Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія праці, інженерна психологія, ергономіка


Кириленко Олександра Анатоліївна. Психологічні детермінанти професійного стресу у представників професії типу "людина - людина" : дис... канд. психол. наук: 19.00.03 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 160-168.



Анотація до роботи:

Кириленко О.А. Психологічні детермінанти професійного стресу у представників професії “людина-людина”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.03 – психологія праці, інженерна психологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2007.

У дисертації досліджується психологічна детермінація професійного стресу спеціалістів в системі “людина-людина”. Представлено систему детермінант, в яку ввійшли такі малодосліджені детермінанти професійного стресу, як емоційно-ціннісні та фактор зміни типу професії.

Проаналізовані зовнішні (ситуаційні), внутрішні (індивідуально-особистісні) та змістові (мета, предмет, міра відповідальності професійної діяльності) детермінанти професійного стресу. В системі детермінант виділені детермінанти-причини (ситуаційні фактори) та детермінанти-розвитку (індивідуально-особистісні фактори) професійного стресу.

Визначено співвідношення характеристик, проявів (як професійного вигорання), детермінант професійного стресу і способів його подолання в залежності від рівня стресу та особливостей праці в різних професійних групах типу “людина-людина”, що підтверджено факторним та регресійним аналізом.

Виділені типи детермінації професійного стресу в залежності від характеристик професійної діяльності.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дало можливість сформулювати такі висновки.

1. У дисертації на підставі теоретико-емпіричного дослідження професійного стресу показано психологічні особливості його проявів та детермінації у представників професій типу “людина-людина”. На основі запропонованого детермінаційного підходу як комплексного поєднання трансактного та екологічного підходів у вивченні професійного стресу, створена система детермінант, в якій виділено детермінанти-причини та детермінанти-розвитку професійного стресу, особливості поєднання яких, у співставленні з характеристиками праці спеціалістів різних професійних груп у межах однієї професії (метою, предметом, мірою проблемності, відповідальності та ін.) визначають типи детермінації, які можна використовувати в цілях професійного відбору, навчання та психопрофілактики.

2. Розроблено теоретичну, прогностичну та емпіричну моделі вивчення професійного стресу його детермінації у представників професії типу „людина-людина”. Емпірична модель включає ситуації професійної діяльності, зміну типу професії, стаж роботи, вікові, статеві особливості спеціалістів, їх домінуючі емоційні переживання, установки, особистісні характеристики та способи подолання стресу в професійній діяльності.

3.Виявлено наступні характеристики та прояви професійного стресу представників професії типу „людина-людина”: переважає високий рівень професійного стресу, що триває годинами, серед ознак стресового стану негативні емоційні переживання домінують над змінами в організмі і у виконуваній діяльності; серед показників психічного вигорання домінують показники емоційного виснаження та деперсоналізації.

4. Показано переважання серед ситуаційних детермінант незалежно від рівня професійного стресу, таких факторів виникнення професійного стресу у представників різних професійних груп, як ситуації спілкування, та складності виконання завдання. Детермінанта зміни типу професії співвідноситься з високим рівнем професійного стресу і найбільш виразно представлена у групі управлінських професій.

5. Визначені особливості індивідуально-особистісних детермінант спеціалістів при різних рівнях професійного стресу. В інструментальних цінностях спеціалістів при високому рівні професійного стресу переважають відповідальність, а також життєрадісність, чесність; при середньому і низькому рівнях стресу головними цінностями є життєрадісність, а також відповідальність і чуйність.

Серед соціально - психологічних установок в якості переважаючих, незалежно від рівня стресу, виділились установки на свободу, на працю. При високому рівні стресу переважає установка на владу. При високому рівні професійного стресу домінують такі особистісні характеристики, як нейротизм, і відкритість досвіду, переважання емоційних переживань самоствердження, комунікативних та гностичних. При середньому та низькому рівнях домінують екстраверсія і нейротизм, переважають гностичні, комунікативні та праксичні емоційні переживання.

6. За результатами факторного аналізу показано, що особливості структури детермінант професійного стресу працівників відрізняються у представників різних професійних груп типу “людина-людина”, в залежності від характеристик їх праці – цілями, предметом, мірою проблемності професійних задач, засобами праці, соціально-психологічними та емоційно-вольовими параметрами. Результати свідчать про відмінності у ієрархії детермінант професійного стресу працівників, таких детермінант як соціально-психологічні установки, характеристики особистості, вікові, статеві особливості, особливості стажу роботи та зміни типу професії.

За результатами регресійного аналізу визначались виразність впливу детермінант на рівень професійного стресу в різних професійних групах. У групах управлінських професій вплив на рівень професійного стресу здійснюють вікові особливості та соціально-психологічні установки на гроші, свободу, владу. У представників “сервісних” професій і змішаної професійної групи виділились такі особистісні характеристики, як відкритість досвіду, нейротизм, схильність до згоди, та установка на владу, причому, у “сервісних” професіях два останні показники представлені з від'ємним знаком.

