Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Протченко Сергій Михайлович. Правове регулювання надання гарантій і компенсацій працівникам ОВС України : Дис... канд. наук: 12.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Протченко С.М. Правове регулювання надання гарантій і компенсацій працівникам ОВС України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 - трудове право; право соціального забезпечення. – Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2008.

В роботі аналізується службова діяльність працівників органів внутрішніх справ як суб’єктів службово-трудових правовідносин, з’ясовується сутність та особливості гарантій і компенсацій, які надаються працівникам органів внутрішніх справ, визначається роль гарантій та компенсацій у системі службово-трудових відносин, характеризується сучасний стан національного законодавства у сфері надання пільг та компенсацій працівникам органів внутрішніх справ. Розглядаються окремі види гарантій та компенсацій, які надаються працівникам органів внутрішніх справ, зокрема: гарантії та компенсації витрат працівників ОВС на комунальні послуги та інших витрат, пов’язаних із службово-трудовою діяльністю; гарантії і компенсації працівникам, які суміщають службу в ОВС із навчанням; гарантії та компенсації працівникам ОВС, які направлені для проходження служби у іншу місцевість; гарантії та компенсації працівникам, які звільняються із органів внутрішніх справ. Надаються конкретні пропозиції та рекомендації щодо удосконалення теоретичних основ та правового регулювання гарантій і компенсацій, які надаються працівникам ОВС України.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на удосконалення теоретичних засад та правового регулювання гарантій і компенсацій працівникам органів внутрішніх справ України. До основних з яких віднесено такі:

  1. Службово-трудові правовідносини в ОВС визначено як двосторонні відносини щодо практичного виконання завдань і функцій, які покладені на органи внутрішніх справ за обумовленою спеціальністю, кваліфікацією або посадою, які виникають у зв’язку з укладенням трудового договору чи контракту між громадянином України і державним органом (установою) і стосуються встановлення, розвитку, зміни і припинення умов його праці та виступають формою закріплення їх суб’єктивних трудових прав і обов’язків.

  2. Обґрунтовано, що усіх працівників органів внутрішніх справ доцільно об’єднати у дві групи: 1) осіб рядового та начальницького складу, тобто тієї їх частини яким присвоєно спеціальні звання і яких іще прийнято називати атестованими (особовим складом, співробітниками); 2) інших працівників, які не мають спеціальних звань і як правило виконують допоміжні функції.

  3. Роль гарантій та компенсацій у службово-трудових відносинах полягає у забезпеченні додаткового соціального захисту працівників ОВС, окрім тих, якими вони користуються на загальних підставах. Важливе значення мають гарантії та компенсації які, передбачені спеціальним законодавством, оскільки вони застосовуються з урахуванням особливостей службово-трудових відносин. Важливість гарантій та компенсацій важко переоцінити в умовах низького рівня грошового утримання працівників органів внутрішніх справ. Саме вони покликані компенсувати невисокі заробітки персоналу служб та підрозділів органів внутрішніх справ та особливості проходження служби в цьому правоохоронному органі держави.

  4. Гарантії працівників ОВС визначено як передбачені нормативними актами засоби (способи), умови за допомогою яких забезпечується реалізація наданих їм прав та виконання покладених на них завдань і обов’язків під час службово-трудової діяльності, а також реалізації їх прав після її завершення.

  5. Компенсації працівників ОВС визначено як виплати, що мають за мету компенсувати їм понесені матеріальні витрати у зв’язку з виконанням службово-трудових обов’язків.

  6. Законодавство України встановлює досить різнопланові компенсаційні виплати. Ці виплати містяться в різних нормативних актах, що в свою чергу ускладнює пошук вказаних норм та їх застосування. Іншою негативною тенденцією є те, що окремі види компенсаційних виплат належним чином не забезпечуються. З огляду на це, сьогодні виникла нагальна необхідність в удосконаленні законодавства, яке регламентує надання компенсацій працівникам органів внутрішніх справ шляхом прийняття комплексного нормативно-правового акту в сфері проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, де і закріпити повний перелік та порядок надання компенсацій цій категорії працівників. До того ж в кошторисі витрат Міністерства внутрішніх справ України необхідно обов’язково передбачити кошти на фінансування компенсаційних виплат працівникам ОВС.

