Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Історія філософії


Стрелкова Анастасія Юріївна. Принципи дзен-буддизму у філософії Догена : дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Стрелкова А.Ю. Принципи дзен-буддизму у філософії Доґена. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.05 – історія філософії. – Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України. – К., 2005.

У дисертації сформульовано та розкрито головні принципи дзен-буддизму та філософії японського мислителя дзен Доґена Кіґена (1200-1253) як видатного представника школи дзен. Показано, які концептуальні трансформації в межах буддизму зумовили появу філософії дзен і доведено, що погляд Доґена на власне вчення як на передачу істинного вчення Будди Шак’ямуні має під собою достатні підстави, адже принципи дзен-буддизму являють собою більш глибоке переосмислення засадничих принципів самого буддизму.

У світлі виокремлених принципів дзен-буддизму з’ясовано зміст головних оригінальних понять філософії Дґена: му-буссьо, ґендзьо-коан, удзі тощо й особливо у його філософії мови, яка радикально відрізняється від традиційного ставлення школи дзен до вербальних структур.

У Висновках дисертантка підсумовує результати здійсненого дослідження:

Здійснений у дисертаційному дослідженні аналіз принципів дзен дав змогу по-новому поглянути на дзен-буддизм як на філософію, яка постає на власних принципах, головними з яких є: принцип “не-Я”, принцип “порожнечі”, принцип “неподвоєння реальності”, принцип динамічної повноти реальності та принцип особистого зусилля суб’єкта.

В ході дослідження доведено, що принципи дзен-буддизму, які, істотно відрізняються і навіть суперечать деяким важливим положенням класичного буддизму, водночас є закономірним результатом розвитку філософських принципів буддизму як такого. А отже, у дзен-буддизмі йдеться про розвиток попередньої традиції, і погляд Дґена на власне вчення як передачу Дгарми Будди є обґрунтованими самою логікою його вчення.

З’ясовано, що мислителі дзен й, зокрема, Дґен Кіґен переосмислили філософські засади буддизму насамперед у деконструктивному, діалектичному та екзистенційному ключі. Так вчення про “не-Я” (antman) та про порожнечу (nyat), яке спочатку було спрямоване на зняття ілюзорних установок свідомості щодо речей та їх назв та щодо самодостатнього існування речей, переосмислються як принцип свободи самого мислення. Ідея неподвійності осмислюється діалектично і постає як принцип неподвоєння реальності. Буття в цілому розглядається як результат діяльності активного суб’єкта.

У дослідженні показано, що у своєму філософському вченні Дґен послідовно дотримувався принципів дзен і тому був змушений переглянути деякі радикальні положення дзен-буддизму, які насправді не відповідають його головним принципам. Зокрема, важливим внеском Дґена у розвиток філософії дзен-буддизму є повернення дискурсивним структурам статусу реальності.

Результати дисертаційного дослідження дають підстави твердити, що значення філософського доробку Дґена полягає у тому, що він, хоч й у властивій мислителям дзен метафоричній та парадоксальній манері, гранично розвинув філософські настанови буддизму, а також дзен-буддизму, прагнучи остаточно звільнити його від останніх хибних метафізичних установок.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях, зареєстрованих ВАК України:

  1. Стрелкова А.Ю. Поняття “не-природа будди” у філософії Доґена // Нова парадигма. – 2005. – №. 48. – С. 47–56.

  2. Стрелкова А.Ю. Трансформація буддійської концепції анатман у філософії Доґена Кіґена // Мультиверсум: Філософський альманах: Зб. наукових праць. – Вип.49. – К.: Український. центр духовної культури, 2005. – С. 101–112.

  3. Стрелкова А.Ю. Японський мислитель дзен – Дґен Кіґен (філософські засади вчення) // Мультиверсум: Філософський альманах: Зб. наукових праць. – Вип.47. – К.: Український. центр духовної культури, 2005. – С. 72–82.

Тези доповідей наукових конференцій:

  1. Стрелкова А.Ю. “Не-Я” Будди і “не-Я” Дґена: до проблематики вчення про “не-Я” в буддизмі та дзен-буддизмі // VIІІ Сходознавчі читання А.Кримського. Тези доповідей міжнародної наукової конференції. – К., 2004. – С. 41–42.

  2. Стрелкова А.Ю. Принцип “порожнечі” у дзен-буддизмі та філософії Дґена // ІX Сходознавчі читання А.Кримського. Тези доповідей міжнародної наукової конференції. – К., 2005. – С. 151–153.