Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Розробка нафтових та газових родовищ


Єгер Дмитро Олександрович. Підвищення вуглеводневилучення із покладів упорядкованою дією на привибійну зону пласта: дисертація д-ра техн. наук: 05.15.06 / Івано- Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. - Івано-Франківськ, 2003.



Анотація до роботи:

Єгер Д.О. Підвищення вуглеводневилучення із покладів упорядкованою дією на привибійну зону пласта. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.15.06 — Розробка нафтових та газових родовищ. – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню проблеми збільшення вуглеводневилучення складно побудованих багатошарових покладів та розробки принципів і засобів по підвищенню вуглеводневилучення покладів упорядкованою дією на привибійну зону пластів у цілому по об’єкті розробки.

На основі проведених теоретичних, експериментальних та промислових досліджень виявлені основні закономірності впливу фільтраційної характеристики окремих шарів багатошарового пласта на коефіцієнт витиснення нафти водою у зоні впливу свердловини. Встановлені закономірності, використані для розробки ряду патентозахищених технологічних процесів направленої дії на привибійну зону багатошарових пластів, що знайшли широке застосування на родовищах ВАТ ”Укрнафта”.

Вперше розроблено алгоритм, принципи та засоби підвищення коефіцієнта нафтовилучення покладів зміною динаміки та напрямків фільтраційних потоків пластових флюїдів упорядкованою дією на привибійну зону пласта, у цілому по об’єкту розробки. Процес реалізовано на Долинському нафтовому родовищі і отримано високий технологічний і економічний результат.

В дисертаційній роботі науково обгрунтовані і розроблені принципи і засоби підвищення вуглеводневилучення із складно побудованих високо неоднорідних багатошарових покладів нафти і газу направленою та упорядкованою дією на привибійну зону пласта у цілому по об’єкту розробки.

Основні наукові і практичні результати, висновки і рекомендації, одержані при виконанні теоретичних, експериментальних і промислових досліджень зводяться до наступного.

1. Аналіз запасів нафти і газу України та розробки нафтових родовищ ВАТ “Укрнафта” показав, що ресурсна база видобутку вуглеводнів постійно погіршується, і на 1.01.2001р. більше 69% запасів відносяться до категорії важковидобувних, поточний коефіцієнт нафтовилучення по яких складає до 0,1, а річний темп відбору нафти від видобувних запасів у межах одного відсотка. Встановлено, що на сьогодні найбільш ефективне і технологічно доступне використання гідродинамічних методів підвищення нафтовилучення із складно побудованих багатошарових високо неоднорідних покладів регулюванням динаміки і напрямків фільтраційних потоків пластових флюїдів дією на привибійну зону пластів та у короткий термін може забезпечити підвищення як поточних обсягів видобутку вуглеводнів так і коефіцієнта вилучення.

2. Аналізом ефективності методів дії на привибійну зону пластів та методів підвищення нафтовилучення встановлено, що вони є потужним інструментом підвищення кінцевого коефіцієнту вуглеводневилучення, особливо, при розробці покладів з важковидобувними запасами.

3. На підставі проведених комплексних досліджень чинників, що знижують фільтраційно-ємнісну характеристику привибійної зони пласта розроблені рекомендації, заходи та технології щодо:

первинного розкриття багатошарових продуктивних інтервалів бурінням;

кріплення продуктивних інтервалів;

вторинного розкриття перфорацією та упередження забруднення

привибійної зони пластів у процесі нагнітання води.

4. Дослідження поверхневої активності порового простору та капілярного просочування різними рідинами порід колекторів дали можливість обгрунтовано сформулювати вимоги до рідин та технологій на етапі первинного, вторинного розкриття продуктивних горизонтів та експлуатації свердловин з метою зменшення негативного впливу вторинних капілярних ефектів на фільтраційно - ємнісну характеристику привибійної зони пластів.

