Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Варецька Олена Володимирівна. Підготовка учителів початкових класів до економічного виховання школярів у системі післядипломної педагогічної освіти : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008. - 334 - с.



Анотація до роботи:

Варецька О.В. Підготовка учителів початкових класів до економічного виховання школярів у системі післядипломної педагогічної освіти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні та методичні основи підготовки вчителів початкових класів у системі післядипломної педагогічної освіти до економічного виховання школярів, яке набуває рис духовно-економічного.

Визначено сутність понять “духовно-економічне виховання молодших школярів”, “готовність учителів початкових класів до духовно-економічного виховання молодших школярів”, її основних компонентів: мотиваційного, змістового, операційно-результативного. Розроблено й науково обґрунтовано цілісну концепцію, технологію п’ятирічної пролонгованої підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання школярів у системі післядипломної педагогічної освіти та модель її науково-методичного забезпечення. Уточнено положення, які характеризують готовність вчителів початкових класів до економічного виховання школярів, розширено уявлення про особливості органічного поєднання курсової та міжкурсової підготовки вчителів початкових класів у системі післядипломної педагогічної освіти. Дістали подальшого розвитку наукові положення про складові готовності вчителів початкових класів до економічного виховання школярів.

1. У результаті аналізу філософської, психологічної та педагогічної літератури з’ясовано сутність понять “економічне виховання”, “підготовка”, “готовність до професійної діяльності”, “готовність до економічного виховання”, яка набуває ознак готовності до здійснення економічного виховання в поєднанні з духовним. Сформульовано визначення поняття “готовність учителів початкових класів до духовно-економічного виховання молодших школярів” як інтегрального поєднання особистісних та діяльнісних компонентів, що надає можливість педагогу в нових ринкових умовах сприяти перетворенню духовно збагачених економічних знань в усвідомлені ставлення, якості та дії молодших школярів, втіленню їх у соціально значущі вчинки. Структура готовності вчителів до духовно-економічного виховання містить мотиваційний, змістовий, операційно-результативний компоненти, має особистісні, ціннісні, функціональні, діяльнісні характеристики.

2. У ході констатувального експерименту встановлено, що високий рівень готовності вчителів до духовно-економічного виховання молодших школярів притаманний 11,6% вчителів, середній – 57,7%, низький – 30,6%. З’ясовано, що головними причинами часткової або повної неготовності педагогів є відсутність підготовки до духовно-економічного виховання в системі післядипломної педагогічної освіти та її цілісного науково-методичного забезпечення.

3. На основі сучасних теоретико-методологічних підходів до підготовки педагогів розроблено наукову концепцію, в якій підготовка вчителів до духовно-економічного виховання молодших школярів розглядається як багаторівневий процес, що ґрунтується на оновленому змісті курсової й міжкурсової післядипломної освіти, збагаченні сутності економічного виховання в його єдності з духовним; є керованою співтворчістю викладачів і слухачів, спрямованою на оригінальне висвітлення та багатоваріантне поєднання економічного й духовного виховання.

Виконане дослідження дало змогу розробити й реалізувати модель цілеспрямованої підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання, яка включає три етапи: мотиваційний, змістово-технологічний, рефлексивно-творчий. Мотиваційний етап передбачає розвиток особистісних мотивів підготовки та діагностику рівнів розвитку компонентів готовності; змістово-технологічний – знайомство зі змістом економічних понять, законів, їх духовним пластом, стимулювання педагогічної діяльності з духовно-економічного виховання; рефлексивно-творчий – відстеження, рефлексію, корегування, презентацію вчителями результатів діяльності з духовно-економічного виховання.

4. У результаті формувального експерименту обґрунтовано та експериментально перевірено модель науково-методичного забезпечення цілеспрямованої підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання молодших школярів у системі післядипломної педагогічної освіти в курсовий та міжкурсовий періоди, яке передбачає попередню підготовку викладачів інститутів СППО, п’ятирічний пролонгований супровід, наявність цілісного навчально-методичного забезпечення післядипломного педагогічного процесу.

Експериментальними даними підтверджена доцільність моделі пролонгованої п’ятирічної підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання молодших школярів у системі післядипломної педагогічної освіти, обґрунтовано її науково-методичне забезпечення.

