Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Кудояр Олександра Михайлівна. Релігія та її місце в політичній системі незалежної України: дисертація канд. філос. наук: 09.00.03 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Кудояр О.М. Релігія і її місце в політичній системі незалежної України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за фахом 09.00.03 – соціальна філософія і філософія історії. - Донецький національний університет. - Донецьк, 2003.

Дисертація присвячена теоретичним і практичним питанням взаємин релігії і політичної системи незалежної України.

Зростання суспільно-політичної ролі релігії в сучасному світі пов'язано зі збільшенням політичної і суспільної активності релігійних інституцій, що одночасно підсилюють взаємодію з політичними структурами.

Дисертація є закінченим соціально-філософським дослідженням, джерелом інформації, що дозволяє осмислити становлення і розвиток вітчизняної філософської думки. Обґрунтований новий підхід до розуміння взаємин релігії і політики в умовах незалежного розвитку країни, запропонована модель, що характеризує державно-церковні відносини в умовах суспільно-політичної трансформації в Україні. В дослідженні уточнені поняття «релігія» і «політична система», що дозволило проаналізувати як позитивні, так і негативні взаємини релігійно-духовної сфери і політичного життя соціуму. Автором сформований основний інструментарій соціально-політичного впливу на релігійний фактор (держави, як базового елемента, релігійно-політичних партій, мас-медіа тощо). Висвітлені нові підходи до вирішення конфліктних ситуацій у релігійному середовищі. Виділені напрямки впливу релігійного фактора на соціально-політичну сферу суспільства і шляхи їх зміни в умовах стійкого розвитку.

Проведене дисертаційне дослідження надало можливість вирішити комплекс питань, обґрунтувати і розробити рекомендації і пропозиції щодо функціонування релігії в політичній системі незалежної України. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, такі:

  1. Релігійне життя сьогодні являє собою складну систему відносин, що включені в загальну структуру громадського життя і розвиваються під впливом соціально-економічних, політичних, культурологічних процесів, що знаходяться на перехідному етапі свого розвитку.

  2. В умовах демократизації українського соціуму інституалізація мережі релігійних організацій проходить складно і суперечливо.

  3. Оскільки релігійні організації на сучасному етапі стали інструментом політичних комбінацій і релігійний фактор не діє сам по собі, а постійно взаємодіє з політичним, роль релігійних організацій у суспільно-політичних процесах не можна назвати однозначно позитивною.

  4. Виявлено, що вплив релігії на особистість і суспільство амбівалентний, це відбивається в діалектичному взаємозв'язку її соціальних функцій і дисфункцій.

  5. Міжконфесійному протистоянню сприяла відсутність цілісної науково-обгрунтованої програми у щодо відродження релігійного життя.

  6. Релігія в українському суспільстві не є замкнутою, абстрактною, ізольованою системою. Вона включена в європейський і світовий цивілізаційний контекст, змінюється під впливом суспільно-політичних трансформацій глобального масштабу.

  7. Для подолання дестабілізуючих тенденцій функціонування релігії необхідно формування в суспільній свідомості етики толерантності.

  8. Релігійний фактор впливає на міжнаціональні відносини, область культури через діяльність віруючих індивідів, груп, організацій у цих галузях. Відбувається «накладення» релігійних відносин на інші суспільні відносини. Ступінь впливу релігії пов'язана з її місцем у суспільстві, це місце не є постійним, воно змінюється в контексті соціально-політичних процесів соціуму.

Публікації автора:

1. Кудояр О.М. Специфічні питання релігійної ситуації в Україні: проблеми сьогодення // Наука. Релігія. Суспільство. - 2002.- № 2.- С. 144 – 149.

2. Кудояр О.М. Роль релігійного чинника в політичному процесі в Україні // Наука. Релігія. Суспільсто.- 2002.- № 3.- С. 197 – 202.

3. Кудояр О.М. Церква і держава: особливості взаємин в Україні на сучасному етапі // Вісник Донецького університету. Серія Б: Гуманітарні науки. - 2002. - №1. - С. 258-264.

4. Кудояр О.М. Релігійний чинник в громадянському суспільстві // Нова парадигма. - 2003.- № 30.- С. 203 – 213.

5. Кудояр О.М. Релігійний фактор у формуванні національної ідеї // Схід .-2003.- № 2 (52).- С. 91 – 95.

6. Кудояр О.М. Православна церква в Україні: стан і перспективи консолідації // Наука. Релігія. Суспільство. Збірник доповідей VІІІ-ї міжнародної науково-практичної конференції “Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості” – Донецьк: ДонДІШІ, 2001. - С. 293 – 294.

7. Кудояр О. М. Державно-церковні відносини в Україні (ІХ – ХХ ст.) // Християнство на межі тисячоліть (економічні, правові, історичні та культурологічні аспекти). Матеріали Міжнародної молодіжної науково-практичної конференції (15 –16.03 2001 р.). Науковий збірник – Київ, 2001.- С. 150 – 153.

8. Кудояр О.М. Держава і християнство: особливості їх взаємин // Будущее туризма – дело молодых: Материалы V Международной научно-практической конференции студентов и молодых ученых (19 – 20 февраля 2002 г.) .- Донецк: ДИТБ, 2002.- С. 356 – 359.

9. Кудояр О.М. Державно-церковні відносини в Україні // Історія релігій в Україні. Праці ХІІ-ї міжнародної наукової конференції (Львів, 20-24 травня 2002 р.). – Кн.ІІ. – Львів: Логос, 2000. - С. 105 - 110.

10. Кудояр О.М. Роль релігійного фактора у світовій політиці // Социально-политические и культурные тенденции развития в современном мире. Тезисы докладов и выступлений на межвузовской научно-практической конференции студентов и молодых ученых.–Донецк: ДЭГИ, 2003.- С. 54 – 57.