Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гришкова Раїса Олександрівна. Педагогічні засади формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей упроцесі фахової підготовки : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гришкова Р.О. Педагогічні засади формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі фахової підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія та методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти Академії педагогічних наук України. – Київ, 2007.

У дисертації здійснено науково-теоретичне обґрунтування та запропоновано практичні рекомендації щодо вирішення проблеми формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі фахової підготовки у вищому навчальному закладі.

З позицій системно-культурологічного підходу обґрунтовано науково-методичну систему, виявлено та експериментально перевірено педагогічні засади її функціонування: культурологічний підхід до навчання іноземної мови (соціокультурний аспект), інноваційне навчання, компаративна технологія, міжпредметна координація в навчанні іноземної мови та фахових дисциплін, самоосвіта і саморозвиток студента як суб’єкта навчальної діяльності. Уточнено дефініцію “іншомовна соціокультурна компетенція” та введено поняття: ”компаративна технологія,” “соціокультурна пам’ять”. Розроблено модель формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі фахової підготовки; доведено взаємозв’язок фахової підготовки студентів та сформованості їхньої іншомовної соціокультурної компетенції; вдосконалено технологію формування іншомовної соціокультурної компетенції; визначено механізм реалізації міжпредметної координації в навчанні іноземної мови та фахових дисциплін.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в обґрунтуванні науково-методичної системи формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі вивчення професійно спрямованої англійської мови з опорою на фахову підготовку, виявленні та експериментальній перевірці педагогічних засад і технології її функціонування. Одержані в ході виконаного дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дають можливість зробити основні висновки й надати рекомендації, що мають теоретичне й практичне значення.

1. На основі системного й концептуально-порівняльного аналізу наукової літератури, нормативно-правових актів визначено, що в Україні домінує дослідження проблем формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів філологічних спеціальностей, майбутніх учителів, спеціалістів з лінгвістики та міжнародної комунікації. Існують поодинокі роботи з цієї проблеми щодо студентів технічних та економічних вищих навчальних закладів (В.М.Топалова, Л.І.Морська, О.Б.Тарнопольський). Практично відсутні дослідження, присвячені педагогічним аспектам формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів гуманітарних нефілологічних спеціальностей – майбутніх політологів, екологів, правознавців, соціальних працівників тощо. З огляду на приєднання України до Болонської конвенції у вітчизняній психолого-педагогічній літературі дискутуються проблеми іншомовної підготовки випускника вищої школи, але при цьому недостатню увагу приділено питанням формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у ході фахової підготовки.

2. У процесі пошуково-дослідної роботи уточнено дефініцію “іншомовна соціокультурна компетенція” студентів нефілологічних спеціальностей та введено в науковий обіг поняття: “компаративна технологія”, “соціокультурна пам’ять”, що дозволило збагатити понятійний апарат дослідження проблем іншомовної соціокультурної підготовки випускників немовних факультетів, який має полінауковий характер і містить поняття не тільки педагогіки як науки про освіту й виховання, але й філософії, психології, культурології, соціології та ключові поняття інших гуманітарних наук.

3. Розроблено науково-методичну систему формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей, яка, на відміну від традиційних освітніх систем, що ґрунтуються на принципі “освіта на все життя”, базується на принципі “life-long education” - освіта впродовж життя. Функціонування даної системи обумовлено такими чинниками: характером соціального замовлення на випускників нефілологічних спеціальностей вищих навчальних закладів, цілями навчання та виховання, принципами та змістом навчання професійної іноземної мови. Сутність даної системи полягає в урахуванні соціокультурного компоненту фахових дисциплін та ієрархічній залежності таких її підсистем: дидактичних, методичних принципів формування іншомовної соціокультурної компетенції, змісту, структури, функцій у контексті професійної підготовки студентів. Взаємодія підсистем спрямована на досягнення мети - формування у студентів нефілологічних спеціальностей іншомовної соціокультурної компетенції в процесі фахової підготовки.

Запропонована система відповідає вимогам Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти і передбачає дотримання сучасних дидактичних та методичних принципів навчання іноземних мов: інтерактивності, інтеграції, мовленнєво-мисленнєвої активності, контекстуалізації, домінуючої ролі безперекладної семантизації, інтернаціоналізму та плюрилінгвізму, варіативності та раннього професійного спрямування в навчанні іноземної мови.

4. Виявлено й експериментально перевірено педагогічні засади функціонування науково-методичної системи формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі фахової підготовки:

культурологічний підхід до навчання іноземної мови (соціокультурний аспект);

упровадження інноваційного навчання професійного іншомовного спілкування;

перехід до компаративної технології формування іншомовної соціокультурної компетенції;

використання міжпредметної координації в навчанні професійно спрямованої англійської мови і фахових дисциплін;

самоосвіта й саморозвиток студента як суб’єкта навчально-виховної діяльності.