7. Визначено співвідношення характеристик, проявів, детермінант професійного стресу і способів його подолання. Показано, що при високому рівні стресу, переважає стратегія пошуку соціальної підтримки над стратегією концентрації на завданні, аналізі ситуації, а при середньому і низькому рівнях - навпаки. Співвідношення рівня професійного стресу, його проявів і способів його подолання в різних професійних групах детермінується специфікою поєднання детермінант-причин (ситуаційних) та детермінант-розвитку (індивідуально-особистісних), що дозволяє виділити три типи детермінації – кар’єрний тип, детермінація за типом особистісних взаємин, відповідально-виконавчий тип детермінації.

8. Отримані результати свідчать про існування детермінант, які можуть сприяти появі високого рівня стресу. Це є такі детермінанти: - зміна типу професії; переважання емоційних переживань самоствердження та комунікативних; переважання серед інструментальних цінностей - відповідальності; наявність установки на владу, домінування в особистісних характеристиках показників нейротизму, відкритості досвіду.

Не сприяють високому рівню професійного стресу, у представників професії типу “людина-людина”, переважання гностичних та праксичних переживань, інструментальні цінності життєрадісності та чуйності, переважання в особистісних характеристиках показника екстраверсії.

9. Співставлення типів детермінації для професійних груп (“управлінських”, “сервісних” та “змішаної”), характеристик професійного стресу, його рівня і прояву зі способами його подолання покладені в розробку методичних рекомендацій по використанню отриманих результатів в прогностичній моделі з метою професійного відбору та профілактики для забезпечення працездатності спеціаліста, підвищення професійної успішності.

На основі прогностичної моделі вивчення детермінант професійного стресу запропоновані методичні рекомендації:

по врахуванню типу детермінації рівня професійного стресу при професійному відборі і підготовці;

по врахуванню відповідності типів детермінації рівня професійного стресу ознакам, проявам стресу і вибраним способам його подолання при розробці заходів психопрофілактики стресового стану.

Отримані результати не вичерпують всіх аспектів досліджуваної проблеми. Подальшій напрямок наукових пошуків може бути здійснений у плані вивчення психологічних детермінант професійного стресу в залежності від різних рівнів його виразності і особливостей впливу на успішність професійної діяльності спеціалістів; в плані розробки стресогенних профілів професій і професійних груп. Подальші дослідження передбачають також з'ясування зв'язку мотивів зміни типу професії і рівня професійного стресу, зв'язку ситуаційних змістових детермінант професійного стресу з ефективністю обраних стратегій його подолання.

Представлені результати можуть використовуватись при читанні спеціальних курсів при підготовці психологів і менеджерів , при розробці тренінгових програм регуляції професійного стресу, при підготовці заходів по управлінню стресовими станами в психологічних, кадрових службах, відділах роботи з персоналом, при професійному відборі.

Публікації автора:

  • Кириленко О.А. Індивідуальні особливості мотивації професійної діяльності. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Соціологія. Психологія. Педагогіка., вип. 17-18, 2003. с.130-132.

    Кириленко О.А., Пархомчук І.А. Емоційні прояви професійного шляху особистості. Журнал “Наука і освіта” №6-7 Одеса, 2004. с.107-109.

    Кириленко О.А., Кириленко Т.С., Пархомчук І.А.Теоретичні та емпіричні аспекти вивчення емоційних переживань та станів особистості. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Соціологія. Психологія. Педагогіка., вип. 24-25, 2006. с. 27-29.

    Кириленко О.А. Особистісні детермінанти проявів професійного стресу. Проблеми гуманітарних наук. Наукові записки ДДПУ, Дрогобич, 2006. Вип.17. Психологія. С.110-120.

    Кириленко О.А. Співвідношення детермінант, проявів та способів подолання професійного стресу. Актуальні проблеми соціологічних, психологічних та педагогічних наук, КНУ імені Тараса Шевченка, К., Вип.26, 2006. с. 83-90.

    Кириленко О.А. Зв'язок детермінант професійного стресу з його рівнем та проявами у представників різних професійних груп типу професії “людина-людина”. Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України /За редакцією академіка С.Д. Максименка. – Київ, 2006 – Вип..28, с.282-288.

    Кириленко О.А. Аспекти та напрями дослідження професійного стресу. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих науковців “Психологія сучасності: наука і практика.” ПУДПУ ім. К.Д.Ушинського, Одеса, 2004. с. 25-26.

    Кириленко О.А. Психологічний аналіз емоційного стресу. Матеріали наукової конференції з нагоди Днів факультету. КНУ, 2005. с. 51-53.