5. Дослідженнями встановлено, що не керована безсистемна дія на привибійну зону багатошарових високо неоднорідних пластів значно збільшує неоднорідність продуктивного інтервалу, провокує прогресуюче обводнення свердловин, призводить до утворення нафтових ціликів, що у кінцевому результаті призводить до зменшення коефіцієнта нафтовилучення. Вперше проведені дослідження на багатошарових моделях пласта впливу зміни фільтраційної характеристики привибійної зони шарів на коефіцієнт витиснення нафти водою і встановлено :

- при частці високопроникного шару 20% і більше від загальної товщини пласта вплив на коефіцієнт витиснення стає значним, особливо, коли проникність цього шару на порядок вища від середньої проникності пласта;

- збільшення проникності високопроникного шару у 5 разів в двошаровій моделі пласта приводить до зменшення коефіцієнта витиснення нафти водою в зоні дренування свердловини до 10%;

- збільшення проникності малопроникного прошарку у 5 разів при його долі 0,4 від товщини пласта може збільшити коефіцієнт витиснення нафти водою з пласта у зоні впливу свердловини до 4%;

- до 10% збільшується коефіцієнт витиснення нафти водою двошарового пласта у зоні впливу свердловини при ізоляції високо проникного шару, доля якого у пласті складає 40 і більше відсотків.

6. Запропоновано класифікацію направлених методів дії на привибійну зону багатошарових пластів.

7. З використанням досліджень властивостей в’язкопластичних рідин, газорідинопісчаних сумішей, високов’язких рідин, газорідинних систем, дослідженням поверхневих і капілярних явищ, віброхвильової та молекулярнохвильової дії розроблено 27 і впроваджено у виробництво 11 патентозахищених технологій направленої дії на привибійну зону багатошарових пластів.

8. Досліджені можливості розширення водообмежувальних технологій по створенні водообмежувальних бар’єрів, на основі поліакриламіда, запропоновано методику визначення основних параметрів водообмежувальних складів та розроблено 3 патентозахищених технології.

9. На основі виконаних теоретичних і промислових досліджень та використання елементів системного аналізу розроблено:

- алгоритм побудови процесів дії на ПЗП при освоєнні свердловин після буріння та у процесі їх експлуатації, з обгрунтуванням обмежень, в залежності від геолого-промислових і термобаричних умов залягання продуктивних інтервалів та конструкції свердловини;

- алгоритм побудови процесу регулювання розробки родовища зміною динаміки та напрямків фільтраційних потоків пластових флюїдів для збільшення коефіцієнта нафтовилучення упорядкованою дією на привибійну зону пласта у цілому по об’єкту розробки.

10. Для реалізації принципів і заходів упорядкованої дії на привибійну зону пластів проведені теоретичні та експериментальні дослідження і розроблено програмний комплекс „ГОРИЗОНТ-3D” для геологічного моделювання покладів та гідродинаміки процесу їх розробки. Програмний комплекс „ГОРИЗОНТ-3D” підтримує процес моделювання розробки покладу в режимах тривимірної трифазової фільтрації пластових флюїдів при постійних співвідношеннях не змішуваних фаз, фізико-хімічні властивості яких залежать лише від пластового тиску.

11. На першій ділянці вигодсько-бистрицикого покладу Долинського нафтового родовища реалізовано всі елементи розробленого алгоритму підвищення коефіцієнта нафтовилучення зміною динаміки та напрямків фільтраційних потоків пластових флюїдів упорядкованою дією на ПЗП у цілому по першій ділянці вигодсько-бистрицького покладу. Вибрано і реалізовано один із розглянутих чотирьох варіантів підвищення коефіцієнту нафтовилучення покладу. За період з 1997 по 2001 роки проведено на свердловинах покладу 19 процесів дії на ПЗП. При успішності 89% додатково видобуто 19899 т. нафти та 4212,8 тис. м. газу, одержано чистого доходу 712 тис. грн.

12. Розроблені принципи і засоби по підвищенню коефіцієнта нафтовилучення нафтових родовищ направленою та упорядкованою дією на ПЗП у цілому по об’єкту розробки використовуються при проектуванні технологічних схем підвищення коефіцієнта нафтовилучення по Луквинському, Бубнівському, Артюхівському, родовищах та другій ділянці вигодсько-бистрицького покладу Долинського нафтового родовища.

Публікації автора:

1. Єгер Д.О. Упорядковане використання методів дії на привибійну зону пластів у процесах нафтогазовидобутку.- К.: Техніка, 2003.-162 с.

2. Єгер Д.О., Рибчий І.Й. Вплив стану фільтраційної характеристики привибійної зони багатошарових пластів на ефективність розробки нафтових і газових родовищ. - Л.: Ліга-Прес, 2003.-116 с.

3. Довідник з нафтової справи / Під загальною редакцією В.С. Бойка, Р.М. Кондрата, Р.С.. Яремійчука. – Львів, 1996. –С. 452-456.

4. Єгер Д.О. Підвищення ефективності направлених методів інтенсифікації видобутку нафти і газу. - Л.: Ліга-Прес, 2003.- 168 с.

