Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси фізико-технічної обробки


Лихошва Валерій Петрович. Процеси взаємодії лазерного випромінювання з дисперсними частками у гетерогенних матеріалах : дис... д-ра техн. наук: 05.03.07 / Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". - К., 2005.



Анотація до роботи:

Лихошва В.П. Процеси взаємодії лазерного випромінювання з дисперсними частками в гетерогенних матеріалах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за фахом 05.03.07 - Процеси фізико-технічної обробки.- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню і розробці нових високоефективних лазерних процесів обробки матеріалів і металевих розплавів, створенню наплавлень на основі твердих розчинів, рідкометалічних емульсій і суспензій, розробці способів одержання литих композиційних матеріалів за допомогою лазерного опромінення і створенню пристроїв для реалізації зазначених процесів. Проведено детальні теоретичні дослідження, математичне і фізичне моделювання явищ, що протікають при взаємодії лазерного променя з твердими і рідкими металами і сплавами. Виявлено поведінку неметалічних включень у чавунах і сталях та їхню роль у процесі формування структурно-фазового стану в зоні впливу лазерного випромінювання. Досліджено вплив комбінованого лазерно-плазмового джерела енергії на поверхню залізовуглецевих сплавів, механізми їхнього спільного впливу на формування мікрометалургійної ванни розплаву, кінцеву структуру і властивості сплаву. Виконано теоретичні дослідження взаємодії лазерного випромінювання з дисперсними частками. Визначено принципи формування емульсійного і суспензійного розплавів в умовах лазерного опромінення твердих матеріалів і порошкових сумішей. Сформульовано принципи одержання лазерних композиційних наплавлень заморожуванням емульсійних і суспензійних розплавів. На основі математичного моделювання обґрунтовано процеси лазерної аморфізації сплаву, одержання і нанесення аморфно-мікрокристалічних покриттів. Під час досліджень процесів лазерного опромінення поверхні металевих розплавів виявлено зміни структури і фазового складу обробленого алюмінієвого сплаву. Проведено теоретичні й експериментальні дослідження взаємодії газолазерного потоку з модельними і металевими рідинами при дії його на поверхню й в умовах занурення. Промодельовано і вивчено процеси додання сипучих інгредієнтів (неметалевих та металевих часток) на поверхню та всередину розплаву в газолазерному потоці. Розроблено нові методи одержання литих композиційних матеріалів на основі створення емульсійних і суспензійних розплавів при впливі газолазерного потоку.

Дисертаційна робота присвячена розвитку теорії взаємодії лазерного випромінювання з твердим і рідким металом і дисперсними частками, формування наплавлення на основі твердих розчинів, рідкометалічних емульсій і рідкометалічних суспензій, розробці способів одержання литих композиційних матеріалів за допомогою лазерного опромінення і створенню пристроїв для реалізації зазначених процесів. Сукупність наукових положень і технічних розробок, представлених у дисертації, складає рішення важливої науково-прикладної проблеми створення високоефективних способів лазерної обробки матеріалів і вносить значний вклад у розвиток лазерних технологій. Основні результати і висновки роботи полягають у наступному:

  1. Розвити теоретичні основи процесів взаємодії лазерного випромінювання з твердими та рідкими металевими гетерогенними системами, запропоновані механізми поведінки дисперсних часток та масоперенесення елементів, обумовлені впливом термокапілярної конвекції, молекулярної дифузії, індукованим магнітним полем.

  2. Встановлено, що всі включення в залізовуглецевих сплавах незалежно від їх форми і розмірів рухаються в мікрометалургійній ванні розплаву, потрапляючи під гідродинамічні потоки в умовах термокапілярного перемішування, що виникає під впливом лазерного опромінення. Перенос включень у ванні розплаву з глибини до поверхні здійснюється в умовах як імпульсного, так і безперервного опромінення і забезпечує їхнє видалення з зони оплавлення.

  3. Експериментально визначено і теоретично обґрунтовано області різного переважаючого впливу термокапілярної конвекції і молекулярної дифузії в зоні оплавлення. Встановлено, що зміна співвідношення їхнього впливу визначає формування хімічної і структурної неоднорідністей у зоні оплавлення та зоні термічного впливу.

