Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Павлов Олександр Олександрович. Профілактика та інтенсивна терапія синдрому гострого ураження шлунку в абдомінальній хірургії (клініко-експериментальне дослідження) : Дис... д-ра наук: 14.01.30 - 2009.



Анотація до роботи:

Павлов О.О. Профілактика та інтенсивна терапія синдрому гострого ураження шлунку в абдомінальній хірургії (клініко-експериментальне дослідження) - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. - Дніпропетровська державна медична академія, м. Дніпропетровськ, 2009.

Захищається 31 наукових праць, у яких опубліковано результати досліджень впливу гострої абдомінальної патології на розвиток ерозивне – виразкових ускладнень. В експериментальній моделі визначено ключові ланки дії факторів больової агресії із визначенням фізіологічних ланок послідовного ураження шлунково – кишкового тракту починаючи від реакції симпато – адреналової системи, через розвиток гіпоксії до виникнення ендотеліальної недостатності, що в результаті призводить до розвитку синдрому гострого ураження шлунку. Проведено клінічне дослідження у 180 пацієнтів з гострою абдомінальною патологією, причиною якої стало гостра шлунково – кишкова кровотеча, гострий панкреатит та гостра кишкова непрохідність. На основі вивчення кисневого статусу, кислотно – лужного балансу, інтрамукозного рН, газового складу та гемодинаміки, стресової реакції та системної запальної відповіді, моторно - евакуаційної функції доведено багатогранний патофізіологічний процес розвитку синдрому гострого ураження шлунку з виділенням реакції симпато – адреналової системи, гіпоксії та ендотоксикозу. Обґрунтовано застосування профілактичної стратегії інтенсивної терапії, що дозволило знизити ризик повторної геморрагії на 27,5 % та необхідність в повторній госпіталізації на 18,2 % і в результаті зменшити строки перебування у відділенні реанімації та інтенсивної терапії на 26,4 % та загального терміну перебування в стаціонарі на 8,9 %.

Дисертаційна робота вирішує проблему лікування хворих з гострою абдомінальною патологією шляхом теоретичного обґрунтування механізмів розвитку СГУШ із визначенням фізіологічних ланок послідовного ураження ШКТ та дослідженням стандартної та підтримуючої інтенсивної терапії. Це послужило підставою для розробки та клінічного впровадження стратегії профілактичної терапії при гострій абдомінальній патології, що дозволило уникнути рецидивів ерозивно–виразкового ураження ШКТ, сприяло швидшому відновленню його функціональної активності та скорочувало термін перебування пацієнтів у стаціонарі.

1. Кореляційні зв’язки між показниками гомеостазу та інтегральним показником рН вказують на послідовність розвитку СГУШ при експериментальному стрес-ураженні. Початковою ланкою в розвитку СГУШ є: зміни показників системної гемодинаміки (зростання АТ сер. на 26,7% понад норму), споживання кисню (зростання VO2 на 65,4% понад норму) та функціонального субстрату для його транспортування (зниження Ер. на 19,6% від норми). Проміжними точками є: блокада мікроциркуляторного кровоплину (зростання a-v shunt на 13,1% понад норму), пригнічення скорочувальної функції міокарда (зниження СІ на 28,9% від норми), зсув афінітету Hb – O2 праворуч (зростання р50 на 34,7% понад норму) з розвитком гіпоксії (зростання cLac на 19,4% понад норму). Кінцевими точками, що визначають клінічну картину, СГУШ є: ендотеліальна недостатність (зростання Q на 33,1% при одночасному зниженні QCa2+ на 21,3% понад норму) та блокада мезентеріального кровоплину (зниження Vmes та Мсар на 64,8% та 72,1% від норми).

Послідовність розвитку СГУШ відображається в трьохетапному ураженні слизового шару ШКТ: дистрофії епітелію та крововиливах у підслизовий шар в початковому періоді, набряку слизової та порушеннях її цілісності через 60 хвилин спостереження та виразковому ураженні ШКТ через 120 хвилин.

