Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Дусик Алла Володимирівна. Провадження у справах про порушення митних правил: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Дусик А.В. Провадження у справах про порушення митних правил. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2006.

Досліджується провадження у справах про порушення митних правил, встановлюється його співвідношення з адміністративним процесом і провадженням у справах про адміністративні правопорушення. Визначається поняття провадження, встановлюється його структура, особливості проведення специфічних процесуальних дій та етапів. Окремо з’ясовуються відмінності між провадженням у справах про порушення митних правил за чинним та попереднім Митними кодексами. Окреслюється компетенція домінуючих суб’єктів провадження, провадиться їх класифікація на п’ять груп і досліджується взаємодія між ними. Встановлюються особливості правового статусу учасників провадження. Особлива увага при цьому звертається на осіб, які притягаються до відповідальності, свідків та понятих. Пропонуються варіанти вирішення проблем, пов’язаних з митною експертизою, а також можливі шляхи вдосконалення системи суб’єктів провадження у справах про порушення митних правил.

У результаті дисертаційного дослідження проблем провадження у справах про порушення митних правил, аналізу чинного законодавства України, практики його застосування вирішене наукове завдання, що проявляється у з’ясуванні змісту провадження, особливостей та проблем правового регулювання і застосування, пропозиціях стосовно вдосконалення й розвитку. Серед них слід відзначити наступні:

1. Установлено, що провадження у справах про порушення митних правил – це галузевий підвид провадження у справах про адміністративні правопорушення, який у загальних рисах співпадає з останнім, але має певні особливості, пов’язані зі сферою його застосування.

2. Запропоновано внести зміни до ст. 356 Митного кодексу виклавши в ній таке визначення: „Провадження у справах про порушення митних правил – це врегульований законом порядок притягнення до адміністративної відповідальності осіб, які вчинили порушення митних правил, що включає в себе складання протоколу про порушення митних правил чи вчинення інших дій, спрямованих на з’ясування обставин правопорушення, розгляд справи й винесення постанови по ній, виконання постанови, її оскарження чи опротестування”.

3. З’ясовано, що найбільш специфічною у провадженні про порушення митних правил є перша стадія, на якій здійснюється низка процесуальних дій, не притаманних провадженню у справах про адміністративні правопорушення: митне обстеження, пред’явлення до впізнання, взяття проб і зразків для проведення експертизи. Це дає змогу вести мову про наявність такого етапу провадження, як митне розслідування.

4. Рекомендується доповнити встановлений ст. 375 Митного кодексу перелік заходів забезпечення провадження (які не зовсім коректно, на думку авторки, йменуються “процесуальними діями”) такими заходами, як-то: доставлення, адміністративне затримання, опитування свідків, особистий огляд та огляд речей.

5. Проведено розмежування між особистим оглядом, що здійснюється в рамках контрольного провадження, й особистим оглядом, що виконується в межах провадження у справах про порушення митних правил, та надано пропозиції щодо усунення існуючого протиріччя.

6. Проаналізовано систему домінуючих суб’єктів провадження, визнано її безпідставно ускладненою й рекомендовано шляхи її спрощення й оптимізації.

7. З огляду на особливості провадження запропоновано надати свідкові право самостійно викладати свої пояснення, право відмовлятися від вимоги підписати протокол і письмово обґрунтовувати свою відмову.

8. Порушено питання щодо легітимності митної експертизи, вказано на низку протиріч між митним законодавством і законодавством про експертну діяльність; з метою вирішення цієї проблеми рекомендується або ініціювати включення митних лабораторій до переліку установ, уповноважених здійснювати судову експертизу, або ж припинити практику залучення їх до участі у провадженні.