5. Визначено зміст іншомовної соціокультурної компетенції з позицій фахової підготовки студентів нефілологічних спеціальностей, що передбачає наявність інтегрованих професійних соціокультурних знань, реалізованих у практичних навичках комунікативної поведінки, змодельованої в процесі вивчення іноземної мови. Навчальний матеріал для формування й розширення іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей має містити спеціально підібрані тексти за професійною тематикою з соціокультурним компонентом. Це знайшло відображення у розроблених автором навчальних посібниках: “English-Speaking Countries in Close-up” (Миколаїв, 2003), “Social and Cultural Aspects of International Management” (Миколаїв, 2007), які використовувались у ході формувального експерименту.

6. Створено модель формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі фахової підготовки, яка базується на дидактичних та методичних принципах навчання професійно спрямованої іноземної мови. В моделі іншомовну соціокультурну компетенцію представлено як складник вивчення англійської мови за професійним спрямуванням. Зміст, структура та функції соціокультурної компетенції з іноземної мови зумовлюються визначеними в дослідженні педагогічними засадами та взаємозв’язком з фаховою підготовкою студентів, у процесі якої враховуються соціокультурні аспекти професійних дисциплін, специфіка формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів-нефілологів та організаційні засади навчання у вищій школі.

7. Удосконалено технологію формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей. Вона базується на компаративному аналізі та включає: виявлення соціокультурної інформації; поетапне розширення соціокультурних знань; пошук спільного й розбіжностей; порівняння стилів спілкування в різних культурах; вироблення у студентів практичних навичок повсякденного, академічного та професійного спілкування; формування ціннісного ставлення до соціокультурної інформації, розуміння важливості соціокультурних знань і навичок поведінки для міжкультурного спілкування та співробітництва. Порівняння на зразок “в одній культурі – в іншій культурі” не тільки розширює знання студента про іншомовні країни, але й сприяє формуванню його національної самосвідомості.

8. Виявлено, що професійно орієнтоване ставлення студентів експериментальних груп до вивчення англійської мови зросло на 8,8 % з позицій фахової спеціалізації, на 1,3 % - у контексті розширення загальних знань та на 25,9 % у плані формування іншомовної соціокультурної компетенції порівняно зі студентами контрольних груп. Студенти експериментальних груп як безпосередні учасники науково-дослідної роботи навчились самостійно знаходити інформацію соціокультурного характеру, структурувати її й використовувати у професійних цілях для вирішення фахових питань; проводити презентації, переговори, заповнювати ділові документи з урахуванням соціокультурних особливостей представників різних культур. У ході педагогічного експерименту в студентів сформовано й розвинено навички самоосвіти та саморозвитку.

9. Розкрито механізм формування іншомовної соціокультурної компетенції у процесі фахової підготовки на основі здійснення міжпредметної координації у навчанні професійно спрямованої англійської мови та фахових дисциплін (активізація знань – уведення нових понять – закріплення знань у стандартних ситуаціях – свідоме вживання нових понять у нестандартних ситуаціях).

Науково обґрунтовані результати дослідження дозволили висловити рекомендації: Міністерству освіти і науки України стосовно запровадження курсу “Іноземна мова” (за професійним спрямуванням) для студентів нефілологічних спеціальностей вищих навчальних закладів; кафедрам іноземних мов щодо поширення культурологічного підходу в навчанні іноземної мови з метою подолання негативних стереотипів у сприйнятті студентами інших культур та запобігання непорозумінь у процесі спілкування з носіями іноземної мови; посилення співпраці викладачів іноземних мов та співробітників профільних кафедр у забезпеченні навчання іноземної мови з опорою на фахову підготовку студентів; впровадження інтерактивних методів навчання (робота в малих групах, дискусії, мозкова атака, кейс-метод, симуляції, презентації, проектна методика, ділові ігри тощо); залучення студентів до використання спеціальної літератури, Інтернет-ресурсів іноземною мовою за фахом та сучасних автентичних іншомовних наукових видань і періодики в процесі підготовки до занять з профільних дисциплін та самостійної роботи.

Проведене дослідження не вирішує всіх проблем формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі фахової підготовки. Подальших розробок потребують: принципи впровадження контекстного, конструктивістського, компетентнісного та інших сучасних підходів до навчання іноземної мови студентів-нефілологів; технології реалізації принципу діалогу культур у вищих навчальних закладах нефілологічного профілю; педагогічні засади поглиблення міждисциплінарної координації в навчанні професійно спрямованої іноземної мови, інших гуманітарних дисциплін та фахової спеціалізації студентів.

