Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Бондар Володимир Сергійович. Проблеми теорії і практики використання спеціальних криміналістичних знань в розслідуванні крадіжок з проникненням у житло : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Бондар В.С. Проблеми теорії і практики використання спеціальних криміналістичних знань в розслідуванні крадіжок з проникненням у житло. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза / Академія адвокатури України. – Київ, 2008.

Дисертація є дослідженням, в якому на монографічному рівні вивчено актуальні теоретичні і практичні проблеми використання спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні крадіжок із проникненням у житло. Досліджуються питання формування концепції інтегративної моделі використання спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні крадіжок із проникненням у житло. Розглянуто правову природу та елементи криміналістичної характеристики крадіжок із проникненням у житло, взаємозв’язок із криміналістичною класифікацією. Розроблено пропозиції щодо використання відомостей, відображених у криміналістичній характеристиці крадіжок із проникненням у житло, в процесі науково-методичного забезпечення використання спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні конкретного злочину. Досліджуються питання вдосконалення організаційних та криміналістичних засад використання спеціальних криміналістичних знань; участі спеціаліста-криміналіста при проведенні конкретних слідчих дій; особливості призначення і проведення окремих видів судових експертиз; проведення обліків по конкретним кримінальним справам при розслідуванні крадіжок із проникненням у житло, сформульовані пропозиції та рекомендації, спрямовані на вдосконалення подальшого їх правового врегулювання і практики застосування.

У висновках викладено головні положення роботи щодо оптимізації використання спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні крадіжок із проникненням у житло.

1. Обґрунтовано доцільність комплексного підходу до розгляду проблем теорії і практики застосування спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні крадіжок із проникненням у житло, які поєднують правові, організаційні та криміналістичні аспекти.

2. Проаналізовано сутність трансформації загальнопрофесійних криміналістичних знань у спеціальні знання з позицій праксіологічного підходу та виведено наступні їх види, які застосовуються в практиці діяльності експертної служби МВС України: а) участь спеціаліста-криміналіста у проведенні слідчих дій; б) проведення обліків з конкретних видів кримінальних справ; в) проведення криміналістичних експертиз.

3. Сформульовані концептуальні засади інтегративної моделі спеціальних криміналістичних знань як криміналістичної модульної системи оптимізації науково-методичних, організаційних та процесуальних засад їх використання при проведенні слідчих дій, в судово-експертній та обліковій діяльності у вирішенні завдань кримінального судочинства.

4. З метою практичної реалізації запропонованої концепції, стосовно участі спеціаліста криміналіста у проведенні слідчих дій доцільно:

а) надання статусу самостійного процесуального суб’єкта (шляхом прийняття в КПК України спеціального підрозділу «Участь спеціаліста у проведенні слідчих дій») з визначенням його функцій, зокрема: виявлення, фіксація та вилучення доказів під час проведення слідчих дій та форму їх фіксації, як обов’язкового додатку до протоколу слідчої дії; підготовка матеріалів до проведення судових експертиз; складання інформаційно-пошукової карти «злочин» для постановки кримінальної особи на облік;

б) з метою спеціалізації спеціалістів-криміналістів з техніко-криміналістичного забезпечення розслідування окремих видів злочинів здійснити відповідну організаційну структуризацію підрозділів експертної служби МВС України шляхом утворення окремих підрозділів;

в) для належного науково-методичного забезпечення діяльності спеціаліста-криміналіста, останній повинен володіти кримінально-правовими ознаками злочинів, які отримують відображення у відповідній криміналістичній характеристиці злочину.

Стосовно облікової діяльності:

а) визначити процесуальний статус спеціаліста-криміналіста щодо ведення обліків у кримінальних справах, для чого внести в КПК України розділ (норму) «Висновок спеціаліста установи, яка здійснює облік у кримінальних справах»;

б) організаційно структурувати підрозділи експертної служби МВС України з облікової діяльності;

в) вдосконалити науково-методичні засади пошукового аналізу шляхом об’єднання інформаційних можливостей способу вчинення злочину та слідових комплексів на основі інформаційно-пошукової картки «злочин», яка має складатися спеціалістом-криміналістом за результатами проведення огляду місця події.

