Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Ляшенко Вячеслав Іванович. Регуляторна політика в Україні: методологія формування та режими реалізації в сфері малого підприємництва : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Ляшенко В.І. Регуляторна політика в Україні: методологія формування та режими реалізації в сфері малого підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка і управління національним господарством. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено розробці методології формування регуляторної політики та режимів її реалізації в сфері малого підприємництва на державному та регіональному рівнях.

Запропоновано концепцію регуляторного режиму як балансу стимулів і обмежень в системі державної економічної політики, що враховує можливість використання синергетичного ефекту «режиму горіння», тобто на прикладі малого підприємництва показано можливість створення умов для прискореного розвитку цього сектору економіки шляхом стимулювання приватного підприємницького інтересу. Для здійснення ефективної регуляторної політики на рівні регіональних та місцевих органів влади запропоновано систему, яка формується за принципами єдності стратегічного (на період 10-15-20 років) підходу, середньострокової політики сприяння розвитку підприємництва на термін повноважень відповідної ради (на 4-5 років) і короткострокових (на 2 роки) програм сприяння розвитку підприємництва.

Обґрунтовано необхідність і можливість стимулювання розвитку і зростання капіталізації малого підприємництва прискореними темпами шляхом створення багаторівневої диференційованої системи спеціальних режимів оподаткування малого бізнесу. Моделюванням доведено, що найбільший ефект у збільшенні середнього очікуваного доходу від упровадження спеціального податкового режиму одержано на траєкторії входження в стаціонарну стадію розвитку системи і на початку стаціонарної стадії.

Доведено можливість використання спеціальних регуляторних режимів як механізмів виведення економічних систем з інституційних пасток на прикладі введення спеціальних спрощених режимів оподаткування малого підприємництва.

Головною ідеєю роботи виступає обґрунтування можливості конструювання в межах державної та регіональної регуляторної політики спеціальних режимів прискореного розвитку малого підприємництва як структуроутворюючого чинника змішаної економіки, розробка теоретичних основ формування відповідних організаційно-економічних умов, стимулюючих розвиток малого підприємництва в Україні на макро-, мезо- і мікрорівнях.

Підприємництво розглядається як процес самооновлення і самоорганізації індивідуумів і підприємств, здійснюваний у взаємодії з мікро- і макросередовищем їх функціонування з метою максимізації можливостей підприємця задовольняти комплекс його соціально-економічних потреб у рамках нерівноважного динамічного балансу суперечливих соціально-економічних інтересів учасників цього процесу – індивідуумів, організацій і суспільства в цілому.

1. Режим у сфері державного регулювання ринку об'єднує два різновиди засобів: режим здійснення підприємницької діяльності; режим регулювання підприємницької діяльності. Кожний із вказаних режимів має свої особливості. Режим здійснення підприємницької діяльності характеризується переважанням публічних обов'язків. Це обумовлено загальнодозволенним типом регулювання діяльності підприємців (принцип "дозволено все, окрім прямо забороненого законом"), заснованим на конституційній свободі підприємницької діяльності. Всі особливості такого режиму залежать від тих цілей, які переслідує держава, а їх реалізація зачіпає підприємницьку діяльність господарюючих суб'єктів. Саме тому режим здійснення підприємництва найтіснішим чином пов'язаний з правовим статусом підприємців і визначає обсяг їх прав і обов'язків залежно від конкретного виду діяльності.

2. Режим регулювання підприємницької діяльності: 1) нормує діяльність органів державної влади у сфері економіки; 2) направлений на забезпечення виконання публічних вимог до підприємницької діяльності в регулятивних і охоронних відносинах; 3) залежить від режиму здійснення підприємницької діяльності і забезпечує його реалізацію; 4) зосереджується на компетенції уповноважених органів. Остання обставина обумовлена дозвільним типом регулювання, що діє відносно органів державної влади (принцип "заборонено все, окрім прямо дозволеного законом").

