Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Хорошун Андрій Анатолійович. Психологічні особливості розвитку творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Хорошун А.А. Психологічні особливості розвитку творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Харків, 2009.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню проблеми розвитку творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл художнього та природничого спрямування. На основі теоретичних положень діяльнісного та інтегративного підходів було запропоновано визначення поняття творчий потенціал особистості та його структурна модель, що складається з трьох блоків: мотиваційний, когнітивний, характерологічний. Визначені особливості прояву базових компонентів творчого потенціалу старшокласників шкіл мистецтв та шкіл з поглибленим вивченням природничих дисциплін. Виділено мотиваційні, когнітивні та характерологічні властивості, що найбільш значущо впливають на творчу продуктивність старшокласників та визначають розвиток творчого потенціалу. Виявлені особливості стали основою для конструювання творчого тренінгу. Розроблений тренінг базується на використанні творчих задач та вправ різних типів для відпрацювання основних мисленнєвих стратегій. Для підсилення стимулюючої дії тренінгу застосовані спеціальні засоби, а саме: підказки та утруднюючі умови. На основі аналізу результатів формувального експерименту визначені специфічні умови розвитку творчого потенціалу для старшокласників спеціалізованих шкіл природничого та художнього спрямування.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та експериментальне розв’язання проблеми розвитку творчого потенціалу особистості старшокласників спеціалізованих шкіл різного спрямування.

Ґрунтовність роботи виявилась у системності вивчення базових компонентів творчого потенціалу; визначенні особливостей прояву творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл; визначенні шляхів активізації та розвитку основних компонентів творчого потенціалу; розробці та апробації тренінгової програми розвитку творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл.

1. Найбільш повно сутнісні характеристики творчого потенціалу відображені в рамках інтегративного та діяльнісного підходів. Спираючись на основні положення даних підходів, творчий потенціал особистості визначається як інтегративна властивість особистості, що характеризує міру можливостей здійснювати творчу діяльність, визначає потребу та здатність творчої самореалізації і саморозвитку, а також забезпечує ефективну взаємодію особистості з іншими людьми та високу продуктивність діяльності.

Аналіз основних підходів до визначення структури творчого потенціалу створив можливість виокремити ряд властивостей, що об’єднують всі існуючі структурні моделі та характеризуються як базові компоненти творчого потенціалу. Зазначені особистісні властивості доцільно об’єднати в три блоки: мотиваційний, когнітивний, характерологічний.

2. Художня та наукова діяльність мають ряд значущих відмінностей. Творчий процес в художній та науковій сферах відрізняється за кількістю формальних стадій та специфічними формами прояву на кожній стадії. Суттєвими чинниками, що визначають специфічні характеристики художньої та наукової творчості, є відмінності об’єкту, методів пізнання та засобів відображення його результатів з різними критеріями істинності. Можливо констатувати різну міру залученості різних психічних процесів, властивостей та станів у творчій діяльності. Зазначені види творчості характеризуються потужним «формувальним потенціалом», тобто особистість, яка залучається до них, з часом набуває певних змін, зумовлених особливостями даного виду творчості.

3. Важливим результатом дослідження є визначення значущих відмінностей прояву основних компонентів творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл. Специфічними для кожної групи є особливості прояву мотиву отримання диплому, а також співвідношення мотиваційних тенденцій прагнення до успіху та уникнення невдач.

Старшокласники шкіл мистецтв мають розвиненішу здатність створення оригінальних образів та деталізованого нешаблонного втілення задуму. Висока творча ефективність в роботі з образно-графічним матеріалом має тривалий, стійкий характер. Старшокласники природничих шкіл відзначаються вищими показниками вербальної креативності та демонструють високу динаміку формулювання оригінальних ідей у вербальній формі, здатність різнопланового підходу до проблеми, створення концептуальних понять (назв) з високим рівнем узагальненості.

Старшокласники шкіл мистецтв відзначаються яскравішими проявами емоційної сфери, високим рівнем розвитку комунікативних властивостей. Специфічність проявів емоційно-вольової сфери у старшокласників природничих шкіл виражена високими показниками емоційної стійкості. Окрім того, групова своєрідність простежується на рівні комунікативних властивостей. Показник експресивності свідчить про менш яскраву емоційну забарвленість спілкування порівняно з представниками шкіл мистецтв.

4. Отримані дані підтвердили високу ефективність використання творчих задач для дослідження базових компонентів творчого потенціалу. Встановлено, що в групі старшокласників шкіл мистецтв під час розв’язання задач найсуттєвіший стимулюючий ефект мали підказки-вказівки, негативні підказки, функціональні та образні підказки. Найефективнішими для стимуляції мисленнєвих компонентів творчого потенціалу старшокласників природничих шкіл були негативні, функціональні підказки та підказки-запитання.

