Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Лопутько Олена Анатоліївна. Підготовка викладачів до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи навчальних закладів МВС України : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Лопутько О. А. Підготовка викладачів до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи навчальних закладів МВС України – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04. – теорія та методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця 2008.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи навчальних закладів МВС України. Уточнено і науково обґрунтовано поняття “підготовка викладачів до організації самостійної роботи у ВНЗ МВС”. Розроблено такі педагогічні умови підготовки викладачів ВНЗ МВС до організації самостійної роботи курсантів: професійна спрямованість знаннєвої підготовки викладачів до організації самостійної підготовки курсантів з опорою на специфіку їхнього фаху; володіння викладачами способами інтеракції в контексті організації самостійної роботи курсантів; систематичний методичний супровід, спрямований на професійне становлення викладачів ВНЗ МВС. Згідно з цим обґрунтовано проведення методологічних семінарів як шляху реалізації цих умов в методичній роботі ВНЗ МВС.

Розроблено та експериментально перевірено модель підготовки викладача до організації самостійної роботи курсантів в умовах методичної роботи ВНЗ МВС України. Основними елементами даної моделі є: етапи, рівні підготовки викладачів, основні принципи роботи з їх підготовки, рівні оцінювання підготовки викладача на кожному етапі.

Основні результати проведеного нами наукового дослідження щодо підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи ВНЗ МВС дають нам підстави для формулювання таких висновків:

1. Готовність викладача до професійно-педагогічної діяльності у навчальних закладах МВС України – це такий стан особистості педагога, який характеризується сукупністю теоретичних знань з навчальної дисципліни та методики її викладання з урахуванням особливостей навчального процесу у ВНЗ МВС України, сформованістю конструктивних, організаторських, комунікативних і гностичних умінь та навичок, гуманістичною спрямованістю діяльності, потягом до постійного самовдосконалення та ґрунтовними загальнокультурними знаннями.

Визначено, що підготовка викладача навчального закладу МВС до організації самостійної роботи курсантів – це діяльність організованих та уповноважених структур відповідного закладу (кафедр, факультетів, деканатів, навчально-методичних відділів) і, також, власне викладача, з метою підвищення рівня його професійної, загальнодидактичної й методичної підготовки щодо організації та проведення самостійної роботи курсантів, обміну досвідом між членами педагогічного колективу, впровадження передового педагогічного досвіду.

2. Система методичної роботи у ВНЗ МВС – це комплекс дій спеціально уповноважених відділів, об’єднань (навчально-методичний відділ, методична рада, методичне об’єднання факультету, інституту, університету) і самого викладача спрямованих на підвищення загального рівня методичної культури педагога в умовах особливостей навчально-виховного процесу у відомчих закладах освіти.

Вимоги провідних документів щодо організації самостійної роботи та практичний досвід обумовили визначення таких критеріїв підготовки викладача до організації самостійної роботи: володіння знаннями щодо основ організації самостійної роботи курсантів; уміння й навички оптимального добору видів самостійної роботи курсантів; характер інтеракції викладача і курсантів. Відповідно до визначених критеріїв було розроблено рівні підготовки викладачів: низький, середній та високий.

Оптимальним засобом та формою підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи є проведення методологічних семінарів з метою реалізації певних педагогічних умов. Під педагогічними умовами підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів у цьому контексті ми розуміємо сукупність чинників, що безпосередньо або опосередковано впливають на оптимізацію основних результатів діяльності викладача з організації самостійної роботи курсантів.

У дослідженні визначені та перевірені педагогічні умови підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів. Серед них: професійна спрямованість знаннєвої підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів з опорою на специфіку їхнього фаху; володіння викладачами способами інтеракції в контексті організації самостійної роботи курсантів; систематичний методичний супровід, спрямований на професійне становлення викладачів ВНЗ МВС.

З метою підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів було започатковано проведення методологічних семінарів, розподілених на два блоки: організаційно-оцінювальний та методичний. Засвоєння викладачами напрямів, визначених у плані проведення семінарів, та використання здобутих знань, вмінь і навичок у практичній діяльності є метою їх проведення.

