Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Шаповал Вадим Анатолійович. Підвищення ефективності використання основних фондів гірничо- збагачувальних комбінатів шляхом диверсифікації виробництва: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. - Д., 2003.



Анотація до роботи:

Шаповал В.А. Підвищення ефективності використання основних фондів гірничо-збагачувальних комбінатів шляхом диверсифікації виробництва. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - “Економіка, організація і управління підприємствами”. Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2003.

Обґрунтовано підвищення ефективності використання основних фондів марганцевих гірничо-збагачувальних підприємств шляхом впровадження диверсифікації виробництва на базі початкового та оперативного синергізму. Визначено, що на сучасних ГЗКах доцільно впроваджувати концентричний вид диверсифікації. Теоретично досліджена залежність рентабельності марганцевої руди від рентабельності основних фондів, що надає можливість кількісно оцінити вплив економічних важелів щодо управління ефективністю використання фондів гірничо-збагачувальних комбінатів на показники прибутковості.

Для визначення економічної ефективності початкових етапів диверсифікації виробництва запропоновано використовувати зниження рівня беззбитковості функціонування підприємства. Розроблені теоретичні положення щодо розрахунків оптимальної величини сукупних постійних витрат для двох видів продукції. Запропоновано методику оптимального розподілу інвестицій, які спрямовуються на створення та обслуговування основних фондів диверсифікаційних проектів.

У дисертації, що є завершеною науковою працею, отримані нові результати, які полягають у теоретичному визначенні економічних важелів підвищення ефективності використання основних фондів марганцевих комбінатів шляхом послідовної диверсифікації виробництва на підставі синергізму при визначенні рівня беззбитковості багатопрофільного виробництва, що має важливе наукове і практичне значення для поліпшення сучасного стану економіки гірничо-збагачувальних підприємств України. У результаті дисертаційного дослідження сформульовані такі науково-практичні висновки та рекомендації:

  1. Основні виробничі фонди Орджонікідзевського ГЗКу характеризуються низьким ступенем завантаженості (потужності технологічних цехів використовуються на 25…69 %), що призводить до зменшення ефективності використання основних фондів і підвищення операційних витрат підприємства. В умовах надмірності виробничих потужностей комбінату для підвищення ефективності використання основних фондів слід застосовувати послідовну диверсифікацію виробництва, яка сприяє виникненню важливих економічних важелів з управління собівартістю продукції.

  2. При визначенні економічних важелів з'ясовано, що залежність вартості основних фондів кар'єру від обсягу видобутку руди, а також рентабельності продукції Орджонікідзевського ГЗКу від рентабельності основних фондів відбиваються параболічною функцією, що треба враховувати при плануванні виробничої програми технологічних цехів. Скорочення обсягу видобутку руди призводить до вивільнення основних засобів, а саме мобільного кар'єрного устаткування, автотранспорту тощо. Зниження інтегрального коефіцієнта використання основних фондів до 72 % викликає відповідне змінювання фондорентабельності та рентабельності продукції на рівні 35…40 %.

  1. З метою підвищення інтенсивності використання цілеспрямовано вивільнених фондів на сучасних гірничо-збагачувальних комбінатах доцільно впроваджувати концентричний вид диверсифікації, який забезпечує спільне застосування робочого устаткування і технологій (для видобутку вапняку, піску, виробництва залізорудного агломерату, глини керамзитової, стінових каменів та гранітних блоків тощо). Спільність витрат основного марганцевого і побіжних виробництв зумовлює зниження собівартості побіжної продукції до 20 %, що забезпечує її прибутковість.

  2. Висока завантаженість виробничих потужностей відповідно до поточних обсягів виробництва концентрату і агломерату ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" зумовлює мінімальний запас фінансової сталості на рівні 4...8 % і необхідність формування більш прибуткових активів. Вибір диверсифікаційних проектів слід здійснювати виходячи з величини імовірного зниження рівня беззбитковості, яка досягається за рахунок синергетичного ефекту від спільного використання основних фондів і технологій, що сприяє збільшенню фінансової сталості виробництва. Треба створювати диверсифікаційні проекти, що сприятимуть виникненню найбільшого синергізму і призведуть до зниження операційних витрат і підвищення конкурентоспроможності продукції комбінату.

