Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Чуба Павло Степанович. Перебіг вірусних гепатитів у осіб, які вживають наркотичні речовини: Дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 185арк. - Бібліогр.: арк. 159-185.



Анотація до роботи:

Чуба П.С. Перебіг вірусних гепатитів у осіб, які вживають наркотичні речовини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2002.

На основі клінічного, лабораторного та інструментального обстеження хворих на вірусні гепатити (ВГ), які вживають наркотики, виявлені особливості перебігу хвороби в залежності від етіології ВГ (вірусний гепатит В, вірусний гепатит С, мікст-гепатит). Вивчено вплив на перебіг ВГ виду наркотику, який вживають хворі, та тривалості вживання наркотичних речовин. Показано можливості методу ультразвукового дослідження у виявленні ознак хронічного ушкодження печінки у хворих на ВГ, які вживають наркотики. Встановлено критерії, які дозволяють виявляти прихованих споживачів наркотичних речовин серед хворих на ВГ. Визначені особливості тактики ведення хворих на ВГ, які вживають наркотики. Зроблено висновок про необхідність створення для лікування даної категорії пацієнтів спеціалізованих відділень із наявністю в штаті посади нарколога.

  1. Пацієнти, які вживають наркотики, становлять значну частку (18,2%) серед хворих на ВГ. Переважно це чоловіки (92,0%) віком 15-25 років (92,2%), які, незважаючи на молодий вік, часто вже мають ознаки хронічного ураження печінки (41,0%) і різноманітну супутню патологію (35,3%), частота виявлення яких корелює з тривалістю вживання наркотиків.

  2. В етіологічній структурі у хворих на ВГ, які вживають наркотики, переважає ГВ+ГС (52,1%). Рідше зустрічаються моноінфекції ГВ (29,7%) і ГС (11,8%) та інші мікст-гепатити (6,4%). Про небезпеку наркоманії свідчить те, що навіть короткочасне ін’єкційне вживання наркотиків призводить до інфікування – за нашими даними 66,9% хворих на ВГ з наявним наркологічним анамнезом мали термін наркотизації не більше одного року, а 4,4% хворих інфікувались після одиничних ін’єкцій наркотичних речовин.

  3. У пацієнтів, які вживають екстракт макової соломки, у порівнянні з хворими, що вживають героїн, частіше виявляються ознаки хронічного ураження печінки та супутня патологія. Це може бути пов’язано з токсичною дією речовин, які використовуються в процесі виготовлення екстракту макової соломки. Суттєвих відмінностей у клінічній картині у хворих на ВГ у залежності від виду наркотику немає.

  4. До особливостей клінічної картини у хворих на ГВ, ГВ+ГС та ГС, які вживають наркотики, належить частий гострий початок хвороби (відповідно у 47,7%, 58,3% і 30,8% хворих), наявність у більшості пацієнтів короткого переджовтяничного періоду (середня тривалість періоду становила відповідно 4,9±0,8; 4,2±0,6 і 4,9±1,6 днів), підвищення температури тіла, як у переджовтяничному, так і в жовтяничному періоді (відповідно у 62,2%, 58,55%, 43,75% хворих), численних диспепсичних розладів, а також значна гепатомегалія, яка зберігається і на момент виписки пацієнтів, значна гіпербілірубінемія, високий показник тимолової проби, часті загострення хвороби. Ці ознаки корелюють із тривалістю вживання наркотиків. Звертає на себе увагу наявність у хворих на ВГ, які вживають наркотики, різноманітних симптомів (міалгії, збудженості, лабільності артеріального тиску, ринореї, сльозотечі, підвищеного потовиділення тощо), не характерних для ВГ і пов’язаних з абстинентним синдромом та наркотичною інтоксикацією і які можуть бути додатковим критерієм для виявлення прихованих споживачів наркотичних речовин серед хворих на ВГ.

