Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Ковінько Михайло Степанович. Професійно-прикладна фізична підготовка учнів з церебральним паралічем в професійно-технічних закладах освіти : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Львівський держ. ін-т фізичної культури. — Л., 2002. — 199арк. — Бібліогр.: арк. 159-181.



Анотація до роботи:

Ковінько Михайло Степанович. Професійно-прикладна фізична підготовка учнів з церебральним паралічем в професійно-технічних закладах освіти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний інститут фізичної культури, Львів, 2002.

Об'єкт дослідження – професійно-прикладна фізична підготовка неповносправних осіб, які навчаються у вищому професійному училищі.

Мета дослідженняпідвищення рівня фізичної і професійної підготовленості учнів-інвалідів з ЦП, які навчаються у вищому професійному училищі, шляхом розробки та впровадження програми професійно-прикладної фізичної підготовки майбутніх фахівців спеціальності “Обліковець, оператор ЕОМ”.

Методи дослідження - вивчення і аналіз науково-методичної літератури, педагогічні методи дослідження, біологічні методи дослідження, методи математичної статистики.

Новизна – вперше обґрунтовано програмний зміст професійно-прикладної фізичної підготовки учнів з церебральним паралічем, які навчаються в ВПУ за спеціальністю “Обліковець, оператор ЕОМ”.

Результати відображено в розроблених методичних рекомендаціях, та впроваджено в навчальний процес ВПУ № 57 м.Львова.

Під час проведення досліджень виявлені закономірності фізичного розвитку, функціонального стану серцево-судинної та дихальної систем організму підлітків 16-17 років з церебральним паралічем.

Розроблено програму та методику професійно-прикладної фізичної підготовки осіб з ЦП. Для вирішення основного завдання нами було вивчено особливості професійного навчання підлітків з церебральним паралічем, що пов’язані з характером захворювання; специфіку фізичного виховання осіб з ДЦП в професійному училищі; чинники, які визначають підбір засобів, методів та форм фізичного виховання учнів з ДЦП.

На підставі аналізу динаміки характеристик професійно важливих фізичних якостей, фізичної працездатності та рухової активності учнів експериментальної групи визначено ефективність розробленої програми та одержано позитивний практичний ефект.

1. За даними спеціальної літератури встановлено, що період навчання в вищому професійному училищі неповносправних учнів з ЦП (особливо на початкових етапах) варто розглядати як складний адаптаційний процес, пов’язаний з удосконаленням механізмів регуляції найбільш важливих і професійно-значимих функцій, що відбувається на тлі росту і розвитку організму і зумовлений характером захворювання. Резерви адаптації та пристосувальні механізми осіб з ЦП значно обмежені.

У зв’язку з цим одним із провідних напрямів фізичного виховання підлітків з церебральним паралічем під час освоєння ними професії повинна бути професійно-прикладна фізична підготовка, яка позитивно впливає на адаптаційні механізми організму та полегшує пристосування до умов професійної діяльності.

Аналіз літературних джерел не виявив ефективних підходів, засобів, методів, форм розвитку найбільш важливих і професійно значимих функцій підлітків з церебральним паралічем. Цим зумовлена важливість пошуку нових шляхів вирішення проблеми професійно-прикладної фізичної підготовки підлітків з ЦП, яка має базуватись на синтезі напрацьованих методичних підходів до корекції рухових функцій та спрямованого розвитку фізичних якостей з метою вироблення пристосувальних механізмів до умов професійної діяльності у формі професійно-прикладної фізичної підготовки.

