Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Кормовиробництво і луківництво


Мартенюк Галина Миколаївна. Продуктивність і кормова цінність вико-вівсяної сумішки та кормових буряків залежно від добрив в умовах центрального Полісся : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.12 / Державний агроекологічний ун-т. — Житомир, 2002. — 151арк. — Бібліогр.: арк. 124-141.



Анотація до роботи:

Мартенюк Г.М. Продуктивність і кормова цінність вико-вівсяної сімішки та кормових буряків залежно від добрив в умовах центрального Полісся – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.12. – кормовиробництво і луківництво.

Дисертаційна робота присвячена вивченню питанням формування продуктивності і якості вико-вівсяної сумішки і кормових буряків при органічному і органо-мінеральному удобренні в інтенсивній кормовій сівозміні.

Встановлено рівні накопичення нітратів і важких металів в урожаї вико-вівсяної сумішки, кормових буряків і кормах, виготовлених із них, залежно від удобрення, фази росту і розвитку рослин. Висвітлено результати дослідних даних по вивченню динаміки перетравності сухої речовини зеленої маси, силосу і сіна вико-вівсяної сумішки, гички і силосу із гички кормових буряків в рубці великої рогатої худоби залежно від удобрення та фази росту і розвитку рослин. Обгрунтовано біоенергетичну і економічну оцінку вирощування вико-вівсяної сумішки і кормових буряків в інтенсивній кормовій сівозміні Полісся. На основі проведених досліджень дано агроекологічне і зоотехнічне обгрунтування оптимальних строків збирання кормових культур в інтенсивній кормовій сівозміні при застосуванні органічного і органо-мінерального удобрення з метою одержання високоякісних і екологічно чистих кормів.

  1. У дисертації подано теоретичне обгрунтування і нове вирішення наукової проблеми, яка полягає у визначенні продуктивності вико-вівсяної сумішки і кормових буряків, якості і перетравності заготовлених з них кормів залежно від добрив в інтенсивній кормовій сівозміні центрального Полісся, а також строків збирання вико-вівсяної сумішки.

  2. Найбільший вихід сухої маси вико-вівсяної сумішки і сирого протеїну встановлено у фазі повного цвітіння як при органічному, так і при органо-мінеральному удобренні - 6,13-6,24 та 0,46 т/га.

  3. Урожай кормових буряків в середньому за три роки отримано 64,3 т/га при органічному удобренні і 66,3 т/га при органо-мінеральному. Вихід сухої речовини кормових буряків в середньому за три роки складав 9,2 т/га при застосуванні органічного добрива і 9,8 т/га - при застосуванні органо-мінерального.

  4. Хімічний склад і поживність зеленої маси, силосу і сіна з вико-вівсяної сумішки мало залежали від виду добрив, а залежали в основному від фази вегетації рослин. Хімічний склад і поживність кормових буряків були практично однаковими при органічному і органо-мінеральному удобренні, за виключенням вмісту сирого і перетравного протеїну у коренеплодах. Цей показник складає 7,7 і 2,99 % при органічному удобренні та 10,5 і 5,23 – при органо-мінеральному.

  5. Встановлені закономірності перетравлення в рубці жуйних тварин сухої речовини кормів з вико-вівсяної сумішки різних фаз розвитку протягом доби. По мірі старіння рослин за рахунок збільшення питомої ваги клітковини у кормі знижується перетравність сухої речовини зеленої маси з 64 до 50%, силосу з 46 до 35%, сіна з 39 до 32 %.

6. Органічне і органо-мінеральне удобрення однаково впливає на перетравність сухої речовини коренеплодів кормових буряків в рубці бичків. В експозиції 24 години цей показник складає 91,5-92,4 %. Показники перетравлення сухої речовини гички буряків і силосу з неї при органо-мінеральному удобренні вірогідно нижчі, ніж при органічному.

  1. Вміст нітратів у зеленій масі, і сіні вико-вівсяної сумішки зменшується від бутонізації вики і виходу в трубку вівса (середній вміст незалежно від удобрення становив у зеленій масі 17,6, у сіні 120,2 мг/кг корму) до повного цвітіння їх (відповідно 12,2 і 98,0). Органічне і органо-мінеральне удобрення однаково впливає на вміст нітратів у кормах з вико-вівсяної сумішки і кормових буряків.

  2. Вміст мікроелементів і важких металів у зеленій масі і силосі вико-вівсяної сумішки зростає протягом вегетації. Органічне і органо-мінеральне удобрення однаково впливає на вміст у зеленій масі міді, цинку, марганцю і кобальту. При органічному удобренні у рослинах нагромаджується менша кількість свинцю (0,006-0,011мг/кг), ніж при органо-мінеральному (0,004-0,009 мг/кг), вміст кадмію, навпаки, менший при органо-мінеральному удобренні.

  3. Вміст міді, цинку, марганцю, кобальту, свинцю і кадмію у кормових буряках і силосі з гички при органо-мінеральному удобренні вірогідно більший, ніж при органічному.

  4. Вміст нітратів і важких металів у кормах з вико-вівсяної сумішки різних фаз розвитку і кормових буряків при органічному і органо-мінеральному удобренні не перевищує ГДК.

  5. Встановлено, що сукупні витрати енергії на виробництво кормів з вико-вівсяної сумішки в середньому з 1 га посіву складають 6,4-11,5 ГДж, окупаються ці витрати за рахунок отриманої продукції залежно від виду корму в 2,8-7,3 рази. Найвищий коефіцієнт енергетичної ефективності відмічено для зеленої маси сумішки (7,1-7,3), нижчий він для силосу і сіна (2,8-3,1). Витрати енергії на вирощування кормових буряків складають 55,3 ГДж/га при органічному удобренні і 62,8 – при органо-мінеральному. Коефіцієнт енергетичної ефективності вирощування кормових буряків складає відповідно 2,4 і 2,9.

  6. Грошові витрати на вирощування вико-вівсяної сумішки складають 252 грн/га як при органічному, так і при органо-мінеральному удобренні попередника. Рентабельність вища в 1,3 рази при органо-мінеральному удобренні (429,2 %), ніж при органічному (333,7 %) за рахунок більшого виходу енергії з урожаєм. Витрати коштів на вирощування кормових буряків складають 2717 грн/га при органічному удобренні і 2245 – при органо-мінеральному, рентабельність – відповідно 47 і 81 %, що в 1,7 рази більше.

Публікації автора:

  1. Мартенюк Г.М. Продуктивність вико-вівсяної сумішки та ефективність використання зеленого корму жуйними тваринами // Вісник аграрної науки. – 2001. - № 7. – С. 52-54.

  2. Мартенюк Г.М., Славов В.П. Агроекологічна оцінка якості кормових буряків вирощених на різних фонах добрив // Вісник ДААУ. – 1999. - № 1-2. – С. 173-177.

  3. Мартенюк Г.М. Нагромадження мікроелементів та важких металів у кормових культурах залежно від строків збирання і удобрення // Вісник ДААУ. – 2001. - № 1. – С. 57-59.

  4. Мартенюк Г.М. Хімічний склад кормових буряків при застосуванні різних систем удобрення // Вісник ДААУ. – 2001. - № 2. – С. 172-173.

  5. Оценка качества зеленого корма вики яровой в смеси с овсом в кормовом севообороте Полесья Украины. Сборник научных трудов международного совещания (Новгород, 2-4 июля 1998 года). – Новгород, 1998. - С. 195-197. – Співавт. В.П. Славов, В.В. Мойсієнко. (Аналіз і оформлення публікацій, матеріали статей співавторами в своїх дисертаціях не використовувалися).