2. Експериментальне дослідження впливу стандартної антацидної терапії через 120 хвилин спостереження виявило підвищення рівня мезентеріального кровоплину (зростання Vmes на 18,5% порівняно з К) при одночасному зниженні кількості функціонуючих капілярів (зниження Мсар на 11,8% порівняно з К), зростанні рівня шунтування крові (зростання a-v shunt на 19,7% порівняно з К) та транскапілярної проникності судин (зростання p(A-a)O2 на 23,6% порівняно з К), що призводило до ендотеліальної (зростання Q на 27,8% порівняно з К) та клітинної (зниження QCa2+ на 19,9% порівняно з К) недостатності.

Реамберин через 120 хвилин після введення сприяє протекції САС (зниження ВКЕ на 43,1%), поліпшенню системного (зниження ЗПОС на 28,2% порівняно з К) та периферичного кровоплину (зниження a-v shunt на 18,1% порівняно з К), що поліпшує оксигенацію тканин (зростання DO2 на 78,9% порівняно з К). Реамберин не зменшує блокаду мікроциркуляції, про що свідчать зниження кількості функціонуючих капілярів (зниження Мсар на 18,9% порівняно з К), порушення обмінного компоненту О2 статусу та зростання рх на 21,6%.

Застосування озону через 120 хвилин сприяє оксигенації кровоплину водночас із зниженням споживання О2 тканинами (зниження VO2 на 21,5% та зростання pvO2 на 76,2% порівняно з К). Озон не впливає на реакцію САС (зростання ВКЕ на 32,1% порівняно з К), не зменшує шунтування крові (зростання a-v shunt на 19,2% порівняно з К), що призводить до розвитку гіпоксії (зростання cLac на 20,2% порівняно з К) та ендотеліальної недостатності.

Введення тіоцетаму через 120 хвилин спостереження сприяє зростанню доставки О2 до тканин (зростання DO2 на 38,1% порівняно з К), зниженню шунтування крові (зниження a-v shunt на 28,4% порівняно з К), проте не змінює рівня споживання О2 тканинами (показники р50 та рх залишалися в межах норми 28,5 + 0,9 mm.Hg, 40,4 + 1,5 mm.Hg). Це визначає інволюцію гіпоксії (зниження cLac на 37,5% порівняно з К), але не впливає на зниження кількості функціонуючих капілярів (зниження Мсар на 21,2% порівняно з К).

3. СГУШ формується у всіх пацієнтів з гострою абдомінальною патологією. Формування СГУШ характеризується загальним початковим механізмом який полягає у дисбалансі між запально – протизапальною системами (зростання понад норму IL-1 на 4,8 + 0,2 при ГШКК, на 5,5 +0,25 при ГП та на 6,3 + 0,3 пг/мл при ГКН при одночасному зниженні IL-4 на 1,8 + 0,9 при ГШКК, на 2,5 + 1,1 при ГП та на 2,1 + 0,9 пг/мл при ГКН від норми); системою О2 каскаду (зниження DO2 на 58,8 + 11,3 при ГШКК, на 199,4 + 24,1 при ГП та на 79,3 + 9,2 мл/хв*м2 при ГКН понад норму); реакцією САС (зростання ВКЕ на 18,3% при ГШКК, на 38,1% при ГП та на 21,2% при ГКН понад норму).

4. Застосування стандартної антацидної терапії через 7 діб забезпечує стабільність окремих ланцюгів патогенезу СГУШ (відновлення функціональної активності ШКТ, зростання Хмах на 18,4% і локального рНі на 23,5% понад норму). Однак фізіологічна ціна (зростання a-v shunt на 19,8% та р50 на 31,4% понад норму, зниження DO2 на 36,2% від норми) зазначеної дії потребує застосування її з препаратами, що запобігають розвитку гіпоксії, порушенням мікроциркуляторного кровоплину та мають антистресорний ефект, оскільки САТ, незважаючи на зростання рНі та Xmax, не може повною мірою запобігти розвитку основних патофізіологічних механізмів СГУШ.

