Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


Бугрова Олена Олександрівна. Підвищення ефективності будівництва на засадах проектного ланцюжка вартості : дис... канд. екон. наук: 08.07.03 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. — К., 2005. — 182арк. — Бібліогр.: арк. 168-177.



Анотація до роботи:

Бугрова О.О. Підвищення ефективності будівництва на засадах проектного ланцюжка вартості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – Економіка будівництва. Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2005.

В дисертації вирішена наукової задача, яка полягає в розробці теорії управління ефективністю будівельного проекту в об’єктивних умовах впливу факторів ризику протягом всіх фаз його життєвого циклу. Концептуальною, „стержневою” ідеєю виступає методологічна модель “проектного ланцюжку вартості (цінності)”. Цінність проекту вимірюється показником чистої нинішньої вартості, який протягом всіх ланок проектного ланцюжку найбільш адекватно відображає доцільність проекту для інвестора і через норму дисконтування враховує загальні ризики. Ризик інвестиційного проекту охоплює дві складові: (1) суму коштів, що підпадає під ризик, і (2) невизначеність щодо майбутнього руху коштів за проектом. Формалізація зміни цих двох складових ризику по мірі просування проекту при обчисленні його чистої нинішньої вартості дозволяє визначити засади теорії динаміки ефективності проекту. Узагальнюючим результатом дослідження є конкретно визначена система, яку детально викладено як своєрідний додаток до всесвітньо визнаного Керівництва з питань проектного менеджменту, добавивши до дев’яти його складових ще десяту – управління ефективністю проекту.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці методології динаміки ефективності будівельного проекту з урахуванням ризиків, яка пов’язана з відповідними процедурами, прийомами та методами протягом всіх фаз його життєвого циклу.

2. Важливою задачею в сфері інвестиційної діяльності є забезпечення економічної доцільності проектів для інвесторів з моменту визначення щодо ініціювання проекту до дати закінчення строку експлуатації об’єкту будівництва. Тут питання оцінки економічної доцільності, впливу ризиків, механізмів і процедур управління ефективністю повинні бути поєднані в одній системі, яка б враховувала їх взаємодію в динаміці.

3. Концептуальною, „стартовою” ідеєю розробки зазначеної вище системи виступає нове теоретичне поняття і методологічна модель “проектного ланцюжку цінності”. Вони базуються на факті, що проектом створюється цінність і формується вона впродовж послідовних фаз проекту (ланок проектного ланцюжку). Цінність проекту вимірюється показником чистої нинішньої вартості (NPV), який протягом всіх проектних фаз найбільш адекватно відображає доцільність проекту для інвестора і через застосовану норму дисконтування враховує загальні ризики. Хоча своєчасне і в межах кошторису будівництво є, безумовно, дуже важливими чинниками економічного успіху проекту, принаймні не менш важливими є інші ланки проектного ланцюжка вартості – підготовка проекту, тендер і експлуатація об’єкту будівництва (а також придбання земельної ділянки під нерухомість).

4. Метод багатоваріантного дисконтованого грошового потоку сприяє всеохоплюючому, і разом з тим, чіткому урахуванню усіх факторів, які обумовлюють вартість будівельного проекту. Визначення ризику негативних економічних результатів внаслідок реалізації проекту доцільно здійснювати шляхом обчислення варіації і стандартного відхилення з подальшим з’ясуванням ймовірності підсумкового збитку по проекту.

5. В разі, якщо складно, недоцільно або неможливо визначити ймовірність розвитку подій за окремими сценаріями у майбутньому, слід зробити припущення про відповідний тип розподілення ймовірності (потрійне або бета). Це разом з варіантами прогнозу дозволить розрахувати показники ризику (варіацію та сигму). Проте, нажаль, такий підхід не дає оцінки лише “негативного боку” ризику, який і є об’єктом особливої уваги. Бета розподілення лежить в основі так званого методу оцінки і огляду проектів (PERT). Цей метод довів свою зручність, корисність і надійність при обчисленні тривалості проектів а також проектних витрат. Ми пропонуємо до застосування цей підхід при прийнятті рішень щодо економічної доцільності та зіставлення ефективності будівельних проектів.

6. Ризик інвестиційного проекту охоплює дві складові: (1) суму коштів, що підпадає під ризик, і (2) невизначеність щодо майбутнього руху коштів за проектом. Методологічна формалізація зміни цих двох складових ризику, при обчисленні його чистої нинішньої вартості по мірі просування проекту, дозволяє визначити засади теорії динаміки ефективності проекту. Розрахунки ефективності проекту по ходу його просування за методологією, наведеною в дисертації, дозволяють встановити криву (графік) динаміки його ефективності. Спираючись на цю інформацію, кожен з інвесторів, в залежності від своєї особистої лояльності до ризиків, може прийняти обґрунтоване рішення щодо найбільш доцільного моменту його входження в проект і, якщо це виявиться для нього потрібним, щодо слушного моменту його виходу з проекту.

7. Узагальнюючим науково-практичним підсумком дослідження є конкретно визначена система, яку детально викладено як своєрідний додаток до всесвітньо визнаного Керівництва з питань проектного менеджменту (PMBOK), добавивши до дев’яти його складових ще десяту – управління ефективністю проекту. Розроблена нами система управління ефективністю є природнім відображенням в менеджменті економічної теорії динаміки ефективності проекту, яка є ключовим теоретичним доробком дисертації.

8. Будівельна галузь є природно проектно орієнтованою і такою, що відіграє вирішальну роль в реалізації інвестиційних проектів. Впровадження результатів в організаціях підрядників, інвесторів і замовників довело, що розроблена система управління проектною ефективністю з урахуванням ризиків є не тільки теоретично вірною, але і практично корисною.

9. Подальші дослідження з відповідних питань доцільно спрямувати на оптимізацію бізнес-процесів в будівництві для максимального і збалансованого задоволення економічних інтересів підрядчиків, інвесторів і замовників будівельних об’єктів.

Публікації автора:

  1. Бугрова О.О. Щодо процедури прийняття фінансових рішень з проблемних питань / Комунальне господарство міст: Науково-технічний збірник. - Вип.46. – К.: „Техніка”, 2002.- С.101-112.

    Бугрова О.О. Щодо багатоваріантного фінансового прогнозування / Будівельне виробництво: Міжвідомчий науково-технічний збірник. - Вип.43.- К.: НДІ будівельного виробництва, друкарня „Оранта”, 2002.- С.107-110.

    Бугрова О.О. Щодо регулювання фондового ринку / Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: Збірник наукових праць. – Вип.11.- К.: КНУБА, 2002.- с.136-142.

    Бугрова О.О. Ланцюжок проектного управління ефективністю / Комунальне господарство міст: Науково-технічний збірник. - Вип.56. – К.: „Техніка”, 2004.- С.363-369.

    Бугрова О.О. Методологічні основи оцінки ризику при прийнятті інвестиційних рішень / Економіка України. – Вип. 10(503). – К.: Видавництво „Преса України”, 2003.- С.29-32.

    Бугрова О.О. Управління ефективністю проекту / Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: Збірник наукових праць. – Вип.13.- К.: КНУБА, 2004.- С.210-227.

    Бугрова О.О. Оцінка ефективності з урахуванням ризиків: обчислення за методом PERT будівництва за технологією PERI / Комунальне господарство міст: Науково-технічний збірник. - Вип. 62. – К.: „Техніка”, 2005.- С.170-180.

    1. Бугрова О.О. Основи теорії динаміки ефективності проекту / Економіка і держава. – Вип. 7. – К.: ІПКДСЗУ, 2005. – С.44-46.