  4. Виявлено, що перенесення включень до поверхні розплаву залежить від геометричних розмірів і форми ванни розплаву, що, у свою чергу, визначається енергетичними параметрами лазерного випромінювання і місцем розташування включення у ванні розплаву. На границі зони фазового переходу швидкість міграції пропорційна швидкості руху фронту плавлення.

  5. Визначено, що основним джерелом аномального масопереносу елементів у зоні оплавлення и зоні термічного впливу є неметалічні включення (оксиди, сульфіди, нітриди, карбіди і тверді розчини та сполуки на їх основі). Перерозподіл елементів у зоні лазерного впливу забезпечується за рахунок міграції неметалічних включень у зоні термічного впливу, їх розпадом і дифузією елементів у розплаві.

  6. Експериментально виявлено і теоретично обґрунтовано наявність голкоподібніх каналів-тріщин, що утворюються в зоні термічного впливу внаслідок термічних напружень поблизу неметалічних включень з довжиною співрозмірною з зоною термічного впливу, що є каналами міграції неметалічних включень і газів, а також рідкофазної дифузії елементів у зоні термічного впливу.

  7. Висловлено припущення, що фактором утворення аномалій перерозподілу і масопереносу елементів і фаз у зоні лазерного впливу є магнітне поле, индуковане лазерним випромінюванням. З боку цього поля на компоненти сплаву парамагнетики і діамагнетики в зоні оплавлення і зоні термічного впливу діють сили, що мають різні напрямки вектора, що залежать від магнітних властивостей компонентів.

  8. Сформульовано необхідні умови аморфізації при лазерному опроміненні сплавів на основі системи залізо – бор. Теоретично обґрунтована й експериментально підтверджена можливість одержання аморфно-мікрокристалічних наплавочних покриттів сплавів Fe-Nd-B, Fe-Ni-B, Fe-Mo-Cr-B, що мають високі експлуатаційні властивості.

  9. Розроблено теоретичні основи одержання лазерних композиційних наплавочних покриттів з регулярною структурою на основі рідкометалічних емульсій і суспензій. Визначено основні технологічні параметри одержання композиційних лазерних наплавлень – енергетичні параметри випромінювання, фракційний склад порошкових матеріалів і їхня витрата, швидкості наплавлення.

  10. Досліджено взаємодію лазерного випромінювання, газового і газолазерного потоку з модельними рідинами в умовах обробки поверхні і занурення всередину рідини. Встановлено, що при накладенні ефектів впливу газового і лазерного потоків формується парогазовий канал, глибина якого у підсумку залежить від впливу тиску газового струменя і струменя віддачі пари лазерного опромінення.

  11. Встановлено закономірності впливу комбінованого лазерно-плазмового джерела на поверхню залізовуглецевих сплавів, механізми спільного впливу лазерного і плазмового джерел енергії на формування мікрометалургійної ванни розплаву, кінцеву структуру і властивості металу.

  12. Виявлено, що при лазерній обробці металевого розплаву обсяг зони гідродинамічного перемішування розплаву значно перевершує розміри зони оплавлення при опроміненні твердої поверхні металу. Внаслідок цього введені на поверхню розплаву під лазерний промінь дисперсні частки за рахунок гідродинамічного перемішування і зміни їх фізичних властивостей під впливом опромінення занурюються і розподіляються у всьому обсязі розплаву. Керування цими процесами є основою для одержання литих композиційних сплавів.

  13. Доведено можливість глибинної обробки металевого розплаву газолазерними потоками з введенням у глиб розплаву дисперсних часток, що забезпечує максимальне використання енергії лазера. Теоретично обґрунтовано і практично виявлено внесок плазмових процесів у формування каверни та збільшення ефективності глибинної обробки розплаву газолазерними потоками.

  14. Теоретично обґрунтовано й експериментально підтверджено можливість одержання литих композиційних сплавів лазерною обробкою потоку рідини з введенням дисперсних часток. Розроблено новий спосіб одержання литих композиційних матеріалів при випуску металу на жолоб в умовах лазерної обробки і подачі сипучих інгредієнтів.

