Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Фролова Тетяна Володимирівна. Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси у дітей: зв'язок з соматичною патологією : дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2007. — 367арк. — Бібліогр.: арк. 305-348.



Анотація до роботи:

Фролова Т.В. Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси: зв’язок з соматичною патологією. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України.-Харків, 2007.

У дисертації узагальнено вивчення регіональних особливостей фізичного розвитку і формування піку кісткової маси у дітей з урахуванням віку, статі, умов довкілля, харчування, наявності хронічної соматичної патології; регіональні ультрасонометричні показники СФС КТ та алгоритми оцінки ризику остеопенії.

Доведено, що поширеність остеопенії серед стратифікованих за ознаками віку і статі дітей коливається від (14,6±2,3)% до (30,3±4,0)%; у дівчаток міцність КТ визначається однаковим впливом міцністно / еластичної та трабекулярної компоненти, тоді як у хлопчиків - переважно, впливом трабекулярної компоненти, що пояснено фено- та генотиповими особливостями формування кісткової системи; передумовою формування остеопенії є дисбаланс мінерального складу раціону дітей: дефіцит кальцію (18,0-23,0%), цинку (17,0-21,0%), йоду (17,0%-22,0).

Найбільш суттєве прогностичне значення мають генеалогічні, екологічні та фактори антенатального періоду розвитку і першого року життя, що дозволяє використовувати їх у системі ранньої діагностики порушень СФС КТ. Найбільш уразливими щодо розвитку остеопенії є діти з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту та хронічними захворюваннями нирок. Розроблено структуру стандартів профілактики і діагностики остеопенії в системі моніторингу здорових та хворими на соматичні захворювання дітей.

1. У дисертації узагальнені результати проведених досліджень щодо регіональних особливостей фізичного розвитку і формування піку кісткової маси у дітей та підлітків з урахуванням віку, статі, умов навколишнього середовища, фактичного харчування, наявності хронічної соматичної патології; визначена поширеність остеопенії серед дітей регіону; розроблені регіональні ультрасоно-метричні показники структурно-функціонального стану кісткової тканини у дітей та підлітків, прогностичні алгоритми оцінки ризику розвитку остеопенії та профілактичні і діагностичні заходи в системі диспансерного нагляду за дітьми.

2. Процес накопичення кісткової маси має тісний взаємозв’язок із рівнем фізичного розвитку дитини. Загальні тенденції вікових змін показників фізичного розвитку, денситометрії та динамометрії характеризуються однонаправленістю та високими рівнями прямого кореляційного взаємозв’язку поміж собою. У хлопчиків шкільного віку системоутворюючими факторами, вплив яких на формування міцності кісткової тканини найбільший наступні: зріст, кистьова динамометрія, показник маси тіла, тоді як у дівчаток – зріст, маса тіла та обхват голови.

3. Поширеність остеопенії серед стратифікованих за ознаками віку і статі дітей та підлітків, які постійно мешкають у м. Харків та адміністративних районах області складає в середньому 20,5±1,1%, коливаючись у межах від 14,6±2,3% до 30,3±4,0%. У дітей, які мешкають в умовах міста поширеність остеопенії дещо нижче, ніж у дітей сільських районів; в старших вікових групах дітей регіону поширеність остеопенії нижче, ніж у дітей молодших груп; серед хлопчиків регіону нижче (19,7±1,7%), ніж серед дівчаток (21,0±1,6%). Поширеність остеопенії І ступеня достовірно більша серед міських дітей, тоді як поширеність остеопенії ІІІ ступеня – серед дітей населених пунктів сільської місцевості.

4. Індекс міцності кісткової тканини є інтегральним показником, який характеризує міцністно / еластичну та трабекулярну компоненту кістки і залежить від змін кісткового метаболізму на етапах постнатального онтогенезу, зокрема у дитячому та підлітковому віці. У дівчаток міцність кісткової тканини визначається практично однаковим впливом міцністно / еластичної та трабекулярної компоненти, тоді як у хлопчиків міцність КТ визначається, переважно, впливом трабе-

25

кулярної компоненти, що може бути пояснено фено- та генотиповими особливостями формування кісткової системи, зокрема у дитячому та підлітковому віці.