Публікації автора:

Монографія

  1. Гришкова Р.О. Формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей // Монографія. - Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2007. - 424 с.

Навчальні і методичні посібники

2. Гришкова Р.О. English-Speaking Countries in Close-up: Навчально-методичний посібник. - Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2003. - 140 с.

3. Гришкова Р.О. Social and Cultural Aspects of International Management: Навчальний посібник. - Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2007. - 208 с.

Статті в наукових фахових виданнях

4. Гришкова Р.О. Діалог культур як проблема сучасної освіти // Наук. пр. Миколаївської філії Національного ун-ту “Києво-Могилянська академія”. - Миколаїв, 2001. - Вип.1. - С. 12 - 15.

5. Гришкова Р.О. Соціокультурний компонент у навчанні іноземної мови // Вересень. – 2002. - № 1. - С.18 - 22.

6. Гришкова Р.О. Шляхи впровадження нових методичних принципів навчання іноземної мови // Вересень. - 2003. - № 2. - С. 51 - 57.

7. Гришкова Р.О. Управління якістю підготовки фахівців у вищих навчальних закладах // Наук. вісн. Південноукраїнського держ. пед. ун-ту ім. К.Д.Ушинського. - Одеса: ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2002. - Вип.11 - 12. – С.14 - 18.

8. Гришкова Р.О. Формування соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2003. - № 11. - С. 36 - 43.

9. Гришкова Р.О. Самооцінка та самоконтроль як чинники формування позитивного ставлення до вивчення іноземної мови // Вересень. - 2003.- № 4. - С. 52 - 58.

10. Гришкова Р.О. Реалізація виховного потенціалу іноземної мови в процесі іншомовного спілкування // Вересень. - 2004. - №1. - С. 32 - 36.

  1. Гришкова Р.О. Сучасний підручник іноземної мови як засіб міжкультурного спілкування // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2003. - № 15. – С. 165 - 169.

12. Гришкова Р.О. Контроль рівня сформованості соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі вивчення англійської мови // Вересень. – 2004. – Спецвипуск. - С. 195 - 198.

13. Гришкова Р.О. Умови формування соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей у процесі вивчення англійської мови // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2004. - № 23. - С. 134 - 142.

  1. Гришкова Р.О. Проблеми формування соціокультурної компетенції майбутніх спеціалістів у процесі навчання професійної іноземної мови // Наук. вісн. Ужгородського національного ун-ту.- Ужгород: УжНУ, 2004. - Вип. 7. - С. 50 - 53.

15. Гришкова Р.О. Соціально-психологічні засади формування соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей // Вища освіта України. – 2005. - № 4. - С. 120 - 123.

16. Гришкова Р.О. Інноваційні технології навчання іншомовного спілкування студентів нефілологічних спеціальностей // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2005. – Т. 42. – Вип. 29. - С. 117 - 122.

17. Гришкова Р.О. Лінгвістичні та педагогічні аспекти соціокультурної компетенції з іноземної мови // Вересень. - 2005. - № 1 - 2. - С. 78 - 82.

18. Гришкова Р.О. Розширення іншомовної соціокультурної компетенції студентів у контексті Програми з англійської мови для професійного спілкування // Вересень. - 2006. - № 1 - 2. - С. 130 - 135.

19. Гришкова Р.О. Структура та функції іншомовної соціокультурної компетенції // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2006. - Т. 50. – Вип. 37. - С. 125 - 130.

20. Гришкова Р.О. Іншомовна соціокультурна компетенція у світлі нової Програми з англійської мови для професійного спілкування // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Національного пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова. - К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2006. - Т. 53. - С. 25 - 35.

21. Гришкова Р.О. Соціокультурні аспекти фахової підготовки студентів нефілологічних спеціальностей // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2006. - Т. 56. - Вип. 43. - С. 84 - 89.

22. Гришкова Р.О. Іншомовна соціокультурна компетенція як передумова адаптації студентів до європейського освітнього простору // Вища освіта України. - 2006. - № 6. - С. 50 - 57.

23. Гришкова Р.О. Зміст іншомовної соціокультурної компетенції з позицій фахової підготовки студентів нефілологічних спеціальностей // Наук. часопис Національного пед. ун-ту ім. М.П. Драгоманова. - К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2007. - Вип. 6. - С. 17 - 24.

24. Гришкова Р.О. Міжпредметна координація у навчанні професійно спрямованої англійської мови та фахових дисциплін // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2007. - Т. 71. - Вип. 58. - С. 149 - 154.