Стосовно експертної діяльності:

а) організаційно структурувати експертні підрозділи з урахуванням спеціалізації та атестації фахівців, передбачених Законом України «Про судову експертизу»;

б) вдосконалити проведення комплексних експертних досліджень з урахуванням типових слідових комплексів, які притаманні криміналістичним характеристикам конкретних видів злочинів;

в) забезпечити взаємодію з підрозділами, які ведуть облікову діяльність в інформаційному та технологічному аспектах.

7. Для належного науково-методичного забезпечення використання спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні крадіжок із проникненням у житло обґрунтовується доцільність застосування відомостей, які містяться у криміналістичній характеристиці. Найбільш придатним є підвидовий криміналістичний класифікаційний рівень крадіжок із проникнення у житло і відповідна методика їх розслідування, отже в дисертації розглядаються лише крадіжки із квартир громадян.

8. Прогностичне значення ознак елементів криміналістичної характеристики крадіжок із проникненням у житло полягає в можливості використання одержаних даних при: а) встановленні найбільш вірогідних місць знаходження слідів шуканого об’єкту та призначенні судових експертиз; б) оптимізації пошуково-аналітичної діяльності шляхом інтеграції інформаційних можливостей оперативних обліків за способом вчинення злочину та криміналістичних обліків; г) розробки рекомендацій щодо попередження можливостей вчинення злочинів зазначеної категорії.

9. Визначено елементний склад криміналістичної характеристики квартирних крадіжок, який має складатися з блоків, що містять інформацію про: 1) квартиру; 2) предмет злочинного посягання; 3) про способи проникнення до квартири та типові сліди, через які отримують відображення у навколишній обстановці відповідні способи.

10. Проведено аналіз ефективності застосування існуючих засад та шляхів удосконалення правових, організаційних і криміналістичних засад оптимізації використання спеціальних криміналістичних знань під час провадження слідчих дій (огляд місця події, обшук) в розслідуванні крадіжок із проникненням у житло.

11. Визначено коло видів криміналістичних експертиз, які можуть проводитися у кримінальних справах про крадіжки з проникненням у житло, зокрема, трасологічних (слідів ніг, знарядь злому та інструментів, шкіряного покриву тіла людини, рукавичок, транспортних засобів, встановлення цілого за частинами); дактилоскопічних; матеріалів, речовин та виробів. Розглянуто можливості їх застосування. Визначені зразки ситуаційних матеріальних комплексів як безпосередніх об’єктів судових експертиз.

12. З метою оптимізації пошуково-аналітичної діяльності розроблено низку науково-методичних та організаційних заходів: схему взаємодії оперативних обліків за способом вчинення злочину з криміналістичними обліками; методичні особливості формування обліків; зразок інформаційно-пошукової картки «злочин»; основи комплексної технології формування автоматизованих криміналістичних електронних баз даних.

13. Обґрунтовано доцільність застосування комплексного підходу до законодавчого та відомчого нормативно-правового регулювання використання спеціальних знань в обліковій діяльності. У конкретних нормах має визначатись процесуальний статус спеціаліста-криміналіста щодо ведення обліків у кримінальних справах та права суб’єктів доказування, вказаних у ч. 1 ст. 66 КПК України, доручати проведення перевірок за обліками. У відомчих нормативно-правових актах пропонується визначити права, обов’язки співробітників, що здійснюють пошуково-аналітичну діяльність, порядок виконання перевірок і взаємодії зі слідчими та оперативними підрозділами, а також іншими підрозділами експертної служби.

У дисертації викладені й інші положення, висновки і пропозиції з окремих питань використання спеціальних криміналістичних знань у розслідуванні крадіжок із проникненням у житло, спрямовані на подальшу оптимізацію правових, організаційних та криміналістичних засад їх використання у практиці діяльності експертної служби МВС України. Вони можуть бути також використані у навчальному процесі навчальних закладів МВС України.