5. Через 7 діб терапії рівень включення реамберину в патофізіологічні ланки розвитку СГУШ характеризується загальною позитивною динамікою транспортного ланцюга О2 каскаду (зростання DO2 на 28,5% понад вихідні дані), газового складу крові (pvO2 37,1 + 2,3 mm.Hg) і мікроциркуляторного кровоплину (зниження a-v shunt на 25,8% порівняно з САТ), що оптимізує рівень метаболічних процесів (рх 39,1 + 1,4 mm.Hg). Реамберин сприяє зниженню рівня дисбалансу ССЗВ (зниження IL-1 на 17,9% за одночасного зростання IL-4 на 12,1% порівняно з вихідними даними) та має стрес-протективний ефект (зниження ВКЕ на 37,2% від вихідних даних).

6. Застосування актовегіну через 7 діб лікування позитивно впливає на динаміку газового складу крові (зниження pvO2 на 37,1% порівняно з САТ при одночасному зниженні pvСO2 на 29,1% від вихідних даних) за рахунок нормалізації транскапілярного обміну О2 (зниження р(А-а)О2 на 17,9% та р50 на 29,3% від вихідних даних) та відновлення функціонального стану ШКТ (зростання T(t) на 13,8% понад вихідні дані), що нормалізує інтегральний показник рН та локальний рНі. Його застосування не впливає на стан САС (зростання ВКЕ на 13,7% порівняно з вихідними даними).

7. Тіоцетам через 7 діб застосування знижує шунтування (зниження a-v shunt на 24,1% від вихідних даних), утворює умови для нормалізації тканинного обміну О2 (зниження р50 на 19,3% та рх на 41,2% від вихідних даних) та зменшує клінічні прояви гострої абдомінальної патології (зростання Xmax на 41,2% від вихідних даних), що уможливлює оптимізацію рНі та відновлення СО2 (зниження на 13,2% від вихідних даних).

8. Концепція формування синдрому гострого ураження шлунку у пацієнтів з гострою шлунково-кишковою кровотечею, гострим панкреатитом та гострою кишковою непрохідністю полягає у індивідуальному механізмі. При ГШКК він реалізується через дисбаланс між транспортним ланцюгом О2 каскаду (зниження DO2 на 58,8 + 13,6 мл/хв*м2 від норми) та підвищеним рівнем шунтування крові (зростання a-v shunt на 2,4 + 0,1 об.% понад норму) на тлі активації прозапального ланцюга цитокінового каскаду (зростання показника IL-1 на 4,8 + 0,2 пг/мл понад норму); при ГП - через надмірну реакцію з боку САС (зростання ВКЕ на 3,31 + 0,29 ум.од. понад норму), активацію запальної відповіді (зростання IL-1 на 6,3 + 0,3 пг/мл понад норму) на тлі істотного зниження рівня протизапального ланцюга ССЗВ (зниження IL-4 на 1,2 + 0,5 пг/мл від норми) та транспортного ланцюга О2 метаболізму (зниження DO2 на 18,1% від норми), що супроводжується порушенням ефективності споживання О2 тканинами (зростання показника рх на 5,8 + 1,2 mm.Hg понад норму); при ГКН - через зміну рівня споживання О2 (зростання показника VO2 на 23,5 + 2,9 мл/хв*м2 понад норму) при реакції з боку мікроциркуляторного ланцюга периферичного кровоплину (зростання показника ЗПОС на 221,2 + 28,9 дин/с*см-5 понад норму), що відбувається на тлі пригнічення протизапального ланцюга цитокінового каскаду (зниження IL-4 2,1 + 0,9 пг/мл від норми).