5. Аліментарне забезпечення має безпосередній вплив на своєчасність формування піку кісткової маси у дітей: визначено, що у раціоні дітей регіону незалежно від віку має місце білково-енергетичний дефіцит в середньому на 30-35%, більш виразний у дівчаток. Енергозабезпечення раціону компенсується надмірним споживанням жирів тваринного походження (дисбаланс жирової частки - 20,0%) та вуглеводів (понад 20,0%, зокрема рафінованих сахарів - на 40%).

6. Однією з передумов формування нутрієнтно залежних розладів кісткової тканини є дисбаланс мінерального складу раціону дітей шкільного віку: незалежно від статі у дітей 9-12 років, а також у хлопчиків 13-16 років має місце дефіцит кальцію (18,0%), цинку (17,0%), йоду (17,0%); у дівчаток 13-16 років дефіцит кальцію складає 23,0%, йоду – 22,0%, цинку – 21,0%.

7.Найбільш суттєве прогностичне значення та діагностичну цінність мають генеалогічні, екологічні, фактори антенатального періоду розвитку та першого року життя дитини та фактори, які характеризують функціональний стан контактно/захисних систем, що дозволяє використовувати їх у системі прогнозування та ранньої діагностики порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини. Специфічність опрацьованих у дослідженні прогностичних алгоритмів складає не менше – 95,7%, а чутливість – 99,1%, що дозволяє, у разі їх застосування, підвищити рівень діагностики остеопенії у дітей.

8. Хронічна соматична патологія має значний вплив на структурно-функціональний стан кісткової тканини. Найбільш уразливими щодо розвитку остеопенії є діти з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту: частота цих захворювань в групі дітей з остеопенією складала (25,5±3,0)%, та більша, ніж у групі дітей без ОП - (12,3±1,1)%. Хронічні захворювання нирок достовірно (р<0,05) частіше діагностувалися серед дітей з остеопенією – у (23,1±2,9)%, тоді як серед дітей другої групи – у (11,1±1,0)%; наявність хронічних неспецифічних захворювань легенів не є значимим фактором ризику формування ОП.

9. Популяційними індикаторами моніторингу щодо поширення остеопенічних порушень визначені наступні показники: частота остеопенії ІІІ ст. у сільських дівчаток 9-12 р. та показник профілактичного потенціалу стратифікованих груп дітей регіону. Профілактичний потенціал щодо зменшення поширеності ОП менший у дівчаток, ніж у хлопчиків; у молодшій групі при порівнянні зі старшою; серед міських дітей у порівнянні з дітьми, які мешкають у районах області.

10. Розроблену методику, принципи та структуру стандартів профілактики і діагностики остеопенії доцільно використовувати в системі клінічного моніторингу та диспансерному нагляді за здоровими та хворими на соматичні захворювання дітей та підлітків.

26

Публікації автора:

1. Поворознюк В.В., Фролова Т.В. Особливості фізичного розвитку та структурно-функціонального стану кісткової тканини хлопчиків, які проживають у м. Харкові та Харківській області // Український морфологічний альманах. - 2005. – Т.3. - №2. – С. 66-69 (Автор забезпечувала підбір та обстеження хлопчиків, статистичну обробку та аналіз отриманих результатів).

2. Фролова Т.В., Охапкина О.В., Стенковая Н.Ф., Морозова А.Д. Оценка физического развития и функционального состояния сердечно-сосудистой системы у детей, проживающих в сельских районах Харьковской области // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. - №3. - С.148-151 (Автор приймала участь у обстеженні дітей, статистичній обробці та аналізі отриманих результатів).

3. Поворознюк В.В., Фролова Т.В. Фізичний розвиток та стан кісткової тканини дівчаток Харківського регіону // Довкілля та здоров’я. – 2005. - №3(34). - С.33-35 (Автор забезпечувала підбір та обстеження дівчаток, денситометричне обстеження, статистичну обробку отриманих результатів).

