Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Маланчук Галина Григорівна. Підготовка фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту до практичної діяльності з глухими дітьми : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Львівський держ. ун-т фізичної культури. — Л., 2007. — 213арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 160-182.



Анотація до роботи:

Маланчук Галина Григорівна. Підготовка фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту до практичної діяльності з глухими дітьми. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний університет фізичної культури, Львів, 2007 р.

Дисертацію присвячено проблемі підготовки фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту до практичної діяльності з глухими дітьми.

Об’єкт дослідження – професійна підготовка майбутніх фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту. Предмет – підготовка студентів до практичної роботи з глухими дітьми.

Мета – обґрунтувати зміст підготовки студентів вищих навчальних закладів фізичного виховання і спорту до практичної діяльності у загальноосвітніх школах, де навчаються глухі діти.

Методи: теоретичний аналіз та узагальнення літературних джерел; соціологічні методи (аналіз документальних матеріалів, анкетування); метод експертних оцінок; педагогічне спостереження; педагогічний експеримент; педагогічне тестування; методи математичної статистики.

У роботі вивчено зміст діяльності вчителів фізичного виховання, які працюють у спеціальних школах для глухих дітей та відповідність змісту підготовки студентів вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту вимогам практичної роботи у загальноосвітніх школах, де навчаються глухі діти. Розроблено складові системи організаційно-методичного забезпечення готовності студентів до професійної діяльності з глухими дітьми.

  1. У науковій літературі достатньо ґрунтовно проаналізовано сучасний стан і проблеми професійної підготовки вчителів фізичного виховання для роботи у загальноосвітніх школах, а саме: загально-теоретичні аспекти, технології формування готовності до професійної діяльності майбутніх учителів фізичної культури, застосування новітніх технологій для оцінки рівня знань та умінь студентів інститутів фізичної культури та інші праці.

Однак, є недостатньо наукових розробок, які б висвітлювали особливості підготовки майбутніх фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту до практичної діяльності з глухими дітьми. Адже потреба удосконалення змісту навчання зумовлена необхідністю підвищення рівня підготовки фахівців, які повинні вирішувати завдання навчання, виховання та оптимального фізичного розвитку глухих дітей.

  1. Зміст діяльності фахівців фізичного виховання, які працюють з глухими дітьми, за даними літератури та аналізу практики, має свої особливості. До них, зокрема, належить корекційно-педагогічна робота в процесі фізичного виховання. Вона проводиться з переважанням індивідуальної форми та повинна враховувати специфіку дефекту учнів, наявність супутніх захворювань, вік, психологічні особливості дитини, їхній фізичний розвиток та фізичну підготовленість.

Названу специфіку студенти мають вивчати на теоретичних заняттях та під час педагогічної практики, яка є аналогом професійної діяльності, оскільки створює умови для формування і подальшої перевірки готовності студента до практичної роботи з глухими дітьми.

  1. Зміст підготовки фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту не повною мірою відповідає особливостям професійної діяльності у спеціальних освітніх закладах. Оцінка експертів показала, що підготовка студентів, яка була виявлена в ході педагогічної практики в загальноосвітніх школах, де навчаються глухі діти є задовільною. До зазначених експертами недоліків можна віднести: надмірне хвилювання більше третини студентів обох груп (37,65%); невірне визначення місця знаходження вчителя під час уроку (60,75%) та застосування змішаних форм спілкування (83,8% респондентів). Разом з тим, всі експерти відзначили прагнення студентів оволодіти мовою спілкування з глухими дітьми та підтвердили їх доброзичливе ставлення до учнів. Також 75% експертів констатували наявність бажання студентів залучити учнів до застосування фізичних вправ у повсякденному житті.

  2. На думку майже половини студентів зміст педагогічної практики у освітніх закладах, де навчаються глухі діти, “радше не відповідає” особливостям майбутньої професійної діяльності. Як виявили результати опитування, під час педагогічної практики студенти не опанували змісту корекційно-педагогічної роботи (59,25% відповідей усіх респондентів); 37,4% студентів назвали недоцільними варіанти запропонованої навчально-дослідної роботи, які не передбачають вивчення проблем фізичного виховання глухих дітей; 19,0% студентів було дуже складно здійснювати виховну роботу з учнями прикріплених класів через проблеми спілкування з глухими дітьми. Це зумовлює необхідність удосконалення змісту програми педагогічної практики.

  3. Думки експертів і студентів збігаються (понад 70% відповідей у кожній групі) щодо визначення пріоритетності предметів „Теорія і методика фізичного виховання“, „Педагогіка“ і „Психологія“, які повинні містити інформацію про особливості проведення занять у спеціальній школі з глухими дітьми. Це дало підставу вважати названі респондентами предмети важливими для вивчення особливостей корекційно-педагогічного процесу фізичного виховання учнів спеціальних освітніх закладів.

