Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Серцево-судинна хірургія


Черковська Ольга Степанівна. Профілактика тромбоемболії легеневої артерії при гострих венозних тромбозах у хворих варикозною хворобою вен нижніх кінцівок : Дис... канд. наук: 14.01.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Черковська О.С. Профілактика тромбоемболії легеневої артерії при гострих венозних тромбозах у хворих варикозною хворобою вен нижніх кінцівок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. – Запорізька медична академія післядипломної освіти, Запоріжжя, 2009.

Дисертація присвячена актуальній проблемі хірургічної профілактики тромбоемболії легеневої артерії у хворих з гострим висхідним тромбофлебітом. Основною метою проведеного дослідження є розробка комплексної програми хірургічної профілактики ТЕЛА та покращення результатів лікування хворих з гострими венозними тромбозами на тлі варикозної хвороби.

Робота ґрунтується на дослідженні 125 хворих з гострим висхідним тромбофлебітом. Провівши статистичний аналіз можна стверджувати, що результати досліджень протромбінового індексу, фібриногену та запальні зміни в загальному аналізі крові не залежать від рівня тромбозу, від термінів надходження в стаціонар, а також від вираженності симптоматики (р>0,05). Це свідчить про те, що коагулограма та загальний аналіз крові є недостатньо інформативними для діагностики та формування тактики лікування ГВТФ.

Виділені ультразвукові критерії ембологенності тромбу дозволяють прогнозувати перебіг гострого висхідного тромбофлебіту та визначити ризик виникнення тромбоемболії легеневої артерії.

Виходячи з даних ультразвукового дуплексного сканування та клінічних даних, всім хворим з ГВТФ показано оперативне лікування в екстреному порядку, вид оперативного втручання залежить від рівня тромбозу.

Сформульовано програму профілактики ТЕЛА, яка повинна включати виявлення спадкової схильності до тромбозів, діагностику тромбофілій, ультразвукове дуплексне сканування та обов’язково екстрене оперативне втручання, вид якого залежить від ультразвукових даних.

В дисертаційній роботі приведено теоретичне узагальнення та нове рішення наукового завдання - покращення результатів хірургічного лікування хворих з гострим висхідним тромбофлебітом та зменшення випадків ТЕЛА, шляхом виявлення ультразвукових критеріїв ембологенності тромбу, обґрунтування профілактичних операцій при ГВТФ

  1. На основі вивчення клінічного перебігу гострого висхідного тромбофлебіту підшкірних вен нижніх кінцівок встановлено, що, незважаючи на виражену яскраву місцеву симптоматику, у більшості випадків (74%) фактична межа тромбу не співпадає з клінічною.

  2. Доведено, що загальноклінічні лабораторні показники, а саме визначення протромбінового індексу, фібриногену, загального аналізу крові не є основними для діагностики та прогнозування перебігу тромбофлебіту.

  3. Гістологічним дослідженням венозної стінки встановлено, що її запалення при гострому висхідному тромбофлебіті є завжди, і воно йде попереду тромбозу. При наявності тромбозу нижче устя підшкірної вени запальні зміни венозної стінки між тромбом та устям спостерігалися у більшості випадків (72%).

  4. Ультразвукове дуплексне сканування дозволяє визначити локалізацію, наявність флотації, розповсюдженість тромбу на систему глибоких вен, а також уточнити межу тромбу. Завдяки виділеним критеріям ембологенності тромбу можна прогнозувати подальший перебіг ГВТФ та ризик виникнення ТЕЛА.

  5. Виходячи з даних ультразвукового дуплексного сканування та клінічних даних, всім хворим з ГВТФ показано оперативне лікування в екстреному порядку, вид оперативного втручання залежить від рівня тромбозу. Так, при тромбозі нижче устя ВПВ (МПВ) потрібно виконувати кросектомію, при наявності тромбозу устя ВПВ (МПВ) необхідно проводити тромбектомію з устя та кросектомію (перев’язку устя МПВ), у випадку поширення тромбозу на глибокі вени (стегнову або підколінну) потрібно виконувати тромбектомію з перев’язкою устя.

  6. Розроблена програма профілактики ТЕЛА дозволила запобігти виникненню тромбоемболії легеневої артерії у 99,2% хворих на ГВТФ.

Публікації автора:

  1. О.С. Черковська Профілактика ТЕЛА у хворих з гострим висхідним тромбофлебітом нижніх кінцівок // Практична медицина. - Львів. – 2008. - 5 (том XIV). - С.249-253.

  2. О.С.Черковська Профілактика ТЕЛА у хворих з ГВТФ // Щорічник наукових праць асоціації серцево-судинних хірургів України. «Серцево-судинна хірургія». - Випуск 16. – Київ. – 2008. - С.423-426.

  3. О.С. Черковська Профілактика ТЕЛА у хворих на гострий висхідний тромбофлебіт підшкірних вен нижніх кінцівок // Збірник наукових статей «Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики». - випуск XXI. - том 1 (клінічна медицина). – Запоріжжя. – 2008. - С.178-182.

  4. О.С. Никоненко, О.В. Губка, О.С. Черковська Профілактика тромбоемболії легеневої артерії при гострому висхідному тромбофлебіті підшкірних вен у хворих з варикозною хворобою вен нижніх кінцівок // Серце і судини. - №4 (додаток). – 2006. - С.332-335. Автор приймав участь в обстеженні та лікуванні хворих, вивчав результати обстеження, самостійно провів аналіз та обробку матеріалу, підготував статтю до друку.

  5. О.С. Черковская, С.Ю. Наконечный Роль дуплексного сканирования в диагностике и тактике ведения острого восходящего тромбофлебита подкожных вен // Запорожский медицинский журнал. - №6. - 2007. - С.24-26. Автор приймав участь в дуплексному скануванні, обстеженні та лікуванні хворих, вивчав результати обстеження, самостійно провів аналіз та обробку матеріалу, підготував статтю до друку.

  6. О.С.Черковська, О.С.Никоненко, С.Ю.Наконечний Спосіб оцінки ступеня ризику тромбоемболії легеневої артерії у хворих з гострим висхідним тромбофлебітом Деклараційний патент України на корисну модель № 38995 від 26.01.2009. Здобувачем проведено збір даних, статистичні обрахунки, огляд літературних джерел по цій темі, підготовлено матеріали до друку.

  7. О.С. Черковская Профилактика тромбоемболических осложнений при восходящих тромбозах подкожных вен // «Вестник Российского государственного медицинского университета». Специальный выпуск. - №3-34. - 2004. – Москва.- С.77-78.

  8. О.С.Черковская Профилактика тромбоэмболических осложнений при восходящих тромбозах подкожных вен // Сборник тезисов «VII ежегодная сессия научного центра сердечно-сосудистой хирургии им. А.Н.Бакулева РАМН с Всероссийской конференцией молодых ученых, 16-18 мая 2004 года», - том.5. - №5. – 2004. - С.414.