Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Бачинська Наталія Василівна. Планування тренувальних навантажень в передзмагальному мезоциклі для акробатичних пар з урахуванням біологічних особливостей жіночого організму : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Бачинська Наталія Василівна. Планування тренувальних навантажень для акробатичних пар в передзмагальному мезоциклі з урахуванням біологічних особливостей жіночого організму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата наук по фізичному вихованню і спорту за фахом 24.00.01 – Олімпійський і професійний спорт. – Державний науково-дослідний інститут фізичної культури і спорту, Київ, 2006 р.

Дисертаційна робота містить результати експериментального дослідження ефективності розробленої програми підготовки до змагань жіночих акробатичних пар високої кваліфікації, що враховує менструальний цикл нижніх (17-20 років) і відсутність менструальної функції у верхніх партнерок (13-15 років). Запропонована система підготовки в передзмагальному мезоциклі складається з чотирьох комбінованих мікроциклів, залежно від фаз менструального циклу.

Виходячи з середньостатистичних даних і розкиду показників, визначені межі величини навантаження передзмагального мезоциклу по елементах, по композиціях і по інтенсивності.

У дослідженнях використані методи тестування загальної і спеціальної фізичної підготовленості, комплекс методів оцінки координаційних здібностей акробаток, набір тестів для дослідження функціональних показників організму спортсменок.

У верхніх партнерок дослідження проводилися, у зв'язку з відсутністю менструальної функції, в кожному тижневому мікроциклі передзмагального мезоциклу, у нижніх партнерок – в кожній з 5 фаз менструального циклу.

У нижніх партнерок в менструальній, овуляторной і передменструальній фазах біологічного циклу спостерігається зниження силових, швидкісно-силових якостей, силової витривалості, що узгоджується з даними ряду авторів. Показник гнучкості в даних фазах краще, в порівнянні з іншими.

Аналіз отриманих результатів свідчить про те, що показники після експерименту в контрольних групах верхніх і нижніх партнерок не мають достовірних відмінностей в порівнянні з результатами до експерименту. У експериментальних групах верхніх і нижніх партнерок після впровадження авторської методики виявлено достовірне поліпшення показників загальної і спеціальної фізичної підготовленості (рівень значущисті 95 та 99%), координаційних здібностей, функціональних показників організму спортсменок. Результати змагань (середня оцінка за техніку і артистизм виконання, сума багатоборства) після експерименту у спортсменок експериментальної групи значно покращали в порівнянні з даними контрольної групи.

Приведений порівняльний аналіз контрольних і експериментальних груп свідчить про пріоритет авторської методики в порівнянні з традиційною.

1. У дисертації приведено теоретичне узугальнення і нове рішення наукової проблеми, яка визначається в раціональному плануванні тренувальних завантажень передзмагальному мезоциклі в парній акробатиці з урахуванням біологічних особливостей жіночого організму.

2. Аналіз спеціальної науково-методичної літератури свідчить про те, що сучасний рівень спортивної майстерності спорстменок вимагає пошуку більш довершених шляхів для підвищення ефективності тренувального процесу. В даний час найважливішого значення набуває оптимізація структури і змісту тренування з урахуванням фізіологічних можливостей жіночого організму. Це викликає необхідність вдосконалення існуючої методики побудови, як окремих занять, так і мікроциклів підготовки.

Біологічні особливості жіночого організму вимагають істотної реорганізації тренувального процесу спортсменок. При плануванні тренувальних навантажень необхідні, з одного боку, облік МЦ, з іншою – нові методи, що дозволяють поліпшити функціональний стан організму спортсменок і сприяючі підвищенню спортивних результатів.

3. Аналіз анкетного опиту тренерів України по акробатиці свідчить, що на практиці, в період безпосередньої підготовки до змагань, тренувальний процес спортсменок проводиться без урахування специфічного біологічного циклу. В період проведення педагогічного експерименту тільки 15 % респондентів епізодично враховують особливості МЦ спортсменок.