Публікації автора:

  1. Найдек В.Л., Лихошва В.П., Беседин А.М. Особенности формирования неметаллических включений при обработке углеродистой стали комплексными лигатурами // Интенсификация литейных технологий. – Киев: Ин-т проблем литья АН УССР, - 1989. - С.82-87.

  2. Автором проведено підбір лігатур, умови їх введення у рідкий метал, аналіз умов формування неметалічних включень.

  3. Исследование параметров жидкого и жидко-твердого состояния стали при внепечной обработке комплексными лигатурами / В.Л.Найдек, В.А.Перелома, В.П.Лихошва, А.М.Семенцев // Новые литые материалы, технологии и методы их исследования. - Киев: ИПЛ АН Украины, 1991.- С.109–113.

Автором визначені зміни параметрів рідкого стану при введенні комплексних лігатур.

  1. Перелома В.А., Лихошва В.П. Лазерное воздействие на жидкое и жидко-твердое состояние алюминиевых сплавов // Литейн. пр-во.- 1992.- № 9.- С.8.

Автором запропоновано й обґрунтовано вплив лазерного випромінювання на рідкий стан алюмінієвих сплавів.

  1. Лазерно-плазменная обработка железо-углеродистых сплавов / В.А. Перелома, В.П. Лихошва, К.К. Гладун, А.П. Шатрава, Н.Н. Скрипка // Металл и литье Украины.– 1994.- № 4–5.- С.29-32.

Автором обґрунтовано використання комбінованого джерела енергії для обробки металевих матеріалів, проведено теоретичні виводи та експериментальні дослідження.

  1. Оплавлення шлiкерних покриттiв з зносостiйких матерiалiв променем лазера / В.А.Перелома. В.П.Лихошва. Н.Н.Скрипка. О.П. Шатрава // Метал та литво України.– 1996.- № 6.- С.22-25.

Автором визначені та обґрунтовані умови лазерного впливу при оплавленні шлікерних покрить.

  1. Неметаллические включения в зоне лазерного воздействия сталей/ В.А Перелома., В.П. Лихошва, А.М.Семенцев, А.Г Шевченко // Изв. вузов. Металлы.– 1997.- №2.- С.139-142.

Автором визначені об’екти і ідеї досліджень, параметри лазерного впливу, постановка задачі, планування експерименту, аналіз та узагальнення результатів.

  1. Обработка литых композиционных материалов лазером/В.А.Перелома, С.С.Затуловский, А.В.Косинская, В.П.Лихошва, А.П. Шатрава // Литейн. пр-во.- 1997.- № 8-9.- С.33.

Автором визначені умови лазерного впливу при оплавленні макрокомпозиційних матеріалів.

  1. Перелома В.А., Лихошва В.П., Скрипка Н.М. Некоторые особенности лазерной обработки металлических материалов // Процессы литья.– 1998.- № 3-4.- С.9-16.

Автором визначені постановка задачі, умови проведення експериментів, аналіз та узагальнення результатів.

  1. Лихошва В.П. Воздействие лазерного излучения на металлические расплавы // Вестник СевГТУ.- № 25.- 2000.- С.128-131.

  2. Найдек В.Л., Лихошва В.П., Скрипка Н.Н. Свойства аморфно-микрокристаллических лазерных покрытий // Процессы литья.– 2001.- № 4.– С.15–22.

Автором проведені дослідження експлуатаційних характеристик покрить.

  1. Особенности взаимодействия лазерного излучения с пленкой жидкого металла / А.А. Мочалов, В.Л. Найдек, В.П. Лихошва, С.С. Коваль // Доповіді національної академії наук України. - 2004.- № 11.- С.103–110.

Автором проведено обґрунтування фізичної моделі аномального масопереносу елементів у зоні дії лазерного випромінювання. Проведення експериментальних досліджень підтверджуючих обґрунтованість фізичної моделі.

  1. Лихошва В.П. Металлургические особенности лазерного оплавления чугунов // Процессы литья.- 2004.- № 2.- С.14-22.

  2. Лихошва В.П. Міграція неметалевих включень при лазерному оплавленні сталей // Металознавство та обробка металів.- 2004.- № 2.- С.77–84.

  3. Лихошва В.П. Получение композиционных лазерных наплавок замораживанием жидко-металлических эмульсий // Процессы литья.- 2004.- № 3.- С.77-84.

