Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Банчук Олександр Анатолійович. Проблема розмежування публічного і приватного права у правовій думці України XIX - початку ХХ століття : дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Юридичний факультет. — К., 2007. — 213арк. — Бібліогр.: арк. 188-213.



Анотація до роботи:

Банчук О.А. Проблема розмежування публічного і приватного права у правовій думці України ХІХ – початку ХХ століття. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Інститут законодавства Верховної Ради України, Київ, 2007.

У роботі проведено системне дослідження поглядів на питання розмежування приватного і публічного права науковців, які працювали в університетах на території України в ХІХ – на початку ХХ століття. На самому початку дослідження наводиться авторське розуміння поняття «правова думка України».

Процес вивчення приватного і публічного права умовно може бути поділений на три великих періоди: перша половина ХІХ століття; друга половина ХІХ століття і до 1917 року; 20-ті роки ХХ століття.

Результатом такого наукового пошуку стало виведення критеріїв розмежування приватного і публічного права, які матимуть значення для сучасної правотворчої і правозастосовчої практики в Україні.

Унаслідок проведеного дисертаційного дослідження автором отримані такі висновки:

1. Обгрунтовано необхідність системного вивчення поглядів вітчизняних науковців ХІХ – початку ХХ століття на розмежування публічного та приватного права з метою подолання недостатньої комплексності нинішніх досліджень цієї проблеми і використання всього арсеналу сучасної юридичної методології для вирішення цієї наукової проблеми. У дореволюційний період науковці зробили неоціненний внесок у процес вивчення цього питання, висунувши цілий ряд оригінальних і самобутніх теорій, що не в останню чергу пояснюється їхнім намаганням пристосувати це вчення до національних особливостей держави і права.

2. Уточнено критерії віднесення певного вченого до правової думки України:

1) викладацька або наукова робота особи в навчальних чи наукових закладах на території України, або

2) видання своїх праць на території України, або

3) викладацька або наукова робота особи в навчальних чи наукових закладах за межами України (в країнах Західної Європи та Америки), а також видання своїх праць за кордоном, але ідентифікація себе як представника українського народу.

3. Встановлено, що започаткування досліджень публічного та приватного права у вітчизняній юриспруденції слід пов’язувати з працею професора Золотницького Володимира Трохимовича „Природне право” („Скорочене природне право, вибране з різних авторів для користі російського суспільства”) 1764 року. Останньою працею досліджуваного періоду української правової думки, у якій аналізуються питання розмежування приватного та публічного права, є книга Костянтина Берновського „Об’єкт права” (1931 рік).

4. З’ясовано перелік вчених-юристів, які досліджували питання співвідношення публічного та приватного права протягом ХІХ – на початку ХХ століття в Україні.

5. Встановлено, що всі дослідження питань публічного і приватного права в Україні, виходячи з проблемно-хронологічного підходу, їхнього характеру та змісту отриманих наукових висновків можуть бути розподілені на три періоди:

1) І-а половина ХІХ століття, яка характеризується розумінням приватного права як права громадянського суспільства, а публічного права як права, що випливає із суспільного договору між правителем та підданими. Різницю між підсистемами права (публічною та приватною) виводили з відмінностей суб’єктивних прав осіб;

2) ІІ-а половина ХХ століття – початок ХХ століття (до 1917 року) ознаменована як зародженням самобутніх, національних вчень про розмежування публічного та приватного права, так і подальшим розвитком традиційних західно-європейських вчень (матеріальної теорії, формальної теорії, теорії інтересу, нормативної теорії, теорії суб’єкта, теорії санкції). В Україні значного поширення набули такі вчення: індивідуалістична школа (Ренненкампф М.К., Малінін М.І., Пахман С.В., Оршанський І.Г., Гамбаров Ю.С., Дювернуа М.Л., Мулюкін О.С.), теорія соціального права (Шпилевський М.М., Спекторський Є.В., Ерліх Є., Гредескул М.А., Кістяківський Б.О.), релігійна школа філософії права (Юркевич П.Д., Трубецькой Є.М., Тарановський Ф.В.), теорія юридичної централізації та децентралізації (Васьковський Є.В., Петражицький Л.Й., Покровський Й.О.);

3) 20-ті роки ХХ століття охарактеризовані боротьбою двох протилежних напрямків досліджень: прихильників поділу права на публічне та приватне, та прихильників теорії єдності системи права.

Наслідком цього нерівного протистояння стала перемога теорії єдності, яка була вираженням політичних поглядів керівників країни.

6. На підставі досліджень українських вчених ХІХ – початку ХХ століття уточнено існуючу різницю між приватним та публічним правом. При розмежуванні потрібно враховувати комплекс критеріїв:

1) відмінність суб’єктів відносин. Для визнання відносин публічно-правовими необхідно, щоб їх обов’язковим учасником була особа, яка бере участь у них для здійснення наданих їй владних повноважень (Кукольник В.Г., Тарановський Ф.В.). Приватноправові відносини характеризуються участю в них осіб, у тому числі й органів державної влади, органів місцевого самоврядування, що реалізують у них лише свою цивільну правоздатність;

2) розрізнення правового становища учасників відносин (теорія юридичної централізації та децентралізації). Публічно-правові відносини характеризуються підпорядкуванням одних суб’єктів (приватних осіб або підпорядкованих органів) іншому суб’єктові, що наділений владними повноваженнями і який має право визначати для підпорядкованих осіб порядок і підстави для реалізації їхніх прав (повноважень) та виконання обов’язків. У приватноправових відносинах, як правило, відсутнє підпорядкування одного учасника іншому;