4. Фролова Т.В., Шкляр С.П. Регіонально-популяційний аналіз частоти та тяжкості остеопенічних порушень у дітей сільських районів Харківської області // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. - №4.- С. 75-80 (Автор обстежувала дітей, здійснювала статистичну обробку і аналіз отриманих результатів).

5. Фролова Т.В. Порівняльна характеристика особливостей формування фізичного розвитку дітей Харківського та Київського регіонів України // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. - № 3 . - С. 105 – 108.

6.Фролова Т.В., Шкляр С.П. Закономірності формування структурно- функціонального стану кісткової тканини у хлопчиків: регіонально-популяційне дослідження // Гігієна насел. місць.-2006.-№47. - С. 413-422 (Автор приймала участь в соматометричному та денситометричному обстеженні, аналіз результатів).

28

7.Шкляр С.П., Фролова Т.В. Екологічна кластеризація регіону: обґрунтування репрезентативних груп та індикатори моніторингу остеопенії серед дітей і підлітків // Гігієна насел. місць.-2006.-№47. - С.554-560 (Автор виконувала розподіл районів Харківського регіону, здійснювала розподіл репрезентативних груп).

8.Фролова Т.В., Шкляр С.П. Закономірності формування структурно-функціонального стану кісткової тканини у дівчаток: регіонально-популяційне дослідження // Гігієна населених місць.-2006.-№48. - С. 416-426 (Автор забезпечувала підбір груп та сенситометричне обстеження і аналіз результатів).

9.Фролова Т.В. Оцінка екологічних особливостей регіону при популяційному дослідженні остеопенічного синдрому та остеопорозу в дітей // Проблеми остеології. – 2005. -Т.8, №1-3. – С. 33-35.

10.Фролова Т.В., Шкляр С.П. Популяційний аналіз частоти і тяжкості остеопенічний порушень у стратифікованих групах дітей великого промислового міста // Експер. та клінічна медицина. – 2006. - №1. – С. 108-112 (Автор забезпечувала підбір груп та сенситометричне обстеження і аналіз результатів).

11.Фролова Т.В. Рівень соматичного здоров’я та стан адаптаційних систем організму дитини, як індикатори прогнозування остеопенії в дитячому віці // Експерименатальна та клінічна медицина. – 2006. - № 2. – С. 105-109.

12.Фролова Т.В. Рівень популяційного здоров'я та поширеність остеопенії серед дитячого населення промислового регіону // ПАГ. – 2006. - №3.- С. 46-48.

13.Фролова Т.В., Ольховський В.О., Шкляр С.П. Вивчення структурно-функціонального стану кісткової тканини з урахуванням екологічних та демографічних особливостей: принципи, методологія, поширення остеопенії // Патологія. – Т.3. - №1. – 2006. – С. 39-43 (Автор розробила методологію дослідження, проводила денситометричне дослідження та аналіз результатів).

14.Фролова Т.В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини та фізичний розвиток хлопчиків Харківського регіону: клініко-популяційний аналіз // Патологія. – Т.3. - №1. – 2006. – С. 47-50.

15.Фролова Т.В. Аліментарна профілактика остеопенії у дітей шкільного віку. Фізіологічна повноцінність харчування // Медицина И...- №1 (12). - 2006.- С. 10-14.

16. Фролова Т.В. Аліментарна профілактика остеопенії у дітей шкільного віку. Мінеральні речовини / Медицина И...- №2 (13). - 2006.- С. 11-15.

17.Фролова Т.В., Охапкина О.В., Барская Л.Я. Ранняя диагностика остеопенических нарушений у детей с хроническими заболеваниями пищеварительной системы // Медицина И...- №1 (12). - 2006.- С. 55-57 (Автор проводила підбір груп хворих, інструментальне обстеження та аналіз отриманих результатів).

18.Фролова Т.В., Стенковая Н.Ф., Охапкина О.В., Синяева И.Р. Структурно-функциональное состояние костной ткани у детей с хроническим гломерулонефритом // Медицина И...- №4 (15). - 2006.- С. 95-98 (Автор здійснювала відбір груп хворих, інструментальне обстеження, аналіз отриманих результатів).

