Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Корольова-Борсоді Наталя В'ячеславівна. Правове регулювання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим : дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Корольова-Борсоді Н.В. Правове регулювання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню правового регулювання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. У роботі надано характеристику конституційно-правових засад виборів до автономних утворень.

Запропоновано авторські визначення виборчого права, виборів до автономних утворень, принципів виборчого права на виборах до автономних утворень і виборчої системи на виборах до автономних утворень.

У дисертації розкрито особливості кожної стадії виборчого процесу в ході обрання депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сформульовано концептуальні теоретичні положення та вироблено практичні рекомендації щодо вдосконалення законодавства про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим і запровадження виборчої системи, яка враховуватиме особливості існуючих суспільно-політичних відносин в Автономній Республіці Крим.

У Висновках підсумовуються результати дисертаційного дослідження, формулюються загальні теоретичні та практичні рекомендації щодо їх використання для вдосконалення законодавства про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Під час дисертаційного дослідження розкрито недосконалість окремих правових норм, що суперечать Конституції України. З огляду на це є нагальна потреба у приведенні в повну відповідність з нормами Конституції України норм ч. 4 ст. 1 чинного Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим", за якими вважається, що виборці, котрі не брали участі в голосуванні на виборах, підтримують результати волевиявлення виборців, які взяли участь у голосуванні, та ч. 4 ст. 3 Закону "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим" і ч. 6 ст. 3 нового Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 6 квітня 2004 р., згідно з якими здійснення виборчого права припиняється для осіб, котрі за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.

У роботі викладено пропозиції стосовно усунення колізійних норм у новому Законі України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 6 квітня 2004 р. щодо реєстрації списків кандидатів від політичних партій, згідно з якими ці повноваження надані і Виборчій комісії АРК, і територіальним виборчим комісіям; стосовно строку офіційного оголошення результатів виборів; щодо порядку встановлення підсумків голосування районними (міськими) територіальними виборчими комісіями.

У дисертації акцентовано увагу на недостатньому рівні нормативного регулювання чинним виборчим, кримінальним законодавством і законодавством про адміністративні правопорушення відповідальності за порушення норм виборчого закону, зокрема, правил проведення передвиборної агітації та витрачання коштів виборчих фондів кандидатів у депутати.

У дисертаційній роботі вказано, що існує необхідність розведення у часі проведення виборів депутатів Верховної Ради АРК, народних депутатів України та депутатів міських рад і міських, сільських, селищних голів.

Дисертант виступає за доповнення Закону про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим наступними положеннями: 1) запровадити мораторій на строк зміни законодавства про вибори депутатів Верховної Ради АРК, передбачивши норму, за якою зміни й доповнення у цей Закон можуть бути внесені не пізніше ніж за 6 місяців до проведення виборів; 2) утворювати виборчі округи за поданням місцевих рад з урахуванням даних про кількість виборців, наданих Комітетом державної статистики України в Автономній Республіці Крим; 3) законодавчо закріпити процедуру відкликання депутата виборцями та політичними партіями, від яких його було обрано, у разі голосування у Верховній Раді АРК у порушення передвиборної програми цього кандидата у депутати або політичної партії та прийнятих з метою реалізації передвиборних програм рішень їх представницьких органів, фракцій і депутатських груп тощо.

У процесі аналізу практичного і теоретичного матеріалу автор дійшов висновку, що наступним кроком удосконалення виборчого законодавства, зокрема про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, має стати кодифікування вказаних норм шляхом прийняття Виборчого кодексу України.

Публікації автора:

1. Корольова Н.В. Вибори Верховної Ради Автономної Республіки Крим: проблеми та реалії // Вісник Київського ун-ту. Юрид. науки. – К., 2003. – Вип. 52. – С. 17–20.

2. Корольова Н.В. Зміна статусу Кримської обласної Ради народних депутатів та проведення довиборів: правові наслідки // Вісник Київського ун-ту. Юрид. науки. – К., 2003. – Вип. 53. – С. 65–66.

3. Корольова Н.В. Перспективи розвитку законодавства про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим // Вісник Київського ун-ту. Юрид. науки. – К., 2003. – Вип. 55. – С. 157–160.

4. Корольова Н.В. Деякі проблеми реалізації права участі громадян у голосуванні / Юридичні читання молодих вчених: Зб. всеукраїнської наук.-практич. конф. 23–24 квітня 2004 р. / Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. – К., 2004. – Ч. 2. – С. 57–61.