Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Коваль Андрій Федорович. Погляди Станіслава Дністрянського на право та державу (загальнотеоретичні аспекти) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Львівський національний ун- т ім. Івана Франка. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Коваль А.Ф. Погляди Станіслава Дністрянського на право та державу (загальнотеоретичні аспекти). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню загальнотеоретичних аспектів поглядів Станіслава Дністрянського на право та державу. У роботі здійснено типологізацію джерел та історіографію досліджень наукової спадщини С.Дністрянського, з’ясовано соціальні та методологічні засади його правової та державної концепції, а також проаналізовано його погляди на місце та роль правознавства у науковій системі, на розуміння генезису права та держави, на поняття, права, держави, міжнародних та міждержавних об’єднань, їх видів та форм.

У дисертації також з’ясовано вплив минулих та сучасних С.Дністрянському правових та політичних ідей на його наукову концепцію, визначено роль і місце наукової спадщини правознавця в українській юридичній науці та встановлено, що концепція С.Дністрянського — це оригінальна, цілісна, синтетична, соціальна концепція права та держави з елементами природної, позитивістської та матеріалістичної політичних та правових теорій, створюючи які широко використовувався історико-генетичний та соціально-економічний методи.

У дисертації узагальнено й по-новому вирішено завдання, що полягає у поглибленні історико-правових знань про становлення та розвиток загальнотеоретичних поглядів на право та державу, і це є відповідним внеском у правничу науку.

Основні висновки, що відображають погляди дисертанта на цю проблему, викладені у таких положеннях:

1. Загальнотеоретичні погляди С.Дністрянського на право та державу становлять оригінальну, цілісну, синтетичну, соціальну концепцію з елементами природної, позитивістської та матеріалістичної теорій походження права та держави. Вона є цінним здобутком української та європейської правової науки.

2. Ґрунтовно вивчивши правові та політичні ідеї, вчення і концепції від античності до початку ХХ ст., С.Дністрянський створив власну правову концепцію. Базовими для нього були ідеї Аристотеля (автора теорії природного походження держави), А.Вагнера (прихильника органічної теорії права та держави), Г.Єллінека (представника формально-догматичної юриспруденції та теорії законів у державному праві), Р.Ієрінга (засновника теорії „інтересу в праві”), А.Менгера (прихильника соціалістичної теорії), Р.Штамлера (засновника теорії „правдивого права”), Ф.Цайлера (прихильника теорії природного права), Р.Гофмана, Р.Пфаффа, Й.Унгера (представників історичної школи права), а також визначних українських мислителів та вчених — Б.Кістяківського, О.Огоновського й Т.Шевченка.

3. Український правознавець у праці „Полагода шкоди з огляду економічного та соціального” (1897) одним з перших у юридичній науці використовував принципи соціально-економічної теорії та осмислив проблеми безпосереднього зв’язку науки права з економікою та соціологією. Так, С.Дністрянський формує власну методологію правознавства, в основі якої є історико-генетичний, соціально-економічний, історичний, філософський та соціологічний методи.

4. Суттєвими у системі загальнотеоретичних поглядів С.Дністрянського є проблеми осмислення місця, ролі та значення правознавства у структурі науки, зв’язків між різними науками, які зумовлюють постійну появу нових наук. Так, він обґрунтував появу філософії права, соціології права, судової медицини тощо.

5. С.Дністрянський мав власне бачення зародження та розвитку права. На першому етапі під впливом соціальних, природних та економічних факторів у суспільстві виникають первісні види регулятивних норм (релігійні, етичні, економічні). На другому етапі на основі найбільш важливих релігійно-етичних норм зароджуються правові норми. На третьому етапі правові норми окремих елементарних соціальних груп (подружжя, роду, племені) систематизуються у „звичаєвому праві”. На четвертому етапі з появою держави виникає позитивне право, а „звичаєве право” через нестабільність та недосконалість норм позитивного права, продовжує залишатися важливим фактором правового регулювання суспільних відносин. Право, в концепції С.Дністрянського, є складовою частиною культури та цивілізації, тому його розвиток та існування безпосередньо пов’язані із загальним розвитком культури та прогресом цивілізації. Воно є обов’язковим атрибутом життя суспільства, бо завжди виконує регулятивну функцію. Інші види соціальних норм мають доповнюючий і допоміжний характер.

6. С.Дністрянський виділив наступні форми права: „звичаєве право”, „закони” та „право юристів”. Під „правом юристів” він розумів як ідеї, концепції, правові доктрини, наукові розробки вчених-права, так і діяльність юристів-практиків. При цьому „право юристів” виступає посередником між „звичаєвим правом” та „законами” (позитивним правом).

7. Держава, за С.Дністрянським, утворюється як результат органічної потреби суспільства. Завдання, яке покладається на державу в момент її виникнення, — це утворення правового ладу, який був відсутній на попередніх етапах розвитку людства. У процесі природного розвитку суспільства, на думку С.Дністрянського, з’являється і народ. Визнання та реалізація права кожного народу на самовизначення є основою теорії вченого про виникнення національних держав і концепції миру у світі.

8. Загальнотеоретичні погляди С.Дністрянського знайшли подальший розвиток у працях таких українських учених, як А.Андрієвський („Право як соціальне явище”. Прага, 1930), Л.Бич („Загальна наука права”. Подебради, 1934), О.Ейхельман („Основи права”. Прага, 1927), В.Старосольський ( „Держава і політичне право”. Подебради 1925; „До питання про форми права”. Львів, 1925; „Про цінність права”. Львів, 1928; „Держава і право”. Львів, 1934).

Ідеї українського вченого актуальні і сьогодні. З огляду на це, повноцінне вивчення наукової спадщини С.Дністрянського дасть можливість об’єктивно розкрити один з важливих етапів історії української політичної та правової думки

Публікації автора:

1. Коваль А. Суспільні зв’язки - основа правової концепції Станіслава Дністрянського // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія юридична.— Вип. 35.— Львів, 1999.— С. 150-154

2. Коваль А. Соціальне поняття права в правовій концепції С.Дністрянського // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія юридична.— Вип. 36.— Львів, 2000.— С. 170-175

3. Коваль А. Погляди Станіслава Дністрянського на права людини та громадянина // Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії “Актуальні проблеми політики”. — Вип. 13-14.— Одеса, 2002.— С. 883-888

4. Коваль А. Джерела та форми права в правовій концепції Станіслава Дністрянського // Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії “Актуальні проблеми держави і права”.—Вип. 16.— Одеса, 2002.— С. 107-111

5. Коваль А. Погляди С.Дністрянського на правознавство як науку // Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії „Актуальні проблеми держави і права”.—Вип. 22.— Одеса, 2004 р.— С. 78-82

6. Коваль А. Поняття, форми та види міждержавних і міжнародних відносин у концепції С.Дністрянського // Життя і право. Львівський правничий часопис.— № 1. — Львів, 2005.— С. 23-27

7. Коваль А. Ідея національної держави у правових поглядах Станіслава Дністрянського // Матеріали VII регіональної науково практичної конференції (13-14 лютого 2001 р.) „Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні”.— Львів, 2001.— С. 28-30

8. Коваль А. Станіслав Дністрянський — визначний український правознавець // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів „Актуальні проблеми правознавства очима молодих вчених”.— Спецвипуск № 1.— Хмельницький, 2002.— С. 38-39.

9. Коваль А. Право народу на самовизначення в творчій спадщині Станіслава Дністрянського // Науковий збірник ЮІ ТАНГ “Актуальні проблеми правознавства”.— Вип. 2.— Тернопіль, 2001.— С. 78-81