19.Синява И.Р., Фролова Т.В., Охапкина О.В., Морозова А.Д. Состояние защитного слизистого барьера желудка и микроэлементного гомеостаза при хроническом гастрите у детей // Медицина И...- №2 (13). - 2006.- С. 25-27 (Автор проводила підбір хворих, забір матеріалу для дослідженняв, аналіз отриманих результатів).

29

20.Фролова Т.В., Шкляр С.П., Охапкина О.В. Оценка микроэлементного гомеостаза у детей и подростков с остеопеническим синдромом // Медицина И...- №2 (13). - 2006.- С. 45-47 (Автор здійснювала інструментальне обстеження, статистичну обробку і аналіз отриманих результатів).

21. Охапкина О.В., Фролова Т.В. Лечение и профилактика остеопенического синдрома у детей // Медицина И...- №2 (13). - 2006.- С. 48-51 (Автор здійснювала набір хворих, аналіз отриманих результатів).

22.Фролова Т.В. Аліментарна профілактика остеопенії у дітей шкільного віку. Вітаміни / Медицина И...- №3 (14).- 2006.- С. 55-58.

23.Фролова Т.В. Інтегральний підхід до планування регіонально-популяційних досліджень патології кісткової тканини у дітей та підлітків: досвід та перспективи // Ортопедія, травматологія і протезування. - №4 - 2006.- С.80-85.

24. Фролова Т.В., Охапкина О.В., Синяева И.Р. Сравнительная характеристика уровня физического развития и степени остеопении у детей, проживающих в разных районах Харьковской области // Український медичний альманах. – 2006. - №4 - С. 125-128 (Автор здійснювала інструментальне обстеження, оцінку фізичного розвитку та аналіз отриманих результатів).

25. Фролова Т.В. Фактори довкілля та харчування і ризик дисметаболічних порушень кісткової тканини у дітей шкільного віку // Довкілля та здоров’я – 2006. - №4 - С. 28-31.

26. Фролова Т.В. Роль факторів антенатального періоду та першого року життя у діагностиці та прогнозуванні порушеннь структурно-функціонального стану кісткової тканини у дітей // Експерименатальна та клінічна медицина. – 2006. - №3 - С. 119-123.

27. Фролова Т.В. Значення генеалогічних факторів в системі ранньої діагностики та прогнозуванні розвитку остеопенії у дітей // Медицина сьогодні і завтра. – 2006. - №2 - С. 68-72.

28. Фролова Т.В., Шкляр С.П., Охапкіна О.В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у дітей та підлітків промислового регіону: популяційний аналіз та індикатори моніторингу остеопенії // Современная педиатрия. – 2006. - №4 (Автор здійснювала інструментальне обстеження, популяційний аналіз отриманих результатів).

29. Фролова Т.В., Охапкина О.В., Синяева И.Р., Барская Л.Я. Особенности метаболических нарушений костной ткани у детей с гастродуоденальной патологией в условиях неблагоприятных факторов окружающей среды // Врачебная практика.- 2006.- №5.- С.17-22 (Автор проводила відбір груп хворих, інструментальне обстеження та аналіз отриманих результатів).

30.Фролова Т.В., Охапкина О.В., Берус А.В. Остеопороз у детей и подростков: современный взгляд на проблему // Здоровье ребенка. - №2. – 2006. – С. 106-110 (Автор проводила аналіз літературних джерел, оформлення статті).

31. Фролова Т.В., Охапкина О.В., Берус А.В. Остеопороз у детей и подростков: современный взгляд на проблему // Здоровье ребенка. - №3. – 2006. – С. 95-99 (Автор проводила аналіз джерел літератури, оформлення статті)

32. Пат. 14741 U, Україна. МПК (2006) А6110/00. Спосіб оцінки рівня популяційного здоров’я дітей та підлітків. Фролова Т.В., Шкляр С.П.; заявка U 200512545: заявл. 26.12.05; опубл.15.05.06. - Промислова власність №5 (Авто-

30

ром здійснено накопичення даних щодо регіональних особливостей поширення остеопенії, підготовлено текст заявки та формулу корисної моделі).

