Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Спеціальні та галузеві соціології


Удріс Наталя Cергіївна. Реклама як засіб формування сучасного способу життя міського населення України : Дис... канд. наук: 22.00.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Удріс Н.С. Реклама як засіб формування сучасного способу життя міського населення України.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.04.- спеціальні та галузеві соціології.- Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2002.

Дисертація присвячена з’ясуванню особливостей функціонування соціального інституту реклами як впливового засобу формування сучасного способу життя українського міського населення. Під час дослідження удосконалено наукове визначення поняття “реклама”. Вона розуміється як динамічна інформаційна система, завдяки функціонуванню якої здійснюється непрямий контроль за розвитком економічних, соціальних, а також культурних процесів в суспільстві, зокрема нормативно-ціннісних орієнтацій повсякденної життєдіяльності індивідів. З’ясовано, що як складова повсякденного життя міського населення України, реклама впливає на формування моделей споживання матеріальних благ (споживацька культура, одноразова культура) та стилізації повсякденного життя (моностилістична культура, полістилістична культура). В дисертаційному дослідженні введені в науковий обіг та обгрунтовані поняття “статична реклама” та “динамічна реклама”, сформульовані головні їх ознаки та особливості впливу на соціокультурний стан споживачів. З’ясування характеристик та умов функціонування реклами як знакової системи виявило необхідність застосування у вітчизняній рекламній продукції українських національних знаків і символів. Національно ідентифікована рекламна продукція розглядається автором як засіб формування сучасного способу життя міського населення України. На основі таких висновків, а також результатів емпіричного дослідження запитів міського населення щодо якості рекламної продукції, була розроблена соціальна технологія формування сучасного способу життя міського населення України. Головна мета даної технології полягає у наданні соціальному механізму функціонування реклами як засобу формування способу життя споживачів рекламної інформації свідомо-керованого характеру. Автором розроблено структуру та алгоритм даної соціальної технології, а також запропоновано проект національно змістовного рекламування соціальної інфраструктури промислових центрів України (на прикладі м.Кривий Ріг).

Проблема функціонування соціального інституту реклами в сучасному українському суспільстві в період трансформаційних процесів актуалізована входженням України у загальносвітовий інформаційний простір. Формування ринкових відносин, атрибутом яких стала рекламна продукція, спричинило суттєві зміни у повсякденному житті міського населення. Одночасно із відродженням української національної культури в духовній сфері, в сфері матеріального споживання розпочався процес нівелювання національних цінностей через масове розповсюдження неадаптованої (чужерідної) до вітчизняного споживача рекламної продукції. Більш того, виготовлення української реклами дублювало ненайкращі в змістовно-естетичному плані зразки рекламної продукції іноземного походження. Це певною мірою гальмувало формування економічної культури рекламодавців та такого способу життя міського населення, який одночасно утілював би національний характер та загальнолюдські цінності. Невизначеність місця соціального інституту реклами у цих процесах обумовила необхідність дослідження шляхів розвитку національно ідентифікованої рекламної продукції в Україні та впливовості на формування осучасненого способу життя міської агломерації. Неоднозначність наукових трактовок понять та функцій реклами як соціальної системи роблять актуальним теоретичне обгрунтування нових понять “статична реклама” та “динамічна реклама” і визначення їх змісту та особливостей впливу на ціннісно-нормативну систему та спосіб життя міського населення.

Аналіз функціональності соціального інституту реклами в суспільстві сприяв виявленню та обгрунтуванню вагомої значущості в плані впливовості на формування способу життя міського населення поруч із традиційно визнаними науковцями функціями (інформативної, комунікативної, регулятивної, соціалізації, семіотичної, розважальної, компенсаторно-заспокійливої, естетичної та ідеологічної), нових функцій формування національної свідомості та захисту повсякденності від руйнівного впливу явищ, що порушують звичний життєвий устрій.

З’ясування специфіки впливу соціального інституту реклами на споживання матеріальних благ дозволило виявити наявність серед міського населення таких моделей, як споживацька культура та одноразова культура з фіксацією їх емпіричних показників, а також такого принципу стилізації повсякденного життя як полістилістичність.

