Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


171. Макушев Петро Васильович. Професійна правосвідомість і правова культура дільничого інспектора міліції (шляхи формування і удосконалювання): дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Макушев П.В. Професійна правосвідомість і правова культура дільничного інспектора міліції (шляхи формування та удосконалення). – Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 - теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Національна академія внутрішніх справ України - Київ, 2004.

У дисертаційному дослідженні аналізуються зміст категорій “професійна правосвідомість” і “правова культура”, визначено особливості цих категорій щодо співробітників органів внутрішніх справ взагалі, і зокрема дільничних інспекторів міліції як специфічного професійного загону.

У праці на основі широкого комплексу джерел, у т.ч. результатів авторського соціологічного опитування дільничних і громадян, регулювання і формування професійної правосвідомості і правової культури дільничних визначено зміст, форми та напрямки правовиховної роботи з дільничними інспекторами міліції у координатах формування та удосконалення професійної правосвідомості і правової культури. Значну увагу приділено обгрунтуванню провідної ролі індивідуальної роботи з дільничними інспекторами міліції в процесі формування та удосконалення зазначених професійних якостей дільничних, виявлено значення соціально – правової захищеності дільничних як об’єктивної передумови формування та удосконалення професійної правосвідомості та правової культури відповідно до сучасних вимог і потреб. Чільне місце відведено розробці та викладу авторської моделі професійної правової культури дільничних.

У дисертації зроблено теоретичне узагальнення й нове вирішення проблеми шляхів формування та удосконалення професійної правосвідомості та правової культури дільничних інспекторів міліції у сучасних соціально – правових умовах. Це виявляється, насамперед, в уточненні науково-теоретичного розуміння змісту і ролі професійної правосвідомості і правової культури дільничного інспектора міліції, в обгрунтуванні найефективніших шляхів формування та удосконалення професійної правосвідомості і правової культури (йдеться про нормативне регулювання, новий зміст правовиховної роботи, підвищення ролі індивідуальної роботи та соціальної захищеності дільничних) та виробленні моделі професійної правової культури дільничних інспекторів міліції.

Проведене в дисертації комплексне дослідження шляхів та методів формування професійної правосвідомості і правової культури дільничних інспекторів міліції дозволило сформулювати такі узагальнені положення:

- необхідно досліджувати еволюцію професійних якостей працівників органів внутрішніх справ у системі “правоохоронні органи – суспільство” залежно від взаємозв’язків ОВС з правом, мораллю та іншими соціальними феноменами, розвитком дільничних інспекторів міліції як специфічного загону органів внутрішніх справ та вдосконаленням їх соціально – правових функцій;

- доведено, що філософську та соціальну визначеність (детермінованість) професійних рис дільничного слід оцінювати у двох вимірах: у координатах як суспільно – правових, переважно зовнішніх та об’єктивних впливів, так і внутрішніх, переважно суб’єктивних, чинників, зумовлених особливостями функціонування органів внутрішніх справ взагалі та дільничних зокрема;

- з’ясовано, що бажана модель формування та удосконалення професійної правосвідомості та професійно-правової культури дільничного інспектора міліції має грунтуватися на законній мірі співвідношення особистих, колективних (корпоративних), державних і суспільних інтересів. Така модель має грунтуватися на відповідним чином оновлених їх соціально – правових функціях, особливостях правозастосовчої і правоохоронної діяльності, наявності стійкої системи професійних поглядів, установок, ціннісних орієнтацій;

- домінантну роль у формуванні та удосконаленні професійних якостей дільничних відіграє нормативно – правове регулювання. Йдеться про творчий рівень засвоєння правових норм і нормативно – правових актів, їх “духу і букви”. Водночас в роботі визначено провідні напрямки перегляду чинної нормативної бази, в першу чергу функціональних обов’язків врахування специфіки служби дільничних у процесі розробки та реалізації системи заохочень та стягнень, матеріального і морального стимулювання;

- визначено зміст правовиховної роботи як цілеспрямованої і системної діяльності та вплив на свідомість дільничного з метою виховання і формування професійного рівня правосвідомості на грунті сучасних соціально – правових реалій. Їх основною формою є правова професійна освіта. Провідними напрямками слід визнати прищеплення знань і розумінь права, володіння навичками і вміннями виконання службових обов’язків, здатності самостійно у правовому полі вирішувати проблеми з будь–яких ситуацій. Зміст правовиховної роботи в сучасних умовах доцільно звести до поваги до права, розуміння прав і свобод людини як основного суб’єкта сучасного права, правову позитивну відповідальність та активну правову діяльність;

- індивідуальна правовиховна робота з дільничними інспекторами міліції є виправданим, недорогим та ефективним шляхом формування та удосконалення професійної правосвідомості і правової культури. Їх пріоритетність серед комплексу інших засобів логічно випливає з науково – теоретичних постулатів, узагальнення практичного досвіду та узагальнення авторського соціологічного дослідження;

- сучасний стан соціально – правового захисту дільничних інспекторів міліції гальмує формування та удосконалення бажаного рівня професійної правосвідомості і правової культури дільничних. Серед пропонованого комплексу заходів примусового підняття соціального статусу дільничних (грошове забезпечення, житло, форма, приміщення, спецзасоби, а серед першочергових заходів - необхідність відновлення у повному обсязі всіх передбачених законом пільг) першочергового значення набуває створення спеціальної державної системи матеріального і морального захисту дільничних із залученням ресурсів МВС, місцевого самоврядування, благодійних внесків;

- практичним підсумком дослідження вважаємо вироблення авторської теоретичної моделі професійно-правової культури дільничних, яка вимагає: 1/ знання і розуміння законодавства та чіткого усвідомлення функціональних прав та обов’язків; 2/ творчого рівня сформованості вміння використання правового інструментарію, юридичної техніки, наукових і практичних рекомендацій у повсякденній правоохоронній діяльності; 3/ розуміння соціально – правової значущості і цінності прав людини, права і закону; 4/ правового мислення; 5/ правової активності; звички і внутрішньої необхідності дотримуватись правомірної поведінки.

Список

опублікованих автором праць за темою дисертації:

1. Макушев П.В. Врахування історичного досвіду змін у правосвідомості працівників органів внутрішніх справ при реформуванні правоохоронних структур //Вісник Університету внутрішніх справ. Харків. – 1999. - №17. - С.106-112.

2. Макушев П.В Проблеми виховання та самовиховання правової культури майбутніх юристів // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2000.- №1. - С. 156-160.

3. Макушев П.В. Морально-правова культура працівників правоохоронних органів щодо захисту прав людини //Права людини та інформація: Зб. наук. праць. - К.: Національна академія внутрішніх справ України. - 2001.-144 с. (73-81).

4. Макушев П.В. Тлумачення характеристики професійної правосвідомості юристів та дільничних інспекторів міліції (ознаки, види, специфіка) // „Міліція України” – К.: 2003.- №11(23). - С. 15-20.