5. Кичигин А.Ф., Егер Д.А. Канонические ансамбли в процессах интенсификации добычи нефти. - К.: Техніка, 2002.-181с.

6. Єгер Д.О., Дорошенко В.М. Проблеми розробки родовищ з важковидобувними запасами //Енергетика : економіка, технології, екологія.- НТУУ КПІ.-2002.- № 2.- С.31-34.

7. Егер Д.А., Рыбчак Е.В. Влияние условий вскрытия пласта на освоение скважин //Нефтяная и газовая промышленность. - 1985. - №2.- С.29–30.

8. Єгер Д.О. Вплив якості розкриття продуктивного інтервалу бурінням на продуктивність свердловин //Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ.- Івано-Франківськ: ІФНТУНГ.- 2003.- №2.- С.121–123.

9. Єгер Д.О., Тачинський М.Є., Каралаш М.В., Вітрик С.В. Досвід буріння свердловин з використанням доліт компанії “Х’юз Крістенсен” на родовищах ВАТ“Укрнафта” //Нафтова і газова промисловість. – 1997.- № 6.- C.20–26.

10. Горський В.Ф., Шевчук Ю.Ф., Єгер Д.О., Тачинський М.Є., Шигаєв С.І., Плахетко І.В., Пазяк М.М. Полегшений тампонажний цемент //Нафтова і газова промисловість. – 1996.- №1.- С.41–43.

11. Єгер Д.О., Бойчук І.Я., Бульбас В.М., Гречко Б.Ю., Черниш І.Г., Ільчишина С.В., Гончарик В.П., Івасишин М.Д., Івасишин М.В. Розробка технологічних схем обробки підтоварної води з метою її очищення від нафтопродуктів //Нафтова і газова промисловість. – 1996. - № 1. - С.29–31.

12. Черниш І.Г., Ільчишина С.В., Єгер Д.О., Гончарик В.П., Лісовий Г.А., Бульбас В.М. Модифіковані волокнисті сорбенти нафтопродуктів на основі гірничо-збагачувального виробництва //Нафтова і газова промисловість. – 1996. - № 2.- С.32–33.

13. Ільчишина С.В., Черниш І.Г., Івасишин М.Ф., Єгер Д.О. Використання гідрофільно-гідрофобних сорбентів на основі мінеральних волокон та терморозширеного графіту для очищення підтоварної води //Нафтова і газова промисловість. - 1997. - № 3.- С.26–27.

14. Зарубін Ю.О., Єгер Д.О., Дорошенко В.М. Задачі та можливості методів інтенсифікації видобутку та підвищення нафтовіддачі родовищ вуглеводнів //Экотехнология и ресурсосбережение. – Киев: Институт газа НАН Украины.- 2001.- С.15–18.

15. Єгер Д.О., Зарубін Ю.О., Дорошенко В.М., Боднарук В.Ю. Вплив робіт по інтенсифікації видобутку нафти та обмеженню припливу пластових вод на нафтовіддачу пласта //Нафтова і газова промисловість.- 1996.-№ 3. - С.32-36.

16. Єгер Д.О. Принципи регулювання розробки родовищ методом упорядкованої умовно-одночасної дії на привибійну зону пласта //Экотехнология и ресурсосбережение.- Киев: Институт газа НАН Украины. – 2001.– С.19-25.

17. Єгер Д.О., Гунька Н.Н. Методи регулювання сумісної розробки шаруватонеоднорідних пластів //Праці науково-практичної конф. - Івано-Франківськ. – 1996. – С.32.

18. Єгер Д.О., Дорошенко В.М., Зарубін Ю.О., Бондарук В.Ю. Перспективи системної дії на привибійну зону пласта //Проблеми і перспективи науково-технічного прогресу АТ “Укрнафта” в умовах ринку.- Івано-Франківськ: КЦ “Західний кур’єр”.– 1996. – С.195–196.

19. Кондрат Р.М., Єгер Д.О., Смоловик Л.В. Енергоощадні технології видобутку залишкових запасів вуглеводнів з частково виснажених родовищ природних газів //Матеріали 2 наук.-техн. конф. -Львів. - 1997. - С.58.

20. Єгер Д.О. Направлені методи дії на ПЗП як інструмент підвищення вуглеводневилучення //Нафтова і газова промисловість. – 2003.- № 2.- С.41-42.