9. Концепція спрямована на профілактику та інтенсивну терапію СГУШ, ґрунтується на поглибленому вивченні загальних механізмів його формування і залежності від причини його виникнення. Вона забезпечує попередження ерозивних уражень слизової ШКТ у пацієнтів з ГШКК, ГП та ГКН без наявних клінічних проявів геморагії. Загальний пусковий механізм та етапність розвитку СГУШ визначають цільовий характер профілактики та інтенсивної терапії: визначення спрямованості розвитку ГСУ при надходженні пацієнтів до стаціонару; визначення порушень О2 метаболізму та визначення ступеня ентеральної недостатності у всіх пацієнтів з СГУШ.

10. Результатом використання профілактичної стратегії інтенсивної терапії є скорочення терміну перебування у ВАІТ на 13% для пацієнтів, які отримували Р в групі I, на 16% - для пацієнтів, які отримували А в групі II та на 19 % - для пацієнтів, що отримували Т в групі III проти пацієнтів, які отримували САТ. Скорочення загального терміну перебування в стаціонарі відбувалося на 8% у пацієнтів з ГШКК із застосованим Т, на 17 % - для пацієнтів з ГП із застосованим Р та на 19% - для пацієнтів з ГКН із застосованим А відносно до пацієнтів із застосованою САТ у відповідних групах.

Публікації автора:

Самостійні(21)

        1. Павлов О.О. Вплив загального знеболювання та інтенсивної терапії на динаміку рівня лактату і пірувату у хворих з гострою шлунково – кишковою кровотечею /О.О. Павлов //Експериментальна і клінічна медицина. - 2007. - №1. - С. 130 - 132.

        2. Павлов О.О. Вплив загального знеболювання та інтенсивної терапії на динаміку доставки та утилізації кисню у хворих з гострою шлунково – кишковою кровотечею / О.О. Павлов //Медицина сьогодні і завтра. - 2007. - №3. - С.129 - 132.

        3. Павлов О.О. Доставка та утилізація кисню у хворих з гострою шлунково – кишковою кровотечею/ О.О. Павлов //Врачебная практика. - 2007. - № 4. – С. 90 - 91.

        4. Павлов О.О. Вплив різних методів знеболювання на кисневий та гемодинамічний статус щурів в експерименті / О.О. Павлов // Харківська хірургічна школа. – 2007. - № 1 (24). – С. 57 - 60.

        5. Павлов О.О. Стан показників глибокої картини крові у пацієнтів похилого віку із гострою шлунково-кишковою кровотечею / О.О. Павлов // Шпитальна хірургія. – 2007. - № 7. – С. 33 - 35.

        6. Павлов А.А. Патогенез мультиорганной дисфункции, сопровождающей синдром острого желудочно-кишечного кровотечения / А.А. Павлов // Международный медицинский журнал. – 2007. - № 3 (13). – С. 77 - 80.

        7. Павлов О.О. Зміни рівня лактату та пірувату крові у хворих з гострою шлунково-кишковою кровотечею / О.О. Павлов // Кровообіг та гомеостаз. – 2007. - № 3. – С. 94 - 95.

        8. Павлов О.О. Зміни показників кислотно-лужного балансу у хворих з гострою шлунково-кишковою кровотечею / О.О. Павлов // Врачебная практика. – 2007. - № 6. – С. 63 - 64.

        9. Павлов О.О. Порівняльна характеристика впливу донаторів кисню та дезагрегантів на динаміку маркерів тканинного каскаду кисню та показників функціонального стану клітин при експериментальному стрес – ураженні / О.О. Павлов // Врачебная практика. – 2008. - № 1. – С. 72 - 74.

        10. Павлов О.О. Динаміка зміни рівня катехоламінів у еритроцитах при різних схемах анестезії та інтенсивної терапії / О.О. Павлов // Медицина сьогодні і завтра. – 2007. - № 4. – С. 123 - 126.