Аналіз результатів формувального експерименту засвідчив, що в експериментальній групі, де проведено цілеспрямовано пролонговану підготовку до духовно-економічного виховання вчителів, виявлено 19,5% педагогів з високим рівнем готовності (проти 11,1% до початку), 70,5% вчителів зі середнім рівнем (проти 59,1%), низький рівень знизився з 29,8% (до початку) до 10,0%. Узагальнені експертні оцінки продемонстрували, що за результатами експериментальної роботи високий рівень мають 22,3%, середній – 72,4% та низький – 5,3% вчителів, що свідчить про наявність істотних позитивних зрушень, які відбулися внаслідок формувального експерименту.

5. Доведено, що навчально-методичне забезпечення курсової та міжкурсової пролонгованої підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання в системі післядипломної освіти може бути успішним, якщо воно поєднує в собі науково обґрунтовані програми й навчальні плани підготовки, навчально-методичні матеріали до семінару викладачів “Технологія підготовки вчителів до духовно-економічного виховання молодших школярів”, навчально-методичний комплекс з духовно-економічного виховання учнів, спеціально розроблені посібники для вчителів “Початки економіки” тощо. Високопродуктивними в цьому процесі виявились: триденний тренінг, семінари, творчі групи, майстер-класи, Школи педагогічної майстерності, максимально наближені до робочого місця вчителя в міжкурсовий період; опанування вчителями таких нових ролей: дослідника, гуманіста, партнера.

6. Кількісний і якісний аналіз результатів експериментальної роботи, застосування методів математичної статистики підтверджують гіпотезу, досягнення мети, доцільність науково-методичного забезпечення та технології підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання молодших школярів у системі пролонгованої п’ятирічної післядипломної педагогічної освіти. Проведене дослідження не претендує на остаточне розв’язання проблеми підготовки вчителів початкових класів до духовно-економічного виховання школярів у системі післядипломної педагогічної освіти. Воно закладає основу для подальшого визначення особливостей науково-методичного забезпечення безперервного духовно-економічного виховання в системі “родина – дошкільний навчальний заклад – школа – позашкільний освітній заклад – вища школа”.

Публікації автора:

Навчальні та навчально-методичні посібники

  1. Варецька О.В. Початки економіки. 2 клас: Навчально-методичний посібник з економіки для вчителя. – Запоріжжя: Просвіта, 2006. – 108 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4961 від 11.08.2006 р.).

  2. Варецька О.В. Початки економіки. 3 клас: Навчально-методичний посібник для вчителя. – Запоріжжя: Просвіта, 2006. – 124 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4961 від 11.08.2006 р.).

  3. Варецька О.В. Початки економіки. 4 клас: Навчально-методичний посібник для вчителя. – Запоріжжя: Просвіта, 2006. – 136 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4961 від 11.08.2006 р.).

  4. Варецька О.В. Духовно-економічне виховання молодших школярів на основі авторського курсу “Початки економіки”: Навчально-методичні матеріали тренінгу для викладачів системи післядипломної педагогічної освіти та вчителів початкових класів, які викладають курс “Початки економіки” на духовній основі. – Запоріжжя: Просвіта, 2007. – 76 с.

  5. Жадан Р.П., Григоренко Г.І., Варецька О.В. Книга для читання з економіки для учнів 1 класу до курсу за вибором “Початки економіки” для учнів 2–4 класів загальноосвітніх навчальних закладів: Навчальний посібник. – Запоріжжя: Прем’єр, 2007. – 84 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4960 від 11.08.2006 р.).

  6. Варецька О.В. “Робочий зошит з економіки” для учнів 2 класу загальноосвітніх навчальних закладів курсу за вибором “Початки економіки. 2–4 клас”: Навчальний посібник. – Запоріжжя: Просвіта, 2007. – 96 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11 – 4962 від 11.08.2006 р.).

  7. Варецька О.В. “Робочий зошит з економіки” для учнів 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів курсу за вибором “Початки економіки.
    2–4 клас”: Навчальний посібник. – Запоріжжя: Просвіта, 2007. – 104 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4962 від 11.08.2006 р.).

  8. Варецька О.В. “Робочий зошит з економіки” для учнів 4 класу загальноосвітніх навчальних закладів курсу за вибором “Початки економіки. 2–4 клас”: Навчальний посібник. – Запоріжжя: Просвіта, 2007. – 120 с. (схвалено, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4962 від 11.08.2006 р.).

