Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Татьков Віктор Іванович. Правова природа, склад і зміст установчих документів акціонерного товариства: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Татьков В.І. Правова природа, склад і зміст установчих документів акціонерного товариства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – Господарське право; господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню правової природи установчих документів, аналізу законодавчих вимог до складу і змісту установчих документів акціонерного товариства, практичних проблем та існуючих потреб і обґрунтуванню пропозицій до законодавства. У роботі досліджено відносини, що складаються у процесі створення та діяльності акціонерного товариства, існуючі точки зору щодо їх правової оцінки та визначено на основі проведеного аналізу правову природу установчих документів акціонерного товариства, досліджено особливості документального оформлення правовідносин у відкритих і закритих акціонерних товариствах, проаналізовано правові підстави та наслідки визнання установчих документів недійсними та визначено переваги господарсько-правового підходу у правовому регулюванні відповідних питань. До аналізу залучається зарубіжний досвід правового регулювання складу і змісту установчих документів. Наведені додаткові аргументи у розвиток одного з існуючих підходів у визначенні правової природи установчих документів та обгрунтоване авторське трактування правової природи установчих документів, висуваються пропозиції по удосконаленню законодавства.

На основі проведеного дослідження сформульовані наступні висновки.

1. Адекватність організаційно-правової форми акціонерного товариства нинішньому рівню розвитку висококонцентрованої економіки зумовлює її широке застосування у практичній діяльності і настійно вимагає економічно ефективного правового регулювання. Законодавче регулювання питань документального оформлення відносин, що виникають у процесі створення і діяльності акціонерних товариств, потребує вдосконалення.

2. При виборі напрямків правового регулювання необхідно враховувати практичні потреби і наявний вітчизняний та зарубіжний досвід правового регулювання. Правове забезпечення ефективної діяльності акціонерного товариства потребує врахування як приватних, так і публічних інтересів, і відповідно, використання господарсько-правового підходу у правовому регулюванні.

3. Аналіз відмінностей правового регулювання, що передбачається прийнятими Господарським і новим Цивільним кодексами України, показує переваги правового регулювання, передбаченого Господарським кодексом, для регулювання відносин у сфері господарювання. Передбачене у рамках останнього правове регулювання господарських відносин має важливе значення як законодавчий важіль державного регулювання економіки і забезпечення правового господарського порядку.

4. Доцільним буде приведення редакції прийнятих Цивільного і Господарського кодексів у відповідність до позиції автора, яка, передбачаючи деякі удосконалення, в основному відповідає діючому законодавству України. Проведене дослідження показало відсутність підстав для змін у правовому регулюванні складу установчих документів акціонерного товариства, що очікуються у зв'язку з прийняттям Цивільного і Господарського кодексів.

5. Основними результатами даного дослідження є обґрунтування:

системного підходу у визначенні правовідносин, направлених на укладання установчого договору, де виокремлено стадію укладання попередніх договорів, стадію укладання основного договору і стадію державної реєстрації;

необхідності врахування відмінності установчого договору акціонерного товариства як угоди і як локального нормативного акту, де установчий договір як локальний нормативний акт – це один із можливих установчих документів акціонерного товариства, у яких знаходить своє закріплення установчий договір як угода;

комплексного підходу у визначенні правової природи установчих документів як корпоративних нормативних актів з елементами приватноправового і публічно-правового характеру;

пропозицій по вдосконаленню порядку заснування акціонерного товариства шляхом відкритої підписки на акції;

пропозицій по вдосконаленню законодавчих вимог до документального оформлення відносин, що складаються в процесі створення та діяльності акціонерних товариств;

пропозицій щодо вдосконалення правового регулювання руху акцій закритих акціонерних товариств і механізму реалізації переважного права на придбання акцій;

пропозицій по спеціальному регулюванню наслідків недійсності установчих документів акціонерних товариств.

Публікації автора:

1. Татьков В.І. Правова природа статуту акціонерного товариства: теоретичні аспекти // Правничий часопис Донецького університету. - 2000. - №2(5). - С. 22-26.

2. Татьков В.И. Проблемы правового регулирования организационно-правовой формы закрытого акционерного общества // Экономико-правовые и организационные предпосылки обеспечения конкурентоспособности экономики / В.К.Мамутов, Л.А.Савельев, Н.А.Орлова и др. - Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2002. - С.95-113.

3. Татьков В.І. Арбітражний розгляд спорів про визнання установчих документів не дійсними // Правосуддя – гарант законності у сфері економічних правовідносин: Міжвідомч. наук. збірник / За ред. Д.М.Притики, В.В.Медведчука, М.А.Потебенька та ін. - К. - 2000. - Том 21(1). - С.392-396.

4. Грудницька С.М., Татьков В.І. Правова природа установчого договору акціонерного товариства // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. - 2000. - №1. - С.178-188. (Особистий внесок здобувача: дослідження наукових поглядів та обгрунтування авторського трактування правової природи установчого договору).

5. Татьков В.І. Організаційно-правова форма закритого акціонерного товариства: проблеми і напрями розвитку // Вісник господарського судочинства. - 2002. - №2.- С.204-211.

6. Гайворонский В.Н., Татьков В.И. Хозяйственные товарищества (общества). Гл. 11: 1.2 // Хозяйственное право: Учебник / Под ред. В.К. Мамутова. - К.: Юринком Интер, 2002. - С. 301-312. (Особистий внесок здобувача: аналіз відмінних особливостей окремих видів господарських товариств, в тому числі, акціонерних, і існуючих в цій сфері проблем правового регулювання).

7. Татьков В.И., Грудницкая С.Н. Проблемы правового положения закрытых акционерных обществ // Материалы региональной науч.-практ. конф. "Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010)". Секция “Экономико-правовое обеспечение реформ”. - Донецк: ИЭПИ НАН Украины. - 2000. - С.28-33. (Особистий внесок здобувача: обґрунтування напрямків удосконалення правового режиму установчих документів закритих акціонерних товариств).

8. Татьков В.И. Совершенствование законодательства об акционерных обществах // Праці підсумкової наукової конференції Донецького національного університету за період 1999-2000 рр.: Правознавство. - Донецьк: ДонНУ. - 2001. - С.142-144.