Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Фьоклін Денис Петрович. Регулюючий вплив держави на функціонування банківських інститутів : Дис...канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. — Донецьк, 2005. — 223арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 196-210.



Анотація до роботи:

Фьоклін Д.П. Регулюючий вплив держави на функціонування банківських інститутів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

В дисертації обґрунтовано необхідність державного регулювання банківських інститутів в умовах становлення ринкових відносин в Україні з позицій особливостей їх функцій, стабільності банківської системи, визначення пріоритетних галузей економіки. Проаналізовано класифікацію економічних методів державного регулювання економіки з метою виділення фінансових методів цього регулювання і запропоновано відповідну їх класифікацію. Обґрунтовано розвиток принципів і функцій державного регулювання банківської діяльності з метою розробки відповідної класифікаційних моделей. Запропоновано складові фінансового механізму державного регулювання банківської діяльності, адаптованих до вітчизняної банківської системи.

Проаналізовано діючі інструменти регулювання банківської діяльності з метою їх удосконалення. Обґрунтовано можливість використання відомих моделей, які дають відповідь на питання формування ефективного портфелю інвестицій державними органами для прийняття рішень.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо розробки ефективного механізму регулюючого впливу держави на функціонування банківських інститутів з використанням фінансових методів та фінансових інструментів.

Проведене дисертаційне дослідження дало змогу більш ґрунтовно підійти до пошуку шляхів розв’язання проблем регулювання банківської діяльності і сформулювати наступні висновки:

  1. Регулювання банківської діяльності слід розглядати як об’єктивний процес, основою якого є окреслення меж, що здійснюється за допомогою різноманітних методів та інструментів для досягнення стабільності в банківській системі.

Важливою рисою цього визначення є те, що регулювання розглядається не лише з позицій держави. Держава як орган регулювання приховує у собі чимало небезпек (зловживання державних службовців, бюрократизм, неефективність регулюючого апарату тощо). Це дає підстави стверджувати, що втручання держави у економічні процеси не є панацеєю від усіх негараздів і за певних умов регулюючий вплив держави може мати не тільки позитивний, але й негативний ефект. Тому існує об’єктивна потреба обґрунтування на кожному етапі розвитку суспільства необхідності та доцільності державного регулювання діяльності економічних суб’єктів, і в тому числі банківських установ; зменшення у майбутньому негативних впливів, зумовлених суб’єктивними факторами, що властиві інституту регулювання.

  1. У роботі дано авторське трактування сутності фінансового механізму державного регулювання банківських інститутів, як узагальненої моделі дій, методів та інструментів держави, необхідних для досягнення довгострокових цілей комерційних банків щодо оптимізації співвідношення між задоволенням потреб клієнтів і максимізацією банківського прибутку шляхом реструктуризації та перерозподілу фінансових ресурсів з метою стабілізації доходів. Запропоновано також складові цього механізму.

  2. Розроблена класифікаційна модель принципів та функцій фінансового механізму державного регулювання. Впровадження визначених принципів в діяльність комерційних банків, повинно здійснюватися за допомогою реалізації наведеної функціональної моделі. Отже, сутність фінансового механізму державного регулювання розкривається через його принципи, а функції є своєрідним інструментом, який забезпечує цей процес.

  3. Важливим є розуміння того, що в умовах перехідної економіки лише держава може здійснювати регулювання банківської діяльності, оскільки, по-перше, вона за своїм призначенням повинна уособлювати інтереси усіх прошарків суспільства, по-друге, інші суспільні утворення не мають необхідних передумов для виконання цієї місії. У зв’язку з цим, набула подальшого розвитку класифікація фінансових методів державного регулювання банківської діяльності, які виокремлено з системи економічних методів державного регулювання і які поділено на три групи: за формою впливу на діяльність банківських установ (прямі, непрямі, змішані); за характером впливу на банківську діяльність (фіскальна та грошово-кредитна політики, політика страхування); за ступенем ефективності державного регулювання (методи, які держава використовує як монополіст, та методи, які держава використовує як рівноправний суб’єкт ринкової економіки)).

  4. Встановлено, що головною проблемою державних органів у трансформаційний період залишається питання фінансування пріоритетних галузей економіки. У цьому зв’язку запропоновано визначати пріоритетність галузей економіки на основі мікроекономічних підходів, а саме з урахуванням кредитно-інвестиційної політики комерційних банків.