3. Режими активізації розвитку підприємництва можуть бути систематизовані у вигляді чотирьох груп: організаційно-правові, фінансові, економічні і соціальні. Важливим є використання їх у комплексі на макро-, мезо- і мікрорівнях. Так, ефективне використання режимів страхування, кредитування, санації і банкрутства на мікрорівні неможливе без реалізації механізмів, пов'язаних із вдосконаленням нормативної і правової бази, проведенням відповідної політики держави, розробкою програм соціально-економічного розвитку регіонів. Недостатня увага до вказаних режимів знижує ефективність як приватизаційних процесів, так і розвитку підприємницького сектору економіки. Особливої важливості вказані режими набувають в даний час, коли основна маса невеликих державних і комунальних підприємств вже приватизована і розвивається за законами ринкової економіки. Розробка і реалізація режимів, сприяючих розвитку малих підприємств, повинні бути направлені головним чином не на надання будь-яких переваг, а на усунення дискримінації в їх діяльності і їх адаптації до ринкових умов господарювання.

4. Масова мала приватизація як процес вже завершена, хоча Фонд держмайна України і продовжує продавати об'єкти групи А, об'єкти незавершеного будівництва, об'єкти соціальної сфери. Якість об'єктів групи А знижується, а їх значущість зменшується. Якщо раніше виставлялися на продаж цілісні майнові комплекси (магазини, ресторани, торгові об'єкти, підприємства служби побуту), що діяли, в даний час в основному продаються будівлі, приміщення і невеликі об'єкти, устаткування й інші засоби виробництва. У той же час мала приватизація залишається одним з провідних напрямів структурної перебудови економіки регіонів, де перед органами приватизації постають завдання пошуку добросовісних і ефективних інвесторів-власників, поповнення державного і місцевих бюджетів за рахунок продажу і передачі в оренду державного і комунального майна, контролю за виконанням договорів купівлі-продажу майна при приватизації і договорів оренди.

5. Актуальною залишається і проблема реформування системи адміністрування податків. Це, можливо, ще складніше завдання, ніж зменшення податкового тягаря. Потрібно позбавитися від складності регулюючих норм, різночитання законів, поліпшити відносини між платниками податків і податковою службою. В адміністративному реформуванні податкової служби існує значний потенціал підвищення ефективності діяльності як самої служби, так і функціонування всієї податкової системи. Відсутність відповідних кадрів і кваліфікації створює умови для потрапляння малого бізнесу в інституційні пастки, єдиним ефективним способом подолання яких і є спрощені системи оподаткування, які через це слід було б об'єднати в одну групу із спеціальними режимами оподаткування, виділивши в окрему підгрупу спеціальні режими оподаткування малого бізнесу. У роботі пропонується створення диференційованої багаторозрядної шкали оподаткування малого бізнесу, в основу якої покладений принцип зниження податкового навантаження на 1 грн. реалізованої продукції у міру розширення бізнесу і створення нових робочих місць.

6. Державна політика розвитку окремих елементів інфраструктури інноваційної підтримки малого підприємництва спрямована на: створення економіко-правових умов для формування інфраструктури інноваційного розвитку малого підприємництва і розширення законодавчої бази; розробку додаткових стимулів для розвитку суб'єктів підприємництва інноваційного напряму діяльності; забезпечення контролю якості й асортименту послуг, які надаються окремими елементами інноваційної інфраструктури, потребам підприємців, максимального їх наближення до суб'єктів малого підприємництва; оптимізацію співвідношення в розвитку малого підприємництва й інноваційної інфраструктури його підтримки; впровадження досягнень науково-технічного прогресу; забезпечення зайнятості значної частини населення.

7. На рівні органів державної виконавчої влади щодо окремих елементів інфраструктури, які займаються інноваційною діяльністю, пропонуються до реалізації такі заходи: формування законодавчої бази для створення франчайзингових мереж таких елементів інфраструктури малого підприємництва, як субконтрактингові центри, бізнес-центри, бізнес-інкубатори, технологічні і наукові парки, інноваційні центри; визначення основних критеріїв діяльності бізнес-центру, бізнес-інкубатора, інноваційного центру шляхом розробки Типового порядку їх роботи в частині базових послуг, які повинні ними надаватися; постійне сприяння процесу розвитку бізнес-інкубування в Україні як найбільш ефективного елементу ринкової інфраструктури підтримки і розвитку малого підприємництва під час переходу держави до інноваційної моделі розвитку економіки; моніторинг стану розвитку інноваційних елементів інфраструктури підтримки малого підприємництва; визначення чітких стандартів розмежування організаційно-правових форм їх діяльності, уніфікації послуг, які ними надаються; розробка відповідних критеріїв і процедур сертифікації бізнес-інкубаторів, бізнес-центрів та інноваційних центрів для підвищення якості їх роботи в частині інноваційної діяльності; забезпечення методичною допомогою місцевих органів влади щодо створення регіональних мереж інноваційних структур; законодавче забезпечення мотивації до створення промислових територіально-галузевих виробничих схем у вигляді інноваційно-промислових кластерів для організації кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва.

