Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Гейдеріх Ольга Григорівна. Піоціанін як антибактеріальний та імуногенний субстрат синьогнійної палички: Дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2002. - 139арк. - Бібліогр.: арк. 121-139.



Анотація до роботи:

Гейдеріх О.Г. Піоціанін як антибактеріальний та імуногенний субстрат синьогнійної палички.- Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю

03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечнікова, Харків – 2002.

Дисертація присвячена вивченню антибактеріальних та імуногенних властивостей піоціаніну, розробці імуногенного препарату для специфічної профілактики та імунотерапії синьогнійної інфекції.

Встановлено, що за антигенними властивостями піоціанін має універсальну відповідність до різних серо- і біоварів синьогнійної палички. При вивчені антигенної активності нативного піоціаніну виявлений обмежений імунологічний потенціал, що проявляється продукцією антипіоціанінових антитіл, володіючих діагностичною, а не лікувально-профілактичною активністю.

Розроблено спосіб одержання імуногенної форми піоціаніну у виді натрієвої солі сульфоксифеназину, яка поєднує імуногенні й антибіотичні властивості.

Доведено, що гіперімунні антисульфооксифеназинові сироватки виявляють виражені лікувально-профілактичні властивості при генералізованій синьогнійній інфекції білих мишей.

Піоціанози відносяться до основних збудників госпітальних, опікових, хірургічних і урологічних інфекцій, що характеризуються обтяженим клінічним плином, високими рівнями смертності і складністю адекватного вибору ефективних засобів хіміотерапії. У цьому зв'язку перспективним визначено розробку імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики і лікування синьогнійної інфекції.

  1. Установлено, що продукуємий синьогнійною паличкою піоціанін володіє універсально вираженою для різних серо- і біоварів антигенною активністю.

  2. У зв'язку з оксифеназиновою структурою піоціанін за антигенною здатністю характеризується як гаптен, імунологічний потенціал якого обмежується індукцією антипіоціаніновіх антитіл, що не відрізняються лікувально-профілактичною активністю. Останнє обумовлено недостатньою антигенною активністю нативного пиоцианину у формуванні напружених антипіоціанінових сироваток, здатних взаємодіяти з продукуємим пігментом не тільки на позаклітинному, але і на внутрішньоклітинному рівнях.

  3. Перспективність використання піоціаніну як універсального імунобіологічного препарату визначається його фізіологічним призначенням як пігменту, що приймає участь у визначенні процесів дихання синьогнійної палички. Тому у випадку надання піоціаніну достатньої антигенної активності, одержувані специфічні сироватки, крім взаємодії з пігментом на позаклітинному рівні повинні блокувати енергетичний обмін мікробної клітини і забезпечувати тим самим в інфікованому організмі лікувально-профілактичні ефекти.

  4. Розроблено спосіб одержання імуногенної форми піоціаніну у виді натрієвої солі сульфооксифеназину. Суть способу складається в накопиченні пігменту при культивуванні штаму-продуценту синьогнійної палички на модифікованому додаванням аспарагінової кислоти середовищі Кінг, переводу піоціаніну в нерозчинний сульфооксифеназин дозованим додаванням концентрованої сірчаної кислоти, відділенні сульфооксифеназину від культурального середовища центрифугуванням і одержанням розчинної солі сульфооксифеназину шляхом титрування їдким лугом.

  5. Натрієва сіль сульфооксифеназину при імунізації забезпечує серологічну відповідь у виді напружених титрів преципитинів до піоціаніну й аглютинінів до синьогнійної палички.

  6. У зв'язку зі збереженням властивої піоціаніну антимікробної активності натрієва сіль сульфооксифеназину являє собою оригінальний імунобіологічний препарат, що поєднує імуногенні й антибіотичні властивості.

  7. Імунопрофілактичний потенціал натрієвої солі сульфооксифеназину при локалізованій синьогнійній інфекції виявляється попередженням захворювання в 25%, а при осередковій опіковій і генералізованій – відповідно в 15 % тварин. У тварин із проривом імунітету відзначена більш доброякісна, у порівнянні з контролем, клінічна і патоморфологічна картина прояву синьогнійної інфекції.

  8. Гіперімунні антисульфооксифеназинові сироватки відрізняються вираженими лікувально-профілактичними властивостями при генералізованій синьогнійній інфекції білих мишей. При однократному внутрішньочеревному введенні до- і одночасно з зараженням виживаність інфікованих тварин складає 57-72%, а при дворазовому внутрішньочеревному введенні через добу після зараження – 85,7-100%.

Публікації автора:

  1. Піоціанін як імуногенна субстанція синьогнійної палички / І.Л.Дикий, Н.І.Філімонова, О.Г.Гейдеріх, О.М.Дика, В.М. Ковальов // Вісник Фармації. - 1999.- №2/20.- С.137-140. (Особиста участь - розроблено спосіб виділення піоціаніну з середовища вирощування синьогнійної палички, модифіковано поживне середовище, обґрунтувано імунологічні властивості та одержано натрієву сіль сульфооксифеназину - 70 %).

  2. Дикий И.Л., Гейдерих О.Г. Пиоцианин. Антимикробные свойства и синергизм с антибиотиками // Лекарства - человеку. - 2001. - Т. ХV, №1-2. - С. 158-164. (Особиста участь - розроблено технологію вилучення піоціаніну з поживного середовища, вивчено його технологічні властивості, обґрунтовано доцільність використання піоціаніну при створенні мазі з антимікробними властивостями - 80 %).

  3. Гейдерих О.Г., Дикий И.Л. Способ получения, антимикробные и иммуногенные свойства натриевой соли сульфокислоты пиоцианина // Лекарства - человеку. - 2001. - Т. ХV1, №1-2. - С. 108-112. (Особиста участь - вивчено антимікробні властивості піоціаніну та встановлено його синергізм з відповідними антибіотиками - 80 %).

  4. Фармакологічне та технологічне обгрунтування субстратного використання піоціаніна для створення мазі з антимікробними властивостями / І.Л.Дикий, О.Г.Гейдеріх, В.М.Ковальов, Н.І. Філімонова // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V національного з’їзду фармацевтів України. - Харків, 1999. - С. 156. (Особиста участь - розроблено спосіб отримання натрієвої солі сульфооксифеназину та досліджено її антимікробні та імуногенні властивості - 72 %).

  5. Заєць Т., Дикий І.Л., Гейдеріх О.Г. Новий препарат для специфічної профілактики синьогнійної інфекції // Тез. доповідей наукової студентської конференції. - Харків. - 2002. - С.185. (Особиста участь - проведено випробування імунобіологічних властивостей натрієвої солі сульфооксифеназину при локалізованій та генералізованій синьогнійній інфекції, доведена виражена імунопрофілактична здатність цього препарату - 80 %).