33. Фізичний розвиток та структурно-функціональний стан кісткової тканини у дівчат м. Харкова та області. Поворознюк В.В., Фролова Т.В., Коломенський В.М., Терещенкові І.І., Охапкина О.В., Стенкова Н.Ф. // Український медичний альманах. – 2005. – Т.8. - №2. – С. 187-188 (Автор проводила інструментальне обстеження, оцінку фізичного розвитку, аналіз отриманих результатів).

34. Фролова Т.В., Дикий Н.П., Медведєва Е.П., Охапкина О.В. Особенности изотопного соотношения Са44/Са48 у детей, проживающих в промышленном регионе Харьковской области // Укр. мед. альманах. – 2005. – Т.8. - №2. – С. 192 (Автор проводила забір матеріалу, обробку та аналіз отриманих результатів).

35.Изменение микроэлементного гомеостаза у детей, больных респираторными экологически зависимыми заболеваниями. Дикий Н.П., Довбня А.Н., Ляшко Ю.В., Медведева Е.П., Медведев Д.В., Боровлев В.И., Заболотный В.Д., Федорец И.Д., Фролова Т.В., Стенковая Н.Ф., Охапкина О.В. // Материалы ІІІ конференции по физике высоких энергий, ядерной физике и ускорителям. - Харьков, ННЦ ХФТИ. - 2005. – С. 39 (Автор здійснювала аналіз літературних джерел, відбір груп хворих, аналіз отриманих результатів).

36. Фролова Т.В., Стенкова Н.Ф., Чернуський В.Г., Синяєва І.Р. Состояние здоровья школьников, проживающих в крупном промышленном районе г.Харькова // Здорова дитина: здоров’я дитини та її сім’ї: Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 2005. – С. 115-116 (Автору належить ідея дослідження, статистична обробка та аналіз результатів).

37. Фролова Т.В., Морозова Г.Д., Охапкіна О.В. Виховання здорової дитини – основний напрямок профілактичної медицини // Філософія і медицина у світлі глобальних проблем сучасності: Матер. наук.-практ. конф. – Харків, 2005.- С. 30-31. (Автор здійснювала аналіз літературних джерел, літературне оформлення тез).

38. Фролова Т.В. Обгрунтування застосування методу кластерного аналізу при популяційному дослідження формування остеопенічного синдрому та остеопорозу у дітей // Розвиток наукових досліджень, 2005: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Полтава, 2005. – С. 76-78.

39. Фролова Т.В, Стенкова Н.Ф., Терещенкова І.І., Сіняєва І.Р. Застосування препарату „Кальцемін” у дітей з остеопенічним синдромом // Розвиток наукових досліджень, 2005: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Полтава, 2005. – С. 78-80 (Автор здійснювала відбір груп дітей, інструментальне обстеження, аналіз отриманих результатів).

40. Фролова Т.В., Охапкіна О.В., Синяєва І.Р. Застосування інформаційно-ентропійного методу при популяційних дослідженнях // Актуальні питання дитячої алергології: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 75-річчю ДСКС «Здравница»: Таврический медико-биологический вестник. – Евпатория. - 2006.- Т. 9, № 2. - С. 126 (Автору належить ідея дослідження, аналіз отриманих результатів).

41. Фролова Т.В. Здоров’я дітей і підлітків шкільного віку: частота та виразність порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини // Формування здоров’я дітей, підлітків та молоді в умовах навчально-виховного закладу: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конф. – Суми, 2006. - С. 332-339.

31

42. Фролова Т.В. Особливості мікроелементного гомеостазу у дітей та підлітків з остеопенічними порушеннями // Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини: Матеретіали міжнародної науково-практичної конференції студентів, молодих вчених, лікарів та викладачів. - Суми, 2006.- С. 85-86.