  7. Обов’язкове забезпечення соціального захисту державою, якщо реалізація пільг у тому вигляді, як вони є зараз не можлива, може реалізовуватися через пряму адресну доплату кожному співробітнику органів внутрішніх справ в межах 50% від сплачених ним витрат, незалежно від того, чи зазначені працівники мають право на податкову соціальну пільгу, чи ні.

  8. Гарантії та компенсації працівникам ОВС, які направлені для проходження служби у іншу місцевість об’єднано у дві групи:
    1) загальні, тобто ті, які мають й інші працівники ОВС, які проходять службу у місцевості до якої було направлено працівника;
    2) спеціальні, ті, які безпосередньо пов’язані із направлення працівника ОВС для проходження служби у іншу місцевість, тобто із його переїздом (відшкодування витрат на проїзд самого працівника і членів його сім’ї, витрат на перевезення майна працівника і членів його сім’ї, а також добові за час знаходження в дорозі та інші).

  9. У дисертації запропоновано зміни і доповнення до нормативно-правових актів з досліджуваних питань, а саме: 1) назву статті 120 КЗпП викласти у такій редакції „Гарантійні виплати і компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість”; 2) частину другу ст. 120 КЗпП доцільно викласти у такій редакції: „При переведенні працівників на іншу роботу, якщо це пов’язано з переїздом до іншої місцевості, вони мають право на отримання компенсацій (добових, відшкодування витрат по проїзду і членів їх сім’ї, відшкодування витрат з перевезення майна і членів їх сім’ї) і гарантійних виплат (одноразової допомоги і збереження заробітної плати за час знаходження в дорозі і дні збору в дорогу і влаштування на новому місці проживання, але не більш шести днів)”; 3) доповнити ст. 23 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” зазначенням і на пункт „б” ст. 12 і 13 зазначеного Закону; 4) розділ VI „Припинення державної служби” Закону України „Про державну службу” доповнити статтею під назвою „Гарантії припинення державної служби”, в якій чітко зазначити спеціальні матеріальні й процесуальні гарантії припинення службово-трудових відносин даної категорії працівників. Спеціальні ж гарантії повинні розвивати загальні гарантії, що містяться в законодавстві України про працю; 5) передбачити у Законі України „Про міліцію” окрему статтю за назвою „Припинення служби в міліції”, в якій визначити найбільш важливі питання припинення службово-трудових відносин й відповідних гарантій, які забезпечують права та обов’язки сторін контракту (трудового договору). В цій статті слід також зазначити, що більш детально дані питання регулюються нормами Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України та Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ.

Публікації автора:

1. Протченко С.М. Гарантії і компенсації , що надаються працівникам, які суміщають службу в ОВС із навчанням // Форум права. – 2006. – №3. – С.111-117 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2006-3/06рсmoin.pdf.

2. Протченко С.М. Сутність та види гарантій, які передбачені для працівників органів внутрішніх справ // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2007. – №36. – С.407–415.

3. Протченко С.М. Обґрунтування можливості та доцільності запровадження контрактної форми укладення трудового договору із співробітниками окремих підрозділів ОВС // Південноукраїнський правничий часопис. – 2008. – №2. – С. 214 – 218.

4. Протченко С.М. Сутність та види гарантій, які передбачені для працівників органів внутрішніх справ // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2008. – №42. – С.344–351.

5. Протченко С.М. Гарантії та компенсації щодо працівників органів внутрішніх справ, які звільняються // Соціально-захисна діяльність держави в умовах ринкових відносин. Матеріали науково-практичної конференції. м. Чернігів, 31 травня – 2 червня 2007 р. – Чернігів. – 2007. – С.331 – 334.