Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Фесечко Лідія Іванівна. Правове регулювання додаткового випуску акцій акціонерними товариствами : Дис... канд. наук: 12.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Фесечко Л.І. Правове регулювання додаткового випуску акцій акціонерними товариствами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – господарське право, господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена вдосконаленню правового регулювання додаткового випуску акцій АТ з метою активізації емісійної (інвестиційної) діяльності на ринку акцій та підвищення ефективності господарювання АТ в Україні. У роботі визначено доцільні принципи правового регулювання додакового випуску акцій АТ, здатні забезпечити розвиток емісійної (інвестиційної) діяльності на ринку акцій. Запропоновано визначення поняття додаткового випуску акцій та його співвідношення з емісією. Сформульовано пропозиції з удосконалення розмежування компетенції органів управління АТ з додаткового випуску акцій та її реалізації. Обґрунтовано напрямки удосконалення порядку додаткового випуску акцій. Запропоновано шляхи удосконалення правових засобів стимулювання здійснення АТ додаткового випуску акцій. Обґрунтовано необхідність розширення набору правових засобів захисту від небажаного перерозподілу контролю в АТ у процесі здійснення додаткового випуску акцій та сформульовано відповідні пропозиції до законодавства. Визначено шляхи вирішення проблем невиплати дивідендів як фактору низької інвестиційної привабливості емітентів акцій.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення наукової задачі, що полягає в обґрунтуванні напрямків удосконалення правового регулювання додаткового випуску акцій АТ. Дисертанткою підготовлено нові наукові положення та пропозиції з удосконалення законодавства з метою активізації емісійної (інвестиційної) діяльності на ринку акцій та підвищення ефективності господарювання АТ в Україні.

Основними науковими та практичними результатами дослідження є розробка теоретичних засад та пропозицій з удосконалення правового регулювання додаткового випуску акцій АТ, застосування яких здатне принести необхідний ефект на даному етапі. У дисертації:

1. Виявлено подвійність правової природи додаткового випуску акцій – корпоративної та емісійної, що зумовлює подвійність його поняття. Визначено поняття додаткового випуску як сукупності корпоративних та емісійних дій. Уточнено поняття емісії цінних паперів. Виділено стадії корпоративних дій з додаткового випуску акцій та емісійних дій. Доопрацьовано теоретичне обґрунтування питань виникнення прав на акції та прав з них, кваліфікації дій емітента з розповсюдження інформації про здійснення підписки на акції. Надано аргументи щодо визначення статутного фонду (капіталу) як реальної величини майна, внесеного учасниками в АТ як вклад в його статутний фонд. Зроблено інші базові висновки.

2. Визначено принципи правового регулювання додаткового випуску акцій АТ в існуючих умовах в Україні. Сформульовано пропозиції щодо розмежування компетенції з додаткового випуску акцій між органами АТ. Запропоновано усунути недоліки правового регулювання в питанні здійснення додаткових випусків акцій за напрямками стимулювання емісійної діяльності, захисту від небажаного перерозподілу контролю, підвищення інвестиційної привабливості АТ шляхом: удосконалення оподатковування інвестицій через придбання акцій; створення в АТ ФАПП; застосування до випуску і розміщення товариством акцій у ході додаткової емісії вимог, що висуваються до укладання значних угод; зниження мінімального розміру пакету акцій, із заволодінням яким пов'язується обов'язок особи запропонувати іншим акціонерам викупити їхні акції; встановлення права міноритарних акціонерів вимагати у товариства викупу акцій, що їм належать, у випадку невиплати дивідендів тощо.

3. Обгрунтовано пропозиції до нового Закону щодо переліку й черговості етапів, а також відповідних строків, переважного права на придбання акцій додаткового випуску й ін. Зокрема, запропоновано визначити склад необхідних для одержання дозволу на емісію документів, включаючи рішення про додатковий випуск акцій і документи, що підтверджують його правочинність, документи, що підтверджують реєстрацію й оплату раніше випущених акцій, документи фінансової звітності. Обґрунтовано доцільність заміни етапів реєстрації випуску акцій (на початку емісії) і одержання свідоцтва про реєстрацію випуску (наприкінці емісії) на реєстрацію оголошеного й розміщеного випуску цінних паперів. Підкреслено, що на майбутнє етапи подання звіту в ДКЦПФР і його реєстрації повинні передувати внесенню змін до статуту, як це передбачається діючим законодавством. Зазначено необхідність установлення повного переліку строків здійснення поетапних дій після закінчення розміщення акцій і сформульовані пропозиції до законодавства. Обґрунтовано доцільність установлення, що: для реєстрації змін у статуті АТ, пов'язаних зі збільшенням статутного капіталу, потрібно надати зареєстрований звіт про підсумки випуску цінних паперів; акції вважаються розміщеними з моменту державної реєстрації розміщеного випуску акцій. Сформульовано інші пропозиції до законодавства.