43. Фролова Т.В. Номограми оцінки структурно-функціонального стану кісткової тканини та їх застосування у педіатричній практиці: перший досвід та перспективи // Сучасні наукові дослідження-2006: Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2006. – Т.13. – С. 12-15.

44. Фролова Т.В. Нутрієнтно-залежні розлади та їх лабораторна діагностика у дітей з остеопенічний синдромом: вибір методу // Наука і соціальні проблеми суспільства: харчування, екологія, демографія: Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції. –Частина ІІ.– Харків, 2006. – С. 350-352.

45. Шкляр С.П., Фролова Т.В., Герасименко С.В. Моніторинг здоровья дітей та підлітків: методи популяційного аналізу стану харчування та шляхи удосконалення аліментарної профілактики // Наука і соціальні проблеми суспільства: харчування, екологія, демографія: Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції. –Частина ІІ – Харків, 2006. – С. 366-368 (Автор проводила оцінку стану фактичного харчування, аналіз отриманих результатів).

46. Использование гамма-активационного анализа в мониторинге микроэлементного гомеостаза у детей с нарушениями костной ткани. Н.П. Дикий, А.Н.Довбня, Ю.В.Ляшко, Е.П.Медведева, В.Л.Уваров, Т.В.Фролова, С.П.Шкляр, О.В.Охапкина // Материалы ІV конференции по физике высоких энергий, ядерной физике и ускорителям. - Харьков, ННЦ ХФТИ. - 2006. – С. 44 (Автор здійснювала відбір груп дітей, інструментальне обстеження, аналіз отриманих результатів).

45. Этиологические модели и усовершенствование профилактики остеопении и остеопороза в системе мониторинга здоровья детей. Т.В.Фролова, С.П.Шкляр, О.В.Охапкина, Л.Я.Барская // Остеопороз: эпидемиология, клиника, диагностика, профилактика и лечение: Матер. междунар. научно-практ. конф. - Евпатория, 2006 // Проблеми остеологии, Т.9. – С. 116-117 (Автор здійснювала денситометричне обстеження, розробку моделей, аналіз результатів).

46. Фролова Т.В. Мінеральні речовини та харчування: оцінка фізіологічної повноцінності та збалансованості раціону дітей шкільного віку // ЗДОРОВА ДИТИНА: здорова дитина та генетичні аспекти: Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 2006. – С. 74-75.

47. Шкляр С.П., Фролова Т.В. Розробка алгоритму оцінки елементного статусу людини на етапах постнатального онтогенезу // ЗДОРОВА ДИТИНА: здорова дитина та генетичні аспекти: Матереріали ІV міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 2006. – С. 117-118 (Автор здійснювала відбір та обстеження дітей, статистичну обробку результатів).

48. Медведева Е.П., Фролова Т.В., Синяева И.Р., Морозова А.Д. Определение элементов в различных биологических средах при хроническом гастрите у детей // Метаболічні розлади у дітей та підлітків: діагностика, профілактика, лікування: Матер. науково-практичної конф., присвяченої 25-річчю створення кафедри дитячих і підліткових захворювань КМАПО ім.П.Л.Шупика. - Київ, 2005.- С.60 (Автор проводила відбір хворих, забір матеріалу, аналіз отриманих результатів).

32

49. Фролова Т.В., Стенкова Н.Ф., Барська Л.Я. Застосування препарату „Кальцій-Д3 Нікомед” у детей з остеопенічний синдромом: Матер. ІІ міжнар. науково-практичної конф. – Полтава, 2006. – С. 102-103 (Автор проводила інструментальне обстеження, обробку і аналіз отриманих результатів).

50. Фролова Т.В., Кратенко І.С., Шкляр С.П. Популяційне вивчення остеопатії у дітей та підлітків з урахуванням екологічної кластеризації регіону // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Другі марзеєвські читання.-Київ, 2006.-С.155-157. (Автор здійснювала відбір хворих, інструментальне обстеження, розподіл районів регіону, літературне оформлення тез).

