Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Лавейкін Михайло Іванович. Проблеми сталого землекористування в Україні: Дис... д-ра екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 438арк. - Бібліогр.: арк. 406-431.



Анотація до роботи:

Лавейкін М.І. Проблеми сталого землекористування в Україні. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.08.01 - економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. - Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена теоретико-методологічним та практичним проблемам розробки нової парадигми - сталого землекористування в Україні.

Основний зміст дисертаційної роботи відображає різні сторони і етапи комплексного дослідження екологічної, соціальної та економічної складових землекористування, визначення коротко- і довгострокових завдань реалізації земельних відносин, розробка рекомендацій щодо сталого землекористування в Україні.

У роботі обґрунтовано передумови сталого землекористування в Україні. Для цього узагальнено теоретико-методологічні засади розвитку земельних відносин, проведено оцінку земельно-ресурсного потенціалу України, визначено соціально-економічні проблеми землекористування в умовах реформування земельних відносин. На цій основі розроблено методологічні положення сталого землекористування (понятійний апарат, принципи, підходи, цілі), визначено нові шляхи та пріоритетні заходи щодо раціонального використання, охорони і відтворення продуктивного потенціалу земель в Україні.

У дисертації теоретично і методологічно обґрунтовано нову парадигму землекористування за умов формування соціально-орієнтованої ринкової економіки, а також організаційно-економічні основи територіальної організації використання і охорони земельних ресурсів у контексті сталого розвитку. Виходячи з цього, зроблено наступні висновки.

  1. Радикальна лібералізація економіки, реформування земельних відносин в Україні у напрямі запровадження різних форм господарювання на базі приватної власності, формування багатоукладної економіки ринкового типу загострюють питання забезпечення раціонального використання й охорони земель.

  2. Протягом останніх років в Україні спостерігається погіршення екологічного стану землекористування разом з соціально-економічними показниками розвитку держави. Посилюються процеси деградації ґрунтів внаслідок ерозії, хімічного і радіоактивного забруднення, засолення, осолонцювання тощо. Зростає бідність та соціальна напруга в суспільстві. Знижується економічна ефективність використання основного багатства нації - земельних ресурсів.

  3. Через відсутність фінансування в країні значно скорочені обсяги землевпорядних і науково-дослідних робіт, у недостатньому обсязі проводяться заходи з земельного кадастру, моніторингу земель, належним чином не здійснюється державний контроль за їх використанням і охороною.

  4. Земельна реформа 90-х років в Україні переважно орієнтована на побудову моделі земельної економіки, політики і землекористування, характерної для економічно розвинених країн світу. Сьогодні вона не базується на реальній соціально-економічній та екологічній ситуації, що склалася в державі.

  5. Причини кризи землекористування в Україні обумовлені дією як суб'єктивних, так і об'єктивних чинників. Трансформація соціально-економічної системи, яка відбувається протягом останніх десяти років, порушила економічні та земельні відносини, при цьому створення нової інфраструктури землекористування не враховує зміни, які відбуваються. Одним з головних чинників загострення ситуації є невідповідність характеру господарської діяльності екологічним принципам розвитку навколишнього середовища.

  6. Більша частина земельного фонду України знаходиться в зоні підвищеного екологічного ризику. Якщо припустити, що в найближчі чверть століття земельна політика не зміниться, то в майбутньому земельно-ресурсний потенціал буде виснажений, а деградація ґрунтів набуде незворотного характеру.

  7. Теоретичні та практичні результати дослідження доводять необхідність розробки нової парадигми розвитку земельних відносин - сталого землекористування як органічної складової сталого розвитку економіки. На наш погляд, система сталого землекористування - це така система відносин суспільного виробництва, при якій досягається оптимальне співвідношення між економічним зростанням, раціоналізацією землекористування, задоволенням матеріальних і духовних потреб населення. За своїм змістом - ця концепція вільна від ідеології та догм. Мета її полягає у гармонізації процесу еволюційного розвитку природи і суспільства (при активній участі населення), створення оптимальних умов для ефективного землекористування, недопущення подальшої деградації земель, забезпечення здорової життєдіяльності на землі нинішніх і наступних поколінь.

  8. У дисертаційному дослідженні розроблено і обґрунтовано: понятійно-категоріальний апарат, принципи, концептуальні положення та пріоритетні напрями формування сталого землекористування.

