Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


259. Сафончик Оксана Іванівна. Правове регулювання припинення шлюбу в Україні: дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Одеська національна юридична академія. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Сафончик O.I. Правове регулювання припинення шлюбу в Україні. -

Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 — цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню правовідносин, які виникають між подружжям та іншими особами у зв'язку з припиненням шлюбу, що обумовлено необхідністю розробки нового підходу до врегулювання шлюбно-сімейних правовідносин і вдосконаленню юридичного інструментарію для їхнього оформлення.

Вперше на рівні дисертаційної розвідки проводиться дослідження інституту припинення шлюбу за новим законодавством України. Основною метою дисертаційного дослідження є визначення підстав та порядку припинення шлюбу, їх особливостей, що пов'язані із зміною законодавства, теоретичний аналіз правових наслідків, які виникають у процесі припинення шлюбу.

Дослідження інституту припинення шлюбу здійснено в історичному розвитку та в порівнянні підходів до його регулювання на різних етапах його формування. У дисертації послідовно досліджується генеза інституту шлюбу, його значення в сучасному сімейному праві як підстави виникнення шлюбно-сімейних правовідносин, порядок і підстави припинення шлюбу, а також правові наслідки, що виникають між особами у зв'язку з припиненням шлюбу.

Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення шлюбно-сімейного законодавства України.

У Висновках сформульовано найбільш істотні положення й пропозиції, отримані в результаті дисертаційного дослідження даної теми, даються рекомендації щодо вдосконалення механізму правового регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з припиненням шлюбу.

Сімейне законодавство, незважаючи на прийняття нового Сімейного та Цивільно-процесуального кодексів, все-таки потребує подальшого вдосконалення, а деякі їх концептуальні положення - додаткового переосмислення з метою забезпечення прав та інтересів громадян у зв'язку з припиненням шлюбу.

У сучасній концепції сімейного законодавства України зазначається, що шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя або внаслідок розірвання шлюбу. Припинення шлюбу поставлене під контроль держави

і може здійснюватися тільки відповідними державними органами: органом РАЦС чи судом у випадках, прямо передбачених СК України. Той чи інший порядок розірвання шлюбу передбачений у СК Украши в залежності від певних обставин і не може бути визначений бажанням сторін.

Конституція Украши 1996 року, новий Цивільний кодекс Украши, новий Сімейний кодекс України та новий Цивільно-процесуальний кодекси містять у собі цілий перелік норм, спрямованих на захист прав і свобод осіб, які перебувають у шлюбі, а також на регулювання взаємовідносин подружжя на принципах взаємоповаги особистих немайнових і майнових прав, що виникають після реєстрації шлюбу.

Припинення шлюбу впливає не тільки на особисті, а й на майнові відносини колишнього подружжя (одного з подружжя, якщо шлюб припиняється не внаслідок розірвання, а внаслідок смерті або оголошення його померлим), а також інших осіб.

З припиненням шлюбу перестає діяти законний режим майна подружжя, тобто режим їхньої загальної спільної власності, але за умови, що подружжя розділили спільно нажите в шлюбі майно. Якщо подружжя не розділили спільного майна, то й після розлучення воно продовжує залишатися спшьним з відповідним правовим режимом, тому що було придбане під час шлюбу. Саме по собі розлучення без розподілу майна не може перетворити спільну власність подружжя на часткову або на роздільну власність.

Проведений аналіз дозволив дійти висновку, що припинення шлюбу є важливим процесом у житті багатьох людей, тому правильне вирішення виникаючих проблем та питань щодо проведення його впливатиме на колишніх подружжів, їхніх неповнолітніх дітей, інших осіб, на майнові і немайнові відносини незалежно від того, яким чином відбулося припинення шлюбу.

Публікації автора:

1. Заключение и прекращение брака в римском праве //Актуальні проблеми держави і права: 36. наук, праць. - Одеса: Юрид. л-ра, 2002. - № 13. - С 170-176.

2. Порядок виникнення, здійснення і припинення спільної сумісної власності подружжя за законодавством України //Актуальні проблеми держави і права: 36. наук, праць. - Одеса: Юрид. л-ра, 2002. - № 16. - С 481-486.

3. Недійсність шлюбу за новим Сімейним кодексом України //Актуальні проблеми держави і права: 36. наук, праць. - Одеса: Юрид. л-ра, 2003. - № 17. - С 16-21.

4. Підстави і порядок розірвання шлюбу //Актуальні проблеми держави і права: 36. наук, праць. - Одеса: Юрид. л-ра, 2003. - № 18. - С 577-582.