Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Северин Олександр Євгенович. Правове регулювання валютних операцій суб'єктів господарської діяльності: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Северин О.Є. Правове регулювання валютних операцій суб'єктів господарської діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 - Господарське право; господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2003.

У дисертаційній роботі на основі комплексного дослідження відносин, що складаються в процесі здійснення валютних операцій, обгрунтовано принцип об'єктивної оцінки валютних операцій, за яким валютна операція кваліфікується однаково для всіх її сторін при вирішенні питання про її правомірність і застосування відповідальності. Виявлені окремі шляхи безпідставного відпливу валютних коштів з України, запропоновано механізми попередження цього. Надано чи уточнено визначення термінів "валютні операції", "валютне регулювання", "валютний контроль", "суб'єкти валютних операцій", "розрахунок", "платіж", "експорт", "імпорт". Надані рекомендації з удосконалення порядку купівлі іноземної валюти. Запропоновано поділ правомірних (легальних) валютних операцій на легітимні (правомірні за законом) і легітимізовані (правомірні за наявності ліцензії). Обгрунтовано принцип вільного використання суб'єктами господарювання бланкетних норм законів у разі невидання державними органами відповідних підзаконних нормативних актів, а також неправомірність застосування мір відповідальності до суб'єктів господарювання у разі виконання ними підзаконних нормативних актів, виданих державними органами з порушенням закону. Одержані наукові результати дисертаційної роботи втілено у проекті Закону України "Про валютне регулювання".

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв'язання наукової задачі, що полягає в науковому обґрунтуванні напрямків удосконалення правового регулювання валютних операцій суб'єктів господарювання для попередження безпідставного відпливу валютних коштів з України і покращення економіко-правового середовища в Україні. У вирішення наукової задачі дисертантом обґрунтовано нові наукові положення і пропозиції по вдосконаленню законодавства, що регулює здійснення валютних операцій з метою підвищення ефективності впливу цього законодавства на регульовані ним відносини.

Головними науковими і практичними результатами є розробка науково обґрунтованої концепції правового регулювання валютних операцій суб'єктів господарювання, на підставі якої і на розвиток норм прийнятого Господарського кодексу запропоновано проект системного законодавчого акту – Закону України "Про валютне регулювання".

На основі проведеного дослідження сформульовані наступні висновки.

1. Принциповою є необхідність дотримання верховенства права, посилення ролі правового регулювання на рівні законів, суворе додержання ієрархії нормативно-правових актів. В системі правового регулювання валютних операцій суб'єктів господарської діяльності на першому місці має стояти Конституція України, на другому – спеціальний закон, на третьому – інші закони, а підзаконні нормативні акти можуть мати місце лише у випадках, дозволених законом і у відповідності до закону.

2. Завдання попередження правопорушень у сфері валютного регулювання вимагає системного підходу до нормотворчості, гармонізації норм різних галузей законодавства. Гармонізація законодавства як вид законотворчої діяльності полягає у приведенні у взаємну відповідність норм різних галузей законодавства, що має наслідком їхній комплексний вилив на регульовані правовідносини і, завдяки цьому, забезпечення правопорядку (стану впорядкованості суспільних відносин, заснованого на праві та законності).

3. Необхідним є прийняття системного нормативного акту – Закону України "Про валютне регулювання", в якому потрібно закріпити основні поняття і принципи здійснення валютних операцій, а також заходи, направлені на вирішення існуючих практичних проблем.

4. Запропоновані для закріплення у Законі України "Про валютне регулювання" формулювання понять "розрахунок", "платіж", "експорт", "імпорт", "валютні операції", "суб’єкти валютних операцій", "валютне регулювання", "валютний контроль".

5. Обґрунтовано принцип вільного використання прав, наданих відсилочними та бланкетними нормами закону, що не отримали розвитку у підзаконних нормативних актах, та неправомірність застосування мір відповідальності до суб'єктів господарювання в разі виконання ними підзаконних нормативних актів, виданих державними органами всупереч законам.

6. На основі проведеного дослідження правового регулювання здійснення валютних операцій суб’єктами господарювання в Україні та практики правозастосування запропоновано комплекс основних заходів, здатний забезпечити мінімізацію такого негативного явища, як економічно невиправданий відплив валютних цінностей за кордон. Надані пропозиції з удосконалення порядку купівлі іноземної валюти та порядку видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на здійснення валютних операцій, інші пропозиції з удосконалення правового регулювання валютних операцій.

7. Основні результати роботи втілено в проекті Закону України "Про валютне регулювання", що включає в себе і пропозиції з удосконалення редакції ст.207 Кримінального кодексу України.

Публікації автора:

1. Северин О. Трагедія, але оптимістична (роз'яснення до рішення Конституційного суду України) // Підприємництво, господарство і право. - 1999. - №10. - С.6-8.

2. Северин О. Надання гарантій: пересторога не буде марною // Підприємництво, господарство і право. - 2000. - №3. - С.36-38.

3. Северин О. Посередницькі операції здійснюються без обмежень // Підприємництво, господарство і право. - 2000. - №7. - С.3-4.

4. Северин О. Державна гарантія від змінення законодавства щодо іноземних інвестицій // Економіка та право. - 2001. - №1 - С.65-70.

5. Северин О. На захист принципу свободи зовнішньоекономічної діяльності // Підприємництво, господарство і право. - 2001. - №4. - С.19-21.

6. Северин О. Заспокійливе для інвестора. Щодо механізму повернення іноземних інвестицій // Підприємництво, господарство і право.- 2001.- №5. - С.22-24.

7. Северин О. Купівля іноземної валюти: закон і практика // Підприємництво, господарство і право. - 2001. - №9. - С.66-68.

8. Северин О. Реорганізувати контроль за імпортними операціями // Підприємництво, господарство і право. - 2001. - №10. - С.51-53.

9. Северин О. Уступка вимоги і перевід боргу в сфері зовнішньоекономічної діяльності: принципова правомірність і питання валютного контролю // Підприємництво, господарство і право. - 2002. - №1. - С.46-49.

10. Северин О. Гривня в задзеркаллі (зовнішньоекономічні поневіряння національної валюти) // Підприємництво, господарство і право.-2002.- №3. - С.62-64.

11. Северин О. Індивідуальні ліцензії НБУ: вдаючись у подробиці // Підприємництво, господарство і право. - 2002. - №7. - С.86-90.

12. Северин О. А судді хто? До питання підстав ненарахування пені за порушення термінів зовнішньоекономічних розрахунків // Підприємництво, господарство і право. - 2002. - №12. - С.75-76.

13. Северин О. Відповідальність за правопорушення в сфері валютного регулювання // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - №1. - С.86-89.

14. Северин О. Верховенство "доцільності"? // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - №5. - С.56-57.

15. Северин О. Наріжні камені валютного регулювання і валютного контролю (термінологія) // Юридична Україна. - 2003. - №6. - С.70-73.

16. Северин О. Регулювання валютних операцій суб'єктів господарської діяльності має враховувати їхні інтереси // Тези виступів учасників круглого столу "Проблеми вдосконалення господарського законодавства України". - К.: ВАТ "Книжкова друкарня наукової книги". - 2001.- C.135-137.