Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Янковець Андрій Володимирович. Підготовка майбутніх перекладчів засобами інформаційно-комунікаційних технологій у вищих військових навчальних закладах : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Янковець А.В. Підготовка майбутніх перекладачів засобами інформаційно-комунікаційних технологій у вищих військових навчальних закладах – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – „Теорія та методика професійної освіти”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2005.

Дисертацію присвячено проблемі застосування інформаційно-комунікаційних технологій для самостійного вивчення іноземної мови курсантами у вищих військових навчальних закладах. Зокрема, розроблено методику організації самостійної роботи із застосуванням створених автором навчальних комп’ютерних програм. У дисертації розглянуто та проаналізовано педагогічні умови застосування інформаційно-комунікаційних технологій під час самостійної роботи та підготовки до занять; визначено методичні, техніко-дидактичні та психогігієнічні вимоги до навчальних комп’ютерних програм; проаналізовано наявні комп’ютерні мультимедійні курси щодо їхнього застосування під час самостійної підготовки майбутніх перекладачів у ВВНЗ. Розроблено модель організації самостійної роботи з використанням авторських навчальних комп’ютерних програм. Ефективність використання розробленої методики теоретично обґрунтовано і підтверджено експериментально. Основні результати дослідження знайшли практичне застосування в процесі навчання курсантів військових вищих навчальних закладів.

  1. У дослідженні виявлено, що впровадження інформаційних технологій в освіту і, в тому числі, в самостійне вивчення курсантами іноземної мови - закономірний процес розвитку суспільства в цілому й України, зокрема. Інформатизація освіти, так само як і всіх інших сфер життєдіяльності нашого суспільства, є в нас державною політикою. Аналіз сучасного стану проблеми організації самостійної навчальної роботи курсантів показав, що у ВВНЗ не має певної моделі організації самостійної роботи майбутніх військових перекладачів засобами ІКТ, а без уміння самостійно працювати, без стійкого бажання удосконалювати свої знання в процесі самостійної роботи майбутній офіцер-прикордонник неспроможний відповідати сучасному професійному рівню, що вимагає не лише удосконалення самостійної навчальної роботи курсантів як традиційної форми навчального процесу, а і нових підходів до проблеми підготовки висококваліфікованих військових кадрів, здатних самостійно вирішувати складні професійні завдання в умовах інформаційного суспільства. Тобто підхід до самостійного вивчення курсантами іноземної мови як до провідної, а у найближчому майбутньому і основної форми навчання в умовах інформаційного суспільства, вимагає розробки нового змісту, термінологій, визначення та структури такого виду самостійного навчання засобами ІКТ.

  2. Встановлено, що одним із основних завдань вищого військового навчального закладу є необхідність створення спеціальних умов для застосування інформаційно-комунікаційних технологій як засобу самостійної роботи в процесі підготовки майбутніх офіцерів-прикордонників, а також формування у майбутнього перекладача умінь і навичок самостійно здобувати знання.

  3. Обґрунтовано, що комп’ютерна технологія навчання є основою комп’ютеризованого навчання - специфічної системи навчання, що використовує комп’ютер як основний засіб навчання, і дистанційного навчання - системи навчання, що використовує як комп’ютер, так і телекомунікаційні засоби для навчання на відстані. Застосування в процесі самостійного вивчення іноземних мов інформаційно-комунікаційних технологій сприяє активізації внутрішніх резервів курсантів вищого військового навчального закладу, підвищенню ефективності процесів сприйняття і закріплення навчального матеріалу, оптимізації навчального процесу в цілому.

  4. Визначено, що технологія самостійного вивчення іноземних мов - це система розробки і застосування в процесі вивченні іноземних мов спеціальних навчальних засобів, матеріалів і методів, яка заснована на сучасній методиці самостійного навчання та інформаційних технологій і призначена для забезпечення ефективного досягнення кінцевої мети навчання у вищому військовому навчальному закладі - формування іншомовної комунікативної і професійної компетенцій майбутнього перекладача.

  5. Застосування в процесі самостійної підготовки моделі організації самостійної роботи з вивчення іноземної мови засобами інформаційно-комунікаційних технологій дозволяє створити кероване навчальне комунікативне середовище, яке сприяє оптимізації процесу самостійної роботи в цілому, що підтвердили результати формуючого експерименту.

Результати доекспериментального та післяекспериментального зрізів свідчать про значне зростання рівня іншомовної комунікативної компетенції, яка в середньому збільшилась на 21,4%. Так, якість виконання стандартизованого тесту “TOEFL” зросла на 16,7% (з 159,4 до 209,5 балів) в експериментальних групах та на 8,5% (з 160,4 до 186 балів) у контрольних групах, що дало підстави констатувати достатню ефективність експериментального навчання за запропонованою автором методикою.