  9. Для досягнення сталого землекористування важливим є додержання таких принципів: раціоналізація землеволодіння та землекористування; охорона земель; своєчасна ліквідація та попередження негативного впливу деградованих земель на здоров'я і добробут населення, навколишнє середовище; забезпечення соціально-економічних інтересів землекористування та їх гармонізації з екологічною складовою, збереження землі як природного ресурсу, основи життєдіяльності українського народу.

  10. У роботі обґрунтована необхідність здійснення планування сталого землекористування, яке передбачає збалансування екологічних, економічних і соціальних цілей розвитку регіону з урахуванням властивостей земельних ресурсів, їх цінності та особливостей використання на певній території. Планування доцільно здійснювати на відповідних рівнях державного управління з визначенням стадій реалізації.

  11. Основними пріоритетними напрямами землекористування в Україні, які активно сприятимуть вирішенню соціально-економічних проблем, є створення умов для забезпечення ефективного використання землі в інтересах розвитку суспільства, становлення ефективної ринкової економіки на основі добросовісної конкуренції; в розв'язанні екологічних проблем головним є організація дієздатної охорони земель і забезпечення розширеного відтворення земельних ресурсів як базису сталого розвитку України.

  12. У дисертації запропонована модель сталого землекористування, яка передбачає поєднання економіки, соціальної сфери і екології землекористування шляхом ефективної реалізації економічних інтересів землевласників та землекористувачів, поліпшення соціальних умов їх існування з вирішенням проблеми деградації земель.

  13. З метою забезпечення сталого землекористування державна політика в сфері земельних відносин повинна передбачати реформування відносин власності на землю; організацію ефективного управління земельними ресурсами; удосконалення системи реєстрації, грошової оцінки й оподатковування землі; екологізацію та оптимізацію землекористування.

  14. Суспільне землекористування повинно здійснюватися на основі екологічного, історичного, наукового, сценічного збереження навколишнього середовища, охорони природних територій в їх природному стані, забезпечення самодостатності біорізноманіття, що сприятиме поліпшенню умов проживання і відпочинку людини.

Публікації автора:

Монографії та брошури

  1. Лавейкійн М.І. Реєстрація землі в системі управління земельними ресурсами. – К.: РВПС України НАН України, 1999. - 178 с.

  2. Лавейкін М.І., Колодійчук І.А. Еколого-економічні основи формування і реалізації стратегії розвитку підприємства. - Львів: ІРД НАН України, 2001.- 131 с. Особистий внесок: розроблено стратегію економічного розвитку підприємства в форматі ринкових реформ, обґрунтовано методологію формування економічної стратегії розвитку підприємств в контексті сталого розвитку виробництва.

  3. Проблеми земельного кадастру та застосування його даних в умовах ринкової економіки / Д.І. Гнаткович, М.І. Лавейкін, В.І. Пастернак, М.Г. Ступень, Р.Й. Гулько, А.Я. Сохнич, О.Д. Гнаткович, Л.Ф. Кисіль.- Львів: ЛДАУ, 1996.-104 с. Особистий внесок: розроблено основні положення земельного кадастру в умовах реформування земельних відносин, визначено зміст і порядок проведення реєстрації земель, обґрунтовано необхідність створення автоматизованої інформаційної системи ведення державного земельного кадастру, розкрито механізм втрат сільськогосподарського виробництва.

  4. Гнаткович Д.І., Лавейкін М.І., Пастернак В.І., Ступень М.Г. Схема землевпорядкування території міста (план земельно-господарського устрою міста). - Львів: Львівський державний аграрний університет, 2000.-56 с. Особистий внесок: розроблено основні науково-методичні положення Схеми землевпорядкування території міста, обґрунтовано концептуальні засади використання і охорони земель.

  5. Лавейкін М.І., Ступень М.Г. Методичні розробки з курсу "Основи землеустрою і організації території" для студентів географів-ґрунтознавців. – Львів: Львівський університет ім. Ів. Франка, 1996.- 24с. Особистий внесок: розроблено структуру курсу та основні положення землеустрою і організації території.

  6. Лавейкін М.І., Тортик М.Й., Гоголєв А.І. Методичні вказівки до практично-лабораторних занять з курсу "Основи землеробства та рослинництва" для студентів-географів. – Львів: Львівський університет ім. Ів. Франка, 1995.- 23с. Особистий внесок: розроблено основні положення землеробства та визначено їх особливості в Україні.