Встановлені істотні відмінності щодо об'єму планованих і фактично виконуваних тренувальних навантажень. Так, різниця в показниках кількості тренувального часу складає 9,08 %, індивідуальних елементів – 36,32 %, парних елементів – 16,98 %, композицій – 38,62 %, вправ на акробатичній доріжці – 58,39 %, стрибків на батуті – 46,6 %. Подібні розбіжності свідчать про відсутність обліку і контролю за виконанням навантажень.

Більшість опитаних тренерів (95 %) облік і реєстрацію реакції організму на тренувальні навантаження здійснюють не за даними ЧСС (всього 5 % тренерів), а на основі зовнішніх ознак (40 %) і суб'єктивних відчуттів спортсменок (55 %).

4. Анкетний опит нижніх партнерок, дослідження показників базальної температури і маси тіла показали, що у спортсменок, що беруть участь в експерименті, МЦ знаходиться в межах фізіологічної норми – від 21 до 31 дня (28,3±1,33). Двофазна базальна температура тіла указує на ОМЦ без порушень: перша фаза циклу супроводжується нижчим, а друга – вищим рівнем температури. Маса тіла акробаток змінюється впродовж ОМЦ, підвищуючись в передменструальній і менструальній фазах.

З числа опитаних нижніх акробаток з Дніпропетровської області (10 чоловік), 4 спортсменки відзначають підвищення стомлюваності, 3 - дратівливості в передменструальну фазу МЦ. У менструальній фазі самопочуття погіршується: 6 опитаних акробаток відзначили підвищення дратівливості, у 9 спортсменок спостерігалася підвищена стомлюваність.

У верхніх партнерок виявлена затримка статевого розвитку за даними відсутності менархе, відсутності або слабкого розвитку вторинних статевих ознак.

5. На підставі аналізу спеціальної науково-методичної літератури, анкетного опиту, попередніх результатів дослідження, в тренувальний процес жіночих акробатичних пар високої кваліфікації Дніпропетровської області була упроваджена методика раціонального розподілу навантажень в передзмагальному мезоциклі підготовки з урахуванням біологічних особливостей жіночого організму нижніх акробаток і амплуа партнерок.

Результати проведеного порівняльного аналізу, до і після перетворюючого експерименту, свідчать про ефективність розробленої раціональної системи розподілення тренувальних навантажень в жіночій парній акробатиці.

У верхніх і нижніх партнерок експериментальних груп відбулися позитивні, достовірні (р0,05; 0,001) зміни в таких показниках фізичної підготовленості як швидкісно-силові можливості, спеціальна силова витривалість, гнучкість. Результати після проведення експерименту відрізняються від результатів до експерименту високою достовірністю відмінностей (р0,05; 0,001).

6. У експериментальних групах верхніх і нижніх партнерок виявлені статистично достовірні (р0,05;0,001) зміни результатів тестування статичної сили і м'язової координації після впровадження запропонованої методики.

7. У нижніх партнерок спостерігалося достовірне погіршення показника балансування предмету після тренування в несприятливі фази ОМЦ (менструальна, овуляторная, передменструальна). В результаті реалізації авторської методики, після експерименту виявлено достовірну у нижніх партнерок (р0,1) зміну функції балансування після тренувального заняття. Індекс кефалограми, що характеризує ступінь вестибулярної стійкості, у нижніх партнерок після експерименту достовірно краще констатуючих даних у всі фази ОМЦ (р0,5; 0,001).

8. Раціональне співвідношення засобів тренувальних дій різної спрямованості, їх застосування відповідно адаптаційним можливостям жіночого організму в різні фази біологічного циклу, призвело до поліпшення функціональних можливостей спортсменок. За даними ЧСС акробаток до і після тренування, після кожного виду роботи і «робочого спокою», а також результатів ортостатичної проби у спортсменок експериментальних груп, показники серцево-судинної системи достовірно краще після експерименту як у верхніх, так і у нижніх партнерок (р0,05; 0,001).