Найбільш значні показники в експериментальних групах були досягнуті завдяки включенню в процес експериментального навчання методики організації самостійної роботи з вивчення іноземної мови засобами інформаційно-комунікаційних технологій, яка була розроблена на підставі визначених педагогічних умов ефективності вивчення курсантами іноземної мови засобами інформаційно-комунікаційних технологій.

  1. Результати дослідження показали, що самостійне вивчення іноземної мови курсантів - це один із напрямів удосконалення навчально-виховного процесу у ВВНЗ, сутність якого полягає у створенні педагогічних умов, за яких курсанти в межах встановлених термінів навчання одержують більше знань, набувають вищого рівня розвитку вмінь та навичок іноземної комунікативної компетенції, необхідних для здійснення оперативно-службових завдань майбутніми перекладачами в процесі спілкування з представниками іноземних країн на кордоні нашої держави.

Доведено, що ефективне самостійне вивчення іноземної мови курсантами має здійснюватися за рахунок напруженої праці викладачів і курсантів за певних педагогічних умов: формування інформаційного середовища; використання електронної комунікації в комп’ютерній мережі; ефективне застосування дидактичних засобів навчання на основі мультимедіа; удосконалення методики і підвищення рівня професійного використання ІКТ; індивідуальна робота у комп’ютерному середовищі; розробка і використання спеціалізованих навчальних комп’ютерних програм; здійснення дистанційного контролю та управління процесом самостійної роботи з боку викладача.

  1. Проведене дослідження дозволило розробити науково-практичні рекомендації щодо впровадження методики самостійного вивчення іноземної мови засобами інформаційно-комунікаційних технологій у ВВНЗ, урахування яких дало можливість вдосконалити навчання курсантів з різними рівнями знань на початковому етапі вивчення іноземної мови. Практичні рекомендації були впроваджені в підготовку майбутніх перекладачів на кафедрі англійської мови та перекладу НАДПСУ ім. Б. Хмельницького.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів досліджуваної проблеми. Перспективними напрямами подальших досліджень є такі: дослідження педагогічних умов використання НКП з урахуванням військової галузі підготовки перекладачів для застосування на старших курсах навчання; урахування тенденцій розвитку дидактичних, технічних і технологічних можливостей інформаційно-комунікаційних технологій; розробка інструментальних НКП, що має допомогти впроваджувати нові навчально-методичні матеріали (аудіо- та відеофрагменти, тексти, вправи та тести).

Публікації автора:

  1. Янковець А.В. Самостійне навчання іноземної мови засобами інформаційних технологій у вищому військовому навчальному закладі // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 5. – Київ – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 732-737.

  2. Янковець А.В. Управління процесом самостійного навчання іноземної мови у вищому військовому навчальному закладі // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Вип. 30. – Київ – Запоріжжя, 2004. – С. 307-311.

  3. Янковець А.В. Комп’ютерна комунікація у форматі навчання майбутніх офіцерів-прикордонників іноземної мови // Соціалізація особистості: Збірник наукових праць. Том ХХІІ. – К.: Логос, 2004. – С. 139-145.

  4. Янковець А.В. Вплив адаптації курсантів-першокурсників на вивчення іноземної мови у вищому військовому навчальному закладі // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Серія „Педагогіка. Соціальна робота”. – № 7, 2004. – С. 221-224.

  5. Янковець А.В. Експериментальне обґрунтування ефективності підготовки майбутніх військових перекладачів засобами інформаційно-комунікаційних технологій // Соціалізація особистості: Збірник наукових праць. Том ХХІV. – К.: Логос, 2005. – С. 165-179.

  1. Янковець А.В. Комп’ютерна комунікація і сучасна освіта // Збірник наукових праць №27. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2004. – С. 150-152.

  2. Янковець А.В. Нові інформаційні технології як засіб самостійного навчання іноземної мови майбутніх офіцерів-прикордонників // Збірник тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції „Соціально-економічні проблеми сталого розвитку українського суспільства”. – Мелітополь: НКП ГУ „ЗІДМУ”, 2004. – С. 210-211.

  3. Янковець А.В., Янковець О.С., Дунець Л.М. Лекція як методика навчання психології спілкування у вищому навчальному закладі // Соціалізація особистості: Збірник наукових праць. Том ХХІІ. – К.: Логос, 2004. – С. 162-168.

  4. Yankovets А. Network-based English Language Learning // The way forward to English language and ESP teaching in the third millennium, 6th National TESOL Ukraine Conference. – TESOL Ukraine, 2001. – P. 214-216.