Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Бальцій Юрій Юрійович. Правовий статус міського голови в Україні: дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Одеська національна юридична академія. — О., 2006.



Анотація до роботи:

Бальцій Ю.Ю. Правовий статус міського голови в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2006.

Досліджуються теоретичні та нормативні проблеми правового статусу міського голови. Сформульовано поняття правового статусу міського голови, охарактеризовано місце і роль міського голови в системі місцевого самоврядування України. Проаналізовано основні етапи становлення і розвитку правового статусу міського голови. Виявлено співвідношення правового статусу міського голови з іншими органами місцевого самоврядування, а також з одноосібними органами державної влади, на основі запропонованих критеріїв. Аналізується національне законодавство, яке визначає правовий статус міського голови, та вивчається міжнародне законодавство стосовно цих суб’єктів. Вносяться практичні пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства, яке визначає правовий статус міського голови. Досліджено проблеми правосуб’єктності міського голови, його функцій, компетенції, правових гарантій діяльності та юридичної відповідальності.

У Висновках сформульовано загальні підсумки дослідження, основні теоретико-правові та практичні положення розв’язання проблем правового статусу міського голови.

1. Під правовим статусом суб’єктів МСВ слід розуміти сукупність їх прав і обов’язків, які визначаються Конституцією і законами України, а також іншими нормативно-правовими актами.

2. Міський голова є одноосібним суб’єктом, який відповідно до законодавства покликаний здійснювати реалізацію публічної самоврядної (муніципальної) влади. Обрання цієї посадової особи членами ТГ свідчить про її важливе місце як у системі МСВ, так і в механізмові його реалізації.

3. Роль міського голови у становленні та розвитку публічної самоврядної (муніципальної) влади перманентно зростає через формування та практичну реалізацію муніципальної політики на території міської територіальної громади.

4. Міський голова в системі ОМСВ посідає одне з центральних місць як у статутарному, так і в функціональному аспектах, оскільки він є головною посадовою особою міської ТГ, що виступає у якості первинного суб’єкта МСВ, нею утворений та підзвітний цієї громаді.

5. Інститути одноосібних органів публічної влади (державних органів та ОМСВ) відіграють вагому роль у формуванні України як демократичної держави, оскільки вони, по-перше, наділені державними владними повноваженнями та власною компетенцією, що реалізується на локальному рівні; по-друге, їх основним телеологічним призначенням виступає діяльність з реалізації як загальнодержавних, так і місцевих програм соціально-економічного та культурного розвитку; по-третє, ці органи в процесі своєї діяльності сприяють визнанню, дотриманню, захисту та охороні прав і свобод людини і громадянина; по-четверте, їх діяльність сприяє створенню на території держави і території функціонування конкретної ТГ режиму законності.

6. Системний аналіз основних напрямів і видів муніципальної діяльності міського голови щодо вирішення питань місцевого значення свідчить про те, що він бере активну участь у здійсненні всіх функцій і повноважень МСВ, а аналіз його функцій про те, що йому належить вирішальна роль в управлінні всіма сферами місцевого життя (політичною, економічною, соціальною, культурною, екологічною та ін.).

7. Нормативний аналіз повноважень міського голови у різних сферах функціонування ТГ та формованих нею органів дає можливість виокремити такі їх групи: організаційні (пов’язані з організацією роботи міської ради та її виконавчого комітету); по забезпеченню реалізації міською ТГ форм безпосереднього волевиявлення; у сфері розвитку території, на якій функціонує ТГ та здійснюється МСВ, а також у сфері бюджету та фінансів; розпорядчі; представницькі; у сфері забезпечення законності, охорони прав і свобод людини і громадянина на території міської ТГ; у здійсненні контролю з боку міської ради за діяльністю міського голови.

8. Законодавство України містить та закріплює цілий ряд організаційно-правових форм діяльності міського голови, необхідних для здійснення його компетенційних повноважень. Основною організаційно-правовою формою діяльності міського голови є організація роботи міської ради та її виконавчого комітету.

9. У контексті підвищення ефективності організаційно-правових форм діяльності міського голови, появи нових форм в системі МСВ актуалізується легалізація принципу взаємовідносин “мер – рада”. Він дотепер не знайшов у законодавстві України свого чіткого визначення, хоча систематичний аналіз закріплених повноважень найбільше наближається до системи: “сильний мер – слабка рада”, що, як здається, є найбільш оптимальною формою взаємовідносин указаних суб’єктів МСВ.

10. Правові гарантії діяльності міського голови – це необхідні для реалізації його повноважень, закріплені в законодавчих та інших нормативно-правових актах, в тому числі й актах локального регулювання, організаційні можливості, компетенційні права та обов’язки, а також спеціальні процесуально-правові механізми, які у своїй сукупності забезпечують безперешкодну, реальну та ефективну участь головної посадової особи міської ТГ у процесі вирішення питань місцевого значення.

Публікації автора:

1. Бальций Ю.Ю. Правовой статус городского головы // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. праць. – Вип. 6-7. – Одеса, 1999. – С. 109-113.

2. Бальций Ю.Ю. Правовой статус бургомистров в Германии (на примере положения земли Баден-Вюртемберг) // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 6. – Ч. II. – Одеса, 1999. – С. 95-101.

3. Бальций Ю.Ю. Конституционно-правовое регулирование деятельности должностных лиц местного самоуправления // Сучасний конституціоналізм та конституційна юстиція: Матер. міжнар. наук.-практ. конфер. – Одеса, 2001. – С. 195-200.

4. Бальцій Ю.Ю. Функції міського голови у системі місцевого самоврядування в Україні // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 11. – Одеса, 2001. – С. 157-161.

5. Бальцій Ю.Ю. Правові основи діяльності сільського, селищного, міського голови // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 12. – Одеса, 2001. – С. 218-222.

6. Бальцій Ю.Ю. Нормативна-правова регламентація правового статусу міського голови // Муніципальний рух: новий етап розвитку: Матеріали VII Всеукр. муніципал. слухань “Муніципал. рух в Україні – 10 років розвитку” (6-8 вересня 2001 р. м. Бердянськ) / За заг. ред. М. Пухтинського. – К.: Логос, 2002. – С. 374-377.

7. Бальцій Ю.Ю. Повноваження міського голови в системі місцевого самоврядування в Україні // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 16. – Одеса, 2002. – С. 233-237.

8. Бальцій Ю.Ю. Проблеми юридичної відповідальності сільських, селищних, міських голів // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 18. – Одеса, 2003. – С. 244-248.

9. Бальцій Ю.Ю. Організаційно-правові гарантії діяльності сільських, селищних, міських голів // Вчені записки / Інститут економіки та права “Крок”. – Вип. 9. – К., 2003. – С. 56-59.

10. Бальций Ю.Ю. Федерализм и локальная демократия в ФРГ / В сб.: Приднестровская государственность в контексте современного международного опыта федерализма: Науч. изд. – ЦСПИ “Перспектива”, Тирасполь: 2003. – С. 18-24.

11. Бальцій Ю.Ю. Повноваження міського голови в Україні // Правова держава: Щорічник наукових праць Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – Вип. 14. – К., 2003. – С. 604-609.

12. Бальцій Ю.Ю. До питання гарантованості прав головних посадових осіб місцевого самоврядування // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 22. – Одеса, 2004. – С. 265-270.

13. Бальцій Ю.Ю. Деякі проблеми правового статусу сільських, селищних, міських голів // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 23. – Одеса, 2004. – С. 177-180.

14. Бальцій Ю.Ю. Критерії ефективності діяльності міського голови // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип. 26. – Одеса, 2005. – С. 192-196.