Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Фалько Наталя Миколаївна. Психологічні особливості особистісно-професійного становлення студентів психолого-педагогічних спеціальностей : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Фалько Н.М. Психологічні особливості особистісно-професійного становлення студентів психолого-педагогічних спеціальностей.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук із спеціальності 19.00.07- педагогічна і вікова психологія.- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.- Харків, 2009.

Дисертаційна робота містить дослідження динаміки психологічних особливостей особистісно-професійного становлення студентів психолого-педагогічних спеціальностей. Аналіз основних теорій особистості, різноманітних підходів до визначення її структури і структурних компонентів, дослідження особливостей і специфіки студентського віку, дозволив виділити особистісний і професійний блоки, які вивчалися і за якими відбувалось порівняння студентів психолого-педагогічних спеціальностей.

В дисертаційному дослідженні взяли участь студенти 1-5 курсів, які навчаються на психолого-педагогічних спеціальностях ВНЗ. Порівняння контрольних та експериментальних груп дозволило виявити відмінності динаміки становлення особистісно-професійних якостей. отримані результати можуть бути використані для створення умов особистісно- професійного становлення студентів з урахуванням виявлених закономірностей особистісних та професійних особливостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей, а також при розв’язанні проблем студентів, зокрема, запропонований корекційний вплив може бути використаний практичним психологом ВНЗ, враховуючи особливості певної спеціальності.

В результаті реалізації комплексного підходу до вирішення проблем становлення особистості студентів психолого-педагогічних спеціальностей, практичний психолог може більш чітко визначитися в напрямах роботи психологічної служби вищого навчального закладу освіти.

Ефективність програми доведено позитивною динамікою показників особистісно-професійного становлення студентів експериментальних груп.

Результати теоретичного й емпіричного дослідження психологічних особливостей особистісно-професійного становлення студентів психолого-педагогічних спеціальностей дозволили зробити наступні висновки:

1. Аналіз змісту особистісно-професійних якостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей показав, що з самого початку навчання існують відмінності між показниками особистісних та професійних блоків, а саме: на першому курсі переважають студенти-психологи з низьким рівнем емпатії, комунікативних та організаторських здібностей, з переважаючим незадовільним рівнем ставлення до власного «Я», з заниженою самооцінкою, із середнім рівнем комунікативної соціальної компетентності, із задовільним рівнем саморозвитку у професійно-педагогічній діяльності, з середнім рівнем здатності до самоуправління і низьким рівнем емоційної врівноваженості, розсудливості, з низьким рівнем невротизації і високим рівнем мотиваційної орієнтації у міжособистісних комунікаціях. Серед студентів-педагогів на першому курсі переважають студенти з середнім рівнем емпатії та невротизації, з низьким рівнем комунікативних та організаторських здібностей, з переважаючим незадовільним рівнем ставлення до власного «Я», комунікативної та соціальної компетентності; з переважаючим середнім рівнем саморозвитку у професійно-педагогічній діяльності, низьким і середнім рівнем здатності до самоуправління.

2. Модель структури особистісно-професійного становлення студентів психолого-педагогічних спеціальностей, яка включає мотиваційні, характерологічні, емоційно-вольові та комунікативні характеристики є евристично плідною для визначення шляхів розвитку особистісно-професійних якостей майбутніх психологів та педагогів. У значної кількості студентів психолого-педагогічних спеціальностей існують проблеми особистісно-професійного становлення і, пов'язаного з цим, професійного розвитку, зокрема: адекватності самооцінки, емпатії, проблеми ставлення до свого „Я”, проблеми, пов’язані із здатністю до самоуправління, мотиваційної орієнтації в міжособистісних комунікаціях, саморозвитком у професійно-педагогічній діяльності, проблеми, пов’язані з комунікативною соціальною компетентністю, вираженістю почуття громадянського обов'язку, проблеми усвідомленості вибору професії і розуміння важливості розвитку себе не тільки як фахівця, а й як особистості, розуміння важливості особистісних і психологічних аспектів саморозвитку.

3. В умовах стихійного становлення динаміка розвитку особистісно-професійних особливостей студентів від 1-го до 5-го курсу є слабко вираженою. Існують відмінності між показниками студентів різних спеціальностей. У студентів психологічних спеціальностей явно переважає низький рівень невротизації, вираженою є тенденція до підвищення емпатії, ставлення до власного «Я», здатності до самоуправління, є тенденція до зменшення показників особистісного аспекту професійної підготовки, відзначена тенденція до зменшення кількості студентів з середнім рівнем мотиваційної орієнтації у міжособистісних комунікаціях. У студентів педагогічних спеціальностей переважає середній рівень невротизації, виражена тенденція підвищення емпатії, збільшення частки студентів із задовільним рівнем ставлення до власного «Я», підвищення частки досліджуваних із задовільним рівнем саморозвитку у професійно-педагогічній діяльності, збільшення показників низького рівня здатності до самоуправління, збільшення кількості студентів із середнім рівнем мотиваційної орієнтації у міжособистісних комунікаціях, поступове зниження незадовільних показників комунікативної соціальної компетентності. При цьому особистісно-професійні якості змінюються різною мірою у студентів досліджуваних спеціальностей.

