Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Шавальова Ольга Володимирівна. Реалізація компетентнісного підходу у математичній підготовці студентів медичних коледжів в умовах комп'ютеризації навчання : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Шавальова О.В. ”Реалізація компетентнісного підходу у математичній підготовці студентів медичних коледжів в умовах комп’ютеризації навчання ”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання математики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. – Київ, 2007.

В роботі досліджуються актуальні проблеми математичної освіти студентів медичних коледжів у світлі впровадження компетентнісного підходу до навчання; обґрунтовується необхідність посилення прикладної спрямованості навчання математики для формування предметних математичних й окремих професійних компетентностей середніх медичних працівників; висвітлюється вплив системного використання комп’ютерних технологій навчання математики на підвищення рівня загально-галузевих компетентностей студентів-медиків; розглядаються психолого-педагогічні передумови модернізації змісту і побудови комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання математики в медичних коледжах.

У дисертації розкриваються науково обґрунтовані змістовий і методичний аспекти реалізації компетентнісного підходу у математичній підготовці студентів медичних коледжів в умовах комп’ютеризації навчання; подаються як планування навчання математики у медичних коледжах, так і зміст навчання на основі розробленого навчально-методичного забезпечення з розв’язуванням прикладних задач професійного змісту, використання програмного комплексу GRAN у системі математичної підготовки середнього медичного працівника, навчання студентів медичних коледжів математичних методів опрацювання статистичних даних, а також хід і результати експерименту.

У ході дослідження процес навчання математики студентів медичних вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації аналізувався з метою вдосконалення методичної системи навчання математики у напрямі реалізації компетентнісного підходу у математичній підготовці студентів медичних коледжів в умовах комп’ютеризації навчання. Аналіз та узагальнення результатів дисертаційного дослідження дозволяє зробити такі висновки:

1. Усі поставлені завдання дослідження виконано, зокрема:

визначено умови формування загально галузевих, предметних математичних та технологічних й окремих професійних компетентностей середніх медичних працівників у процесі навчання математики, а також психолого-педагогічні передумови модернізації змісту навчання математики у медичних коледжах;

виявлено і реалізовано способи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів вищих медичних навчальних закладів I-II рівнів акредитації у процесі навчання математики, зокрема, способи формування вмінь будувати математичні моделі професійних ситуацій та їх аналізу з використанням сучасних інформаційних технологій;

розроблено окремі компоненти комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання математики студентів медичних вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, спрямовані на реалізацію компетентнісного підходу в процесі математичної підготовки студентів: визначено цілі навчання математики, які відповідають загальній спрямованості підготовки цього працівника; побудовано загальну модель математичної підготовки середнього медичного працівника; розроблено програму курсу математики, спрямовану на розвиток професійних компетентностей та використання інформаційних технологій у майбутній професійній діяльності; запропоновано зміст навчання математики для студентів медичних коледжів та методику навчання цієї дисципліни для формування не тільки математичних, а й професійних та технологічних компетентностей майбутніх середніх медичних працівників; запропоновано засоби, методи, організаційні форми навчання майбутніх середніх медичних працівників, в тому числі з використанням сучасних інформаційних технологій; розроблено систему комп‘ютерної підтримки навчального матеріалу – конспекти лекцій, методичні рекомендації до практичних та лабораторних робіт, унаочнюючий супровід; створено комп’ютерно-орієнтовану систему задач і вправ медичного змісту, що використовуються при навчанні алгебри та початків аналізу, елементів теорії ймовірностей та математичної статистиці в курсі математики медичних коледжів; розроблено систему лабораторних робіт з розв’язування математичних задач і вправ медичного змісту за допомогою програмного комплексу GRAN; розроблено систему комп‘ютерного контролю знань у вигляді відповідних наборів тестів, контрольних робіт, завдань для самостійного виконання з використанням комп‘ютера; розроблено спецкурс з опрацювання статистичних даних за допомогою комп’ютерних технологій для студентів медичних коледжів, що набувають освіту на базі 11 класів; розроблено методичні рекомендації для викладачів математики медичних коледжів.

2. В умовах входження України в міжнародну та європейську спільноту запропонована методична система відповідає новим вимогам до рівня підготовки середніх медичних працівників, сприяє відповідності змісту освіти у медичних коледжах сучасним вимогам, орієнтації навчальних програм усіх навчальних дисциплін, зокрема математики, на забезпечення загального інтелектуального розвитку студентів, створення умов для реалізації їх прав на повноцінну і неперервну освіту, набуття професійних компетентностей та на створення ефективних механізмів їх запровадження.

3. На основі запропонованої методичної системи навчання математики у медичних коледжах на засадах впровадження компетентнісного підходу здійснено перегляд і доповнення окремих змістових і процесуально-методичних компонентів для набуття студентами-медиками практичних компетентностей із розв’язування математичними методами окремих професійних задач, використання у навчально-виховному процесі комп’ютерних технологій навчання математики (з метою формування технологічних предметних компетентностей студентів, розвитку інформаційної культури, інтенсифікації процесу вивчення), створення умов для поглиблення і розширення умінь студентів опрацьовувати статистичні дані за допомогою математичних методів, надання пріоритету використанню методів і технологій продуктивного особистісно орієнтованого навчання.

4. Ефективність запропонованої комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання математики забезпечується педагогічно виваженим добором змісту, методів і засобів навчання, зокрема комп’ютерних програм, форм і методів їх використання та систематичністю роботи студентів із комп’ютером.

5. Створене в ході дослідження навчально-методичне забезпечення навчально-пізнавальної діяльності студентів спрямоване на посилення прикладної спрямованості навчання математики, використання комп’ютерних технологій навчання, вивчення елементів теорії ймовірностей та математичної статистики, що підвищує якість математичної підготовки, розвиток свідомого, зацікавленого, мотивованого ставлення студентів до вивчення математики, уможливлює реалізацію принципу неперервності освіти, формування професійних і особистісних якостей студентів, що відповідають новим соціальним вимогам до підготовки медичного персоналу та розв’язує питання підготовки середніх медичних працівників до опрацювання медичних статистичних даних з використанням сучасних інформаційних технологій.

Проведене дисертаційне дослідження є частиною роботи з удосконалення методичної системи математичної підготовки середніх медичних працівників. Перспективними напрямами продовження роботи можуть бути:

- розробка відповідних навчально-методичних посібників для викладачів та студентів медичних коледжів;

розробка методичної системи підготовки викладачів математики (у системі курсів підвищення кваліфікації) та підготовка студентів педагогічних спеціальностей вищих навчальних закладів (при вивченні курсу „Методика навчання математики”) до впровадження комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання математики студентів медичних коледжів, спрямованої на реалізацію компетентнісного підходу у процесі навчання.