21. Качмар Ю.Д., Егер Д.А., Любомирова Е.Г., Костур И.Н. Разобщение ствола скважин поликонденсирующейся псевдопластической жидкостью //Нефтепромысловое дело.-М.: ВНИИОЭНГ.- 1982. – Вып.14.- С.19–36.

22. Єгер Д.О. Особливості обробки низькопроникних газонасичених пластів кислотними розчинами //Тези доповідей і повідомлень науково-практичної конференції „Стан, проблеми і перспективи розвитку нафто-газового комплексу Західного регіону України”. – Львів: УНГА.- 1995. – С.86.

23. Єгер Д.О. Про рух високов’язких рідин у різнопроникних шарах //Нафта і газ України. - Київ. – 2002. – С.151–153.

24. Єгер Д.О. Використання високов’язких рідин для спрямованої дії на привибійну зону багатошарових пластів //Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ.- Івано-Франківськ. ІФНТУНГ– 2003.- №1.- С.61–63.

25. Єгер Д.О., Дорошенко В.М. Розвиток технологій водообмежувальних робіт на полімерній основі //Нафта і газ України.- Івано-Франківськ.- 2000.- С.255.

26. Єгер Д.О. Цільові функції інтенсифікації видобутку в системі розробки родовищ нафти і газу //Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.- 2003. - № 1.- С 28 – 30.

27. Егер Д.А. Принципы регулирования вытеснения нефти упорядоченными действиями на призабойную зону пластов //Pozyskiwanie paliw weglowodorowych ze zrodel krajowych – innowacje I osiagniecia. – Krakow.- 2002. - Р.549–552.

28. Єгер Д.О., Ковальчук М.Р., Григоренко В.В., Ковальчук Н.О. “ГОРИЗОНТ–3D”: Геолого-математичне моделювання на персональних комп’ютерах об’ємного розподілу запасів вуглеводнів у покладах за класами колекторів //Матеріали 5-ї Міжнародної конференції “Нафта і газ України 98“.- Полтава.- Том 2. –1998. - С.53.

29. Григоренко В.В., Єгер Д.О., Ковальчук М.Р., Ковальчук Н.О. Моделювання гідродинамічної задачі фільтрації флюїдів з допомогою програмного комплексу “Горизонт-3D” для відтворення історії розробки нафтових і газових родовищ з метою прогнозування і оптимізації їх нафто- і газовіддачі в процесі дорозробки //Матеріали 6-ї Міжнародної науково-технічної конференції “Нафта і газ України”.- Івано-Франківськ: УНГА. - 2000. - Том 2.- С.162–163.

30. Єгер Д.О. Дорошенко В.М., Зарубін Ю.О., Бондарук В.Ю. Підвищення нафтовіддачі регулюванням фільтраційними потоками шляхом дії на привибійну зону пласта //Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ.- Івано-Франківськ: ІФДТУНГ.- 1998.- №35.- С.84–88.

31. Способ выделения промышленно-продуктивных коллекторов: А.с. 523578 СССР, МПК G01V5/00 /О.Н. Кись, Ю.Д. Качмар, Д.А. Егер, Н.М. Свихнушин, В.Е. Якив, М.Н. Сорока, Я.Н. Драбина. - № 2116590/25; Заявлено 18.03.75.

32. Тампонажный раствор: А.с. 730954 СССР, МПК Е21В 33/138 /Ю.Д. Качмар, Е.Г. Любомирова , Н.А. Николаенко, Д.А. Егер.- № 2586623 /22-03; Заявлено 02.03.78; Опубл. 30.04.80, Бюл. № 16.

33. Способ разобщения межтрубного пространства скважины: А.с. 861553 СССР, МПК Е21В33/12 /Ю.Д. Качмар, Д.А. Егер, И.Н. Костур, Е.Г. Любомирова, В.А. Шокалюк, А.Б. Меркурьев. - № 2876607/22-03; Заявлено 27.12.79; Опубл. 07.09.81, Бюл. № 33.

34. Состав для разобщения межтрубного пространства :А.с. 861555 СССР, МПК Е21В33/138 /Ю.Д. Качмар, Д.А. Егер, М.В. Дылевой, Н.М. Ватаманюк.- № 2180963/22-03; Заявлено 13.10.75; Опубл. 07.09.81, Бюл. № 33.

35. Способ кислотной обработки обводненного пласта:А.с.1078977СССР, МПК Е21В43/27 /А.М. Гнатюк, Д.А. Егер, О.Н. Кись, И.И. Музычко, Н.А. Николаенко, В.Я. Онищенко, Л.В. Преснякова.- №3482892/22 – 03; Заявлено 12.09.84.

