Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Чеканська Лариса Миколаївна. Психологічні особливості та адаптаційні можливості ліворуких дітей в учбовій діяльності. : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Чеканська Л. М. Психологічні особливості та адаптаційні можливості ліворуких дітей в учбовій діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології імені Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2009.

Дисертація містить результати теоретичного та емпіричного дослідження психологічних особливостей та адаптаційних можливостей ліворуких дітей молодшого шкільного віку. Аналізуються різні підходи щодо вивчення функціональної асиметрії дітей, динаміки їх становлення в онтогенезі. Визначаються основні причини виникнення ліворукості: генетичні, патологічні, вплив оточення, а також вимушена ліворукість.

Розкривається зміст адаптаційних можливостей, визначаються властивості, які забезпечують адаптацію молодшого школяра: конституційно-морфологічні, нейродинамічні, психодинамічні, особистісні, соціально-психологічні та ін.

Встановлюється закономірність факторів, які впливають на успішність адаптації, і факторів, які негативно позначаються на виконанні діяльності.

Розроблена та апробована корекційно-розвивальна програма підвищення адаптаційних можливостей ліворуких дітей в учбовій діяльності. Програма включає в себе вправи на розвиток довільності, просторових уявлень, мовлення, мислення, а також завдання, які спрямовані на розвиток міжпівкульної взаємодії.

Експериментально доведено, що мануальна асиметрія людини є одним із чинників, що впливають на адаптаційні можливості ліворуких дітей. Ліворукі учні молодших класів відрізняються від праворуких психологічними особливостями учбової мотивації, мислення, тривожності та самооцінки, корекція та розвиток яких підвищує їх адаптаційні можливості в учбовій діяльності.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і емпіричне дослідження психологічних особливостей та адаптаційних можливостей ліворуких дітей молодших класів в учбовій діяльності. Отримані в результаті дослідження теоретичні та емпіричні дані свідчать про досягнення мети дослідження, вирішення дослідницьких завдань і дають змогу сформулювати наступні висновки.

1. Як найбільш суттєві теоретико-методологічні аспекти дослідження феномену ліворукості в учбовій діяльності було визначено взаємозв’язок функціональної асиметрії з індивідуально-психологічними особливостями дітей молодшого шкільного віку, з специфікою становлення функціональної асиметрії мозку, проаналізовано труднощі суб’єктивного й об’єктивного характеру ліворуких дітей в учбовій діяльності, виявлено психологічні передумови процесу адаптації та адаптаційні можливості ліворуких школярів. Ефективність учбової діяльності ліворуких молодших школярів зумовлена факторами, які впливають на успішність адаптації, упорядкування змісту яких дає змогу стверджувати, що адаптаційні можливості – це індивідуально-психологічні характеристики людської індивідуальності (самооцінка, психічна стійкість, рівень інтелекту, соціальна референтність тощо), які забезпечують здатність до навчання, виховання в школі ліворуких дітей, а також до різноманітних вимог життєдіяльності, спрямовуючи поведінку особистості.

2. Виявлено, що рівень адаптації підвищується чи знижується під впливом виховання, навчання, умов і способу життя, а полегшують чи утруднюють адаптацію її особистісні особливості, вибір цілей і потреб, рівень вербального інтелекту і культури, емоційної експресії і міжособистісних стосунків.

Установлено закономірність факторів, які впливають на успішність адаптації, і факторів, які негативно впливають на процес виконання діяльності. Як результат негативного впливу, виникнення у ліворуких дітей з врахуванням їх індивідуальних особливостей, негативних функціональних станів – стресу, нервово-психічної напруги, емоційної збудженості, втоми.

Успішність психологічної адаптації зумовлюється психологічною готовністю дитини до системного подолання труднощів, які є невід’ємною частиною навчально-виховного процесу. Адаптація дитини до школи обумовлюється багатьма факторами, а саме: умовами виховання в родині, методами організації навчально-виховної роботи вчителя, особливостями психічного розвитку ліворукої дитини, сформованістю необхідних вмінь і навичок, емоційно-вольовим станом тощо.

3. Аналіз результатів дослідження засвідчив, що найнижчий рівень адаптації та мотивації є характерним для ліворуких учнів, найвищий – для праворуких. Група амбідекстрів займає проміжне становище за даними показниками. Це пояснюється впливом недиференційованих методів навчання щодо зазначених категорій дітей.

Виявлено, що ліворукі діти відрізняються більш низькою успішністю в загальноосвітній школі. Найбільш успішно навчаються амбідекстри й праворукі учні. Це пов’язано з тим, що деякі психічні функції в ліворуких формуються повільніше й пізніше.

Найвищі сумарні показники творчого й логічного мислення характерні для амбідекстрів. Для даного типу МА властива найбільш гармонічна робота обох півкуль головного мозку.

4. Виявлено кореляційний зв’язок між показниками МА та тривожністю: зі збільшенням показників активності правої півкулі збільшується рівень тривожності; зі збільшенням показників активності лівої півкулі рівень тривожності зменшується. Встановлено, що високий рівень тривожності ліворуких учнів є свідченням їх емоційної напруги, нервозності, що в свою чергу, викликає порушення уваги і тонкої координації. Поєднання високого рівня тривожності з високою мотивацією досягнення обумовлює дезорганізацію поведінки, як наслідок надмірної емоційної напруги, які в свою чергу не сприяють цілеспрямованій діяльності, однак приводять до хаотичної поведінки. Цей висновок підтверджується тим, що ліворукі діти погано справляються зі складними психомоторними і логічними завданнями.