8. На рівні регіональних і місцевих органів виконавчої влади повинна бути сформована система, побудована на принципах єдності стратегічного (на період 10-15-20 років) підходу, середньострокової політики сприяння розвитку підприємництва на термін повноважень відповідної ради (на 4-5 років) і короткострокових (на 2 роки) програм сприяння розвитку підприємництва. У рамках формування такої системи пропонується: створення в структурі обласних державних адміністрацій і виконкомів великих міст головних управлінь розвитку підприємництва і регуляторної політики; сприяння процесу створення нових інноваційних центрів, бізнес-інкубаторів, бізнес-центрів, кластерів як суб'єктів інноваційної діяльності в регіонах України шляхом надання повної або часткової фінансової допомоги від місцевих органів виконавчої влади і місцевого самоврядування та ін.

Публікації автора:

Монографії

1. Ляшенко В.И. Регулирование развития малого предпринимательства в Украине: проблемы и пути решения. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2007. – 452 с.

2. Ляшенко В.И. Регулирование развития экономических систем: теория, режимы, институты. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2006. – 668 с.

3. Ляшенко В.И., Хахулин В.В. Экономико-правовое обеспечение развития субъектов малого предпринимательства (зарубежный опыт и перспективы его использования в Украине). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2001. – 456 с.

Особистий внесок: узагальнення іноземного та вітчизняного досвіду підтримки малого підприємництва.

4. Дятченко Л.Я., Ляшенко В.И., Павлов К.В. Малое предпринимательство в странах СНГ. – М.: Магистр, 2007. – 508 с.

Особистий внесок: режими оподаткування, які стимулюють розвиток малого підприємництва в Україні.

Статті у наукових фахових виданнях

5. Ляшенко В.И., Толмачева А.Ф. Малые формы хозяйствования в экономической системе региона // Региональное управление: опыт и проблемы: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП АН Украины, 1990. – С. 104-114.

Особистий внесок: місце малого бізнесу в регіональній економіці.

6. Ляшенко В., Толмачева А. Проблемы становления предпринимательства в условиях перехода регионов к рынку // Малый бизнес, рынок и общество. – 1992. – № 1-2. – С. 5-13.

Особистий внесок: аналіз формування підприємницького сектора в регіонах України.

7. Ляшенко В.И., Толмачева А.Ф. Регионализация и социально-экономические условия развития предпринимательства // Экономика региона, предприятий и рыночные отношения: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП АН Украины, 1992. – С. 61 – 69.

Особистий внесок: аналіз результатів анкетного опитування підприємців.

8. Ляшенко В.І., Ржавський О.М. Франчайзинг як чинник сприяння розвитку малого бізнесу в регіоні // Управление экономикой переходного периода: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1998. – С. 76-88.

Особистий внесок: визначення моделей франчайзингу.

9. Ляшенко В.И. Бизнес-инкубаторы в системе инфраструктуры поддержки малого предпринимательства // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2000. – Т. 1. – С. 58-68.

10. Ляшенко В.И. Формирование условий для развития малого предпринимательства (опыт Польши) // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2001. – Т. 1. – С. 72-85.

11. Ляшенко В.И. Специальные режимы хозяйствования в экономических системах // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 203-206.

12. Ляшенко В.И., Гайдатов А.В. О перспективах создания сети бизнес-инкубаторов в Донецкой области // Наукові праці Донецького державного технічного ун-ту. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонДТУ, 2002. – Вип. 47. – С. 176-183.

Особистий внесок: розрахунки потреби в бізнес-інкубаторах у містах регіону.

13. Ляшенко В.И. О критериях определения субъектов малого и среднего предпринимательства // Економіка промисловості. – 2002. – № 1. – С. 19 - 26.