Розвиток базових компонентів творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл (визначених за методиками) створює сприятливі умови для творчої продуктивності, однак досліджувані продемонстрували недостатнє володіння засобами розв’язання творчих задач. Йдеться про низький рівень інформованості старшокласників щодо базових стратегій розв’язання, а також несформованість навичок їх використання. Вирішення даної проблеми можливе при організованому і системному залученні досліджуваних до процесу розв’язання творчих задач з використанням матеріалу, який найповніше розкриває творчі можливості досліджуваних та спеціальних прийомів по забезпеченню розвитку навички використання стратегій розв’язання.

Статистична обробка отриманих результатів переконливо доводить цілісну єдність властивостей трьох структурних блоків творчого потенціалу особистості. Інтеґрація основних властивостей творчого потенціалу, що належать до різних блоків, їх мобілізація в творчому процесі становлять основу творчої продуктивності як одного з основних критеріїв розвитку творчого потенціалу. Розвиток творчого потенціалу старшокласників повинен здійснюватися в умовах комплексного стимулювання базових компонентів з урахуванням специфічності їх впливу на творчу продуктивність в кожній групі.

5. Аналіз результатів формувальної частини дослідження свідчить про оптимальну організаційну структуру запропонованого творчого тренінгу та вдале поєднання творчих задач та вправ різних типів, які відповідають особливостям творчого потенціалу старшокласників спеціалізованих шкіл.

Результати тренінгу підтвердили ефективність використання негативних, функціональних, образних підказок та підказок-вказівок в процесі розв’язання образних задач досліджуваними школи мистецтв. Значна активізація формувального впливу творчих задач в даній групі спостерігається при використанні таких утруднюючих умов як методи інформаційної недостатності, раптових заборон та швидкісного ескізування. Найбільший стимулюючий ефект для старшокласників природничих шкіл в процесі розв’язання задач ситуативно-практичного та понятійного типу мають підказки таких видів: функціональні, негативні та підказки-запитання. Для даної групи найбільш ефективними є методи нових варіантів, інформаційної недостатності, інформаційної перенасиченості та абсурду.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів досліджуваної проблеми. Подальшого вивчення вимагають питання структури творчого потенціалу особистості, визначення характеру взаємозв’язку його основних компонентів та специфіки прояву на різних етапах особистісного розвитку. Запропонований творчий тренінг може доповнюватися та удосконалюватися через залучення сучасних теоретичних та практичних підходів до розв’язання проблеми розвитку творчого потенціалу в ранній юності.

Основний зміст роботи відображено в таких публікаціях:

  1. Хорошун А.А. Дослідження особливостей прояву творчого потенціалу старшокласників / А.А. Хорошун // Актуальні проблеми психології: Проблеми психології творчості та обдарованості: [зб. наук. праць / наук. ред. Моляко В.]. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Я. Франка, 2007.- Вип. 2.- С. 227-234.

    Хорошун А.А. Структурна організація творчого потенціалу особистості / А.А. Хорошун// Гуманітарні студії: [зб. наук. праць / наук. ред. Конверський А. та ін.]. К.: Київський ВПЦ Університет, 2007.- Вип. 2.- С. 149-156.

    Хорошун А.А. Творчий потенціал особистості як об’єкт міждисциплінарних досліджень / А.А.Хорошун // Наука і освіта: Науково-практичний журнал південного наукового центру АПН України. - Одеса, 2007. - № 4-5. - С. 168-171.

    Хорошун А.А. Теоретичний аналіз особливостей художньої та наукової творчості / А.А.Хорошун // Актуальні проблеми психології: Проблеми психології творчості та обдарованості: [зб. наук. праць / наук. ред. Моляко В.]. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Я. Франка, 2007. - Т. 12.- Вип.3. - С. 279 – 286.

    Хорошун А.А. Особливості прояву творчого потенціалу у старшокласників / А.А.Хорошун // Актуальні проблеми психології: Проблеми психології творчості: [зб. наук. праць / наук. ред. Моляко В.]. - Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Я.Франка, 2008. - Т.12. - Вип.4 – С. 298-307.

    Хорошун А.А. Психологічні засоби розвитку творчого потенціалу старшокласників / А.А.Хорошун // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Сер. № 12. Психологічні науки: [зб. наук. праць / наук. ред. Долинська Л. та ін.]. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2008.- № 22 (46).- С.- 110 – 116.

    Коваленко А.Б. Порівняльний аналіз творчого потенціалу студентів та старшокласників / А.Б.Коваленко, А.А.Хорошун// Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки: [зб. наук. праць / відп. ред. Євтух В.]. – К.: Фенікс, 2006.- Вип. 7. – С.52-58.