Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Марчук Галина Петрівна. Підвищення відтворних і продуктивних якостей гусей шляхом удосконалення глибинної обробки яєць : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Херсонський держ. аграрний ун-т. — Херсон, 2004. — 122арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 98-120.



Анотація до роботи:

Марчук Г.П. Підвищення відтворних і продуктивних якостей гусей шляхом удосконалення глибинної обробки яєць. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва.

Херсонський державний аграрний університет. Херсон, 2004.

Дисертація присвячена підвищенню відтворювальних і продуктивних якостей гусей шляхом удосконалення глибинної обробки яєць. Розроблено новий метод глибинної обробки гусячих яєць біологічно активними речовинами. Вивчено вплив аскорбінової кислоти, введеної в яйце за допомогою диметилсульфоксиду, на ембріональний розвиток, виводимість яєць, вивід та збереженість гусенят й активізацію формоутворюючих процесів на старті постембріонального періоду, що в подальшому забезпечило інтенсивніший ріст, підвищення м’ясної продуктивності, маси внутрішніх органів, інтенсивність метаболізму.

1. Науково обґрунтовано, розроблено й удосконалено хімічний спосіб глибинної обробки гусячих яєць, який прискорює мітотичну діяльність, диференціацію сомітів мезодерми, збільшує кількісну базу міосателітів, що забезпечує кращий розвиток ембріонів, підвищує вивід гусенят, м’ясну продуктивність гусей.

2. Спосіб полягає в тому, що 0,1% розчин аскорбінової кислоти вводять в інкубаційне яйце гусей за допомогою хімічного провідника – 0,1% розчину диметилсульфоксиду. Запропонований спосіб порівняно з баричним, термічним та ін’єкційним забезпечує збільшення продуктивності праці, зменшення питомих витрат дорогих біологічно активних речовин, зниження витрат електроенергії на процес передінкубаційної обробки яєць.

3. Із п’яти комбінацій БАР, які містили аскорбінову, янтарну, феноксіоцтову кислоту, жиророзчинні вітаміни А, Д, Є, гексан, димексид, застосованих для глибинної обробки яєць, кращі показники їх виводимості одержані при обробці розчином, який містить 0,1% димексид і 0,1% аскорбінову кислоту.

4. Експериментально доведено, що обробка яєць новим способом суттєво підвищує вміст аскорбінової кислоти (у 22 рази), стримує випаровування внутрішньояйцевої води (у 1,22 рази ) на початку інкубації і сприяє прискореному ембріональному розвитку гусей. Ділянки гістогенезу у 12-добових ембріонів дослідної групи мають вдвічі більший об'єм і відрізняються вищим ступенем активності утворення тканин. Причому, процес гістогенезу скелетної м’язової тканини проходить інтенсивніше на тазовій, ніж на грудній кінцівках.

5. Встановлено, що передінкубаційна обробка яєць аскорбіновою кислотою за допомогою хімічного провідника сприяла підвищенню виводимості яєць залежно від пори року на 7,8-8,6%, виводу гусенят на 2,8-7,4% і активізації формоутворюючих процесів на старті постембріонального періоду, що в подальшому забезпечило інтенсивніше (у 2,7 рази) формування росту птахів, кращу збереженість та етологічні показники. Молодняк гусей дослідної групи перевищував своїх контрольних аналогів за живою масою й її середньодобовим приростом: у 30-добовому віці на 11,2% і 16,9% (Р<0,001); у 60-добовому на 9,9% і 8,8% (Р<0,01); у 90-добовому на 9,3%.

6. Виявлено, що гусенята дослідної групи в 30-120-добовому віці вірогідно (Р<0,01) перевищували контрольних аналогів за: довжиною тулуба на 5,9- 2,2%, обхватом грудей на 4,9-1,4%, шириною грудей на 1,0- 8,9%, індексом масивності 6,1-4,5% й індексом збитості на 0,7-3,0%.

7. Гусаки й гуски дослідної групи у 120-добовому віці вірогідно перевищували контрольних аналогів відповідно за масою напівпатраної тушки на 16,9 (Р<0,01 ) і 9,3%, за виходом напівпатраної тушки на 2,9 % і 4,5% (Р<0,001), за масою м'язів 5,0 і 3,1% (Р<0,001) за масою їстівних частин на 2,0 і 3,2% (Р<0,001).

8. Встановлено, що гуси дослідної групи переважали контрольних аналогів за розвитком внутрішніх органів та залоз внутрішньої секреції.

Молодняк дослідної групи порівняно з контрольними ровесниками мав тенденцію до більш високих значень за вмістом еритроцитів, гемоглобіну та окремих показників білкового, ліпідного, вуглеводного і мінерального обміну речовин.

9. Впровадження нового способу глибинної обробки яєць забезпечує ресурсозберігаючий і економічний ефект при вирощуванні гусенят на м’ясо – в 60-добовому віці –2370грн.,а в 120-добовому віці – 1950 грн. на 1000 голів.

10. Із метою оптимізації технології інкубації яєць гусей і покращення економічних показників при виробництві м'яса рекомендується проводити глибинну обробку за новим способом, який задекларовано в патенті України за №52097 А.

Публікації автора:

1. Иванов В.А., Куцак С.Н., Ляшенко Е.В., Марчук Г.П., Самойлюк В.В. Разработка приемов и методов по усовершенствованию технологии инкубации яиц // Птахівництво. - Міжвід. темат. наук. збірн..-Випуск 51.-Борки.-2001.-С.416-420. (Дисертант провів експериментальні дослідження, обробку результатів).

2. Іванов В.О., Марчук Г.П., Самойлюк В.В. Вплив передінкубаційної стимуляції на забійні та м’ясні якості гусей // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – Випуск 10 (34). - Харків. - 2002. - С.76 - 78. (Дисертант виконав експериментальну частину, провів статистичну обробку даних).

3. Іванов В., Марчук Г. П. Біохімічні показники сироватки крові гусей при введенні вітаміну С за допомогою хімічного транспорту //Вісник Львівського державного аграрного університету. - Агрономія №7. - Львів.-2003.-С.84-87. (Дисертант виконав експериментальну частину, провів статистичну обробку та аналіз результатів).

4. Марчук Г.П. Вплив аскорбінової кислоти, введеної хімічним способом в інкубаційні яйця на ріст і розвиток гусей // Таврійський науковий вісник. – Випуск 32. - Херсон. - 2004. - С.111-114.

5. Спосіб підвищення виводимості гусячих яєць. Деклараційний патент України на винахід №52097 А від 19.02.2002 року.

6. Іванов В.О., Козій М.С., Марчук Г.П., Архангельська М.В., Приймак В.В., Ляшенко Є.В., Бородай В.П. Репродуктивні і м’ясні якості птахів. Поліпшення показників за допомогою глибинної обробки яєць біологічно активними речовинами // Сучасне птахівництво. – 2004. - №4. С.2-3. (Безпосередньо дисертанту належать дані про поліпшення репродуктивних і м'ясних якостей гусей).