  3. За технологією і робочим устаткуванням гірничо-збагачувального виробництва є сприятливі умови для формування синергетичного ефекту. Теоретично обґрунтовано, що при організації випуску марганцевого і залізорудного агломератів на фабриці Орджонікідзевського ГЗКу та збільшенні коефіцієнта інтенсивної завантаженості наявних основних фондів фабричні питомі постійні витрати зменшуються на 17,8 грн./т, що викликає зниження рівня беззбитковості марганцевого агломерату на 67,2 %.

  4. При збільшенні числа видів продукції і послуг, що створюються в умовах диверсифікованого виробництва, сумісні постійні витрати збільшуються, а їх частина на кожен вид продукції зменшується. Для отримання кращого результату від диверсифікації виробництва (фондовіддача, рентабельність фондів) слід враховувати економічний, соціальний і екологічний ефекти, які випливають з проектів (функціонування об'єктів оздоровчого й соціально-культурного призначення, впровадження екологічних проектів).

  5. При плануванні обсягів випуску й собівартості марганцевого і залізорудного агломератів треба брати до уваги, що розподіл виробничих витрат за її видами дозволяє змінювати собівартість продукції на 8..27 %. В умовах Орджонікідзевського ГЗКу рівнем беззбитковості виробництва марганцевого агломерату можна управляти в діапазоні 10,8…5,5 тис.т/міс., залізорудного - 16,2…25,8 тис.т/міс. Функція обсягу виробництва продукції від частки сукупних умовно-постійних витрат є екстремальною і відбивається поліномом n-ого ступеня, тому буде спостерігатися оптимальна величина сукупних постійних витрат для двох видів продукції. Цільова функція передбачає мінімальну середню собівартість виробництва обох агломератів та зумовлює оптимальний розподіл завантаженості основних фондів та обсягів виробництва (у співвідношенні 40:60 %).

  6. Розподіл обмежених інвестицій між диверсифікаційними проектами гірничо-збагачувального підприємства можна здійснюватися графоаналітичним методом, виходячи з оптимальних обсягів інвестування кожного з проектів, що забезпечуватиме найбільший сумарний прибуток за усіма проектами. Питомі виробничі витрат на продукцію знаходяться у зворотно пропорційній залежності від обсягу капіталовкладень у проекти, що дозволяє визначити економію виробничих витрат при збільшенні обсягів виробництва. Аналіз структури продукції Орджонікідзевського ГЗКу відповідно цієї економії свідчить про те, що пріоритет інвестування мають виробництва з більш великим обсягом промислової обробки, що підтверджує доцільність диверсифікації, зумовленої синергетичними ефектами від спільного використання основних фондів і технологій.

Рекомендації щодо використання отриманих результатів

Результати дисертаційного дослідження запропоновані до використання в роботі планово-економічних служб гірничо-збагачувальних комбінатів ДАК "Укррудпром" та проектних інститутів.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Прокопенко В.И., Шаповал В.А. К вопросу создания рабочих мест на горно-обогатительных комбинатах путем диверсификации производства // Вісник Технологічного університету Поділля.-1998.-№6.-С.89-91.

  2. Прокопенко В.И., Шаповал В.А. Розподіл коштів між альтернативними напрямками диверсифікації виробництва на гірничо-збагачувальних підприємствах // Академічний огляд. - 2001.- № 2.-С.61-67.

  3. Шаповал В.А., Кирієнко О.І. До питання диверсифікації виробництва на марганцевих гірничо-збагачувальних підприємствах // Зб. наук. праць "Економіка: проблеми теорії та практики". - Дніпропетровськ: Наука і освіта. -2001.-Вип.93.-С.46-50.