  4. Проведене дослідження дало змогу визначити необхідні складові удосконалення організаційно-методичного забезпечення підготовки фахівців фізичного виховання і спорту для роботи з глухими дітьми. До них належать:

адаптування програми педагогічної практики студентів до специфіки роботи загальноосвітніх шкіл, де навчаються глухі діти;

удосконалення змісту окремих дисциплін базових навчальних планів;

запровадження спеціального семінару з висвітлення особливостей спілкування з глухими дітьми.

  1. Педагогічний експеримент підтвердив ефективність використання запропонованих складових системи організаційно-методичного забезпечення у формуванні мотиваційного, теоретичного і практичного аспектів готовності майбутніх фахівців вищого навчального закладу фізичного виховання і спорту для практичної діяльності з глухими дітьми. Загальний рівень готовності студентів до роботи з неповносправними був вищим в експериментальній групі. Кількість позитивних відповідей становила 84,33%. Вірогідно нижчою була виявлена кількість позитивних відповідей у контрольній групі 56,19% (р < 0,05).

  2. У результаті проведеного наукового пошуку виявлено позитивні зміни стану окремих аспектів готовності. Так, відповіді на запитання мотиваційного аспекту показали, що студенти експериментальної групи надали більшу кількість позитивних відповідей порівняно зі студентами контрольної групи (р > 0,05). Істотних відмінностей між групами не виявлено, однак спостерігається позитивна тенденція до покращення результатів.

За відповідями на питання теоретичного аспекту більшість студентів експериментальної групи (81,62%) також показали вищий рівень знань. Студенти контрольної групи дали 53,72% позитивних відповідей (р < 0,05).

Значна кількість студентів експериментальної групи (91,14%) має високий та середній рівні практичної готовності до роботи з глухими дітьми. Студенти контрольної групи показали вірогідно нижчу кількість позитивних відповідей, яка складає 61,21% (р < 0,05).

  1. Результати дослідження можуть бути використані у процесі підготовки фахівців у вузах фізичного виховання і спорту для роботи з неповносправними. Ефективність такої підготовки великою мірою залежить від адекватно сформованої програми педагогічної практики. Програму доцільно складати відповідно до авторських практичних рекомендацій, які були сформовані за результатами дослідження, присвяченого підготовці фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту до практичної діяльності з глухими дітьми.

Публікації автора:

  1. Маланчук Г.Г. Педагогічна практика у загальноосвітніх школах, де навчаються глухі діти: Метод. рек. – Л.: Українські технології, 2007. – 60 с.

  2. Герцик М.С., Музика Ф.В., Вацеба О.М., Вовканич А.С., Стефанишин В.М., Мартинюк М.М., Маланчук Г.Г. Довідник для студентів ЛДУФК, які навчаються за європейською кредитно-трансферною системою (ECTS). – Л.: Українські технології, 2006. – 160 с. (роль автора полягала у підготовці анотацій навчальних дисциплін циклу професійної та практичної підготовки ).

  1. Маланчук Г.Г. Організаційно-методичні аспекти роботи фахівців у спеціальних школах – інтернатах для глухих дітей // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2004. – Вип. 8. – Т. 2. – С. 224-226.

  2. Маланчук Г.Г. Особливості змісту навчально-професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичної реабілітації для роботи у спеціальних школах // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2005. – Вип. 9. – Т. 3. – С. 65-67.

  3. Маланчук Г.Г. Особливості професійної діяльності вчителів фізичної культури з глухими дітьми // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2006. – Вип. 10. – Т. 3. – С. 320-325.

  4. Маланчук Г.Г. Зміст підготовки студентів вищих навчальних закладів фізичного виховання і спорту відповідно до вимог практичної діяльності з глухими дітьми // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2006. – № 11. – С. 62-63.

  5. Маланчук Г.Г. Формування готовності майбутніх фахівців у вищих навчальних закладах фізичного виховання і спорту для роботи з глухими дітьми // Спортивна наука України: [Електрон. вид.] – 2007. – №1. – С.17-21. – Режим доступу: http://www.infiz.lviv.ua/index.php?page=el publishing

  6. Маланчук Г.Г. Організаційно-методичні аспекти підвищення рівня готовності студентів для роботи з глухими дітьми // Теорія та методика фізичного виховання. – 2006. – №6. – С. 46-47.

  7. Маланчук Г.Г., Грибовська І.Б. До проблеми удосконалення фізичного виховання дітей в спеціальних школах // Здоровий спосіб життя: Зб. матеріалів ІІ міжрегіон. наук.-практ. конф. – Л., 2002. – С. 51. (роль автора полягала у постановці проблеми та узагальнені даних літератури).

  8. Hrybovska I., Malanchuk G. Problems of training of specialists for work in the special boarding-schools for deaf children // Aktywnosc ruhowa osob nepelnosprawnych.– Wroclaw, 2006. – T.2. – S. 161-166. (роль автора полягала у формуванні проблеми та розробці системи практичних завдань для майбутніх фахівців, які будуть працювати з глухими дітьми).