2. Результати педагогічного експерименту дозволили підтвердити загальну закономірність фізичного розвитку досліджуваних підлітків, яка полягає у значній нерівномірності більшості морфологічних і функціональних показників. Встановлено зміни морфофункціональних ознак у процесі природного біологічного розвитку, а також залежно від форм захворювання та впливу фізичних вправ. Міжвікові зміни основних параметрів фізичного розвитку в довжині тіла у хлопців від 16 до 17 років склали 3,92 см (P < 0,05), у дівчат – 2,18 см (P > 0,05); маса тіла в хлопців збільшилась на 1,21 кг (P > 0,05), у дівчат – на 5,91 кг (P < 0,05). Відзначимо, що маса тіла у дівчат збільшується більш інтенсивно, ніж у хлопців у той час, як довжина тіла стабілізується. Річні зміни абсолютних даних окружності грудної клітки від 16 до 17 років у підлітків з ЦП становить у хлопців – 3,96 см (P<0,05), у дівчат – 4,37см (P < 0,05).

3. За дослідженням окремих показників функціонального стану підлітків з ЦП 16-17 років, виявлено відповідність розвитку серцево-судинної та дихальної систем встановленим нормам: АТсистолічний - 107 –110 мм.рт.ст.; АТдіастолічний – 66–72 мм.рт.ст. Виняток становить показник частоти серцевих скорочень, який в нашому дослідженні виявився дещо вищим у хлопців (P > 0,05), що може бути пов’язано з порушеннями периферійної гемодинаміки, зумовленої захворюванням.

4. За середніми показниками фізичної працездатності величина індексу Гарвардського степ-тесту у хлопців вища, ніж у дівчат. Так, у 16 років різниця за даним показником складає 8,13 ум.од., в 17 років - 8,97 ум.од. при високому рівні вірогідності (P < 0,001). Порівняння фізичної працездатності між підлітками однієї статі засвідчило перевагу старших підлітків, хоча розбіжності статистично не вірогідні (P > 0,05).

5. Визначено, що важливими критеріями професійної придатності до спеціальності обліковець-оператор ЕОМ є відповідний розвиток функції швидкості розрізнення зорового аналізатора, високий рівень рухливості нервових процесів та функціональної рухливості нервової системи, тактильної чутливості та високодиференційованих рухів кисті й достатній рівень статичної витривалості.

6. Аналіз анкетування викладачів та учнів ВПУ № 57 м. Львова на предмет виявлення найбільш важливих професійних якостей, які переважною мірою впливають на професійну діяльність обліковців-операторів ЕОМ з церебральним паралічем, показав, що найбільш вагомими є статична витривалість – 41,9 %, загальна витривалість – 23,8 %, витривалість м’язів кисті і плечового поясу – 14,2 % , а також функція уваги, оперативне мислення і пам’ять – 20,1 %.

7. Апробація експериментальної програми дозволила визначити зміст програми професійно-прикладної фізичної підготовки учнів ВПУ з церебральним паралічем, яка складається з теоретичного і практичного розділів.

Теоретичний розділ програми передбачає формування в учнів з ЦП знань з організації фізичного виховання з професійною спрямованістю, проведення оздоровчих заходів у режимі навчального дня, самостійних занять фізичними вправами, реабілітаційно-відновлювальних процедур.

Основу практичного розділу склали фізичні вправи для розвитку і вдосконалення професійно-важливих фізичних якостей і психофізичних функцій у поєднанні з корекцією наявних вад та розвитком компенсаторних механізмів. Основними формами проведення занять є уроки фізичного виховання, додаткові заняття та виробнича гімнастика у поєднанні з традиційними засобами фізичної реабілітації.

Розподіл часу на розвиток необхідних професійних якостей засобами фізичного виховання є таким: 60 % від загальної кількості годин – на загальну фізичну підготовку та 40 % - на професійно-прикладну фізичну підготовку

8. Упровадження експериментальної програми професійно-прикладної фізичної підготовки учнів з церебральним паралічем забезпечило вірогідний комплексний вплив (P < 0,05 – 0,001), що призвів до покращення основних показників професійно-важливих фізичних якостей, рухової активності та фізичної працездатності :

- швидкість перегляду зорової інформації у хлопців збільшилась на 3,06 %, коефіцієнт правильності роботи – на 38,30 %, коефіцієнт ефективності роботи – на 53,3 %; у дівчат, відповідно, – на 16,50 %, 24 %, 52,20 % ;