3. Визначення педагогічних умов і шляхів їх реалізації дало нам змогу розробити модель підготовки викладачів до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи ВНЗ МВС України. Складовими елементами такої моделі було визначено адаптаційний, практично-репродуктивний, оптимізаційний етапи, які сприяють формуванню у викладача готовності до організації самостійної роботи курсантів: розуміння змісту, мети, завдань і прийомів такої роботи; форм та методів її організації; вміння й володіння навичками її ефективної організації. До кожного етапу було відповідно визначено рівні підготовки викладача (високий, середній, низький) та основні принципи його роботи (системність та послідовність; успішність і позитивність; індивідуалізація та диференціація адекватність цілей і завдань; активність та інтерактивність; оптимальність). Також були виокремлені рівні оцінювання підготовки викладача на кожному етапі: володіння викладачем знаннями щодо основ організації самостійної роботи; наявність вмінь і навичок використання репродуктивних і варіативних видів організації самостійної роботи курсантів; наявність і удосконалення навичок планування та організації самостійної роботи з дисципліни; вміння взаємодії з курсантами під час роботи, володіння знаннями, сформованість умінь і навичок з встановлення оптимального співвідношення складності навчальних завдань з видами, формами та методами організації самостійної роботи курсантів. Були окреслені рівні, на яких відбувається підготовка викладача в умовах методичної роботи: самостійна професійна підготовка, організаційна та навчально-методична робота кафедри, інструктивно-методична робота навчально–методичного відділу і методичної ради, організаційна і методична робота факультету й основні для кожного рівня види роботи.

4. Результати дослідно-експериментальної перевірки свідчать про оптимальність впровадження нашої моделі. Ця думка ґрунтується на співставленні результатів контрольної та експериментальної груп, а також на обробці та аналізі кількісних показників, одержаних у результаті виконання контрольних завдань наприкінці кожного етапу та узагальнення результатів. Якість підготовки викладачів експериментальної групи значно вища, ніж у контрольній (за інтегрованим показником готовності викладачів до організації самостійної роботи курсантів на високому рівні знаходиться на 8%, на середньому рівні на 6% більше викладачів експериментальної групи. На низькому рівні, відповідно, залишилося на 14% більше викладачів контрольної групи.

Цей показник підтверджено також істотним зростанням рівня навчальних досягнень курсантів, які працювали з викладачами експериментальної групи (на 12% порівняно з контрольною).

Результати дослідно-експериментальної перевірки запропонованої моделі підготовки викладача до організації самостійної роботи курсантів у системі методичної роботи ВНЗ МВС України свідчать про її результативність та оптимальність порівняно з традиційною. Таким чином, впровадження цієї моделі сприятиме значному поліпшенню підготовки викладачів до виконання своїх професійних обов’язків та результатів їх діяльності: підвищенню рівня засвоєння матеріалу конкретної навчальної дисципліни та розвитку у курсантів вмінь та навичок до організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності.

5. Розроблено методичні рекомендації з організації самостійної роботи курсантів викладачем ВНЗ МВС, де значна увага приділяється особливостям організації самостійної роботи викладачем на кожному етапі її реалізації із урахуванням специфіки викладання навчальної дисципліни в умовах КМСОНП, особистісних характеристик викладачів та основним напрямам їх взаємодії з певними навчальними групами

У цьому дослідженні, звісно, неможливо було охопити всі аспекти проблеми підготовки викладачів до організації самостійної роботи. Значний потенціал для подальшої розробки у цьому напрямі мають такі питання: методика підготовки викладача до організації самостійної пізнавальної діяльності курсантів під час вивчення різних навчальних дисциплін; підготовка до організації роботи над груповими та колективними проектами; детальне урахування викладачем міжпредметних зв’язків; організація ступеневої системи консультацій викладача.

Результати дослідження знайшли відображення у таких публікаціях автора:

  1. Демченко О. А. Дидактична система організації самостійної роботи студентів / О. А. Демченко // Рідна школа. – 2006. – № 5. – С. 68-70.

  2. Демченко О. А. Реалізація основних підходів, методів та форм організації самостійної роботи у сучасній педагогічній практиці / О. А. Демченко // Рідна школа. – 2006. – № 7. – С. 19-21.

