Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Дашковська Олена Ростиславівна. Правове становище жінки в аспекті гендерної рівності: загальнотеоретичний аналіз. : Дис... д-ра наук: 12.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Дашковська О.Р. Правове становище жінки в аспекті гендерної рівності: загальнотеоретичний аналіз. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 - теорія та історія держави в права; історія політичних і правових вчень. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2008.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню ідейно-теоретичних та історичних джерел формування правового статусу жінки, особливостям реалізації жінками своїх суб’єктивних прав і законних інтересів, а також окремим механізмам правового захисту прав жінки. Сформульовано погляд на правове становище жінки через теоретико-історичне значення її соціальної цінності, відповідно до уявлень про справедливу міру свободи і рівності жінки і чоловіка.

У роботі проаналізовано співвідношення рівності і справедливості, яка найбільшою мірою виражає загальносоціальну сутність права, прагнення до пошуку належного балансу між учасниками правових зв’язків, між особистістю і суспільством, громадянином і державою. Розглянуто ліберальну та соціальну концепції рівності, проведено розмежування таких понять, як «рівність» та «рівноправність». Визначено поняття та ознаки гендерної рівності, зміст яких формувався поступово, неоднозначно і суперечливо. Гендер розглядається як соціальна приналежність до певної статі, як уявлення кожного індивіда про рольові характеристики та поведінкові особливості індивідів тієї статі, до якої він належить. Формальна рівність не може подолати фактичну нерівність, що існує між чоловіком і жінкою й проявляється в різних аспектах. Але вона є юридичною основою для поступової ліквідації найнебезпечніших для суспільства проявів гендерної нерівності.

Розглянуто різні моделі забезпечення рівності чоловіка і жінки: формальну, протекціоністську та субстантивну, досліджено такі види дискримінації за ознакою статі, як формальна і фактична, позитивна та негативна, які проявляються в прямій і непрямій формі, та визначено способи подолання дискримінації за ознакою статі.

В роботі визначається зміст і сфери дії принципу недискримінації, який означає заборону необґрунтованого відмінного ставлення до осіб, які знаходяться в однаковій ситуації, чи однакового підходу до осіб, які знаходяться в різних ситуаціях. Аналізуючи міжнародний досвід впровадження позитивних дій, зазначено, що це складний механізм , який при неправильному застосуванні може призвести до негативних соціальних наслідків.

У дисертаційному дослідженні сформульовано низку висновків і пропозицій, спрямованих на вирішення наукової проблеми – визначення закономірностей формування і розвитку правового становища жінки як суб’єкта права, встановлення змісту гендерної рівності, шляхів її досягнення та правових засобів її забезпечення. Сформульовано основні поняття, що необхідні для викладення загальнотеоретичної концепції правового становища жінки у гендерному вимірі – правова рівність, гендерна рівність, дискримінація за ознакою статі, позитивна дискримінація, принцип недискримінації. Запропоновано класифікацію видів рівності за різними критеріями. Серед висновків, що зроблені в дисертації, найбільш загальними і важливими є такі:

  1. Аналіз філософсько-правової думки упродовж всієї історії її розвитку дозволяє зробити висновок, що філософи здавна сприймали рівність як одну з вимог справедливості. Важливим вбачається погляд, відповідно до якого рівність не повинна розглядатись з формальної точки зору без урахування існуючої фактичної нерівності, що знайшло своє відображення у сучасній доктрині гендерної рівності.

  2. Принцип гендерної рівності не може бути визначений поза встановленням співвідношення понять формальної і фактичної рівності, рівності можливостей чоловіка і жінки. Формальна рівність означає встановлення лише юридичних гарантій реалізації проголошених прав. Але всі ці гарантії не можуть повною мірою ліквідувати реально існуючу фактичну нерівність чоловіка і жінки, що породжується існуючими між ними фізіологічними, психологічними і соціальними відмінностями. На відміну від формальної рівності гендерна рівність полягає не в однаковому становищі чоловіка і жінки, а в створенні дійсно рівних умов для учасників відповідних правовідносин, у доступі до використання певних матеріальних або нематеріальних благ і цінностей, які є об’єктами відповідних правовідносин.

  3. Рівність чоловіка і жінки не слід трактувати як ідентичність їх правового статусу. Як різні суб’єкти права вони наділені різними правомочностями. У тій сфері, яка не пов’язана з природними відмінностями чоловіка і жінки, їх формальна і фактична рівність повинні збігатися.