        11. Павлов А.А. Нерешенные вопросы диагностики и лечения синдрома острого повреждения желудка / А.А. Павлов // Международный медицинский журнал. – 2008. - № 1 (14). – С. 111 - 113.

        12. Павлов О.О. Невирішені питання стресового ураження шлунково – кишкового тракту / О.О. Павлов // Український медичний альманах. – 2008. - №1 (11). – С. 45 - 46.

        13. Павлов О.О. Вплив динаміки показників мікроциркуляторної ланки на динаміку маркерів ендотеліальної дисфункції при експериментальному стрес-ураженні / О.О. Павлов // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2008. - № 12 (1). – С. 132 - 134.

        14. Павлов А.А. Перспективные направления терапевтической стратегии при синдроме острого повреждения желудка / А.А. Павлов // Международный медицинский журнал.- 2008.- №2 (14). - С. 93 - 94.

        15. Павлов О.О. Місце гіпоксичного синдрому в патогенезі експериментального стрес-ураження / О.О. Павлов //Клінічна хірургія.- 2008. - №8. - С. 44 - 46.

        16. Павлов О.О. Вплив експериментального стрес-ураження на динаміку мікроциркуляторної ланки /О.О. Павлов // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. - 2008. - №3. - С. 59 - 62.

        17. Павлов О.О. Взаємозв’язок між динамікою транспортного ланцюга кисневого каскаду та маркерами гіпоксії при експериментальному стрес-ураженні / Павлов О.О.// Актуальні проблеми сучасної медицини. - 2008. - Т.8. - Вип. 4 (24). -С. 117 - 119

        18. Павлов О.О. До питання діагностичної значущості дисфункції цитокінового каскаду у пацієнтів із гострою абдомінальною патологією / Павлов О.О.//Харківська хірургічна школа. - 2008. -№4 (31). - С.97 - 99

        19. Павлов О.О. Вплив антигіпоксанту актовегіну на динаміку маркерів кисневого каскаду / Павлов О.О. // Клінічна хірургія. - 2008. - №9(786). - С. 57 - 59

        20. Павлов О.О. Діагностична значущість визначення інтрамукозного рН / Павлов О.О. // Харківська хірургічна школа. - 2009. - № 2.2(34).- С. 179 - 182.

        21. Павлов О.О. Вплив актовегіну на динаміку метаболізму кисню у тканинах / Павлов О.О. // Клінічна хірургія. - 2009. - №1(790). - С. 32 - 34

        У співавторстві (3)

              1. Хижняк А.А. Анализ осложнений и причин летальности в операционной / А.А. Хижняк, А.А. Павлов // Медицина сьогодні і завтра. - 2006. - №1. - С.84 - 87. Здобувач проаналізував причини гострої кровотечі.

              2. Бойко В.В. Патофізіологічні зміни, що супроводжують загальну крововтрату / В.В. Бойко, С.В. Сушков, О.О. Павлов // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2007.– № 2 (11). – С. 19 - 20. Здобувач виконував обробку клінічного матеріалу.

              3. Бойко В.В. Аналіз кисневого метаболізму у хворих з гострою абдомінальною патологією / В.В. Бойко, О.О. Павлов, В.І. Щербаков // Харківська хірургічна школа. - 2009. - №1. - С. 75 - 78. Здобувач виконав аналіз матеріалу.

              Тези доповідей (5)

                    1. Павлов О.О. Діагностичні критерії синдрому гострого ураження шлунку у хворих на гострий панкреонекроз /О.О. Павлов// Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні проблеми клінічної хірургії». – Київ. – 2008.- № 4-5.– С. 54 - 55.

                    2. Бодянский Е.В. Робастный гибридный двойной вэйвлет-нейрон в задачах обработки динамики показателей гомеостаза при остром стресс–повреждении / Е.В. Бодянский, Е.А. Винокурова, А.А. Павлов // Матеріали Міжнародної наукової конференції «Інтелектуальні системи прийняття рішень та проблеми обчислювального інтелекту». – Херсон. – 3(1) – 2008. – С.56 - 59.