4. В умовах цілеспрямованого формування особистісно-професійних якостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей, робота яких базується на принципах цілеспрямованості, системності, поступовості, істотно змінюється динаміка особистісно-професійних особливостей студентів, порівняно зі студентами контрольних груп. Особливо відмітним та переломним є 3-ій рік навчання, протягом якого відбувається найбільша кількість змін. У студентів-педагогів вони є менш вираженими, а у студентів-психологів – більш вираженими. Розроблена та застосована у роботі програма дослідження особистісно-професійних особливостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей дозволила зробити висновок, що певні тенденції, розвиток яких є мінімальним в звичайних умовах вузівського навчання, значно підсилюються та активізуються за умови використання корекційного впливу з боку практичного психолога.

5. Відзначається специфіка динаміки розвитку особистісно-професійних особливостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей в умовах цілеспрямованого формування. Зазначено, що у студентів-психологів з 1-го по 3-й курси найбільшого розвитку досягають особистісні особливості, і тільки на 4-5-му курсах відбувається значне збільшення показників професійного блоку. Тобто, спостерігається послідовність формування особистісно-професійних особливостей. У студентів-педагогів показники особистісно-професійних особливостей є паралельно зростаючими та менш вираженими, ніж у студентів-психологів. Проте, у студентів психологічних спеціальностей найдинамічними є показники ставлення до власного «Я», самооцінки, комунікативної соціальної компетентності, професійних намірів, саморозвитку у професійно-педагогічній діяльності, здатності до самоуправління, життєвих настановлень; меншою мірою змінюються показники невротизації, професійної спрямованості, вираженості почуття громадянського обов'язку, мотиваційної орієнтації у міжособистісних комунікаціях. У студентів педагогічних спеціальностей це показники невротизації, ставлення до власного «Я», самооцінки, комунікативної соціальної компетентності, особистісної зрілості за показниками вираженості почуття громадянського обов'язку, здатності до самоуправління, мотиваційної орієнтації у міжособистісних комунікаціях. Менш динамічними є показники професійних намірів, саморозвитку у професійно-педагогічній діяльності, життєвих настановлень. Відзначена кореляція позитивних особистісних змін у студентів зі зміною результатів професійного становлення.

6. Можна стверджувати, що існує взаємозалежність між особистісними та професійними якостями студентів обох спеціальностей, з одного боку, і показниками успішності, з іншого. Особистісно-професійні зміни у студентів психолого-педагогічних спеціальностей сприяють поліпшенню показників успішності у період навчання у ВНЗ як у студентів психологів, так і у студентів педагогів.

7. Основними умовами ефективної діяльності практичного психолога вищого навчального закладу є: практична спрямованість на вирішення актуальних психологічних проблем студентів; наукова обґрунтованість, адекватність та системи засобів виконання основних задач; достатнє організаційне та методичне забезпечення діяльності практичного психолога.

Щодо перспектив дослідження, можна зазначити, що проведене дослідження не вичерпує усіх питань вивчення та розвитку особистісно-професійних особливостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей та вимагає подальших наукових пошуків, зокрема: вивчення зв’язку гендерних особливостей із динамікою особистісно-професійного становлення студентів психолого-педагогічних спеціальностей, створення структури психологічної служби у ВНЗ та дослідження особистості практичного психолога у ВНЗ.

Публікації автора:

1. Фалько Н.М. Особливості особистісно-професійного розвитку майбутнього практичного психолога в процесі навчання у вищому навчальному закладі / Н.М. Фалько // Наука і освіта. - 2004. -№3. - С. 164-167.

2. Фалько Н.М. Психологічні аспекти професійної підготовки практичного психолога як суб’єкта педагогічної діяльності / Н.М. Фалько // Наукові записки Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. ак. С.Д.Максименка. – К.: Міленіум, 2006. – Вип.31. - С. 305-314.

3. Фалько Н.М. Спрямованість на професійну діяльність майбутніх практичних психологів / Н.М. Фалько // Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С.Д.Максименка, М.В.Папучі. – К.-Ніжин: Вид. НДУ; ДС Міланік, 2007. – Т.10. - Вип.2. – С. 131-133.

4.Фалько Н.М. Професійна соціалізація майбутніх практичних психологів у процесі навчання у ВНЗ / Н.М. Фалько // Зб. наук. пр. Ін-ту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. - К., 2007. – Т. ІХ. - Ч.2.- С. 345-351.

5. Фалько Н.М. Професійна підготовка майбутнього практичного психолога та педагога /Н.М. Фалько // Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Сер. № 12: Психологічні науки: зб. наук. пр. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2007. - № 18(42).- С.172-178.

6. Фалько Н.М. Профессиональное образование и становление личности студентов / Н.М. Фалько // Актуальні проблеми практичної психології в системі освіти: зб. наук. пр.- Херсон: Персей, 2005. - С.185-188.

7. Фалько Н.М. Соціально-психологічні проблеми підготовки фахівців до професійної діяльності / Н.М. Фалько // Зб. наук. пр. Бердянського держ. пед. ун-ту: Психологічні науки. – Бердянськ: БДПУ. - 2006. -№ 3.– С. 155-158.

8.Фалько Н.М. Динаміка розвитку особистісних особливостей студентів психологів і педагогів / Н.М. Фалько // Вісник Харківського національного ун-ту: зб. наук. пр. Сер.: «Психологія».-Х.: ХНУ,2009.-№ 842.- С. 193-197.

9. Фалько Н.М. Динаміка розвитку професійних особливостей студентів психолого-педагогічних спеціальностей / Н.М. Фалько // Зб. наук. пр. Ін-ту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка, В.Д.Потапової.- К., 2008.-Т. XV. - Ч. 2.- С.371-380.