Публікації автора:

1. Бондарь В.С. Возможности использования информации, содержащейся в следах рук для установления субъективной стороны состава преступления / В.С. Бондарь // Вісник ЛАВС ім. 10-річчя незалежності України: Науково-теоретичний журнал. – Луганськ: РВВ ЛАВС, 2004. – № 4. – С. 145-151.

2. Бондарь В.С. Использование данных естественных наук для раскрытия преступлений / В.С. Бондарь // Вісник ЛАВС ім. 10-річчя незалежності України: Науково-теоретичний журнал. Спец. Вип. у 2 ч. – Луганськ: РВВ ЛАВС, 2005. – Ч. 1. – С. 180-183.

3. Бондарь В.С. Использование комплексного похода при изучении информационной природы материальных следов в расследовании краж с проникновением в жилище / В.С. Бондарь // Вісник ЛДУВС: Науково-теоретичний журнал. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2006. – № 3. – С. 149-156.

4. Бондар В.С. Розвиток комплексного підходу до дослідження слідів рук / В.С. Бондар // Вісник ЛДУВС: Науково-теоретичний журнал. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2007. – № 1. – С. 152-158.

5. Бондар В.С. Напрямки оптимізації діяльності спеціаліста-криміналіста при проведенні огляду місця події у справах про крадіжки з проникненням у житло / В.С. Бондар // Вісник ЛДУВС: Науково-теоретичний журнал. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2007. – № 2. – С. 197-207.

6. Бондарь В.С. Использование специальных криминалистических знаний для поиска преступников по способу совершения преступления / В.С. Бондарь // Вісник ЛДУВС: Науково-теоретичний журнал. Спец. Вип. у 4 ч. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2007. – Ч. 3. – С. 97-102.

7. Бондарь В.С. Криминалистические знания и их трансформация в деятельности субъектов специальных знаний / В.С. Бондарь // Вісник ЛДУВС імені Е.О. Дідоренка: Науково-теоретичний журнал. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2007. – № 4. – С. 222-231.

8. Бондар В.С. Методологічні передумови оптимізації криміналістичних досліджень матеріальних слідів-відображень у розслідуванні крадіжок з проникненням у житло / В.С. Бондар // Вісник ЛДУВС імені Е.О. Дідоренка: Науково-теоретичний журнал. Спец. Вип. у 2 ч. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2008. – Ч. 2. – С. 73-82.

9. Бондар В.С. Науково-методичні та організаційні засади оптимізації використання спеціальних криміналістичних знань в обліковій діяльності експертної служби МВС України в розкритті крадіжок з проникненням у житло / В.С. Бондар, В.І. Полтавський // Вісник ЛДУВС імені Е.О. Дідоренка: Науково-теоретичний журнал. Спец. Вип. № 5 у 3 ч. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2008. – Ч. 1. – С. 151-158.

10. Бондар В.С. Інтегративна модель використання спеціальних криміналістичних знань у кримінальному судочинстві /В.С. Бондар, М.Я. Сегай // Вісник Академії адвокатури України. – 2008. – число 3 (13). – С. 72-75.

11. Бондарь В.С. Возможности установления давности образования следов на металлических объектах / В.С. Бондарь // Використання сучасних досягнень криміналістики у боротьбі зі злочинністю: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції студентів, курсантів і слухачів. Донецьк, 30 квітня 2004 року. – Донецьк: ДЮІМВС при ДонНУ, 2004. – С. 42-47.

12. Бондар В.С. Напрямки оптимізації криміналістичної діяльності суб’єктів спеціальних знань на підготовчому етапі проведення обшуку в справах про крадіжки з проникненням у житло / В.С. Бондар // Сучасні проблеми, тенденції і перспективи розвитку криміналістики та судової експертизи: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків: Вид-во Харківського нац. ун-ту внутр. справ, 2007. – С. 69-73.

13. Бондарь В.С. Современные возможности информационного обеспечения деятельности специалиста на подготовительном этапе осмотра места происшествия / В.С. Бондарь // Актуальные проблемы борьбы с преступлениями и иными правонарушениями: Материалы Пятой международной научно-практической конференции. – Барнаул: БЮИ МВД России, 2007. – С. 62-63.