- показник рухливості нервових процесів за теппінг-тестом за період експерименту зріс у хлопців на 29,80 %, у дівчат – на 16,60 %;

- сила м’язів верхнього плечового поясу за показником згинання-розгинання рук в упорі лежачи на гімнастичній лаві зросла: у хлопців – на 51 %, у дівчат – на 55,20 %; сила м’язів ураженої кисті у хлопців зросла на 35 %, у дівчат – на 30,40 %; не враженої, відповідно, – на 33,80 і 23,50%;

- річний приріст показника піднімання тулуба в сід за одну хвилину в учнів експериментальної групи покращився на 32,90 % у хлопців і 53,20 % у дівчат;

- зросла силова витривалість м’язів спини за результатами тесту утримання прогнутого тулуба в положенні лежачи на животі: у хлопців – на 33,90 % , у дівчат – на 51% ;

- фізична працездатність хлопців експериментальної групи наприкінці основного педагогічного експерименту зросла на 15,06%, дівчат – на 12,49 % ;

- індекс рухової активності збільшився у хлопців на 41,21 %; у дівчат – на 47,80 %.

9. Експериментальна програма професійно-прикладної фізичної підготовки показала свою ефективність і може бути рекомендована для використання в навчально-виховному процесі професійної освіти з учнями з церебральним паралічем.

Перспективи подальшого дослідження проблеми вбачаємо у вивченні можливостей використання програми професійно-прикладної фізичної підготовки для учнів різного віку, в інших типах навчальних закладів і з іншими пошкодженнями опорно-рухового апарату.

Публікації автора:

1. Ковінько М.С., Куц О.С. Професійно-прикладна спрямованість занять фізичною культурою з підлітками з ДЦП. – Л., 2002. – 75 с.

2. Ковінько М.С. Проблеми професійного навчання інвалідів з наслідками ДЦП // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фіз. культури та спорту. – Л.: ЛДІФК, 2001.– Випуск 5. – Т. 2. – с. 229-231.

3. Ковінько М.С. Особливості організації і планування професійно-прикладної фізичної підготовки підлітків з ДЦП, які навчаються в професійному училищі // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. – Л.: ЛДІФК, 2002. – Вип. 6. – Т. 2. – С. 448 - 451.

4. Ковінько М.С. Динаміка професійно-важливих якостей підлітків з ДЦП під впливом експериментальної програми професійно-прикладної фізичної підготовки // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. праць за ред. С. С. Єрмакова. – Х.: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. - №13. – С. 15-20.

5. Ковінько М.С. Визначення змісту фізичного виховання з професійною спрямованістю учнів ВПУ з наслідками ДЦП. // Фізична культура, спорт та здоров’я нації: Міжнар. наук. конф.: Вінниця, 25-27 жовтня 2001 р. – Вінниця, 2001. – С. 227-229.

6. Ковинько М.С, Куц А.С. Особенности психофизической подготовленности подростков с последствиями ДЦП к освоению профессии оператор ЭВМ. // Актуальные вопросы безопасности, здоровья при занятиях спортом и физической культурой: Междунар. науч.-практ. конференция, Томск, 27-28 апреля 2001 г. – Томск, 2001. – С. 336-338.

7. Мерзликина О., Гузий О., Ковинько М. Некоторые морфофункциональные показатели подростков-инвалидов с последствиями детского церебрального паралича // Физическое воспитание и современные проблемы формирования и сохранения здоровья молодежи: Материалы междунар. науч. конф. – Гродно, 2001. – С. 164-165.

8. Мерзликина О.А., Ковинько М.С., Гузий О.В. Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата подростков 15-17 лет с последствиями ДЦП средствами физического воспитания // Современные научно-методические разработки в физическом воспитании студентов, имеющих отклонения в состоянии здоровья: Тез. докл. Всерос. науч.-методич. конференции. – С.Пб., 2001. – С. 38-40.