  4. Найдек В.Л., Лихошва В.П. Получение литых композиционных материалов с использование высококонцентрированных источников энергии // Процессы литья.- 2004.- № 4. - С. 42-46.

Автором запропоновано метод отримання литих композиційних матеріалів з використанням лазерного випромінювання.

  1. Лихошва В.П. Утворення аустеніту у феритному чавуні у процесі лазерного оплавлення // Металознавство та обробка металів.- 2004.- № 4.- С.24–28.

  2. Лихошва В.П. Лазерная аморфизация сплавов Fe-B, Fe-Ni-B, Fe-Mo-Cr-B // МТОМ.– 2004.- № 4.- C.52–61.

  3. Лихошва В.П. Структуро- и фазообразовання сплавів системи Fe-Nd-B в умовах лазерного оплавлення // МОМ.– 2005.- № 2.- С.32–39.

  4. Лихошва В.П. Моделирование гидродинамических эффектов при лазерной обработке расплавов // Процессы литья.- 2005.- № 2.- С.26–32.

  5. Численное моделирование тепловых процессов при лазерном оплавлении покрытий из композиционного материала / В.П.Лихошва, А.Д. Подольцев, И.Н. Кучерявая, А.А.Мочалов // Національний університет кораблебудування.- 2005.- № 3 (402).- С.43–50.

Автором сформульовані фізична та математична моделі лазерного оплавлення покрить з композиційного матеріалу.

  1. Лихошва В.П. Использование персональных компьютеров для управления перемещением луча лазерных технологических установок // Прикладные проблемы моделирования и оптимизации.- М.: ВНИИСИ.- 1991.- С.78.

  2. N. Skripka, V. Naydek, V. Likhoshva. The receiving of amorphous and microcrystalline alloys under the laser treatment//10th Congress of the International Federation for heat treatment and surface Engineering. Briton.- 1996.- Р.207–209.

Автором сформульовані умови аморфизації сплавів на основі системи Fe – B з введенім домішок. Проведені теоретичні та експериментальні дослідження отримання аморфних та аморфно- мікрокристалічних покрить.

  1. Исследование тепловых процессов и структуры поверхностного слоя при лазерной наплавке порошковых материалов / В.А.Перелома, А.А.Щерба, А.Д.Подольцев, И.Н.Кучерявая, В.П.Лихошва, А.П. Шатрава, Н.Н.Скрипка: Препринт 823.- Киев: Ин-т электродинамики НАН Украины.- 1998.- 42 с.

  2. Автором сформульовані фізична та математична моделі теплових процесів формування наплавочного покриття в умовах лазерного оплавлення порошкових матеріалів.

  3. Підвищення зносостiйкостi та антифрикційних властивостей поверхонь деталей методом лазерної наплавки / В.О.Перелома, В.П.Лихошва, Н.М.Скрипка, О.П. Шатрава // Матер. 3-ї мiжн. Конф. "Нетрадицiйнi електромеханiчнi та електричні системи" Алушта, Крим.- 1997.- С.1249–1254.

Автором визначені умови проведення експериментів, аналіз та узагальнення результатів.

  1. V. Pereloma., V.Likhoshva., A.Shatrava. Combined Laser-Plasma treatment of Fe-C alloys// "IFHT" Book 671 IOM Communications LTD 1 Carlton House Terrace London SW1Y 5DB, UK.- 1999.- С. 306-309.

Автором обґрунтовано використання і проаналізовані результати досліджень впливу лазерно-плазмового потоку на експлуатаційні характеристики сталі.

  1. Likhoshva V., Budarin N.. Formation of Composite Materials with Laser Radiation. "Laser technologies in welding and materials processing" // Матер. мiжн. конф.- Kacavely.- 2003.- Р.51.

Автором сформульовано умови отримання литих композиційних матеріалів з використанням лазерного випромінювання.

  1. Likhoshva V., Shatrava A. Reinforced bronze coatings. "Laser technologies in welding and materials processing" // Матер. мiжн. конф.- Kacavely.- 2003.- Р.65.

Автором визначені постановка задачі, умови проведення експериментів, аналіз та узагальнення результатів.