Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Загоруйко Віктор Леонтійович. Прогнозування виробництва на засадах визначення обсягів попиту на продукцію підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Загоруйко В.Л. Прогнозування виробництва на засадах визначення обсягів попиту на продукцію підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

Дисертація присвячена прогнозуванню виробництва на підприємствах України в ринкових умовах господарювання. Розроблено послідовність прогнозування виробництва, в основу якого покладено необхідність одночасного прогнозування попиту та виробництва як самодостатніх взаємопов’язаних процесів. Здійснена оцінка динаміки та обсягів споживання, причини, що їх спричинили, а також, які це мало наслідки для населення. Розроблено систему оцінювання попиту на продукцію підприємств, що ґрунтується на максимізації значень цільової функції споживання. Розраховано прогноз обсягів попиту та споживання на дитячі продукти харчування. Сформульовані методичні рекомендації щодо орієнтування виробництва на ринковий попит, які ґрунтуються на необхідності одночасного прогнозування виробництва та попиту як взаємопов’язаних категорій, які здійснюють вплив одна на одну. Ефективне функціонування даної системи можливе лише у випадку одночасного досягнення цілей виробників і споживачів продукції.

У дисертаційній роботі поставлено і вирішено нове наукове завдання – прогнозування обсягів виробництва на основі визначення обсягів попиту на продукцію підприємств. Проведені дослідження дозволяють зробити такі узагальнювальні висновки:

    1. Основоположним чинником формування потреб і, як наслідок, попиту є подразнення системи цінностей споживача. Подразнення – це потік інформації, що дозволяє споживачеві ідентифікувати продукти для задоволення потреб. Інформація про продукт формує потребу в ньому, в результаті цього виробництво орієнтується на потребу, що досягла рівня попиту. Керівникам підприємств з виробництва дитячих продуктів харчування запропоновано, спрямовуючи на цільові сегменти відповідні подразнення у вигляді реклами, формувати попит споживачів.

    2. З метою підвищення ефективності діяльності підприємств, які виготовляють продукти дитячого харчування запропоновано методику прогнозування виробництва на засадах ідентифікації обсягів попиту, що розглядає потреби, попит та споживання як етапи прогнозування виробництва. Її головними критеріями є визначення обсягів попиту, обсягів виробництва та оцінювання рівня задоволення потреб споживачів. Реалізація моделі дозволяє менеджерам підприємств передбачати обсяги попиту, узгоджувати з ними обсяги виробництва.

    3. Узагальнюючи методи, що використовуються для прогнозування виробництва, виділено три їх групи: прогнозування виробничої потужності; загальнонаукові методи прогнозування; методи прогнозування виробництва, що базуються на дослідженні попиту. Найбільш ефективним є останній підхід, за якого виробнича програма підприємства ґрунтується на потребах споживачів. Це сприяє оптимальному досягненню цілей усіх учасників. У рамках цього підходу, менеджерам підприємств при прогнозуванні виробництва доцільно використовувати методи моделювання, які враховують значну кількість чинників, забезпечують можливість відтворення поведінки споживача в різних ситуаціях, розглядають процес в динаміці, прогнозна оцінка кількісно та якісно виражена.

    4. З метою розробки методики оцінювання попиту обґрунтовано перелік чинників, які мають визначальний вплив на його формування. Головними з них є дохід споживача та ціни на продукцію. Така методика враховує надходження продуктів з підсобного господарства. Вони зменшують обсяги попиту на аналогічні товари на ринку, в той же час задовольняючи потреби споживачів. Врахування цього чинника дозволяє економічним службам підприємства адекватно оцінити обсяги попиту на продукцію, що виробляється.

    5. Ґрунтуючись на особливостях споживання, розроблено методику оцінювання попиту з використанням цільової функції споживання, яка дозволяє розкрити внутрішні мотиви поведінки споживача, представити їх як прагнення до максимізації задоволення від споживання в межах наявних у нього грошових та матеріальних ресурсів. Використовуючи цю методику, менеджери підприємства можуть достовірно оцінити ринкові обсяги попиту на продукцію власного виробництва та конкурентів. Методика поєднує переваги балансових, функціональних та структурних моделей поведінки споживача.

    6. Встановлено залежність між корисністю продуктів для споживача та коефіцієнтом еластичності попиту. Використання цієї залежності в моделях з цільовою функцією споживання дозволяє визначати попит. Як критерій оптимальності визначено максимізацію корисності від споживання продуктів. Маркетологи отримують інструмент для передбачення спрямування доходів споживача на купівлю продуктів, визначення оптимального співвідношення в системі «витрати виробництва-корисність продукту».

    7. З метою розробки достовірного прогнозу попиту на дитячі продукти харчування здійснено сегментацію споживачів. До визначальних сегментоутворювальних ознак віднесено дохід споживача та місце його проживання. Виокремлення сегментів споживачів та розробка індивідуальних прогнозів обсягів попиту забезпечує орієнтацію виробничих потужностей на випуск продукції, необхідної споживачам кожного сегменту.