14. Ляшенко В.И. Теоретические предпосылки предпринимательства как формы реализации частного интереса в экономике // Управление экономикой переходного периода: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002. – С. 68-80.

15. Ляшенко В.И. Об одном подходе к системно-институциональному определению экономических режимов // Наукові праці Донецького національного технічного ун-ту. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2003. – Вип. 55. – С. 194-200.

16. Ляшенко В.И. Специальные международные режимы хозяйствования и трансграничное сотрудничество // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ: сб. науч. тр. – Донецк-Свиштов-Албена: ДонНУ, 2003. – С. 207-211.

16. Ляшенко В.І., Марченко В.М. Єврорегіони як спеціальні режими транскордонного економічного співробітництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України: зб. наук. праць. – Вип. 5 (XLIII). – Ч. 2. – Львів: ІРД НАН України, 2003. – С. 187-194.

Особистий внесок: особливості спеціального режиму єврорегіонів.

17. Ляшенко В.І. Формування сприятливих режимів розвитку малого бізнесу в регіонах України // Схід. – 2003. – № 7. – С. 18-23.

18. Ляшенко В.И., Соколова Т.В. Роль системы межрегиональных маркетинговых центров в создании благоприятного режима хозяйствования для субъектов малого предпринимательства // Управление экономикой переходного периода: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2003. – С. 127-137.

Особистий внесок: аналіз розвитку мережі міжрегіональних маркетингових центрів.

19. Ляшенко В.І. Про один підхід до моделювання оцінки ефективності застосування єдиного податку в Україні // Наукові праці Донецького національного технічного ун-ту. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2003. – Вип. 68. – С. 182-192.

20. Ляшенко В.І., Соколова Т.В., Шпак І.О. Зміни інституціонального середовища та вдосконалення регулювання малого підприємництва в області // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. – Т. 1. – С. 220-227.

Особистий внесок: пропозиція щодо створення управління з питань розвитку підприємництва.

21. Ляшенко В.И. Алгоритмическая замкнутость экономических институтов как механизм противодействия коррупции // Наукові праці Донецького національного технічного ун-ту. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2004. – Вип. 70. – С. 228-234.

22. Ляшенко В.И. Институционально-теоретические предпосылки введения специальных режимов хозяйствования в переходных экономиках // Проблемы экономики и управления. – 2004. – № 1-2. – Ч. 1. – С. 11-37.

23. Ляшенко В.І. Моделювання напрямків удосконалення застосування фіксованого податку в Україні // Вісник Академії економічних наук України. – 2004. – № 1. – С. 60-67.

24. Ляшенко В.И. Эволюция концепций предпринимательской деятельности // Вісник економічної науки України. – 2004. – № 2. – С. 113-122.

25. Ляшенко В.И. Институциональные предпосылки коррупции в процессе регулирования развития малого предпринимательства // Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. – С. 74-90.

26. Ляшенко В.И. Эффективность специальных режимов налогообложения малого бизнеса: институциональные аспекты // Наукові праці Донецького національного технічного ун-ту. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – Вип. 103-2. – С. 160-170.

27. Ляшенко В.І. Про доцільність формування системи спеціальних диференційованих режимів стимулювання розвитку підприємництва // Економіст. – 2006. – № 6. – С. 34-38.

28. Ляшенко В.И. Перспективы использования франчайзингового режима формирования региональной сети элементов инновационной предпринимательской инфраструктуры // Економічний вісник Донбасу. – 2006. – № 4. – С. 77-100.

Матеріали наукових конференцій

29. Ляшенко В.И. О необходимости региональной политики поддержки малого бизнеса //Современные тенденции и приоритеты развития переходной экономики: материалы Всеукраинской межвуз. науч.-практ. конф. 20 мая 2000 г. – Симферополь: НИЦ КАПКС, 2000. – С. 200-202.

30. Ляшенко В.И. Региональная политика содействия развитию инновационного предпринимательства на региональном уровне // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Вип.XVI. Регіональна науково-технічна політика: інноваційний розвиток та інформаційний простір: Матеріали доп. міжнар. наук.-практ. конф. 29-30 черв. 2000 р. – Львів: ІРД НАН України, 2000. – С. 169-180.