36. Способ кислотной обработки нефтенасыщенного пласта: А.с. 1229548 СССР, МПК Е21В43/27 /Д.А. Егер, Ф.С. Семикашев, В.П. Заяц, Н.Н. Лилак. - № 3790129; Заявлено 15.09.84.

37. Пат. 20550А Україна, Е21В43/27 /Спосіб селективної обробки газових свердловин. /Д.О. Єгер, А.М. Садов, К.І. Козак, А.Г. Кукуєв, М.А. Солодкий, Е.А. Грушко, М.І. Рудий. –Заявлено 15.02.91; Опубл. 15.07.97, Бюл. № 1.

38. Способ обработки призабойной зоны пласта: А.с. 966231 СССР, МПК Е21В43/27/А.М. Гнатюк, В.П. Козак, О.Н. Кись, Д.А. Егер.- № 2971371/22-03; Заявлено 12.08.80; Опубл. 15.10.82, Бюл. № 38.

39. Способ обработки призабойной зоны пласта: А.с. 1677278 СССР, МПК Е21В43/27 /Д.А. Егер, О.Н. Кись, К.И. Коза, Н.А. Солодкий, Е.А. Грушко.- №44869924/03;- Заявлено 29.06.88; Опубл. 15.09.91, Бюл. № 34.

40. Способ газокислотной обработки призабойной зоны пласта: А.с. 1001721 СССР, МПК Е21В43/27 /А.М. Гнатюк, В.П. Козак, Д.А. Егер, О.Н. Кись, Е.С. Сухан, Ю.В. Гузар, Ф.С. Семикашев.- № 3275616/22-03; Заявлено 10.04.81.

41. Пат. 28934А Україна, МПК Е21В33/138. Гелеутворююча композиція “РІПОЛ” для ізоляції пластових вод в свердловинах /В.М. Дорошенко, Д.О. Єгер, А.В. Саранов, В.С. Гаркот, І.А. Пилипець, В.Г. Касянчук, М.А. Столяров.- № 97115437; Заявлено 12.11.1997; Опубл. 16.10.2000.

42. Способ восстановления герметичности обсадной колонны: А.с. 1624127 СССР, МПК Е21В33/13 /Д.А. Егер, О.Н. Кись, А.М. Садов, В.А. Андрусив.- № 4667087; Заявлено 23.02.89; Опубл. 30.0 1.91, Бюл.№ 4.

43. Пат. 28209А Україна, МПК Е21В43/22. Спосіб ізоляції припливу пластових вод у свердловину /В.М. Дорошенко, Д.О. Єгер, В.А. Петриняк, І.А. Пилипець, В.Г. Касянчук, М.А. Столяров, Я.В. Соломчак.- № 95073461; Заявлено 24.07.1995; Опубл. 16.10.2000.

44. Пат. 4606 Україна, МПК Е21В33/13. Спосіб створення гідроізолюючого екрану в пласті. /Д.О. Єгер, О.М. Кісь, В.С. Бойко, І.М. Купер.- Заявлено 20.07.1993; Опубл. 26.12.1994, Бюл. № 7.

45. Пат. №29560 Україна, МПК Е21В43/25. Спосіб обробки привибійної зони продуктивного пласта та пристрій для його здійснення /Д.О. Єгер, А.В. Корзун, Н.Н. Лилак, В.І. Шубін.- Опубл. 15.11.2000, Бюл. № 8.

46. Пат. №1071 Україна, МПК Е21В28/00. Пристрій для обробки продуктивного шару /В.М. Архипенко, Д.О. Єгер, М.М. Лилак, та інші.- Опубл 15.10.2001, Бюл. № 9.

47. Пат. №140 Україна, МПК Е21В43/25. Пристрій для відновлення продуктивності нафтових свердловин /А.Ф. Кічігін, В.М. Слідченко, Д.О. Єгер, О.Н. Терентьєв, В.М. Бульбас, М.М. Лилак.- №95125211/К; Заявлено 11.12.95; Опубл. 30.04.98, Бюл. № 2.

48. Пат. №2107814 Российская федерация, МПК Е21В43/25. Способ импульсного воздействия на продуктивный пласт и устройство для его осуществления /А.Ф. Кичигин, Д.А. Егер, В.Н. Бульбас, и др.; Опубл. 27.03.98, Бюл. № 9.