  7. Лавейкін М.І., Флешей З.П., Пархуць Б.І., Плахтій М.В. Технічні вказівки з приватизації земель громадян Львівської області. –Львів: "Українські технології", 1995.- 10 с. Особистий внесок: запропоновано науково-практичні вказівки з приватизації земель громадян Львівської області.

  8. Лавейкійн М.І. Удосконалення управління землекористуванням в Україні. – К.: РВПС України НАН України, 2000. - 75 с.

  9. Лавейкін М.І. Регіональні проблеми землекористування //Регіональна політика: методологія, методи, практика. – Львів: ІРДНАН України, 2001. –С.345-358.

  10. Лавейкін М.І. Реформування системи землекористування в Україні. – К.: РВПС України НАН України, 2002. – 376 с.

Статті у наукових фахових виданнях

11.Лавейкін М.І. Реформування земельних відносин в Україні - основна передумова формування сталого землекористування // Регіональна економіка - 2001.-№ 4- С. 210-214.

12. Лавейкін М.І. Львівщина в умовах реформи // Землевпорядний вісник. -2001.- № 1- С. 37-38.

13. Лавейкін М.І. Управління земельними ресурсами та реєстрація землі в Україні // Вісник Львівського державного аграрного університету. - 2001.-№ 4 (2)- С.14 -19.

14. Лавейкін М.І. Організаційні шляхи підвищення ефективності використання земельноресурсного потенціалу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. - Львів: Інститут регіональних досліджень.- 2001- Вип. XXIII.- С. 346-354.

15. Лавейкін М.І. Земельній реформі на Львівщині - десять років // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр.- Львів: Інститут регіональних досліджень. – 2001.- Вип. XXV.-С. 61-71.

16. Лавейкін М.І., Ступень М.Г. Використання земель населених пунктів в період реформування земельних відносин // Регіональна економіка. - 2000.-№3. - С.209-212. Особистий внесок: проаналізовано стан землекористування в населених пунктах в період реформування земельних відносин.

17. Лавейкін М.І. Формування ринку землі в сучасних умовах // Вісник Львівського університету. Сер. економічна. - 2000.-№ 30.- С. 397 -405.

18. Лавейкін М.І. Власність на землю як основа державної реєстрації прав на неї // Вісник Львівського державного аграрного університету. Сер.: економіка АПК. - 2000.-№ 7 (2)- С.347 -351.

19. Лавейкін М.І., Лавейкіна Є.С. Земельні ресурси: шляхи їх використання та розширеного відтворення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. - Львів: Інститут регіональних досліджень.- 2000. – Вип. XIХ. - С.577-583. Особистий внесок: обґрунтовано основні шляхи використання земельних ресурсів.

20. Лавейкін М.І. Землевпорядкування як складова земельної реформи // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. - Львів: Інститут регіональних досліджень.- 2000.- Вип. XIII.- С.160-165.

21. Лавейкін М.І. Організаційно-функціональні підходи та принципи регіонального управління і місцевого самоврядування // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. - Львів: Інститут регіональних досліджень.- 2000.- Вип. XIУ. - С. 8-18.

22. Лавейкін М.І. Земельний кадастр та становлення ринку землі в містах України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. - Львів: Інститут регіональних досліджень. - 2000.- Вип. XIX. - С. 282-288.

23. Лавейкін М.І. Реформування сільгосппідприємств на умовах оренди землі // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. - Львів: Інститут регіональних досліджень.- 2000.- Вип. XVIII.- С. 19-23.

24. Лавейкін М.І. Основні шляхи реформування земельних відносин // Вісник Львівського державного аграрного університету. - 1999.-№ 3.- С.18 -26.

25. Лавейкін М.І. Приватна власність як основа ринку землі // Вісник Львівського державного аграрного університету. - 1998.-№ 2.- С.22 -25.

26. Лавейкін М.І. Наукові основи формування нових землеволодінь в умовах прискореного розвитку агропромислового сектора економіки // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Сер. менеджмент та підприємництво в Україні. - 2001.-№ 30- С. 448 -452.

27. Лавейкін М.І. Екологічна ефективність використання землі // Вісник Львівського університету. - 2000.-№ 27- С. 167 -172.