    8. Розраховано прогнозні значення обсягів попиту на дитячі продукти харчування в розрізі окремих сегментів та сценаріїв. Визначено продукти, які мають стабільний попит. Досліджено вплив на обсяги попиту зміни структури та чисельності сегментів споживачів, надходжень продукції з підсобного господарства. Це дозволяє менеджерам підприємств обґрунтувати виробничі програми, збалансовуючи їх із попитом.

    9. Обґрунтовано порядок здійснення інноваційних змін в частині узгодження техніко-економічних параметрів продукції, що виробляється, із потребами споживачів. Таким чином, вдається досягнути рівноваги між кількісними та якісними характеристиками попиту та виробництва. Це сприяє більш якісному задоволенню потреб, зменшує ризики діяльності підприємств. Останні отримують засіб для розробки подальшої виробничої стратегії, зокрема: модифікація продукту, розробка нового зразка, зміна технології виробництва, задоволення іншої потреби.

    10. Доведено необхідність розгляду виробництва та попиту як самодостатніх, але взаємопов’язаних систем. Реалізація динамічної моделі узгодження обсягів попиту та виробництва залежно від ціни дозволяє задовольняти потреби споживачів та отримувати прибуток виробниками. Оптимальний рівень виробництва визначається на проміжку від точки максимального прибутку до точки перетину кривих, що характеризують залежність ціни товару від обсягів його виробництва та попиту. Зміщення обсягу виробництва на цьому відрізку дозволяє обґрунтовано підійти до задоволення потреб споживачів і досягнення цілей підприємств. Таким чином, використання запропонованої методики забезпечує отримання переваг перед конкурентами.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Загоруйко В.Л., Ліпич Л.Г. Здійснення прогнозування в сучасних умовах // Вісник Волинського державного університету ім. Л. Українки. – 2003. – Випуск № 7. – С. 65-69. Особисто автором розроблено схему прогнозування.

2. Загоруйко В.Л. Передумови розробки прогнозу розвитку регіону // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Логістика. – 2003. – Випуск № 469. – С. 207-212.

3. Загоруйко В.Л. Механізм взаємодії категорій: потреби, попит, споживання // Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля „Маркетинг: теорія і практика”. – 2004. – Випуск № 10. – С. 94-102.

4. Загоруйко В.Л., Ліпич Л.Г.Модель орієнтації виробництва на ринковий попит // Вісник Хмельницького національного університету, серія „Економічні науки”. – 2006. – Випуск №3. – С.20-24. Особисто автором розроблено модель орієнтації виробництва на ринковий попит.

5. Загоруйко В.Л. Визначення корисності продуктів в моделях з цільовою функцією споживання // Вісник Донецького університету економіки та права. – 2006. – №1. – С.159-165.

6. Загоруйко В.Л. Аналіз та управління виробничими потужностями підприємств // Вісник Національного університету «Львівська політехніка» «Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку». – 2007. – Випуск № 576. – С.103-109.

7. Загоруйко В.Л. Методичні підходи до оцінювання попиту // Зб. наук. праць Луцького державного технічного університету, серія „Економіка та менеджмент”. – 2007. – Випуск № 14. - С.83-93.

Статті в інших виданнях, тези конференцій

8. Загоруйко В.Л., Ліпич Л.Г. Управління виробничо-технічною діяльністю // Материалы І международной студенческой научной конференции «Экономика и маркетинг ХХІ века». Т.1. – Донецк: Рекламно-видавниче агентство ДонДТУ, 2000. - С. 91-92. Особисто автором розроблено перелік факторів, що здійснюють вплив на виробничо-технічну діяльність підприємства.

9. Загоруйко В.Л., Ліпич Л.Г. Підвищення ролі прогнозу // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Теорія та практика перебудови економіки». – Черкаси: РВВ ЧІТІ, 2001. – С. 59-61. Особисто автором сформовано вимоги до прогнозу.

10. Загоруйко В.Л., Ліпич Л.Г. Основні напрямки моделювання // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Реформування фінансово-кредитної системи та стимулювання економічного зростання”. – Луцьк: РВВ “Вежа”, 2003. – С. 101-102. Особисто автором обґрунтовано перспективність використання моделей з цільовою функцією споживання для прогнозування попиту.

11. Загоруйко В.Л. Прогнозування соціально-економічного розвитку регіону // Зб. наук. праць. „Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції”. – 2002. – Випуск № 2. – С. 54-60.

12. Загоруйко В.Л. Особливості споживання товарів для дітей // Тези XIХ-ї науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу (гуманітарний напрямок). - Луцьк: Навчально-науковий відділ ЛДТУ, 2004. – С. 95-96.

13. Загоруйко В.Л. Прогнозування попиту як основа управління діяльністю підприємства // Тези доповідей IІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Перспективи та пріоритети економічного аналізу”. – Донецьк: Видавництво ДНУ, 2006. – С. 155-157.

14. Загоруйко В.Л. Обґрунтування виробничих потужностей // Тези доповідей науково-практичної конференції “Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства”. – Львів: Видав-во Національного університету «Львівська політехніка», 2007. – С. 76-77.