  9. Варецька О.В. Програма курсу за вибором з економіки “Початки економіки” для 2–4 класів загальноосвітніх навчальних закладів // Географія та основи економіки в школі. – 2007. – № 2. – С. 12–21 (рекомендовано, лист Міністерства освіти і науки України № 1/11–4963 від 11.08.2006 р.).

  10. Варецька О.В. Програма та навчально-тематичний план курсів підвищення кваліфікації вчителів початкових класів “Духовно-економічне виховання молодших школярів на основі курсу “Початки економіки”. – Запоріжжя: Просвіта, 2007. – 28 с.

Статті у провідних наукових фахових виданнях

  1. Варецька О.В. Стан готовності вчителів початкових класів до здійснення економічної освіти та виховання дітей // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2002. – Вип. 22. – С. 169–172.

  2. Варецька О.В. Дитячий фольклор як засіб духовно-економічного виховання молодших школярів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2002 – Вип. 24. – С. 289–292.

  3. Варецька О.В. Формування духовних потреб молодших школярів засобами економічного виховання // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2002. – Вип. 25. – С. 303–308.

  4. Варецька О.В. Формування духовної стійкості молодших школярів у процесі економічного виховання // Збірник наукових праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки).– № 6. – Бердянськ: БДПУ. – 2002. –С. 91–98.

  5. Варецька О.В. Розвиток у молодших школярів економічного мислення як складової економічної культури // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2003. – Вип. 26. – С. 352–358.

  1. Варецька О.В. Проблема єдності економічного та духовного виховання особистості у психолого-педагогічних дослідженнях // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя – 2003. – Вип. 27. – С. 158–165.

  2. Варецька О.В. Економічне виховання: зарубіжний досвід // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2003 – Вип. 28.– С. 147–154.

  3. Варецька О.В. Формування життєвої компетентності молодших школярів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2005 – Вип. 34. – С. 10–17.

  4. Варецька О.В. Формування ціннісних орієнтацій молодших школярів засобами економіки // Духовність особистості: методологія, теорія, практика: Збірник наукових праць / Гол. Редактор: Г.П. Шевченко – Вип. 6 (12). – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля, 2005. – С. 12–20.

  5. Варецька О.В. Конструювання освітніх ситуацій у діяльності вчителя початкових класів з економічного виховання молодших школярів // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. – Зб. статей: Вип. 14. Ч. 2. – Ялта: РВВ КГУ, 2007. – С. 137–146.

  6. Варецька О.В. Навчально-педагогічні ігри як форма підготовки вчителів початкових класів до економічного виховання школярів у системі післядипломної педагогічної освіти // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць / Редкол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ-Запоріжжя. – 2007. – Вип. 46. – С. 27–34.

  7. Варецька О.В. Застосування міжпредметних зв’язків програмового курсу початкової школи з економікою // Початкова школа. – 2005. – №. 10. – С. 17–20.

  8. Варецька О.В. Духовно-економічне виховання молодших школярів як особистісно орієнтована технологія // Географія та основи економіки в школі. – 2007. – № 5. – С. 38–41.

  9. Варецька О.В. Підготовка вчителя до економічного виховання молодших школярів як сучасна проблема розвитку післядипломної педагогічної освіти в Україні // Імідж сучасного педагога. – 2007. – № 7-8 (76-77). – С. 85–90.

  10. Варецька О.В. Спільна педагогічна діяльність учителя і батьків з економічного виховання молодших школярів // Молодь і ринок. – 2007. – № 8 (31), серпень. – С. 85–89.

  11. Варецька О.В. Тренінг як форма підготовки вчителів початкових класів до економічного виховання школярів у системі післядипломної педагогічної освіти // Молодь і ринок. – 2008. – № 2 (37), лютий. – С. 121–125.

Матеріали конференцій, тези, доповіді

  1. Варецька О.В. Духовно-економічне виховання в сучасній філософській та педагогічній думці // Методологія соціального пізнання: здобутки й проблеми: Матеріали Всеукраїнської науково-теоретичної конференції 25 травня 2005 року. – Київ-Запоріжжя: Просвіта, 2005. – С. 252–253.

  2. Варецька О.В. Духовно-економічне виховання молодших школярів як педагогічна інновація // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Становлення якісного середовища як об’єкт педагогічного дослідження” / Наук. ред. Юзбашева Г.С. Херсон: Айлант, 2006. Випуск. 9. – С. 36–39.