51. Фролова Т.В. Фактичне харчування як фактор формування структурно – функціональних порушень стану кісткової тканини у дітей // Дні науки-2006: Матер. міжнарод. науково-практ. конф. - Дніпропетровськ, 2006. – Т.23. – С. 5-7.

52. Фролова Т.В. Діагностика нутрієнтно-залежних розладів у дітей з соматичною патологією // Акт. питання внутрішньої медицини в практиці сімейного лікаря: Матер. наук.-практ. конф. з між народ. участю. – Харків, 2006. – С. 85-86.

53. Шкляр С.П., Фролова Т.В. Остеопенія та моніторинг популяційного здоровья дітей і підлітків на рівні первинної медико-санітарної допомоги // Акт. питання внутрішньої медицини в практиці сімейного лікаря: Матер. наук.-практ. конф. з між народ. участю. – Харків, 2006. – С. 90-91 (Автор проводила денситометричне обстеження, аналіз карт розвитку дитини та результатів).

54. Фролова Т.В. Рання діагностика та прогнозування остеопенії у системі моніторингу дітей на етапах анте- та постнатального онтогенезу // Гігієнічні та соціально-психологічні аспекти моніторингу здоров’я школярів: Матеріали науково-практичної конференції. - Харків, 2006.-С.241-245.

55. Фролова Т.В., Охапкіна О.В., Шкляр С.П., Барська Л.Я. Денситометричний реєстр у системі моніторингу здоров’я дітей та підлітків: методологічні та клінічні аспекти // Гігієнічні та соціально-психологічні аспекти моніторингу здоров’я школярів: Матер. науково-практичної конференції.-Харків, 2006.-С.238-240. (Автор розробила методологію дослідження, обстеження та аналіз результатів)

56. Біохімічні маркери ремоделювання кісткової тканини у дітей, хворих на хронічний гломерулонефрит. Фролова Т.В., Стенкова Н.Ф., Охапкіна О.В., Терещенкова І.І., Сіняєва І.Р. // Актуальні питання педіатрії: Матер. VIII всеукраїнської науково-практ. конф. - Київ, 2006.-С.90-91 (Автор здійснювала відбір та обстеження хворих, статистичну обробку та аналіз отриманих результатів).

57. Вплив тривалості хронічних захворювань органів травлення на важкість остеопенічний порушень у дітей. Фролова Т.В., Терещенкова І.І., Стенкова Н.Ф., Охапкіна О.В., Барська Л.Я. // Акт. питання педіатрії: Матер. VIII всеукраїнської наук.-практ. конф. - Київ, 2006.-С.91 (Автору належить ідея дослідження, відбір груп хворих, інструментальне обстеження та аналіз результатів).

58. Фролова Т.В., Чеховська І.М., Кратенко І.С., Шкляр С.П. Денситометричний реєстр у системі моніторингу здоров’я дітей та підлітків: клініко-гігієнічні аспекти // Матер. 9-й региональной научно-практ. конф.: Эпидемиология, экология и гигиена.-Харків, 2006.-С.67-68 (Автор проводила клініко-інструментальне обстеження, аналіз карт розвитку та аналіз отриманих результатів).

59. Фролова Т.В., Рибакова В.В., Охапкіна О.В., Барчан Г.С. Регіональний моніторинг здоров’я дітей: оцінка кісткової маси та прогнозування остеопенії на

33

етапах анте- та постнатального онтогенезу // Материалы 9-й итоговой региональной научно-практической конференции: Эпидемиология, экология и гигиена.- Харків, 2006.- Часть 1. - С.24-26 (Автор забезпечувала клініко-інструментальне обстеження дітей, приймала участь у розробці індикаторів прогнозування).

60. Фролова Т.В., Охапкіна О.В., Барская Л.Я. Особенности остеопенических нарушений у детей с хронической патологией пищеварительной системы // Сучасна педіатрія. Проблеми та перспективи: Матер. української науково-практ. конф. з нагоди 115-річчя кафедри педіатрії ХДМУ.-Харків, 2007. - С.192 (Автор здійснювала відбір груп хворих, статистичну обробку та аналіз результатів).