9. Результати показника індексу подвійного твору (усл.од), тесту спеціальної витривалості, загальної фізичної працездатності по рівнянню регресії Бобрика, а також показників механіки дихання (эксператорна пневмотонометрія по Ізоксону), в експериментальних групах верхніх і нижніх партнерок після експерименту достовірно краще за результати до експерименту (р0,1;0,001). У нижніх акробаток достовірне поліпшення функціональних показників виявлене в більшості фаз ОМЦ.

10. Результати чемпіонату Дніпропетровської області, Кубка області, чемпіонату України свідчать про те, що запропонована нами методика раціонального планування тренувальних навантажень жіночих акробатичних пар в передзмагальному мезоциклі підготовки, позитивно впливає на показники змаганнь, де результати покращали, в середньому, на 0,3-0,4 балу. Статистично достовірного приросту за наслідками багатоборства експериментальних пар на чемпіонаті області не спостерігалося (р0,05), унаслідок того, що не всі пари беруть участь у фінальних змаганнях. Проте дані результати для акробатичних пар є значущими, оскільки значно впливають на розстановку місць в турнірній таблиці, що підтверджується протоколами змагань.

11. Запропонована методика дозволяє досягти достовірно (р0,05;0,001) великих приростів різних фізичних якостей (швидкісно-силових, силових, силової витривалості, гнучкості, координаційних здібностей), спеціальної витривалості, а також функціональних показників організму акробаток без збільшення об'ємів тренувальних навантажень.

Раціональне планування тренувальних навантажень з урахуванням амплуа партнерок, особливостей МЦ нижніх акробаток в передзмагальному мезоциклі підготовки змагального періоду, дозволяє оптимізувати тренувальний процес, поліпшити результати діяльності змагання, фізичної підготовленості і функціональних показників акробаток.

Подальше перспективне дослідження проблеми, пов'язаної з урахуванням менструального циклу акробаток при плануванні тренувальних навантажень, може бути зв'язано з урахуванням менструального циклу різної тривалості (21, 28, 32 дні) і розглядатися в ширшому аспекті на підставі індивідуального підходу.

Публікації автора:

  1. Бачинская Н.В. Методика планирования тренировочного процесса в женской парной акробатике в предсоревновательном мезоцикле // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми ФВ і С: Зб. наук. пр. за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ) – ХДАФК, 2004. - № 15. – С. 172-178.

  2. Бачинська Н.В. Вплив показників обєму та інтенсивності тренувальних навантажень на показники сердцево-судинної системи у жіночій парній акробатиці // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми ФВ і С: Зб. наук. пр. за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ) – ХДАФК, 2005. – С. 13-16.

  3. Бачинська Н.В. Зміна функціональних показників акробаток під впливом тренувальних навантажень у різні фази менструального циклу // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фізичної культури та спорту. – Львів: «Видавничий дім «Панорама», 2002. – Вип. 6, том 2. – С. 18-20.

  4. Бачинська Наталія. Тренувальні навантаження акробаток у залежності від циклічних змін у жіночому організмі // Фізичне виховання, спорт і культура здоровя у сучасному суспільстві: Зб. наук. пр. Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2002. – Том 2. – С. 228-230.

  5. Лозовая Н.В. Рациональное планирование тренировочного процесса спортсменок высокой квалификации, специализирующихся в парной акробатике, в предсоревновательном периоде // Спортивний вісник Придніпровя. – Дніпропетровськ: 1999. – С. 51-52.

  6. Шамардина Г.Н., Бачинская Н.В. Изменения показателей вестибулярной устойчивости в связи с параметрами тренировочной нагрузки в женской парной акробатике // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. трудов. – Харьков, 2003. - № 4. – С. 44-49.

  7. Шамардіна Г.М., Бачинська Н.В. Комплексний підхід до усунення помилок у техниці жіночих парних акробатичних вправ // Концепція розвитку галузі фізичного виховання і спорту в Україні: Зб. наук. пр. Міжнародного Університету «РЕГІ» імені академіка Степана Дем’янчука. – Рівне, 2001. – Вип. 2. – С. 450-451.