                    3. Бодянский Е.В. Дискретное вэйвлет-преобразование функций на ограниченном интервале и прогнозирование на его основе временных последовательностей, заданных короткой выборкой / Е.В. Бодянский, Е.А. Винокурова, А.А. Павлов // Адаптивные системы автоматического управления. – Днепропетровск: Системные технологии. - 2008.- №7(4). – С. 8 - 15.

                    4. Bodyanskiy Ye. Outliers resistant learning algorithm for radial-basis-fuzzy-wavelet-neural network in stomach acute injury diagnosis tasks / Ye. Bodyanskiy, O. Pavlov, O. Vynokurova // Proc. XIV-th Int. Conf. "Knowledge - Dialogue - Solution". - Varna (Bulgaria). – Sofia, 2008. – Р. 55 - 62.

                    5. Винокурова Е.А. Компрессор данных медицинского мониторинга на основе гибридной вэйвлет-нейро-архитектуры / Е.А. Винокурова, А.А. Павлов, И.П. Плисс // Международная конференция «Автоматизация: проблемы, идеи, решения». – Севастополь. – 2008. – С. 45-49.

                    Патенти на винахід(6)

                          1. Пат. UA№28032, МПК А61В1/00. Процес визначення ступеню гіпоксії / Павлов О.О.; Заяв. та патентовласник ДУ «ІЗНХ» АМНУ. - № U2007 07311; заяв. 02.07.07; опубл. 26.11.07, Бюл. №19.

                          2. Пат. UA№33093, МПК А61В1/00. Процес визначення ступеню розвитку синдрому гострого ураження шлунку / Павлов О.О.; Заяв. та патентовласник ДУ «ІЗНХ» АМНУ. - № U2008 01481; заявл. 05.02.08; опубл. 10.06.08, Бюл. №11.

                          3. Пат. UA№33094, МПК А61В1/00. Процес визначення ступеню ентеральної недостатності / Павлов О.О.; Заяв. та патентовласник ДУ «ІЗНХ»АМНУ. - № U2008 01482; заяв. 05.02.08; опубл. 10.06.08, Бюл. №11.

                          4. Пат. UA№36351, МПК А61В1/00. Процес вибору тактики інтенсивної терапії при гострому стрес – ураженні шлунку / Павлов О.О.;Заяв. та патентовласник ДУ «ІЗНХ» АМНУ.-№U2008 95686; заявл. 30.04.08; опубл. 27.10.08, Бюл. №20.

                          5. Пат. UA№39067, МПК А61В1/00. Процес лікування синдрому гострого ураження шлунка / Павлов О.О.; Заяв. та патентовласник ДУ «ІЗНХ» АМНУ.-№ U2008 01495; заявл. 05.02.08; опубл. 10.02.09, Бюл. №3.

                          6. РКТ №727, МПК А61В1/00. Медична технологія профілактики та інтенсивної терапії синдрому гострого ураження шлунку / Павлов О.О.; Заяв. та патентовласник ДУ «ІЗНХ» АМНУ.-№ Держеєстрації 0608U000240; заявл. 17.11.08.

                          Монографія (2)

                                1. Бойко В.В. Анализ клинических данных в медицинских исследованиях на основе методов вычислительного интеллекта / Бойко В.В., Бодянский Е.В., Винокурова Е.А., Павлов А.А., Сушков С.В. - Харьков, ТО Эксклюзив, 2008. - 120с.

                                2. Бойко В.В. Стратегія анестезії та інтенсивної терапії при гострих кровотечах високого операційного ризику / Бойко В.В., Сушков С.В., Павлов О.О., Винокурова О.А. – Харків, ТО Ексклюзив, 2007. – 97с.