілому. Основні положення, висновки і рекомендації, що розроблені у дисертації, спрямовані на реформування ресурсозабезпечення промислових підприємств, зокрема процесу їх забезпечення матеріальними ресурсами в системі управління життєвого циклу підприємств.

У дисертаційному дослідженні наведено теоретико-методологічне обґрунтування, розробка моделей та практичних рекомендацій щодо процесу ресурсозабезпечення в системі управління життєвого циклу промислових підприємств, що в свою чергу дає можливість для розв’язання проблем обмеженості економічних ресурсів на тлі відсутності єдиної системи управління життєвого циклу. У процесі дисертаційного дослідження вдалося досягти поставленої мети та вирішити поставлені завдання.

В ході проведення дослідження були отримані такі результати:

  1. На основі узагальнення теоретичних концепцій і практичного досвіду вітчизняних та зарубіжних вчених та власних досліджень автора визначено, що під ресурсним забезпеченням розуміється об'єднання в системі управління двох або більше видів діяльності в цілях планування, здійснення і контролю потоків сировини, напівфабрикатів і готових виробів з моменту їх виникнення до моменту споживання. Система управління ресурсного забезпечення в сучасних умовах господарювання має складатись з таких елементів як: нормування витрат матеріальних ресурсів; формування зв’язків з постачальниками; формування служби ресурсного забезпечення; обґрунтування потреби в запасах матеріальних ресурсів; обґрунтування потреби в складському господарстві; визначення балансу потреби в матеріальних ресурсах; визначення ефективних постачальників для підприємства; становлення служби ресурсного забезпечення; формування системи управління запасами підприємства; створення складського господарства; дослідження матеріалоємності продукції; визначення ефективності плану ресурсного забезпечення; застосування ресурсозберігаючих заходів.

  2. Теоретико-методологічне обґрунтування ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства свідчить про те, що найбільш інтенсивними стадіями життєвого циклу підприємства при здійсненні процесу ресурсозабезпечення є, звичайно ж, стадії росту і насичення. На цих стадіях відбувається ефективне планування, постачання та розподіл ресурсів. Різниця між цими стадіями полягає в тому, що на стадії росту припиняється формування всіх управлінських механізмів, а на стадії насичення вони працюють за сталою схемою. Стадія становлення передує стадіям росту та насичення і на ній відбувається формування механізму розподілу ресурсів, налагодження зв’язків з постачальниками та створення складського господарства.

  3. Машинобудування — надзвичайно складна галузь в Україні. Провідне місце посідають приладобудування, тракторне і сільськогосподарське машинобудування, де зайнято близько п’ятої частини тих, хто працює в машинобудуванні. Основні проблеми машинобудівного комплексу України пов'язані із необхідністю розвитку економічних зв'язків у постачанні комплектуючих, втратою традиційних ринків збуту продукції, а також технічною відсталістю і низькою якістю виробів.

  4. Дослідження проведені за методиками визначення етапу життєвого циклу підприємства свідчать про те, що результати за обома методиками є аналогічними: на кінець аналізованого періоду ВАТ «Вінницький завод Пневматика», ВАТ «Будмаш» та ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів» перебувають на стадії помірного спаду та прогнозовано будуть зростати, а ВАТ «Вінницький завод Металіст» перебуває на стадії інтенсивного спаду та позитивних змін на майбутнє не передбачається. Перша методика є досить глибокою, враховує велику кількість показників, але аналіз відбувається лише за один рік; друга методика навпаки – є досить примітивною за аналізом, але враховує динаміку змін стану життєвого циклу підприємства протягом декількох років. Тому найбільш дієвим варіантом є використання обох методик з порівнянням результатів аналізу чи створення більш універсальної методики, яка б поєднувала переваги та виключала недоліки попередніх.

  5. Дослідження процесу ресурсозабезпечення підприємств було проведено за такими напрямами: визначення рівня ефективності використання ресурсів; оцінка якості та виконання планів матеріально-технічного забезпечення; аналіз системи управління запасами; оцінка постачальників матеріальних ресурсів. Найкращі показники процесу управління ресурсним забезпеченням має ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів, найгірші – ВАТ «Вінницький завод Пневматика».