3) відмінність в методі регулювання правовідносин (теорія юридичної централізації та децентралізації). У публічно-правових відносинах, як правило, їх учасники можуть діяти лише у випадках і в спосіб, що визначені законом. У цьому полягає метод імперативності. Приватноправові відносини засновані на диспозитивності: учасники цих відносин можуть діяти за власною ініціативою та у вибраний ними спосіб, що не суперечить закону;

4) відмінний характер правового захисту прав (формальна теорія). Особливості процесуальних правовідносин формуються, виходячи зі змісту матеріальних публічних чи приватних відносин. Приватні відносини, для яких характерна рівність їх учасників, підлягають розгляду в суді на засадах безсторонності та повної реалізації змагальності й диспозитивності. Публічні правовідносини (кримінальні та адміністративні) через те, що є підпорядкованість приватних осіб волі владних суб’єктів, реалізованій у публічних повноваженнях, мають розглядатися судом з огляду на всебічний захист прав фактично слабшої сторони у відносинах (приватної особи).

7. Крім наукового значення, питання розподілу права на публічне та приватне стало нині дуже важливим для процесів правотворення та правозастосування. При правотворенні, зокрема законотворенні, мають дотримуватися відповідні критерії розмежування і вони можуть набути такого самого значення, як і принцип верховенства права. Принцип існування приватного і публічного права означає, що приватні за своєю природою відносини не можуть бути врегульовані на основі методу і принципів публічного права, а публічні відносини – за допомогою приватно-правових методів.

При правозастосуванні фізичні та юридичні особи, насамперед - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи, мають усвідомлювати існування загально-дозвільного принципу („дозволено все, що прямо не заборонено у законі”) у приватних відносинах та спеціально-дозвільного („дозволено тільки те, що прямо передбачено у законі”) у публічних відносинах.

Публікації автора:

1. Банчук О. Погляди українських представників теорії соціального права (Шпилевського М.М. та Спекторського Є.В.) на проблему розмежування публічного і приватного права // Міжнародна студентська наукова конференція “Актуальні проблеми прав людини, правової системи та держави” 5-7 травня 2004 року: Тези доповідей. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. – 2004. – С. 37-39.

2. Банчук О.А. Погляди Й.О. Покровського на розмежування публічного і приватного права та їх значення для сучасності // Молодь у юридичній науці: Збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Треті осінні юридичні читання” (5-6 листопада 2004 року). – Хмельницький: В-во ХУУП, 2004. – С. 6-7.

3. Банчук О.А. Поділ права на публічне і приватне: теоретичний постулат чи вимога часу? // Збірник тез доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та аспірантів “Актуальні проблеми приватного права в умовах становлення національної економіки”. – К.: Асоціація студентів-правників юридичного факультету Київського національного імені Тараса Шевченка, 2004. – С. 11-12.

4. Банчук О. Теорія юридичної централізації та децентралізації Петражицького – Покровського як критерій розмежування публічного і приватного права // Підприємництво, господарство і право. – 2004. - № 12. – С. 69–72.

5. Банчук О.А. Дослідження проблеми розмежування публічного і приватного права в українській правовій думці 20-х років ХХ століття // Бюлетень Міністерства юстиції України. - 2005. - № 1 (39). – С. 116 – 122.

6. Банчук О. Погляди українських представників теорії соціального права на проблему розмежування публічного і приватного права // Право України. – 2005. – № 2. - С.118-120.

7. Банчук О.А. Загальна характеристика основних теорій розмежування публічного та приватного права // Молодь у юридичній науці: Збірник тез Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Четверті осінні юридичні читання” (21-22 жовтня 2005 року): У 3-х частинах: Частина перша: “Загальнотеоретичні та історичні правові науки. Конституційне право”. – Хмельницький: Видавництво Хмельницького університету управління та права, 2005. – С. 4-6.

8. Банчук О.А. Новації українського законодавства та питання розмежування публічного та приватного права (на прикладі Кодексу адміністративного судочинства) // Приватно-правовий метод регулювання суспільних відносин: стан та перспективи розвитку: Збірник тез Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів (25-26 листопада 2005 року). – Київ-Хмельницький: Видавництво Хмельницького університету управління та права, 2005. – С. 11-12.

9. Банчук О. Сучасне значення розмежування приватного та публічного права в Україні // Приватно-правовий метод регулювання суспільних відносин: стан та перспективи розвитку: Збірник тез Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів (25-26 листопада 2005 року). – Київ-Хмельницький: Видавництво Хмельницького університету управління та права, 2005. – С. 7-9.

10. Банчук О. Загальні ознаки публічно-правових спорів, підсудних адміністративним судам // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. – Сімферополь, 2005. – Спеціальний випуск: у 2 ч. – Ч. 2. – С. 12-17.

11. Банчук О.А. Питання розмежування публічного та приватного права в правовій думці України першої половини ХІХ століття // Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 30. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – C. 154-160.

12. Банчук О.А. Публічно-правові відносини: сутність та ознаки. Публічно-правовий спір // У кн.: Основи адміністративного судочинства та адміністративного права / Навч. посібник / За заг. редакцією Куйбіди Р.О., Шишкіна В.І. – К.: Старий світ, 2006. – С. 101-116.