25. Гришкова Р.О. Використання компаративної технології у формуванні іншомовної соціокультурної компетенції студентів // Вересень. - 2007. - № 1 - 2. - С. 8 - 15.

Статті в інших виданнях, матеріали конференцій, тези доповідей

26. Гришкова Р.О. Broadening students’ communicative competence in professional English // Наук. записки Національного ун-ту “Києво-Могилянська академія”. – К.: КМ Академія, 2001. - Т. 19. – Ч. 1.- С. 61 - 63.

27. Гришкова Р.О. Лінгвокраїнознавчі аспекти вивчення англійської мови // Культура народов Причерноморья.- Симферополь, 2002. - № 33. - С.167-173.

28. Гришкова Р.О. Педагогічні умови навчання як фактор формування особистості // Славянский альманах. - Николаев: Николаевский филиал Киевского Славистического ун-та, 2001. - С. 26 - 28.

29. Гришкова Р.О. Особливості вивчення англійської мови в умовах глобалізації // Глобалізація як джерело конкуренції, конфліктів та можливостей: Мат-ли Міжнарод. конф., 30 – 31 травня 2003 р. - Mиколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2003. - Т. 2 . - С. 104 - 108.

30. Гришкова Р.О. Національно-культурний компонент змісту навчання професійної англійської мови // Наук. записки Національного ун-ту “Києво-Могилянська академія”. – К.: Видавн. Дім „КМ Академія”, 2003. - Т. 22. - Ч. І. - С. 60 - 63.

31. Гришкова Р.О. Лінгвістичні та міжкультурні фактори у навчанні ділової англійської мови // Наук. записки Національного ун-ту “Києво-Могилянська академія”. – К.: Видавн. Дім „КМ Академія”, 2004. - Т. 34. - Ч. І. - С. 82 - 84.

32. Гришкова Р.О. Специфіка формування соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей // Соціокультурні аспекти навчання іноземних мов: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф., 25 – 26 березня 2004 р. - Тернопіль, 2004. - С. 126 - 128.

33. Гришкова Р.О. Електронні засоби навчання у здійсненні контролю рівня сформованості соціокультурної компетенції з англійської мови // Стратегія управління освітою в умовах інформаційного суспільства: Мат-ли Міжнар. наук.-пр. конф., 22 – 24 квітня 2004 р. - Миколаїв, 2004. - C. 181 - 182.

34. Гришкова Р.О. Культурологічний підхід до навчання іноземної мови студентів нефілологічних спеціальностей // Мова і культура. - К.: Видавн. Дім Д.Бураго, 2004. - Вип. 7. - Т. ІІ. - С. 267 - 271.

35. Гришкова Р.О. Культурологічні та соціальні бар’єри на шляху формування іншомовної соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей // Мова і культура. - К.: Видавн. Дім Д.Бураго, 2005. - Вип. 8. - Т. VІІ. - С. 23 - 27.

36. Гришкова Р.О. Іншомовна освіта в Україні на шляху до євроінтеграції // Наук. пр. Миколаївського держ. гуманітарного ун-ту ім. Петра Могили. - Миколаїв: МДГУ ім. Петра Могили, 2007. - Т. 55. - Вип. 42. - С. 25 - 28.

37. Гришкова Р.О. Соціокультурний компонент змісту навчання ділової англійської мови // Teaching Business English in Eastern Europe; Why and How?: Мат-ли Міжнар. наук. конф., 14 – 15 травня 2004 р. - Дніпропетровськ, 2004. - С. 55 - 56.

38. Гришкова Р.О. Компаративна технологія формування соціокультурної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей // Мовна освіта: шлях до євроінтеграції: Тези доп. Міжнар. форуму, 17 – 18 березня 2005 р. / За ред. С.Ю.Ніколаєвої, К.І.Онищенко. - К.: Ленвіт, 2005. - С. 77 - 78.

39. Гришкова Р.О. Вплив діаспори на становлення національної ідентичності українців південного регіону // Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: Мат-ли Міжнар. наук. конф., 8 – 10 березня 2006 р. – Львів: Національний ун-т “Львівська політехніка”, 2006. – С. 155 – 158.

40. Гришкова Р.О. Соціокультурні розбіжності як джерело непорозумінь і конфліктів // Конфліктологічна експертиза: теорія і методика. - К.: Товариство конфліктологів України, 2006. - Вип. 5. - С. 49 - 55.

41. Гришкова Р.О. Взаємозв’язок фахової підготовки студентів та сформованості в них іншомовної соціокультурної компетенції // Наук. записки Національного ун-ту “Києво-Могилянська академія”.- К.: Видавн. Дім „КМ Академія”, 2006. – Т. 59. - С. 21 - 26.