  6. Надано оцінку сучасній системі ресурсозабезпечення промислових підприємств, яка має свої переваги та недоліки. До переваг належать: обґрунтованість процесу ресурсозабезпечення підприємства з точки зору нормативної бази; знаходження показників процесу управління ресурсним забезпеченням підприємства в межах норми; рівномірне виконання плану матеріально-технічного забезпечення підприємства; ефективний вибір постачальників матеріальних ресурсів. До недоліків належать: не сприймання керівниками підприємств та їх підрозділів процесу ресурсного забезпечення як основної складової ефективної господарської та підприємницької діяльності; виробничі підприємства старої формації в сучасному ринковому середовищі не звертають увагу на такий важливий аспект, як управління життєвим циклом підприємств; на підприємствах відсутня зручна система нормування витрат матеріальних ресурсів; служби ресурсного забезпечення машинобудівних підприємств, як правило, представлені достатньо обмежено та недосконало.

  7. У результаті дослідження планування логістичного циклу процесу ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства виявлено, що його структура складається з чотирьох етапів: планування поставок готової продукції; оперативно-календарного планування виробництва; планування потреби в матеріалах; техніко-економічного обґрунтування проектів. Значення прогнозованого попиту та визначення поточного попиту не завжди є рівними і мають відхилення як в позитивну, так і в негативну сторону.

  1. Вдосконалено механізм подолання обмеженості ресурсів шляхом ресурсозбереження з застосуванням аналізу сукупності показників, які визначають рівень ефективності використання ресурсів підприємства з застосуванням кореляційно-регресійного аналізу як методу визначення впливу окремих показників на перевитрату ресурсів; оцінки ефективності заходів щодо економії матеріальних ресурсів шляхом виявлення взаємозв’язку причин неефективного використання ресурсів, резервів економії і заходів щодо їх реалізації.

  2. Вдосконалено методику визначення етапу життєвого циклу підприємства з урахуванням переваг та виключенням недоліків застосовуючи показники управління процесом ресурсного забезпечення підприємства шляхом доведення ефективності використання показників управління процесом ресурсозабезпечення підприємства і коефіцієнтів виконання плану матеріально-технічного забезпечення для визначення загального індексу життєвого циклу підприємства, та застосування показника життєвого циклу процесу ресурсного забезпечення в системі дослідження рентабельності як рівня життєвого циклу.

  3. Розроблено модель ресурсного забезпечення підприємства у відповідності до об’єктивних вимог збереження та завершення всіх етапів і життєвого циклу в цілому. Основною ідеєю даної моделі є визначення складових та особливостей процесу ресурсного забезпечення на кожному етапі життєвого циклу підприємства.

Публікації автора:

  1. Ресурсний потенціал підприємства: структура та ефективність використання / В. Є. Качуровський, В. П. Чайковська // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2007. - №4. – С. 123 – 130.

  2. Управління запасами в системі логістичного менеджменту підприємства (на прикладі ВАТ «Вінницький олійножировий комбінат») / В. Є. Качуровський, В. П. Чайковська // Вісник Національного Університету «Львівська політехніка». – 2007. - №580. – С. 251-257.

  3. Чайковська В. П. Життєвий цикл організації та його роль в розвитку підприємства / В. П. Чайковська // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - № 7. – С. 98-105.

  4. Чайковська В. П. Промислові підприємства України: проблеми та перспективи розвитку / В. П. Чайковська // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №1. – С. 97-102.

  5. Чайковська В. П. Ресурсозабезпечення в сучасних умовах господарювання / В. П. Чайковська // Збірних наукових праць Європейського Університету «Актуальні проблеми економіки: теорія та практика». – 2007. -№2. – С. 131 – 139.

  6. Чайковська В. П. Ресурсозбереження в системі управління підприємством / В. П. Чайковська // Збірник наукових праць Національного Університету ім. Т. Г. Шевченко «Серія економічні науки». – 2006. - №11. – С. 186 – 193.

  7. Чайковська В. П. Сутність і особливості ресурсного забезпечення промислового підприємства / В. П. Чайковська // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – 2007. - № 32. – С.143-154.

  8. Чайковська В. П. Управління запасами в системі логістичного менеджменту підприємства / В. П. Чайковська // Матеріали всеукраїнської практичної конференції «Молодь, освіта і наука». – К.: Європейський Університет. – 2006. - Т. 15 – С. 331-333.