  5. Запропонована адаптована до українських умов модель розрахунку прибутковості власного капіталу для полегшення аналізу показника прибутковості власного капіталу, а також відображення впливу держави на його структуру. На основі аналізу моделі на прикладі українських банків зроблено висновок, що держава може використовувати фінансові методи на кожному етапі формування прибутковості капіталу. І в першу чергу використовуються власне фінансові методи держави як монополіста: встановлення фінансових нормативів та відрахувань до страхових фондів, політика мінімальних резервів, податкова політика, здійснення державних витрат тощо.

  6. Запропоновано один з можливих підходів до класифікації фінансового інструментарію, який є в розпорядженні держави, за наступними напрямками:

по-перше, в залежності від того, у складі якого методу вони використовуються (методи, які держава використовує як монополіст, і методи, які держава використовує як рівноправний суб’єкт ринкової економіки);

по-друге, в розпорядженні яких державних органів вони знаходяться (центральний банк – НБУ, або інші державні органи).

  1. З’ясовано, що всі інструменти можуть застосовуватися державою одночасно, хоча є інструменти, які діють постійно (превентивні інструменти центрального банку та примусові інструменти інших державних органів влади), або ж які застосовуються час від часу (інструменти держави як рівноправного агента ринку)

  2. Встановлено, що основними принципами побудови та застосування фінансових показників є системність, порівняність, нормативність, достовірність та відкритість. Відповідно основними функціями запропоновано вважати інформаційну, попереджувальну, контрольну.

На основі аналізу діяльності вітчизняних державних органів регулювання встановлено, що найбільш уживаними і впливовими фінансовими інструментами державного регулювання банківської діяльності є фінансові показники (фінансові нормативи) та нормативи відрахувань до резервних фондів банків, серед яких найбільший регулюючий вплив мають цільові резервні фонди (на сьогодні це резерви на покриття збитків за кредитними операціями), а також відрахування до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

  1. З’ясовано, що хоча страхування вкладів фізичних осіб є важливим інструментом в умовах України, воно має тільки позитивні, але й негативні риси (втрата зацікавленості інвесторів контролювати процеси, що відбуваються на ринку банківських послуг та підвищена схильність банківських установ до проведення ризикованої політики). Запропоновано альтернативний варіант вирішення цієї проблеми - диференціація страхових виплат в залежності від розміру вкладів.

11. Визначено шляхи кредитування банківських підприємств, яке є перспективним видом бізнесу для українських банків, а також життєво важливим і необхідним для розвитку малого підприємництва в Україні. Тому такий напрям банківського кредитування потребує подальшого розвитку й удосконалення

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Черныш Е.И., Скопець Е.В., Феклин Д.П. Тенденции развития теории и практики управления // Сб. наук. трудов ДонГАУ: “Социальный менеджмент и управление информационными процессами”: серия “Государственное управление”, т. ІІ, вып. 4. – Донецк: ДонГАУ, 2001. – С. 38-48.

Особистий внесок здобувача: зроблено висновки, що на вибір моделі управління повинні впливати умови діяльності, внутрішнє та зовнішнє середовище.

  1. Колєно І.В., Фьоклін Д.П. Мікрокредитування суб’єктів малого бізнесу – дієвий інструмент розвитку підприємництва // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.ІІІ, вип. 8. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 174-180.

Особистий внесок здобувача: зроблено висновки відносно основних проблем функціонування програм мікрокредитування малого бізнесу в Україні.

  1. Фьоклін Д.П. Сутність фінансового ринку в системі ринкових відносин // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.ІІІ, вип. 10. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 188-190.

  2. Фьоклін Д.П. Дослідження впливу державних фінансових механізмів на прибутковість комерційних банків України // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.ІІІ вип.18. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 150-155.

  3. Фьоклін Д.П. Механізми державного регулювання діяльності комерційних банків // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.ІІІ, вип.17. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 339-344.

  4. Туріянська М.М., Скиба А.Г., Фьоклін Д.П. Можливість використання моніторінга інвестиційних проектів на базі комп’ютерних технологій для підготовки менеджерів // Менеджер: Вестник ДонГАУ. – Донецк: ДонГАУ, 2002. - № 5(21). – С. 23-27.