Практична значущість проведеного дослідження виявилася у диференціації соціально-демографічних та соціально-професійних груп міського населення стосовно їх оцінки та використання у своєму повсякденні сучасної рекламної продукції. Логічним наслідком визначення механізму функціонування реклами в українському суспільстві стала розробка соціальної технології формування сучасного способу життя українського міського населення засобом національно ідентифікованої рекламної продукції. Автором розроблено структуру та алгоритм даної соціальної технології, а також запропоновано проект національно змістовного рекламування соціальної інфраструктури промислових центрів України (на прикладі м.Кривий Ріг).

Таким чином, проаналізувавши наукові підходи та емпіричний матеріал, автор дійшов висновку, що для розвитку вітчизняного соціального інституту реклами як засобу формування сучасного способу життя міського населення необхідно значно покращити просвітницьку діяльність серед потенційних рекламодавців та фахівців в галузі розробки рекламної продукції на основі формування у них нових світоглядних принципів, що ґрунтуються на єднанні національної та світової культури. Інформаційна політика держави щодо функціонування реклами в засобах масової інформації повинна орієнтуватися на найкращі світові та вітчизняні зразки рекламної продукції, які виконують соціокультурну та економічну місію: виховують особистість із новим підходом до свого стилю і способу життя, заснованому на дбайливому ставленні до національної та світової культури, раціональному використання людських і природних ресурсів.

Дане дисертаційне дослідження розкриває перспективи для подальших наукових з'ясувань:

сприяння реклами розвитку нових знаків й символічних кодів соціального спілкування, престижу, професійної належності;

ролі рекламістів як окремої соціальної групи в розвитку національної культури України та їх ставлення до різних життєвих реалій;

соціологічного аналізу впливу реклами на побутову культуру різних соціальних вікових і професійних груп та ін.

Публікації автора:

1. Удріс Н. Соціологічні аспекти становлення реклами в сучасному українському суспільстві // Грані.- 2000.- №1(9).- С.67-69.

2. Удріс Н. Особливості сприйняття статичної реклами представниками різних сфер зайнятості // Грані.- 2001.- №5-6 (19-20).- С.169-173.

3. Удріс Н. Особливості функціонування соціальних інститутів реклами та мистецтва в сучасному суспільстві // Грані.- 2000.- №6(14).- С.53-55.

4. Удріс Н. Інститут реклами як чинник формування сучасної молодіжної субкультури // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна. "Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи".- 2001.- №527.- С.39-44.

5. Удріс Н. Роль української реклами у вирішенні загальнодержавних завдань в культурній сфері // Методологія, теорія та практика соціологічого аналізу сучасного суспільства: Збірник наукових праць.- Харків: Видавничий центр Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна, 2001.- С.359-363.

6. Удріс Н. Українська масова культура першої половини ХХ століття // Збірник матеріалів регіональної наук.-практ. конференції "Джерела духовності: генеза творчого процесу та розвиток мистецтва".- 1999.- С.91-94.

7. Удріс Н. Проблема трансформації сучасної української культури // Збірник матеріалів четвертого міжнародного конгресу україністів "Етнологія. Фольклористика".- 1999.- С.274-282.

8. Удріс Н. Реклама в сучасній масовій культурі // збірник тез доповідей міжнародної конференції "Дизайн-2000".- 2000.- С.86-88.

9. Удріс Н. Соціологічний аспект взаємовпливу статичної реклами та побутової культури середнього споживача // Збірник тез Всеукраїнської науково-методичної конференції "Образотворче мистецтво та дизайн в інформаційному просторі сучасного суспільства".- 2001.- С.107-110.

10. Удріс Н. Адаптація населення Східної України до функціонування соціального інституту реклами // Інформоенергетичні технології адаптаційних процесів життєдіяльності на початку ІІІ-го тисячоліття: Збірник наукових праць.- Київ - Кривий Ріг: ЗАТ "ЗТНВФ"КОЛО", 2001.- С.288-294.