Результати дослідження актуального психічного стану й самооцінки учнів молодших класів із різним типом МА показали, що найбільш адаптованою до учбової діяльності є група амбідекстрів, далі слідують праворукі учні, у свою чергу, найменш пристосованими до процесу навчання є ліворукі школярі. Ліворукі учні через свій психофізіологічний розвиток є більш чутливими, мають знижені можливості адекватно реагувати на ситуацію та знаходити вихід у ситуації фрустрації, більш схильні до самозвинувачення, потребують допомоги в складних життєвих ситуаціях, виявляють занижену самооцінку та невпевненість у собі.

Отримані дані актуалізують питання необхідності розвиваючої і профілактичної роботи, спрямованої на своєчасний розвиток внутрішньо-і міжпівкульних зв’язків і синхронної мисленнєвої діяльності. У зв’язку з цим нами запропоновано розвиваючу корекційну програму щодо розвитку адаптаційних можливостей ліворуких дітей молодших класів в учбовій діяльності.

5. Модифікована автором та впроваджена в систему роботи шкіл корекційно-розвивальна програма щодо підвищення адаптаційних можливостей ліворуких дітей молодшого шкільного віку дозволяє рекомендувати її для підготовки майбутніх вчителів, психологів та для підвищення кваліфікації педагогічних кадрів.

Зафіксовані зміни виявились у покращенні успішності школярів, зростанні їхньої допитливості, позитивній емоційності в процесі учбової діяльності, збільшенні самостійності, ініціативності, а також сумлінності, старанності й наполегливості.

Учні стали більш відкритими, у них посилився мотив досягнення успіху, збільшилась активність, з’явилась впевненість у собі, здібність адекватно оцінювати результати своїх дій, покращились успіхи в навчанні.

Психологічна профілактика орієнтована на підвищення культури з однолітками та надання їм допомоги в виробленні послідовних і прийнятних вимог до ліворуких дітей; удосконалення освітянської роботи вчителів, гуманізацію міжособистісних відносин в класі, створення сприятливого клімату в колективі, підвищення психолого-педагогічної компетентності вчителів.

Проведена на основі теоретичного і психологічного аналізу кваліфікація труднощів, які виникають у ліворуких дітей, дозволяє розробити адекватну методику розвитку, яка допоможе їм адаптуватися в зовнішньому світі. При проведенні відповідних формувальних занять, ліворукі учні здатні, завдяки своєму психологічному статусу, до вирішення таких проблем, які праворуким не під силу, тобто вони набагато краще справляються з ситуаціями, де потрібно прикласти максимум інтуїції й винахідливості.

6. Покладене в основу дослідження припущення про те, що мануальна асиметрія людини є одним із чинників, що впливають на адаптаційні можливості ліворуких дітей молодших класів, знайшло своє підтвердження. Було встановлено, що ліворукі учні відрізняються від праворуких психологічними особливостями учбової мотивації, мислення, тривожності та самооцінки. Розвиток вище вказаних психологічних особливостей, після завершення експериментальної програми, підвищив адаптаційні можливості ліворуких дітей в процесі учбової діяльності.

Для подальшого вивчення проблеми вважаємо перспективними дослідження адаптаційних можливостей ліворуких учнів в контексті таких особистісних чинників, як індивідуально-типологічні характеристики школяра. Важливим є вдосконалення конкретних форм і методів психопрофілактики труднощів адаптації ліворуких дітей. Психологічний супровід має бути орієнтований на формування оптимістичної перспективи для кожного учня.

Публікації автора:

У фахових виданнях, що входять до переліку, затвердженого ВАК:

1. Чемодурова Л. М. Труднощі пов’язані з вихованням та навчанням ліворукої дитини / Л. М. Чемодурова // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова : зб. наук. праць. – Серія № 12 “Психологічні науки”. – К., 2005. – № 5 (29). – С. 66–69.

2. Чемодурова Л. М. Психологічні особливості адаптації ліворуких дітей молодшого шкільного віку в навчальній діяльності / Л. М. Чемодурова // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2005. – Т. 4, вип. 26. – С. 266–270.

3. Чемодурова Л. М. Проблеми розвитку та навчання ліворуких дітей в початковій школі / Л. М. Чемодурова // Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. – Вип. 30. – С. 518–524.

4. Чемодурова Л. М. Теоретичний аналіз проблеми психологічної готовності ліворуких дітей до навчання в школі / Л. М. Чемодурова // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. –
Т. VIII, вип. 2. – С. 359–364.

5. Чемодурова Л. М. Специфіка навчання та розвитку ліворуких дітей / Л. М. Чемодурова // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2007. – Т. ІХ, ч. 2. – С. 357–364.

У матеріалах конференцій та семінарів:

6. Чемодурова Л. М. Проблема адаптації ліворуких дітей в початковій школі / Л. М. Чемодурова // Актуальні проблеми діяльності психологічної служби системи освіти : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Суми, 2006. – С. 124–126.

7. Чемодурова Л. М. Інноваційний підхід до роботи з ліворукими дітьми в сучасній системі освіти / Л. М. Чемодурова // Інноваційний розвиток суспільства за умов крос-культурних взаємодій : матеріали Міжнар. конф. – Суми, 2008. – Ч. 4(2). – С. 201–203.

8. Чемодурова Л. М. Психологічний супровід ліворуких дітей в умовах інноваційного навчання / Л. М. Чемодурова // Освітні інновації : філософія, психологія, педагогіка : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Суми, 2008. – С. 275–276.