4. Підкреслено необхідність поєднаного з положеннями нового Закону внесення змін у корпоративне законодавство. Запропоновано ввести в Закон України «Про господарські товариства» статтю про акції, де провести розподіл акцій на оголошені і розміщені й дати їхнє поняття, провести розмежування компетенції з їх розміщення в статтях 41, 46, 47 зазначеного Закону, а також передбачити в ст. 37 у числі відомостей, які повинні відображатися у статуті, відомості про оголошений та/або розміщений капітал.

З урахуванням того, що проект закону «Про акціонерні товариства» неодноразово відхилявся Верховною Радою України через занадто велику кількість нововведень, не всі з яких доцільні, уявляється необхідним проводити вдосконалення законодавства частинами, вносячи погоджені із законодавством зміни в Закон «Про господарські товариства» і кодифікуючи його в ГК України.

Системне запровадження обґрунтованих пропозицій у законодавство здатне сприяти активізації емісійної діяльності на ринку акцій, залученню інвестицій в АТ та підвищенню ефективності їх господарювання.

Публікації автора:

1. Грудницкая С.Н., Фесечко Л.И. Напрямки вдосконалення правового регулювання додаткового випуску акцій акціонерними товариствами // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – 2006. – № 1. – Т.2. – С. 595-601. (Особистий внесок: визначення основних напрямків удосконалення правового регулювання додаткового випуску акцій АТ).

2. Фесечко Л.И. Совершенствование правового регулирования увеличения уставного фонда акционерных обществ // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – 2005. – № 2. – С. 386-390.

3. Грудницкая С.Н., Фесечко Л.И. Основные принципы корпоративного управления акционерным капиталом и их правовое обеспечение // Экономика и право. – 2005. – № 2 (12). – С.87-91. (Особистий внесок: авторське обґрунтування принципів правового регулювання додаткового випуску акцій АТ, доцільних до застосування в існуючих умовах в Україні).

4. Фесечко Л. Питання вдосконалення законодавства про акціонерні товариства // Правничий часопис Донецького університету. – 2004. – № 2 (12). – С.76-80.

5. Фесечко Л.И. Дополнительный выпуск акций: вопросы совершенствования законодательства // Экономика и право. – 2003. – № 3 (7). – С.89-93.

6. Грудницька С., Фесечко Л. Корпоративне управління фінансами: проблеми вдосконалення і законодавчого регулювання // Правничий часопис Донецького університету. – 2002. – № 2 (8). – С.20-23. (Особистий внесок: обґрунтування необхідності та окремих напрямків удосконалення правового регулювання додаткового випуску акцій).

7. Фесечко Л. Правовые средства управления акционерным капиталом: вопросы выкупа акций // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 2. – С.77-79.

8. Фесечко Л.И. К вопросу о цели выкупа акционерным обществом собственных акций // Еволюція цивільного законодавства: проблеми теорії і практики. – К.: Академія правових наук України, НДІ приватного права і підприємництва, НДІ інтелектуальної власності, Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого. – 2004. – С.834-838.

9. Фесечко Л.И. Вопросы увеличения уставного капитала акционерного общества // Реалізація чинних Цивільного та Господарського кодексів України: проблеми та перспективи. – К.: НДІ приватного права і підприємництва АПрН України, 2006. – С. 257-259.

10. Фесечко Л.І. Щодо порядку збільшення акціонерного капіталу // Наука і освіта ‘2004: Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. (10-25 лютого 2004р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.51.: Право. – С. 67-68.

11. Фесечко Л.І. До питання про викуп акціонерним товариством випущених ним акцій // Динаміка наукових досліджень ‘2004: Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (21-30 червня 2004р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.5.: Право. – С. 50-51.

12. Фесечко Л.И. Принципы корпоративного управления акционерным капиталом // Материалы итоговой науч. конф. Донецкого национального университета за период 2003-2004 г.г.: Правоведение. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 55-57.