31. Ляшенко В.И., Прутник Э.А., Соколова Т.В. О необходимости создания региональных лизинговых компаний для поддержки малого бизнеса // Региональная экономика и механизмы управления ее развитием: материалы Всеукраинской межвуз. науч.-практ. конф. 6-7 апр. 2001 г. – Симферополь: КАПКС, 2001. – С. 207-209.

Особистий внесок: структура лізингової компанії.

32. Ляшенко В.И., Гайдатов А.В. Об одном подходе к формированию сети бизнес-инкубаторов в Донецкой области // Актуальные проблемы экономики, финансов, управления и права периода трансформации: материалы обл. науч. - практ. конф. 23 нояб. 2002 г. – В 3 ч. – Донецк: ДИЭХП, 2002. – Ч. 2. – С. 281-286.

Особистий внесок: етапи створення мережі та типи бізнес-інкубаторів.

33. Ляшенко В.І. Регіональна політика сприяння реалізації приватного інтересу в малому бізнесі // Социально-экономические аспекты промышленной политики: региональная политика – организационные и экономические механизмы: материалы докл. всеукраинской науч.-практ. конф. «Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины» (Донецк-Мелекино, 9-10 сент. 2002 г.). – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002. – Т. 2. – С. 377-382.

34. Ляшенко В.И. Подчиненная роль малых и средних предприятий в бизнесе (зарубежный опыт и перспективы его использования в Украине) // Управление региональным развитием: материалы Всеукраинской межвуз. науч.-практ. конф. 6 дек. 2002 г. – Симферополь: НИЦ КАПКС, 2000. – С. 63-66.

35. Амоша А.И., Ляшенко В.И., Бережная Т.Ф. Асимметрии потенциала развития регионов Украины // Икономически асиметрии в обединена Европа. Юбилейна междунар. конф. к 70 години Висше училище «Димитър А.Ценов» 9-10 ноември 2006 г. – Свиштов: Акад. Изд-во «Ценов», 2006. – С. 17-27.

Особистий внесок: розрахунки економічного потенціалу конкурентоспроможності регіонів України.

Підручники, навчальні посібники та інші видання

36. Ляшенко В.И. Содействие развитию предпринимательства и новых форм хозяйствования // Анализ состояния и прогноз развития народнохозяйственного комплекса города Донецка. – Донецк: ИЭП АН Украины, 1991. – С. 160-165.

37. Рекомендации по разработке региональной программы содействия развитию предпринимательства / Б.М. Биренберг, В.И. Ляшенко, Г.П. Никитина, А.Ф. Толмачева, Н.Г. Чумаченко, С.С. Валитов, Ю.В. Макогон, В.Н. Марченко. – Донецк: ИЭП АН Украины, 1991. – 40 с.

Особистий внесок: рекомендації з розробки «інкубаторних» програм.

38. Ляшенко В.И., Барановский А.А., Толмачева А.Ф. Методические рекомендации по развитию лизинга как формы финансовой поддержки малого бизнеса. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1993. – 110 с.

Особистий внесок: економіко-правові особливості лізингу.

39. Общие методические положения по формированию специального режима содействия развитию малого предпринимательства в бизнес-инкубаторах / Т.Ф. Бережная, Л.В. Ермакова, В.И. Ляшенко и др. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2003. – 184 с.

Особистий внесок: режим формування мережі бізнес-інкубаторів.

40. Макогон Ю.В., Ляшенко В.И., Кравченко В.А. Региональные экономические связи и свободные экономические зоны: учебник. – Донецк: Альфа-пресс, 2004. – 544 с.

Особистий внесок: спеціальні режими на територіях пріоритетного розвитку.

41. Ляшенко В.И., Хахулин В.В., Бережная Т.Ф. Экономико-правовая поддержка субъектов малого предпринимательства (зарубежный опыт и перспективы его использования в Украине): учеб. пособие. Часть 1. Поддержка малого предпринимательства в странах Америки и Азии. – Луганск: Альма-матер, 2004. – 276 с.

Особистий внесок: механізми підтримки підприємництва в США.

42. Ляшенко В.І. 10 запитань щодо проекту одного регуляторного акта // Економіка і право. – 2006. – № 1. – С. 83-85.