  4. Шаповал В.А. Визначення взаємозв'язку між фондорентабельністю і рентабельністю продукції // Зб. наук. праць "Економіка: проблеми теорії і практики". - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2003. - Вип. 173.-С.47-50.

Опубліковано в інших виданнях:

  1. Шаповал В.А. Оценка эффективности использования основных фондов на Орджоникидзевском ГОКе // Матер. міжвуз. наук.-практ. конф. "Становлення української економіки". - Дніпропетровськ.-1996.-С.30.

  2. Шаповал В. А. Влияние основных фондов на технико-экономические показатели горно-обогатительного производства марганцевого концентрата // Придніпровский науковий вісник.-1996.-№5 (5). - С.13.

  3. Шаповал В. А. Направления развития горно-обогатительного предприятия в современных условиях хозяйствования // Сб. науч. трудов межд. наук.-практич. конф. НГА Украины "ХХI столетие - проблемы и перспективы освоения месторождений полезных ископаемых". - Днепропетровск: РИК НГА Украины.- 1998.-№ 3.-Т. 7.- С.86-91.

  4. Шаповал В. А. К вопросу о накоплении и использовании амортизационного фонда на горно-обогатительном комбинате //Вісник Дніпропетровського університету: Економіка. - 1998.-Вип.2.-С.47-52.

  5. Курашов С.В., Шаповал В. А. Структура технолого-экономических показателей производственно-хозяйственной деятельности горно-обогатительных комбинатов Кривбасса // Вісник Дніпропетровського університету: Економіка. - 1999.-Вип.3.-С. 103-108.

  6. Шаповал В. А., Цупров И.И. Эколого-экономический аспект деятельности горно-обогатительных комбинатов // Науковий вісник НГА України. - Дніпропетровськ. -2000.-№1.-С. 64-66.

  7. Шаповал В. А., Кириенко И.С. Оптимизация горно-обогатительного производства как фактор развития предпринимательской деятельности предприятия / В кн. Кириенко И.С. Режим работы марганцевых карьеров. - Днепропетровск: Наука и образование.-2000.-С.197-204.

  8. Шаповал В.А. Исследование комплексного использования природных ресурсов в плане устойчивого состояния экономики горно-обогатительного производства. Экономический анализ дополнительных производств в ОАО “Орджоникидзевский горно-обогатительный комбинат” / В кн. Прокопенко В.И., Кривошеевой А.А. Экономическая оценка потерь рудного сырья. – Днепропетровск: Наука и образование, 2001.- С.171-188.

  9. Прокопенко В.И., Шаповал В.А К установлению объема производства при диверсификации деятельности горно-обогатительных комбинатов // Матеріали другої міжнар. наук.-практ. конф. "Проблеми і перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації". - Економічний вісник НГА України. - Дніпропетровськ: РВК НГА України.-2001.-№2.-Т.1.- С.40-42.

  10. Прокопенко В.И., Шаповал В.А. Стратегия деятельности горно-обогатительных предприятий и принципы устойчивого развития // Матер. міжн. наук.-практ. конф. "Раціональне використання рекультивованих та еродованих земель". - Дніпропетровськ, 2002.-С.51-53.

У працях, опублікованих у співавторстві, особисто автором виконано:

[2] - аналітичні дослідження розподілу обмеженого обсягу інвестицій між диверсифікаційними проектами;

[1,3,11] - теоретичне обґрунтування доцільності диверсифікації виробництва гірничо-збагачувального комбінату та важелів, що сприяють підвищенню ефективності використання його наявних основних фондів;

[9] - аналіз процесу формування продукції і використання ресурсів гірничо-збагачувального виробництва у взаємозв'язку з техніко-економічними показниками;

[13] - визначення критерію економічної ефективності початкових етапів диверсифікації виробництва гірничо-збагачувального підприємства;

[10,14] - дослідження додаткових ефектів, що зумовлюються диверсифікацією виробництва Орджонікідзевського ГЗКу.