  4. Багатовікова еволюція суспільних, в тому числі і сімейних відносин, демонструє розширення демократичних засад розбудови суспільства, сім’ї і держави. Жінка перетворилася з пасивного суб’єкта правовідносин на повноправного і рівного учасника. Проблема правового становища жінки не обмежується формальним проголошенням рівності прав чоловіка і жінки, вона потребує вирішення питання про наданням жінкам реальних рівних можливостей використання рівних з чоловіками прав. Реалізація принципу гендерної рівності вимагає значної державної підтримки, насамперед забезпечення надійних соціально-економічних гарантій, високого рівня розвитку і стабільності суспільства.

  5. Рівність чоловіка і жінки є невід’ємною частиною прогресу людства, елементом демократії і важливою умовою розбудови правової держави. Сучасний стан суспільних відносин не дозволяє ігнорувати знання, навички та творчі здібності жінок, а потребує негайного і повного їх використання. Рівна участь жінок у професійному, політичному та громадському житті повинна бути поєднана з їх рівною відповідальністю при прийнятті рішень на державному рівні.

  6. Спільною рисою усіх сучасних держав є проблема глобалізації питання про гендерну рівність, про що свідчить проведення під егідою ООН чотирьох Всесвітніх конференцій, присвячених проблемам становища жінок. Процес глобалізації проявляється в трансформації проблеми прав людини взагалі і прав жінки зокрема з суто національного рівня в площину міжнародного права, наслідком чого стало прийняття світовою спільнотою низки міжнародних конвенцій і декларацій, спеціально присвячених питанням гендерної рівності.

  7. Світовий досвід показує, що процес усвідомлення (у тому числі самими жінками) необхідності переходу від пануючої ідеології чоловічої переваги до егалітарних принципів у стосунках між статями не відбувається автоматично. Для цього потрібні активність держави і громадських організацій, об’єктивне висвітлення в засобах масової інформації існуючого нині становища жінок, а також інформування про можливі шляхи його вдосконалення.

  1. Основним обмеженням свободи вибору жінкою життєвого шляху є сформовані в суспільстві стереотипи про рольове призначення жінки, які підтримуються державою та забезпечуються правом. Суттєво пом’якшити дію цих перепон можливо лише в умовах соціальної правової держави шляхом упровадження в суспільство ідеології егалітарних відносин між статями. При цьому справжня емансипація — процес двоєдиний. Для чоловіка і жінки повинні бути розкриті сфери, з яких вони протягом століть витіснялися. Такою сферою для жінки є суспільне виробництво, а для чоловіка – виховання дітей і домашнє господарство.

  2. Сімейне законодавство України, виходячи із принципу рівних прав і можливостей чоловіка і жінки, містить низку гарантій, що перешкоджають дискримінації жінки і гарантують рівноправність подружжя. В разі виникнення розбіжностей або конфлікту щодо народження дітей кожен з подружжя зберігає повну свободу на прийняття остаточного рішення без будь-якого примусу або насильства і має право на розірвання шлюбу.

  3. Важливим аспектом забезпечення рівних прав і рівних можливостей чоловіка і жінки є удосконалення виборчого законодавства та законодавства про політичні партії. Доцільним уявляється встановити норму, відповідно до якої кількість чоловіків і жінок у списках кандидатів не може бути меншою певного відсотка від загальної кількості кандидатів, висунутих виборчим об’єднанням. Юридичними гарантіями політичної активності жінки є умови і засоби, що забезпечують їй можливість користуватися проголошеними в Конституції і законах України політичними правами. Передусім це сприятливий політичний режим, а також наявність механізмів і матеріальних джерел, що забезпечують жінці рівні можливості у виборчому процесі.

  4. Для повноцінної реалізації кожним громадянином своїх соціально-трудових прав необхідні нові підходи, які будуть враховувати, що питому вагу працівників (чоловіків і жінок) становлять особи із сімейними обов’язками. Першим кроком у вирішенні цієї проблеми повинно стати визначення кола осіб, що потребують соціальних гарантій у зв’язку із сімейними обов’язками. Виходячи з однакової відповідальності батьків за виховання дітей, необхідно перейти від надання пільг жінкам до надання пільг працівникам із сімейними обов’язками.

  5. Правовий механізм забезпечення рівних прав і рівних можливостей чоловіка і жінки складається з: 1) діяльності органів державної влади, до компетенції яких відносяться питання рівних прав і рівних можливостей чоловіка і жінки; 2) комплексних механізмів формування і розподілу державних ресурсів (бюджет, державні програми, податкова політика, що включає підтримку благодійних, некомерційних, правозахисних організацій, законодавство про соціальне замовлення та ін.); 3) діяльності Уповноваженого з прав людини; 4) судового і адміністративного захисту прав людини і громадянина.