  5. УЗД, проведене у хворих на ГВ, ГВ+ГС та ГС, які вживають наркотики, дозволяє виявити значний гепатолієнальний синдром у поєднанні з різного ступеня підвищенням ехогенності паренхіми печінки (відповідно у 28,15%, 41,5% і 32,3% хворих). Останнє у хворих на ГВ, ГВ+ГС та ГС контрольної групи майже не зустрічається (відповідно у 2,1%, 6,25% і 8,7% хворих).

  6. Практика роботи інфекційного відділення для хворих на ВГ, які вживають наркотики, показала доцільність існування таких стаціонарів, що дозволяє забезпечити більш суворий контроль з метою виключення вживання хворими наркотиків і постійний нагляд нарколога.

Публікації автора:

  1. Возіанова Ж.І., Шкурба А.В., Сиротинський В.С., Чуба П.С. Клінічний перебіг вірусного гепатиту В та С у хворих, що вживають опіати // Інфекційні хвороби. – 1998. – №2. – С. 15-17. (Здобувач провів підбір тематичних хворих, клінічні спостереження та дослідження, безпосередньо брав участь в аналізі отриманих результатів, формулюванні висновків).

  2. Возіанова Ж.І., Чуба П.С. Поширеність та особливості вірусних гепатитів у осіб, що вживають наркотики // Інфекційні хвороби. – 1999. – №4. – С. 51-54. (Здобувач провів пошук і аналіз вітчизняної й іноземної літератури за даною тематикою, узагальнення клінічного матеріалу, разом з науковим керівником сформулював висновки).

  3. Возіанова Ж.І., Корчинський М.Ч., Сиротинський В.С., Чуба П.С. Проблема вірусних гепатитів-мікст // Сучасні інфекції. – 2000. – №1. – С. 30-35. (Здобувач узагальнив літературні дані і клінічний матеріал, який стосувався проблеми мікст-гепатитів в осіб, які вживають наркотики).

  4. Чуба П.С. Соматичні розлади в осіб, що вживають наркотики // Інфекційні хвороби. – 2000. – №2. – С. 70-72.

  5. Корчинський М.Ч., Шкурба А.В., Чуба П.С. Досвід застосування ультразвукового обстеження в комплексній діагностиці вірусних гепатитів // Сучасні інфекції. – 2000. – №2. – С. 46-48. (Здобувач узагальнив власний досвід ультразвукового обстеження хворих на ВГ, які вживають наркотики, здійснив аналіз даних літератури та брав участь у формулюванні висновків).

  6. Чуба П.С. Діагностична цінність методу ультразвукового дослідження у хворих на вірусні гепатити, які вживають наркотики // Сучасні інфекції. – 2000. – №3. – С. 34-37.

  7. Возіанова Ж.І., Чуба П.С., Чайковська Т.Р., Менюк Т.А., Федоренко С.В. Організація медичної допомоги хворим на вірусні гепатити, які вживають наркотики // Сучасні інфекції. – 2000. – №4. С. 59-61. (Здобувач безпосередньо брав участь в обґрунтуванні необхідності створення спеціалізованого стаціонару для хворих на ВГ, які вживають наркотики).

  8. Возіанова Ж.І., Чуба П.С. Вірусні гепатити і проблема наркоманії // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы. – Киев. – 2001. – С. 166-169.

  9. Чуба П.С. Епідеміологічні особливості вірусних гепатитів у молодих осіб, що вживають наркотики // Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Мукачеве. – 1998. – С. 137-138.

  10. Чуба П.С. Вживання наркотиків і проблема вірусних гепатитів // Сборник научных трудов международной научно-практической конференции инфекционистов и эпидемиологов ВС Украины. – Киев. – 1998. – С. 364-365.

  11. Печінка А.М., Сиротинський В.С., Чуба П.С. Вплив хронічної інтоксикації наркотиками на перебіг фульмінантної печінкової недостатності у хворих на вірусні гепатити // Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України.
    – Запоріжжя. – 1999. – С. 86-87.

  12. Чуба П.С. Зміни, що виявляються при ультразвуковому дослідженні органів черевної порожнини у хворих на вірусні гепатити, які вживають наркотики // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика, випуск 9., книга 4., – Київ. – 2000., С. 205-207.