  3. Демченко О. А. Реалізація методу проектів у організації самостійної дослідницької роботи (на прикладі вивчення іноземної мови у вищому юридичному навчальному закладі) / О. А. Демченко // Рідна школа. – 2006. – № 10. – С. 46-48.

  4. Демченко О. А. Особливості організації самостійної роботи курсантів в процесі вивчення іноземної мови майбутніми правознавцями / О. А. Демченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми та пошуки : зб. наук. пр. / [відп. ред. Т.І. Сущенко ]. – Вип. 37. – Запоріжжя. 2006. – С. 183-186.

  5. Демченко О. А. Дидактичні аспекти оптимізації взаємодії курсантів під час виконання індивідуальних та групових самостійних робіт в юридичному ВНЗ / О. А. Демченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми та пошуки : зб. наук. пр. / [відп. ред. Т.І. Сущенко ]. – Вип. 37. – Запоріжжя, 2006. – С. 411-414.

  6. Демченко О. А. Підготовка викладачів ВНЗ МВС до організації самостійної роботи курсантів / О. А. Демченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми та пошуки : зб. наук. пр. / [відп. ред. Т.І. Сущенко ]. – Вип. 37. – Запоріжжя, 2007. – С. 132-135.

  7. Демченко О. А. Основні підходи та принципи організації викладачем ВНЗ МВС України самостійної роботи / О. А. Демченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми та пошуки : зб. наук. пр. / [відп. ред. Т.І. Сущенко ]. – Вип. 37. – Запоріжжя, 2007. – С. 173-177.

  8. Демченко О. А. Дидактичні аспекти організації самостійної роботи в процесі вивчення іноземної мови в юридичному ВНЗ / О. А. Демченко // Імідж сучасного педагога. – 2005. – № 8. – С. 53-54.

  9. Демченко О. А. Розвиток самостійної науково–дослідницької роботи студентів як оптимізація вивчення іноземної мови у неспеціалізованих ВНЗ / О. А. Демченко : матер. наук.– практ. конференції [“Методичні аспекти викладання іноземних мов у вищих закладах освіти”], (Київ, 23 квітня 2004 р.) – К. : ДП “Друкарня МВС України”, 2004. – С. 23-25.

  10. Демченко О. А. Реалізація методу проектів в організації самостійної дослідницької роботи ( на прикладі вивчення іноземної мови в вищому юридичному навчальному закладі) / О. А. Демченко : тези доповідей XIII міжвузівської науково-методичної конференції Житомирського військового інституту радіоелектроніки імені С. П. Корольова.) / відп. за випуск В. А. Кукса, [“Проблеми удосконалення системи підготовки та перепідготовки військових і цивільних фахівців в умовах подальшого реформування Збройних Сил України та інтеграції вітчизняної системи вищої освіти у європейський освітній простір”], (Житомир, 21-22 квітня 2005 р.) – Житомир : ЖВІРЕ, 2005. – Ч. ІІ. – С. 18-19.

  11. Демченко О. А. Основні аспекти побудови системи самостійної роботи з мовної підготовки / О. А. Демченко : тези доповідей ІІ міжвуз. наук.-практ. конф. / ред. кол.: Є. М. Мойсеєв, О. М. Джужа, М. В. Костицький та ін., [“Українська мова в юриспруденції: стан, проблеми, перспективи”], (Київ. 9 листопада 2006 р.) – К. : Київський нац. ун-т внутр. справ, 2006. – С. 98-102.

12. Практикум з англійської мови (для самостійної роботи) / [Боярко Г. В., Демченко О. А., Дістель Г. Г., Драмарецька Л. Б., Зіброва С. І., Усенко О.Б.]. – К.: КЮІ МВС України, 2004. – 160 с.

13. Демченко О. А. Збірка перевірочних завдань для контролю результативності самостійної роботи курсантів та студентів, що навчаються за спеціальністю “Правознавство”: метод. матер. / Демченко О. А. – К.: ННІПКГБПС КНУВС, 2006. – 49 с.