Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Головань Ігор Володимирович. Правова робота у механізмі захисту прав суб'єктів підприємництва: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Головань І.В. Правова робота у механізмі захисту прав суб’єктів підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – Господарське право; господарське процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2003.

Дисертація присвячена визначенню суті правової роботи та її ролі у здійсненні захисту прав суб’єктів підприємництва у господарсько-управлінських правовідносинах; обґрунтуванню необхідності застосування дійової системи методів і засобів захисту прав і законних інтересів підприємців. За результатами дослідження запропоновано систему засобів і методів захисту прав суб’єктів підприємництва, обґрунтовані пропозиції і рекомендації, спрямовані на удосконалення чинного законодавства України, що регламентує правовідносини суб’єктів господарювання та державних органів. Висновки, сформульовані автором, можуть бути використані на практиці в процесі здійснення правової роботи, в наукових розробках, присвячених здійсненню захисту прав суб’єктів підприємництва.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягала у визначенні ролі правової роботи у механізмі захисту прав суб’єктів підприємництва. Автор також ставив перед собою завдання розробити придатну для практичного використання систему методів та засобів захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності.

Права і законні інтереси суб’єктів підприємницької діяльності в Україні захищені недостатньо, особливо у господарсько-управлінських відносинах. Причиною такого стану справ є недооцінка наукової та методологічної бази здійснення правової роботи. Автором зроблено висновок, що захист прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності це напрямок правової роботи, що передбачає активізацію юридичних дій самого суб’єкту у боротьбі з порушеннями закону та найбільш повне використання ним можливостей законодавства для захисту своїх прав і інтересів. Механізм захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності це система взаємодіючих засобів, методів та техніко-юридичних прийомів захисту.

Запропонована ефективна система засобів та методів захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності, що складається з загальних, специфічних (господарсько-правових) та окремих (організаційно-технічних) способів, що надають можливість забезпечити реалізацію законних прав цих суб’єктів, поновлення порушених прав, а також застосування санкцій до осіб, винних у зазначених порушеннях. В роботі запропоновані придатні для практичного застосування методи та засоби захисту прав суб’єктів підприємництва. Застосуванню будь-яких інших методів та засобів захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності має передувати вжиття заходів щодо одержання інформації про діяльність контролюючих органів, оскільки без такої інформації неможливо визначити лінію захисту. Невиконання незаконних вимог представників контролюючих органів, обмеження доступу до конфіденційної інформації, до приміщень та земельних ділянок, а також обмеження кола осіб, які можуть спілкуватися з представниками контролюючих органів є ефективною протидією порушенням прав суб’єктів підприємницької діяльності. Повідомлення компетентних органів про факти порушень прав суб’єктів підприємницької діяльності та звернення уваги громадськості на факти порушень прав суб’єктів підприємницької діяльності, застосовуються з метою профілактики порушень цих прав. Фіксація фактів незаконних дій чи бездіяльності контролюючих органів дозволяє довести факти порушень.

При застосуванні методів та засобів захисту прав суб’єктів підприємництва існують певні особливості залежно від того, у процесі відносин з якими державними органами виникає необхідність у захисті прав.

Законодавство, що регулює правовідносини суб’єктів підприємництва та державних органів, потребує удосконалення шляхом запровадження процесуальних норм, що мають врегулювати порядок реалізації державними органами їх прав і повноважень. Необхідно удосконалити юридичну техніку захисту прав суб’єктів підприємництва шляхом здійснення термінологічного узгодження чинних нормативних актів, запровадження типових форм юридичних документів.

Удосконалення організації правової роботи полягає у розширенні сфери діяльності юридичних служб, більш широкому залученні зовнішніх консультантів. Слід активніше залучати до здійснення правової роботи у якості зовнішніх консультантів адвокатів (адвокатських об’єднань) з метою використання в процесі захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності професійних прав і гарантій, наданих законодавством України саме адвокатурі.

Сформульовані під час дослідження пропозиції спрямовані на удосконалення засобів і методів захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності в ході організації і здійснення правової роботи, а також законодавства, що регулює відносини між суб’єктами підприємницької діяльності і державними контролюючими органами. Вказані пропозиції, на думку автора, можуть сприяти уникненню конфлікту інтересів та налагодженню конструктивного співробітництва між державою і суб’єктами господарювання.

Публікації автора:

  1. Головань І.В. Щодо законодавчого регулювання перевірок фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємництва // Правничий часопис Донецького університету. – 2001. - № 1(6). – С. 51-55.

  2. Головань І.В. Проблеми визначення меж компетенції податкової міліції в процесі захисту прав суб’єктів господарювання // Підприємництво, господарство і право. – 2002. - № 10. – С. 30-33.

  3. Головань И.В. К детенизации экономики через согласование интересов государства и предпринимательства // Детенизация экономики: опыт экономико-правового и экономико-математического исследования. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 2000. – С. 157-174.

  4. Головань І.В. Проблеми доказування при розгляді господарських спорів з участю контролюючих органів // Правосуддя – гарант законності у сфері економічних правовідносин. – К.: Вищий арбітражний суд України. – 2000. – Том 21 (1). – С. 228-238.

  5. Головань І.В. Засоби запобігання надмірному дублюванню функцій правоохоронних органів у попередженні економічних правопорушень // Материалы Круглого стола "Субъекты хозяйствования и экономическая преступность: вопросы предупреждения" (Донецк, 1 ноября 2001 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд».– 2002. – С. 134-137.

  6. Головань І.В. Уточнення законодавства щодо порядку перевірок діяльності господарюючих суб’єктів // Тези виступів учасників круглого столу “Проблеми вдосконалення господарського законодавства України” (Київ, 17-18 квітня 2001 р.). – К.: АПрН України, ІЕПД НАН України. – 2001. – С. 68-70.