28. Лавейкін М.І. Реформування земельного ринку - фундамент розвитку іпотеки землі населених пунктів // Вісник технологічного університету Поділля.- 2000.- №2. - С.24-29.

29. Лавейкін М.І. Земельна реформа: проблеми управління // Перехідна економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. -Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка.- 1999.-С.330-334.

30. Лавейкін М.І. Соціальна, економічна та екологічна ефективність використання і вдосконалення земельних ресурсів // Вісник Львівського державного аграрного університету. - 1999.-№ 4.- С.46-54.

31. Лавейкін М.І. Формування та державне регулювання ринку землі в Україні (на прикладі Львівської області) // Міжнародний зб. наук. пр. - Львів - Дубляни: ЛДАУ.- 2000.-С. 198-205.

32. Лавейкін М.І., Позняк С.П., Кіт М.Г. Концепція моніторингу земельних ресурсів Західного регіону України // Вісник Львівського університету ім. Ів. Франка. - 1996.-№ 21.- С.45-50. Особистий внесок: розроблено основні положення концепції моніторингу земельних ресурсів Західного регіону України.

33. Лавейкін М.І. Зміст землеустрою при проведенні земельної ре форми на Львівщині // Сучасні проблеми реалізації земельної реформи в Україні. – Львів: Львівський державний сільськогосподарський інститут. – 1996. - С.41 -45.

34. Лавейкін М.І. До концепції земельної реформи у Львівській області // Вісник Львівського державного аграрного університету . - 1997.-№ 1- С.26 -29.

35. Лавейкін М.І. Оптимизация численности землеустроительной службы // Сб. научн. труд. Московского института инженеров землеустройства.- М: МИИЗ.- 1992. –С.34-39.

Матеріали наукових конференцій

36. Лавейкін М.І. Концептуальні напрями реалізації земельної політики в Україні // Матеріали міжнар. наук. конф. “ Теорія і методи оцінювання, оптимізації використання та відтворення земельних ресурсів”. – К.: РВПС України НАН України.- 2002.-С.172-177.

37. Лавейкін М.І. Територіальна організація використання земельних ресурсів // Тези Міжнар. наук.-практ. конф. “ Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу”. - Львів: Львівський держагроунівеситет.- 1999.-С.309-310.

38. Лавейкін М.І. Автоматизована інформаційна система "Землевласники і землекористувачі Львівщини" // Мат. регіон. наук.-виробн. конф. "Проблеми приватизації та охорони земель в Карпатському регіоні України в умовах здійснення земельної реформи". - Чернівці: Чернівецький філіал інституту землеустрою УААН.- 1996.-С.38-40.

39. Лавейкін М.І., Позняк С.П., Кіт М.Г. Особливості та завдання реєстраційної системи землі та пов'язаної з нею нерухомості // Матеріали Міжнар. симпоз. "Україна-Австрія. Сільське господарство: наука і практика". – Львів: Львівський державний сільськогосподарський інститут. – 1996. – С.42-44. Особистий внесок: визначені особливості реєстраційної системи землі.

40. Лавейкін М.І., Позняк С.П., Кіт М.Г. Проблеми екологічного виховання на селі в процесі приватизації і роздержавлення землі // Матеріали Всеукр. конф. "Екологічна освіта та виховання". – Луцьк, 1996.-С.23-25. Особистий внесок: визначені основні соціальні проблеми приватизації землі на селі.

41. Лавейкін М.І., Волощук М.Д., Гагалюк М.І. Сучасний стан земельних ресурсів та заходи щодо відтворення їх родючості // Тези наук. конф. “Проблеми агропромислового комплексу України: стан і перспективи”. - Львів: Львівський державний сільськогосподарський інститут.- 1996.-С.221-222. Особистий внесок: обґрунтовано заходи щодо відтворення родючості ґрунтів.

42. Лавейкін М.І. Земельна реформа на Львівщині // Матеріали респуб. сем. "Реформування і приватизація агропромислового комплексу Львівської області". – Львів. - 1994.-С. 41-49.

43. Лавейкин М.І., Семин Л.С. Об организационно-экономическом механизме управления земельными ресурсами// Материалы Межгос. науч.-практ. конф. "Проблемы зелепользования в условиях реформирования экономики". - К.: СОПС Украины НАН Украины.- 1993.- Вып.1 . -С.98-101. Особистий внесок: обґрунтовано необхідність удосконалення управління земельними ресурсами в Україні.