Особистий внесок здобувача: зроблено висновки відносно необхідності створення адекватного програмного забезпечення для здіснення моніторингу інвестиційних проектів.

  1. Фьоклін Д.П. Фінансові показники: теорія і практика їх застосування в державному регулюванні банківської діяльності // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.IV, вип. 21. – Донецьк: ДонДАУ, 2003.– С. 275-285.

  2. Лоскутова В.В., Феклин Д.П. Оценка конкурентоспособности банковских продуктов и услуг // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.IV, вип. 24. – Донецьк: ДонДАУ, 2003.– С. 83-89.

Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз ринку банківських послуг, з метою доказу необхідності внутрігалузевої конкуренції в банківському секторі, присутність якої є стимулом для подальшого розвитку банківської системи України.

  1. Гнедов К.М., Феклин Д.П. Подход к обеспечению эффективного взаимодействия банка и клиента в системе регионального регулирования // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.IV, вип. 26. – Донецьк: ДонДАУ, 2003.– С. 56-63.

Особистий внесок здобувача: зроблено висновки відносно позитивних моментів впровадження банками науково обґрунтованих підходів до використання сучасних засобів автоматизації.

  1. Фьоклін Д.П. Фінансовий механізм комерційних банків в умовах розвитку фінансово-кредитної системи України // Зб. наук. праць ДонДУУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.V, вип. 30. – Донецьк: ДонДУУ, 2004.– С. 77-80.

11. Феклин Д.П. Аналитические инструменты стратегического планирования коммерческих банков // Зб. наук.праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.VI, вип. 44. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 166-175.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях:

  1. Пастухова В.В., Фьоклін Д.П., Литвин А.Ю. Стратегічний менеджмент: роль та необхідність в діяльності підприємства // Материалы второй Всеукраинской научно-практической конференции 22-26 апреля “Менеджмент – образование в высших учебных заведениях Украины: подготовка, использование роли, значение в социально-экономическом развитии региона” (г. Славяногорск) // Менеджер: Вестник ДонГАУ. – Донецк: ДонГАУ, 2002. - № 5(21) – С. 224-225.

Особистий внесок здобувача: здійснено висновки, що при застосуванні знань стратегічного менеджменту можливо суттєво підвищити конкурентоспроможність підприємства.

2. Феклин Д.П., Ковалевская Я.А. Система управления развивающимся городом и место студенческой молодежи в этой системе // Материалы Первой международной научно-практической конференции “Молодежь и государство” (25-27 октября 2002 года). – Авдеевка, 2002. – С. 93-94.

Особистий внесок здобувача: визначено роль та місце молоді в системі управління містом, яке розвивається.

  1. Феклин Д.П., Палиенко Р.Н. Функция контроля в современном менеджменте // Сборник межвузовских научных трудов студентов, магистров, аспирантов и соискателей. Выпуск 2 / Под обш. ред. д.э.н., профессора Дорофиенко В.В. – Макеевка: ДонГАСА, 2003. – С. 146-148.

Особистий внесок здобувача: сформульовано поняття контролю, основних різновидів та етапів процесу контролювання

  1. Фьоклін Д.П. Сучасна банківська система України та перспективи її розвитку // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-кредитна система України: шляхи розвитку” (13 травня 2003 року). – Дніпропетровськ, 2003 . – С. 50-51.

  2. Кірнос І.О., Фьоклін Д.П. Активізація інтеграційних процесів із Європейською спільнотою у бізнес-освіті // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Менеджмент-освіти в Україні: стан розвитку та шляхи удосконалення”, 26-29 квітня 2004 р., м. Слов’янськ // Менеджер: Вестник ДонГУУ. – Донецк: ДонГУУ, 2004. -№3(29). – C.184-185.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано, що бізнес-освіта сьогодні стає важливим чинником економічного розвитку та управління змінами в суспільстві.

6. Сізова М.В., Фьоклін Д.П. Історичний аспект управління фінансовими ресурсами держави // Матеріали І Міжнародного науково-практичного семінару “Держава і регіони: пошуки згоди”, 24-26 березня 2005 р., м. Святогірськ // Зб. наук.праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. VІ, вип. 51. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 340-347.

Особистий внесок автора: визначені основні історичні аспекти управління фінансовими ресурсами держави.