  6. Урегулювання трудових відносин, у яких беруть участь жінки як окрема соціальна група, обґрунтовувалося у переважній більшості випадків необхідністю захисту функції материнства. Створення механізму забезпечення прав жінки відбувалося без врахування принципу гендерної рівності та мало патерналістській характер, який полягає в тому, що держава здійснює захист прав жінки через встановлення для неї низки заборон і обмежень, мотивуючи це необхідністю збереження функції материнства. Тому найбільш доцільним було б надати жінкам право самим вирішувати, в який спосіб поєднувати материнство з професійною діяльністю, ширше застосовувати загальнодозвільний режим правового регулювання.

  7. Сьогодні кожна розвинута країна світу має в своєму національному законодавстві акти, спрямовані на забезпечення гендерної рівності. У цьому відношенні держави можна поділити на такі групи: держави, в яких діє один антидискримінаційний акт; держави, які не мають спеціального закону із забезпечення гендерної рівності; держави, в яких діють як антидискримінаційне законодавство в цілому, так і спеціальні акти, що передбачають ліквідацію дискримінації за ознакою статті; держави, в національній системі законодавства яких немає загального антидискримінаційного законодавчого акта, але є спеціальні акти з подолання дискримінації за окремими ознаками; держави, які обмежуються закріпленням (як правило, у конституції) загальної заборони дискримінації, не приймаючи спеціального законодавства.

  8. Прийняття Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», при підготовці якого було враховано світовий досвід з впровадження аналогічних законів, незважаючи на наявність певних недоліків, є безумовно позитивним фактом. Перш за все необхідно зазначити, що цей акт охоплює порівняно з більшістю аналогічних законів зарубіжних країн досить широку сферу правового регулювання (як правило, охоплюється лише сфера трудових відносин). Крім того, прийняття даного Закону свідчить про визнання існування в Україні такої проблеми, як дискримінація за ознакою статі, та необхідності її подолання. Ефективне його функціонування і досягнення позитивних результатів у реалізації принципу гендерної рівності можливі лише за умов вироблення механізму впровадження положень даного Закону з урахуванням вимоги не формального, а сутнісного підходу до вирішення вказаних проблем.

Публікації автора:

  1. Дашковська О.Р. Жінка як суб’єкт права в аспекті гендерної рівності. – Х.: Право, 2005. – 224 с.

  2. Жінки на ринку праці України в період реформування економіки: правовий та соціологічний аспекти // Харківський центр жіночих досліджень. –Х., 1999. - С.1-106.

  3. Дашковська О.Р. Еволюція соціально-політичного статусу жінок : історично-правовий аспект // Еволюція правового становища жінок: історія і сучасність. –Х.: Право, 2000. - С.5-27.

  4. Дашковська О.Р. Проблеми впровадження принципу гендерної рівності в українське законодавство: загальнотеоретичні аспекти // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002. – Вип. 52. - С.9-15.

  5. Дашковська О.Р. Правовий статус жінок у країнах Західної Європи в добуржуазний період // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002. – Вип. 55.- С. 25-31.

  6. Дашковська О.Р. Гендер і право: логіко-понятійний аналіз // Вісник Академії правових наук України. - 2002. - № 3(30). - С.16-21.

  7. Дашковська О.Р. Ідея прав жінки в політико-правовій думці періоду буржуазних революцій // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 58.- С.3-8.

  8. Дашковська О.Р. Державні гарантії і шляхи активізації участі жінок у політичному житті України: загальнотеоретичні питання // Проблеми законності. Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 59.- С. 8-13.

  9. Дашковська О.Р. Державно-правові гарантії професійної діяльності жінок в Україні: загальнотеоретичні аспекти // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 60. - С.3-9.

  10. Дашковська О.Р. Гендерна рівноправність в історичному ракурсі // Вісник Академії правових наук України. - 2003. - № 4(31). - С.178-186.

  11. Дашковська О.Р. Правове становище жінки наприкінці ХIХ століття: порівняльний аналіз // Вісник Академії правових наук України. -2003.- № 1(32). - С.170-176.

  12. Дашковська О.Р. Загальна характеристика правового становища жінки в сім’ї: історія і сучасність // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 63.- С.51-57.

  13. Дашковська О.Р. Філософсько-правові аспекти принципу рівності в історії правової думки // Вісник Академії правових наук України. - 2003. - №4 (35). - С.265-272.

  14. Дашковська О.Р. Становище жінки в країнах мусульманського сходу: історико-правовий аспект // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб./ Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – Вип. 68. - С.3-7.

  1. Дашковська О.Р. Право на свободу вибору життєвого шляху // Проблеми законності. Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. –Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – Вип. 69. - С. 9-14.

    Дашковська О.Р. Регіональні механізми захисту прав жінок: порівняльно-правовий аналіз // Вісник Академії правових наук України. - 2004. - № 1(36).- С.139-146.

    Дашковська О.Р. Національні державно-правові механізми захисту прав жінки: світовий досвіт і шляхи вдосконалення // Вісник Академії правових наук України. - 2004. - № 2(37).- С.198-205.

    Дашковська О.Р. Формування й розвиток феміністичних ідей в історії політико-правової думки (ХV-ХIХ ст.) // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. Вип. 73. – С.16-22.

    Дашковська О.Р. Правові форми реалізації жінками своїх політичних прав // Вісник Академії правових наук України. – 2004. - № 3(38). – С.208-216.

    Дашковська О.Р. Право на гідність і особисту недоторканість особи: гендерний аспект // Вісник Академії правових наук України. - 2004. - № 4(39). – С.198-204.

    Дашковська О.Р. Репродуктивні права жінки: особливості реалізації й захисту // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005 . Вип. 74. – С.3-9.

    Дашковська О.Р. Міжнародні механізми забезпечення гендерної рівності // Вісник Академії правових наук України. - 2005. - № 1(40) – С.199-206.

    Дашковська О.Р. Християнська доктрина і правове становище жінки в умовах громадянського суспільства // Вісник Академії правових наук України. - 2005. - № . 2(41) – С.201-208.

    Дашковська О.Р. Дискримінація за ознакою статі: деякі загальнотеоретичні аспекти // Вісник Академії правових наук України. - 2005. - № 3(42). - С.219-226.

    Дашковська О.Р. Гендерна рівність в умовах модернізації ісламу: правові аспекти // Вісник Академії правових наук України. - 2005. - № 4(43). - С.182-187.

    Дашковська О.Р. Гендерна експертиза законодавства: методологічні аспекти // Вісник Академії правових наук України. - 2006. - № 4(47). - С.219-225.

    Дашковська О.Р. Державно-правові механізми забезпечення гендерної рівності в Скандинавських країнах // Вісник Академії правових наук України. – 2007. - № 3(50). - С.150 – 157.

    1. Дашковська О.Р. Деякі проблеми правового захисту жінок в Україні // Материалы междунар. научно - практ. конф. «Женщины за духовную безопасность общества»(Харьков, 11-12 июня 1999 г.) – Харьков, 1999. - С.97-100.

    2. Дашковська О.Р. Деякі проблеми реалізації принципу рівних прав і можливостей чоловіків і жінок в Україні // Конституція України – основа модернізації держави і суспільства: Матеріали наук. конф. (м. Харків, 21-22- червня 2001 р.). – Х.: Право, 2001. – С.137-139.

    3. Дашковська О.Р. Взаємодія неурядових жіночих організацій з органами місцевого самоврядування: проблеми і перспективи // Проблеми вдосконалення правового регулювання місцевого самоврядування: Матеріали наук. - практ. конф. (м. Харків, 4-5 грудня 2001 р.) - Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002. - С.85-87.

    4. Дашковська О.Р. Застосування гендерного підходу в державно-правових дослідженнях // Методологічні проблеми правової науки: Матеріали міжнар. наук. конф. (Харків, 13-14 грудня 2002 р.) -Х.: Право, 2003. - С.161-163.

    5. Дашковська О.Р. Деякі проблеми впровадження принципу гендерної рівності в українське суспільство // Проблеми правового забезпечення економічної та соціальної політики в Україні: Матеріали наук. - практ. конф. (м. Харків, 24-25 травня 2005 р.) – Х.: НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, 2005. – С.216-218

    6. Дашковська О.Р. Гендерна рівність в умовах становлення демократичної правової держави // Теоретичні та практичні проблеми реалізації Конституції України: Тези доповідей та наукових повідомлень учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Харків 29-30 червня 2006 р).- Х.: НЮАУ ім. Я. Мудрого, 2006. – С.120-123.

    7. Дашковська О.Р. Гендер і право // «Гендер. Екологія. Здоров’я.»: Матеріали 1 міжнародної наукової конференції (Харків 23-24 жовтня 2007): Зб. наук. праць. – Х.: Харк. держ. мед. ун-т., 2007. - С. 55-56.